Author Topic: Kvalitet prognoze  (Read 7395 times)

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Kvalitet prognoze
« on: January 25, 2010, 00:44:58 »
U knjizi utisaka jedan posjetilac je greškom nazvao prognozu minimalne temperature od -15 stepeni, a ona je već oko 21 sat na Žabljaku iznosila -15.8 C
I uz pretpostavku da najniža temperatura dostigne i -20 (lično, ne vjerujem da će dostići tu vrijednost), ja datu prognozu ne bih olako krstio pogrešnom!
Temperatura, po svim modelima, na visini od 850 hPa u slobodnoj atmosferi se kreće od -8 do -10 stepeni. To je ujedno visina na kojoj se nalazi stanica Žabljak. Prognostičar je snizivši temperaturu za još 5 do 7 stepeni jasno stavio do znanja da je svjestan da će zaleđena podloga, vedrina i visok vazdušni pritisak doprinijeti dodatnom rashlađivanju prizemnog vazduha. Postavlja se pitanje da li je bilo logično oboriti temperaturu za još koji stepen.
Ukoliko je bio siguran da vjetra uopšte neće biti, ili da neće biti jači od 2m/s, vjerovatno da, ali uz srednju brzinu vjetra od 2m/s ili veću Tmin sigurno ne bi otišla ispod -16.
Ukratko, minimalna temperatura zavisi i od količine oblačnosti i od vjetra i od stanja temperature u slobodnoj atmosferi i od vertikalnog temperaturnog gradijenta i od tipa podloge, od prekrivenosti snijegom, od stanja snijega, odnosno sadržaja vode u snijegu... i samo mala nepoznanica ili nepreciznost u materijalu na osnovu kojeg dajete prognozu može u velikoj mjeri uticati na ostvarene vrijednosti.
Zato gledajte, odnosno obratite pažnju na trendove koji se prognoziraju, a samu prognoziranu brojnu vrijednost doživljavajte kao orjentir.

Online Transmat

  • NVO - member
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 2171
Re: Kvalitet prognoze
« Reply #1 on: January 25, 2010, 18:50:16 »
Apsolutno se slazem s tobom.
Odlicno si opisao sta sve moze uticati na T-min.
Ovaj tekst me je natjerao da svratim u "knjigu utisaka" posle godinu dana i procitah komentare u zadnjih 2 dana..
Mogu samo reći da većih gluposti u životu nisam pročitao.
Divim ti se Dušane, kako imaš strpljenja da odgovaras na onakva pitanja.
Posle onakvih komentara, volio bih da u nedelju umjesto snijega padnu ćuskije ali na glave ljudi koji su lišeni  svake pameti i volje da nešto saznaju.
Da je suprotno od navedenog isti bi se prijavili na forum i postavljali pitanja u odgovarajućim temama kao što se to radi svuda u svijetu na raznim forumima. Doduše razumijem ih , jer njihova svijest za saznanjem i obrazovanjem ne prelazi nivo komunikacije jednog Facebook-a, pa im je stoga jednostavnije da se dopisuju i razmenjuju mediokritetske komentare u "knjizi utisaka" gdje o svemu pricaju u jednoj temi.
Možda je bolje da "knjige utisaka" ostanu tamo gdje jesu, ne bi li smo sačuvali forum od pomenutih stvari... stim da se nedolični i "half a brain" komentari brišu.
S druge strane, svi koji imaju želju da se registruju i ucestvuju u forumu, pri cemu će poštovati pravila, su dobrodošli.
« Last Edit: January 25, 2010, 18:52:22 by Transmat »

Madjo

  • Guest
Re: Kvalitet prognoze
« Reply #2 on: November 06, 2010, 23:08:31 »
Premješteno iz Aktuelnih  :81:

:05: :05: :05:  Sinocnu prognozu vremena za danas kandidujem za najveci promasaj godine ! Najavljeno je kao sto ste svi mogli vidjeti, pretezno oblacno sa kisom, a na jugu moguci pljuskovi i grmljavina uz umjerene padavine, temp od 11 do 21C.
A evo osvanu potpuno suncan dan bez oblacka u PG  :11:

Zar je moguce ovakvo fulanje za najkracu prognozu, naredna 24h !?!  Nisam gledao VIjesti tv, nadam se da Dusan nije bas ovako kardinalno fulao.  :114:

Inace naravno jutros sve sklonjeno i nova prognoza  :109:

Madjo

  • Guest
Re: Kvalitet prognoze
« Reply #3 on: November 06, 2010, 23:09:16 »
Naravno da nisam Džoni.
Citiram šta sam napisao, a vjerovatno sam slično i rekao. Naime, ja ne koristim "idiota" nego pričam iz glave pa praktično nikad ne kažem onako kako sam napisao dok sam se pripremao, ali bit prognoze se sigurno ne mijenja.

