Author Topic: Novembar 2010.  (Read 33413 times)

Offline snesko belic

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 570
  • Podgorica Konik
Re: Novembar 2010.
« Reply #25 on: November 03, 2010, 11:58:07 »
Ovdje niko ne pominje sinocni snijeg koji je pao,jutros kad sam dosao u skolu bijelile su se kucke planine.

Offline Dzoni

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 3381
  • Blagosloven koji dolazi u ime Gospodnje
Re: Novembar 2010.
« Reply #26 on: November 03, 2010, 12:10:20 »
Naravno da nisam Džoni.
Citiram šta sam napisao, a vjerovatno sam slično i rekao. Naime, ja ne koristim "idiota" nego pričam iz glave pa praktično nikad ne kažem onako kako sam napisao dok sam se pripremao, ali bit prognoze se sigurno ne mijenja.

Dakle, sjutra u prvim satima će biti kiše i pljuskova, prvenstveno na jugu i centralnim predjelima. Tokom dana će doći do postepenog prestanka padavina, razvedravanja i stabilizacije vrmenskih prilika.

Nije idealno, ali prihvatio bih da mi većina prognoza bude ovoliko neprecizna.

Inače, slažem se da je HMZ dao lošu prognozu za danas. Vjerovatno nisu očekivali da je bez sjevernog vjetra, a sa visinskim ciklonom u blizini, moguć ovakav razvoj situacije, bez obzira što je bilo modela koji su na to upućivali.



Tvojoj prognozi i stepenu omasaja apsolutno nemam zamjerke ! Ti si to dosta korektno dao, eto mislio si da ce kise biti duze ali boze moj to nije nesto sto se gleda kao promasaj, s toga po meni tvoja prognoza je OK !  :122:

Sto se tice "insistiranja" na promjeni,  :03: , pogresno si me shvatio, ja sam to rekao samo usput da neko nebi rekao e a vidi sad prognozu, a ne kao nesto zbog cega bi ih "raspinjali i kinjili" .


Posto vidim da KONSTRUKTIVNA kritika nailazi na negodovanje dalje cu se suzdrzati od iste. Sve naljepse o HMZCG.


Online Transmat

  • NVO - member
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 2171
Re: Novembar 2010.
« Reply #27 on: November 03, 2010, 12:23:18 »
Naravno da nisam Džoni.
Citiram šta sam napisao, a vjerovatno sam slično i rekao. Naime, ja ne koristim "idiota" nego pričam iz glave pa praktično nikad ne kažem onako kako sam napisao dok sam se pripremao, ali bit prognoze se sigurno ne mijenja.

Dakle, sjutra u prvim satima će biti kiše i pljuskova, prvenstveno na jugu i centralnim predjelima. Tokom dana će doći do postepenog prestanka padavina, razvedravanja i stabilizacije vrmenskih prilika.

Nije idealno, ali prihvatio bih da mi većina prognoza bude ovoliko neprecizna.

Inače, slažem se da je HMZ dao lošu prognozu za danas. Vjerovatno nisu očekivali da je bez sjevernog vjetra, a sa visinskim ciklonom u blizini, moguć ovakav razvoj situacije, bez obzira što je bilo modela koji su na to upućivali.



Tvojoj prognozi i stepenu omasaja apsolutno nemam zamjerke ! Ti si to dosta korektno dao, eto mislio si da ce kise biti duze ali boze moj to nije nesto sto se gleda kao promasaj, s toga po meni tvoja prognoza je OK !  :122:

Sto se tice "insistiranja" na promjeni,  :03: , pogresno si me shvatio, ja sam to rekao samo usput da neko nebi rekao e a vidi sad prognozu, a ne kao nesto zbog cega bi ih "raspinjali i kinjili" .


Posto vidim da KONSTRUKTIVNA kritika nailazi na negodovanje dalje cu se suzdrzati od iste. Sve naljepse o HMZCG.



Ovo je nevjerovatno..
U tvojoj kritici nema ni K od konstruktivno!
Kako ne možeš da shvatiš da se prognoze na sajtu apdejtuju više puta dnevno. Normalno da će da sklone jučerašnju prognozu. Valjda zato što svako jutro počinje novi radni dan, pa meteorolog šalje novu prognozu. To nije zbog tvojih "konstruktivnih kritika".
Jesu pretjerali juče (ne znam ko je pisao prognozu) ali s druge strane i držali su se prognostičkog materijala većinom, (da li su trebali da mu vjeruju toliko, to ne znam.) tako da, ja im lično ne zamjeram.


Madjo

  • Guest
Re: Novembar 2010.
« Reply #28 on: November 03, 2010, 12:29:02 »

Posto vidim da KONSTRUKTIVNA kritika nailazi na negodovanje dalje cu se suzdrzati od iste. Sve naljepse o HMZCG.


 :67: Nemoj, nego nastavi da kritikuješ, kad bi prestao to više nebi bio Džoni kojeg smo navikli.  :122:
Jedino zamjeram što bi ovakva,naravno korisna i opravdana diskusija, trebalo da se odvija u topicu Kvalitet Prognoze.  :83: Mogao bi Admin sve ovo prebačit kao i vaše komentare iz Oktobra.Šteta bi bilo da se zagubi kroz Aktuelne.

Offline Dzoni

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 3381
  • Blagosloven koji dolazi u ime Gospodnje
Re: Novembar 2010.
« Reply #29 on: November 03, 2010, 12:49:38 »
Naravno da nisam Džoni.
Citiram šta sam napisao, a vjerovatno sam slično i rekao. Naime, ja ne koristim "idiota" nego pričam iz glave pa praktično nikad ne kažem onako kako sam napisao dok sam se pripremao, ali bit prognoze se sigurno ne mijenja.

Dakle, sjutra u prvim satima će biti kiše i pljuskova, prvenstveno na jugu i centralnim predjelima. Tokom dana će doći do postepenog prestanka padavina, razvedravanja i stabilizacije vrmenskih prilika.

Nije idealno, ali prihvatio bih da mi većina prognoza bude ovoliko neprecizna.

Inače, slažem se da je HMZ dao lošu prognozu za danas. Vjerovatno nisu očekivali da je bez sjevernog vjetra, a sa visinskim ciklonom u blizini, moguć ovakav razvoj situacije, bez obzira što je bilo modela koji su na to upućivali.



Tvojoj prognozi i stepenu omasaja apsolutno nemam zamjerke ! Ti si to dosta korektno dao, eto mislio si da ce kise biti duze ali boze moj to nije nesto sto se gleda kao promasaj, s toga po meni tvoja prognoza je OK !  :122:

Sto se tice "insistiranja" na promjeni,  :03: , pogresno si me shvatio, ja sam to rekao samo usput da neko nebi rekao e a vidi sad prognozu, a ne kao nesto zbog cega bi ih "raspinjali i kinjili" .


Posto vidim da KONSTRUKTIVNA kritika nailazi na negodovanje dalje cu se suzdrzati od iste. Sve naljepse o HMZCG.



Ovo je nevjerovatno..
U tvojoj kritici nema ni K od konstruktivno!
Kako ne možeš da shvatiš da se prognoze na sajtu apdejtuju više puta dnevno. Normalno da će da sklone jučerašnju prognozu. Valjda zato što svako jutro počinje novi radni dan, pa meteorolog šalje novu prognozu. To nije zbog tvojih "konstruktivnih kritika".
Jesu pretjerali juče (ne znam ko je pisao prognozu) ali s druge strane i držali su se prognostičkog materijala većinom, (da li su trebali da mu vjeruju toliko, to ne znam.) tako da, ja im lično ne zamjeram.



A ovo je nevjerovatno kako ti NE CITAS ili NE ZELIS da citas sto pisem !!!

Poenta moje price je bila moja prva recenica u prvom postu i nevjerovatnost masenja prognezer sa najkraci period od sledeca 24h a NE TO STO SU PROMIJENILI i to sam Dusanu i napisao. S toga citaj dobro pa onda pisi.