Dakle, sjutra u prvim satima će biti kiše i pljuskova, prvenstveno na jugu i centralnim predjelima. Tokom dana će doći do postepenog prestanka padavina, razvedravanja i stabilizacije vrmenskih prilika.

Nije idealno, ali prihvatio bih da mi većina prognoza bude ovoliko neprecizna.

Inače, slažem se da je HMZ dao lošu prognozu za danas. Vjerovatno nisu očekivali da je bez sjevernog vjetra, a sa visinskim ciklonom u blizini, moguć ovakav razvoj situacije, bez obzira što je bilo modela koji su na to upućivali.



Madjo

  • Guest
Re: Kvalitet prognoze
« Reply #4 on: November 06, 2010, 23:10:02 »
Nije mi jasno samo zašto insistiraš na tome da je nešto sklonjeno i postavljena nova prognoza.
Ne rade to samo kad daju lošu prognozu nego uvijek.

Stalnim ponavljanjem toga stiče se utisak kao da želiš reći kako rade nešto nečasno, nešto što ne bi trebalo raditi.

Madjo

  • Guest
Re: Kvalitet prognoze
« Reply #5 on: November 06, 2010, 23:10:42 »
Naravno da nisam Džoni.
Citiram šta sam napisao, a vjerovatno sam slično i rekao. Naime, ja ne koristim "idiota" nego pričam iz glave pa praktično nikad ne kažem onako kako sam napisao dok sam se pripremao, ali bit prognoze se sigurno ne mijenja.

Dakle, sjutra u prvim satima će biti kiše i pljuskova, prvenstveno na jugu i centralnim predjelima. Tokom dana će doći do postepenog prestanka padavina, razvedravanja i stabilizacije vrmenskih prilika.

Nije idealno, ali prihvatio bih da mi većina prognoza bude ovoliko neprecizna.

Inače, slažem se da je HMZ dao lošu prognozu za danas. Vjerovatno nisu očekivali da je bez sjevernog vjetra, a sa visinskim ciklonom u blizini, moguć ovakav razvoj situacije, bez obzira što je bilo modela koji su na to upućivali.



Tvojoj prognozi i stepenu omasaja apsolutno nemam zamjerke ! Ti si to dosta korektno dao, eto mislio si da ce kise biti duze ali boze moj to nije nesto sto se gleda kao promasaj, s toga po meni tvoja prognoza je OK !  :122:

Sto se tice "insistiranja" na promjeni,  :03: , pogresno si me shvatio, ja sam to rekao samo usput da neko nebi rekao e a vidi sad prognozu, a ne kao nesto zbog cega bi ih "raspinjali i kinjili" .


Posto vidim da KONSTRUKTIVNA kritika nailazi na negodovanje dalje cu se suzdrzati od iste. Sve naljepse o HMZCG.



Madjo

  • Guest
Re: Kvalitet prognoze
« Reply #6 on: November 06, 2010, 23:11:35 »
Naravno da nisam Džoni.
Citiram šta sam napisao, a vjerovatno sam slično i rekao. Naime, ja ne koristim "idiota" nego pričam iz glave pa praktično nikad ne kažem onako kako sam napisao dok sam se pripremao, ali bit prognoze se sigurno ne mijenja.

Dakle, sjutra u prvim satima će biti kiše i pljuskova, prvenstveno na jugu i centralnim predjelima. Tokom dana će doći do postepenog prestanka padavina, razvedravanja i stabilizacije vrmenskih prilika.

Nije idealno, ali prihvatio bih da mi većina prognoza bude ovoliko neprecizna.

Inače, slažem se da je HMZ dao lošu prognozu za danas. Vjerovatno nisu očekivali da je bez sjevernog vjetra, a sa visinskim ciklonom u blizini, moguć ovakav razvoj situacije, bez obzira što je bilo modela koji su na to upućivali.



Tvojoj prognozi i stepenu omasaja apsolutno nemam zamjerke ! Ti si to dosta korektno dao, eto mislio si da ce kise biti duze ali boze moj to nije nesto sto se gleda kao promasaj, s toga po meni tvoja prognoza je OK !  :122:

Sto se tice "insistiranja" na promjeni,  :03: , pogresno si me shvatio, ja sam to rekao samo usput da neko nebi rekao e a vidi sad prognozu, a ne kao nesto zbog cega bi ih "raspinjali i kinjili" .


Posto vidim da KONSTRUKTIVNA kritika nailazi na negodovanje dalje cu se suzdrzati od iste. Sve naljepse o HMZCG.