Online Transmat

  • NVO - member
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 2171
Re: Novembar 2010.
« Reply #30 on: November 03, 2010, 13:31:49 »
Naravno da nisam Džoni.
Citiram šta sam napisao, a vjerovatno sam slično i rekao. Naime, ja ne koristim "idiota" nego pričam iz glave pa praktično nikad ne kažem onako kako sam napisao dok sam se pripremao, ali bit prognoze se sigurno ne mijenja.

Dakle, sjutra u prvim satima će biti kiše i pljuskova, prvenstveno na jugu i centralnim predjelima. Tokom dana će doći do postepenog prestanka padavina, razvedravanja i stabilizacije vrmenskih prilika.

Nije idealno, ali prihvatio bih da mi većina prognoza bude ovoliko neprecizna.

Inače, slažem se da je HMZ dao lošu prognozu za danas. Vjerovatno nisu očekivali da je bez sjevernog vjetra, a sa visinskim ciklonom u blizini, moguć ovakav razvoj situacije, bez obzira što je bilo modela koji su na to upućivali.



Tvojoj prognozi i stepenu omasaja apsolutno nemam zamjerke ! Ti si to dosta korektno dao, eto mislio si da ce kise biti duze ali boze moj to nije nesto sto se gleda kao promasaj, s toga po meni tvoja prognoza je OK !  :122:

Sto se tice "insistiranja" na promjeni,  :03: , pogresno si me shvatio, ja sam to rekao samo usput da neko nebi rekao e a vidi sad prognozu, a ne kao nesto zbog cega bi ih "raspinjali i kinjili" .


Posto vidim da KONSTRUKTIVNA kritika nailazi na negodovanje dalje cu se suzdrzati od iste. Sve naljepse o HMZCG.



Ovo je nevjerovatno..
U tvojoj kritici nema ni K od konstruktivno!
Kako ne možeš da shvatiš da se prognoze na sajtu apdejtuju više puta dnevno. Normalno da će da sklone jučerašnju prognozu. Valjda zato što svako jutro počinje novi radni dan, pa meteorolog šalje novu prognozu. To nije zbog tvojih "konstruktivnih kritika".
Jesu pretjerali juče (ne znam ko je pisao prognozu) ali s druge strane i držali su se prognostičkog materijala većinom, (da li su trebali da mu vjeruju toliko, to ne znam.) tako da, ja im lično ne zamjeram.



A ovo je nevjerovatno kako ti NE CITAS ili NE ZELIS da citas sto pisem !!!

Poenta moje price je bila moja prva recenica u prvom postu i nevjerovatnost masenja prognezer sa najkraci period od sledeca 24h a NE TO STO SU PROMIJENILI i to sam Dusanu i napisao. S toga citaj dobro pa onda pisi.


Ne mislim uopšte da je mnogo promašena prognoza.
Rekao sam već, nema veze je li period od 12 sati ili 24 , ili 96 časova ako su se pridržavali modela.
Ja ih ne brani, niti imam namjeru da ih branim. Oni ionako ne čitaju ove postove.

A ti ako misliš da možeš bolje od njih, što se nisi prijavio na takmičenje, par njih iz Hmz se takmiči, pa da ih potučeš...

Slažem se Mađo, otišlo se odje u off topic.

Offline Rade

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 1323
Re: Novembar 2010.
« Reply #31 on: November 03, 2010, 13:51:38 »
03.10.2010. 13:50h

Velika oblačnost na jugoistoku Podgorice, koliko mogu da vidim, tamo put Tuzi pada kiša

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Novembar 2010.
« Reply #32 on: November 03, 2010, 14:01:01 »
Nezavisno od jučerašnje prognoze za danas, koja nije bila dobra, ima nekoliko stvari koje treba imati na umu.
Prognostičar ne daje prognozu iz "malog mozga" nego na osnovu prognostičkog materijala i svog iskustva.
U principu prednost se daje materijalu.
Nekad taj materijal jeste kvalitetan i kompletan sugeriše odgovarajuću prognozu, nekad je prilično kontradiktoran, a nekad je materijal iz različitih centara nebo i zemlja.
I prognozu za 24 sata i onu za 72 prognostičar daje na osnovu istog tipa materijala, kratkoročnih numeričkih modela za ograničenu oblast (ređe iz globalnih).
Da bi prognostički materijal bio dobar,  pa samim tim i prognoze (podrazumijeva se da prognostičar zna tumačiti materijal i da je dovoljno savjestan da ga detaljno pregleda) mora se zadovoljiti nekoliko preduslova
1. Početno stanje atmosfere je dobro i precizno predstavljeno
Već ovaj preduslov manje više nikada nije u potpunosti ispunjen. Gustina ulaznih podataka je prilično problematična, a kvalitet osmotrenih i izmjerenih podataka često nije na potrebnom nivou.  Primjera radi nama najbliža radio-sondažna mjerenja se vrše u Beogradu, Zagrebu i Bariju. Dakle, to su jedine tačke sa kojih visinski podaci ulaze u modele.
2. Predstaviti procese u atmosferi odgovarajućim jednačinama i smanjiti parametarizaciju na najniži mogući nivo.
I ovdje se susrijećemo sa problemom nemogućnosti matematičkog predstavljanja svih pojava i uticaja. Štaviše od 7 osnovnih jednačina (tri hidrodinamičke jednačine kretanja, jednačina kontinuiteta, jednačina stanja atmosfere i dvije jednačine termodinamike) samo jednačina gasnog stanja ima konačan oblik. Ostalih 6 su parcijalne diferencijalne jednačine što znači da se ne mogu riješti na klasičan način (već metodom konačnih razlika koji se koriste kao zamjena za izvode u diferencijalnim jednačinam). Ako pomenem još vrtložnost, trenje, zagrijavanje od podloge, bočne i granične uslove... uviđate koliko je to kompleksno te se mora vršti i određena parametarizacija što znači da se fizički efekti u dinamičkom modelu umjesto kao posledica dinamike sistema predstavljaju u obliku pojednostavljenih parametara.
3. Potrebno je u najkraćem mogućem roku prikupiti sve podatke i izvršiti kakvu takvu kontrolu ulaznih vrijednosti, a onda obaviti ogroman broj operacija.
Nije slučajno što se najmoćniji svjetski superkompjuteri testiraju upravo na meteorološkim zadacima.

Nijedan od tri preduslova nije u potpunosti ispunjen, vjerovatno nikad neće ni biti, pa je samim tim nelogično očekivati analizu umjesto prognoze.

*Možda jednog dana IvanZD bude raspoložen pa malo više o ovome napiše.
« Last Edit: November 03, 2010, 14:36:59 by Admin »

Offline goga

  • Jr. Member
  • ***
  • Posts: 485
    • concero
Re: Novembar 2010.
« Reply #33 on: November 03, 2010, 14:18:00 »
Kad već oftopičarite samo da ja dam malu opasku

Budite sretni da vi kao amateri imate tako dobrog i za suradnju spremnog čovjeka u državnom zavodu.

Kamo sreće da mi u Hrvatskoj imamo tako dobru suradnju.

Zato jedan veliki :respect: za HMZCG


Offline Cirius

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Novembar 2010.
« Reply #34 on: November 03, 2010, 15:05:02 »
Upravo tako ...

Back on topic,  izgleda da od nedjelje ulazimo u novi novembarski tunel,  Chaslav    :83:

Offline vanja

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 4009
  • 🔵⚪💙⚪🔵
Re: Novembar 2010.
« Reply #35 on: November 03, 2010, 16:59:46 »
e to je madjov ciklon  :60: :61:

Gustav

  • Guest
Re: Novembar 2010.
« Reply #36 on: November 03, 2010, 18:08:38 »
Časlav je ciklon svih časnih ljudi, pa i Mađov.  :19:

Offline Dzoni

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 3381
  • Blagosloven koji dolazi u ime Gospodnje
Re: Novembar 2010.
« Reply #37 on: November 03, 2010, 19:55:22 »
@ admin

Hvala na iscrpnom objasnjenju, mada si mi najveci dio toga rekao i u direktnom razgovoru ali je svakako poucno bilo.