Ovo je nevjerovatno..
U tvojoj kritici nema ni K od konstruktivno!
Kako ne možeš da shvatiš da se prognoze na sajtu apdejtuju više puta dnevno. Normalno da će da sklone jučerašnju prognozu. Valjda zato što svako jutro počinje novi radni dan, pa meteorolog šalje novu prognozu. To nije zbog tvojih "konstruktivnih kritika".
Jesu pretjerali juče (ne znam ko je pisao prognozu) ali s druge strane i držali su se prognostičkog materijala većinom, (da li su trebali da mu vjeruju toliko, to ne znam.) tako da, ja im lično ne zamjeram.



Madjo

  • Guest
Re: Kvalitet prognoze
« Reply #7 on: November 06, 2010, 23:12:37 »

A ovo je nevjerovatno kako ti NE CITAS ili NE ZELIS da citas sto pisem !!!

Poenta moje price je bila moja prva recenica u prvom postu i nevjerovatnost masenja prognezer sa najkraci period od sledeca 24h a NE TO STO SU PROMIJENILI i to sam Dusanu i napisao. S toga citaj dobro pa onda pisi.


Madjo

  • Guest
Re: Kvalitet prognoze
« Reply #8 on: November 06, 2010, 23:13:41 »

A ovo je nevjerovatno kako ti NE CITAS ili NE ZELIS da citas sto pisem !!!

Poenta moje price je bila moja prva recenica u prvom postu i nevjerovatnost masenja prognezer sa najkraci period od sledeca 24h a NE TO STO SU PROMIJENILI i to sam Dusanu i napisao. S toga citaj dobro pa onda pisi.


Ne mislim uopšte da je mnogo promašena prognoza.
Rekao sam već, nema veze je li period od 12 sati ili 24 , ili 96 časova ako su se pridržavali modela.
Ja ih ne brani, niti imam namjeru da ih branim. Oni ionako ne čitaju ove postove.

A ti ako misliš da možeš bolje od njih, što se nisi prijavio na takmičenje, par njih iz Hmz se takmiči, pa da ih potučeš...



Madjo

  • Guest
Re: Kvalitet prognoze
« Reply #9 on: November 06, 2010, 23:14:33 »
Nezavisno od jučerašnje prognoze za danas, koja nije bila dobra, ima nekoliko stvari koje treba imati na umu.
Prognostičar ne daje prognozu iz "malog mozga" nego na osnovu prognostičkog materijala i svog iskustva.
U principu prednost se daje materijalu.
Nekad taj materijal jeste kvalitetan i kompletan sugeriše odgovarajuću prognozu, nekad je prilično kontradiktoran, a nekad je materijal iz različitih centara nebo i zemlja.
I prognozu za 24 sata i onu za 72 prognostičar daje na osnovu istog tipa materijala, kratkoročnih numeričkih modela za ograničenu oblast (ređe iz globalnih).
Da bi prognostički materijal bio dobar,  pa samim tim i prognoze (podrazumijeva se da prognostičar zna tumačiti materijal i da je dovoljno savjestan da ga detaljno pregleda) mora se zadovoljiti nekoliko preduslova
1. Početno stanje atmosfere je dobro i precizno predstavljeno
Već ovaj preduslov manje više nikada nije u potpunosti ispunjen. Gustina ulaznih podataka je prilično problematična, a kvalitet osmotrenih i izmjerenih podataka često nije na potrebnom nivou.  Primjera radi nama najbliža radio-sondažna mjerenja se vrše u Beogradu, Zagrebu i Bariju. Dakle, to su jedine tačke sa kojih visinski podaci ulaze u modele.
2. Predstaviti procese u atmosferi odgovarajućim jednačinama i smanjiti parametarizaciju na najniži mogući nivo.
I ovdje se susrijećemo sa problemom nemogućnosti matematičkog predstavljanja svih pojava i uticaja. Štaviše od 7 osnovnih jednačina (tri hidrodinamičke jednačine kretanja, jednačina kontinuiteta, jednačina stanja atmosfere i dvije jednačine termodinamike) samo jednačina gasnog stanja ima konačan oblik. Ostalih 6 su parcijalne diferencijalne jednačine što znači da se ne mogu riješti na klasičan način (već metodom konačnih razlika koji se koriste kao zamjena za izvode u diferencijalnim jednačinam). Ako pomenem još vrtložnost, trenje, zagrijavanje od podloge, bočne i granične uslove... uviđate koliko je to kompleksno te se mora vršti i određena parametarizacija što znači da se fizički efekti u dinamičkom modelu umjesto kao posledica dinamike sistema predstavljaju u obliku pojednostavljenih parametara.
3. Potrebno je u najkraćem mogućem roku prikupiti sve podatke i izvršiti kakvu takvu kontrolu ulaznih vrijednosti, a onda obaviti ogroman broj operacija.
Nije slučajno što se najmoćniji svjetski superkompjuteri testiraju upravo na meteorološkim zadacima.

Nijedan od tri preduslova nije u potpunosti ispunjen, vjerovatno nikad neće ni biti, pa je samim tim nelogično očekivati analizu umjesto prognoze.

*Možda jednog dana IvanZD bude raspoložen pa malo više o ovome napiše.

Madjo

  • Guest
Re: Kvalitet prognoze
« Reply #10 on: November 06, 2010, 23:15:38 »
Kad već oftopičarite samo da ja dam malu opasku

Budite sretni da vi kao amateri imate tako dobrog i za suradnju spremnog čovjeka u državnom zavodu.

Kamo sreće da mi u Hrvatskoj imamo tako dobru suradnju.

Zato jedan veliki :respect: za HMZCG



Offline Stefan600

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 4096
Re: Kvalitet prognoze
« Reply #11 on: January 15, 2012, 17:39:25 »


Nezavisno od jučerašnje prognoze za danas, koja nije bila dobra, ima nekoliko stvari koje treba imati na umu.
Prognostičar ne daje prognozu iz "malog mozga" nego na osnovu prognostičkog materijala i svog iskustva.
U principu prednost se daje materijalu.
Nekad taj materijal jeste kvalitetan i kompletan sugeriše odgovarajuću prognozu, nekad je prilično kontradiktoran, a nekad je materijal iz različitih centara nebo i zemlja.
I prognozu za 24 sata i onu za 72 prognostičar daje na osnovu istog tipa materijala, kratkoročnih numeričkih modela za ograničenu oblast (ređe iz globalnih).
Da bi prognostički materijal bio dobar,  pa samim tim i prognoze (podrazumijeva se da prognostičar zna tumačiti materijal i da je dovoljno savjestan da ga detaljno pregleda) mora se zadovoljiti nekoliko preduslova
1. Početno stanje atmosfere je dobro i precizno predstavljeno
Već ovaj preduslov manje više nikada nije u potpunosti ispunjen. Gustina ulaznih podataka je prilično problematična, a kvalitet osmotrenih i izmjerenih podataka često nije na potrebnom nivou.  Primjera radi nama najbliža radio-sondažna mjerenja se vrše u Beogradu, Zagrebu i Bariju. Dakle, to su jedine tačke sa kojih visinski podaci ulaze u modele.
2. Predstaviti procese u atmosferi odgovarajućim jednačinama i smanjiti parametarizaciju na najniži mogući nivo.
I ovdje se susrijećemo sa problemom nemogućnosti matematičkog predstavljanja svih pojava i uticaja. Štaviše od 7 osnovnih jednačina (tri hidrodinamičke jednačine kretanja, jednačina kontinuiteta, jednačina stanja atmosfere i dvije jednačine termodinamike) samo jednačina gasnog stanja ima konačan oblik. Ostalih 6 su parcijalne diferencijalne jednačine što znači da se ne mogu riješti na klasičan način (već metodom konačnih razlika koji se koriste kao zamjena za izvode u diferencijalnim jednačinam). Ako pomenem još vrtložnost, trenje, zagrijavanje od podloge, bočne i granične uslove... uviđate koliko je to kompleksno te se mora vršti i određena parametarizacija što znači da se fizički efekti u dinamičkom modelu umjesto kao posledica dinamike sistema predstavljaju u obliku pojednostavljenih parametara.
3. Potrebno je u najkraćem mogućem roku prikupiti sve podatke i izvršiti kakvu takvu kontrolu ulaznih vrijednosti, a onda obaviti ogroman broj operacija.
Nije slučajno što se najmoćniji svjetski superkompjuteri testiraju upravo na meteorološkim zadacima.

Nijedan od tri preduslova nije u potpunosti ispunjen, vjerovatno nikad neće ni biti, pa je samim tim nelogično očekivati analizu umjesto prognoze.

*Možda jednog dana IvanZD bude raspoložen pa malo više o ovome napiše.




Kad već oftopičarite samo da ja dam malu opasku

Budite sretni da vi kao amateri imate tako dobrog i za suradnju spremnog čovjeka u državnom zavodu.

Kamo sreće da mi u Hrvatskoj imamo tako dobru suradnju.

Zato jedan veliki :respect: za HMZCG





Oo Dusane, svaka cast. Ne mogu da vjerujem da se sve to mora odraditi prije jedne prognoze.   :104:

Goga, potpuno si u pravu  :45:
Februar 2012. :)

Offline prenka

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1267
  • cetiri ljeta cetiri zime
Re: Kvalitet prognoze
« Reply #12 on: February 06, 2012, 14:21:28 »
Posto nema otworene teme za pohwale onda cu ovdje pisati...bili smo svjedoci vec sada mozemo reci istorijskog ciklona "zagorka" i htio bih da pohvalim sve u hmz-u ,posebno g.branka miceva i g.dusana pavicevica(admina).sa opremom kojom raspolazete i nedostatkom radara prognoze koje radite su vise nego izwanredne.samo nastavite tako.srdacan pozdrav