@ transmat

Nisam se mogao takmiciti iz objektivnih razloga(zdrv.problemi) koje admin zna ali iduce sezone boze zdravlja hocu. Drago mi je da si ti tu, "stari lisac" kako rece Dule pa ces ih ti sve potuc za sve nas  :109:

Online Transmat

  • NVO - member
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 2171
Re: Novembar 2010.
« Reply #38 on: November 03, 2010, 20:04:16 »
@ admin

Hvala na iscrpnom objasnjenju, mada si mi najveci dio toga rekao i u direktnom razgovoru ali je svakako poucno bilo.

@ transmat

Nisam se mogao takmiciti iz objektivnih razloga(zdrv.problemi) koje admin zna ali iduce sezone boze zdravlja hocu. Drago mi je da si ti tu, "stari lisac" kako rece Dule pa ces ih ti sve potuc za sve nas  :109:

Hvala, hvala, potrudiću se  :119:   :109:

Madjo

  • Guest
Re: Novembar 2010.
« Reply #39 on: November 03, 2010, 22:41:29 »
Odma poslije Časlava, na scenu stupa drugi ciklon, Džemal,ako je vjerovat Ecmwf-u 12z  :104:  :78: Biće teško povuć liniju između njih, pošto se daju padavine tokom čitave naredne sedmice.  :07:  :02: Naravno i da ne mora bit ovako uopšte, možda sjutra već ispari ova crtarija, no teško da može isparit ovih 965 mbara  :11:









Uglavnom, biće zanimljivo.

Offline Rade

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 1323
Re: Novembar 2010.
« Reply #40 on: November 03, 2010, 22:44:04 »
Mađo, Bog te čuo...

Madjo

  • Guest
Re: Novembar 2010.
« Reply #41 on: November 05, 2010, 10:36:55 »
Ciklon Časlav se očekuje od neđelje veče.



Pošto sam za vikend na posa  :82: ciruse,Miloše, vaš je  :83:

Offline Cirius

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Novembar 2010.
« Reply #42 on: November 05, 2010, 21:38:03 »
Ok.

yr.no  daje za Podgoricu,  za ponedeljak i utorak,  253 mm kise     :52:

Offline Miloš

  • Moderators
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 5688
Re: Novembar 2010.
« Reply #43 on: November 05, 2010, 23:29:33 »
Ajde, preuzimam Časlava za analizu, nadam se da će nam on ili njegov nasljednik Džemal donijeti malo zanimljivije kolo na takmičenju u četvrtak.  :03:
Vrlo je moguće da ćemo biti pod uticajem ciklonske aktivnosti tokom cijele naredne sedmice. Kako reče Mađo, teško će biti razgraničiti period djelovanja eventualnog novog ciklona, koji bi se formirao sredinom sedmice.

Vjestica

  • Guest
Re: Novembar 2010.
« Reply #44 on: November 06, 2010, 00:52:42 »

Offline Cirius

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Novembar 2010.
« Reply #45 on: November 06, 2010, 01:06:27 »
Ajde, preuzimam Časlava za analizu
Grazie     :60:   imaces sto analizirat',  ovo sto se sad crta za juznu i centralnu CG,  bar za prvi dio ove ciklonske aktivnosti,  ne vjerujem da ce trpjeti vece izmjene.  Obilne padavine.

Offline Miloš

  • Moderators
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 5688
Re: Novembar 2010.
« Reply #46 on: November 06, 2010, 01:16:01 »
Nemaš što da mi zahvaljuješ, svakako aktivno pratim modele ovih dana, pa mi neće biti nikakav problem da napišem par riječi sjutra o ciklonu koji slijedi.  :62:
Nadam se da će nam se još neko pridružiti sa svojim viđenjima i analizama nekih ciklona koji slijede u budućnosti. Evo npr. Transmat, što da ne ?  :72:

Inače, odavno nisam vidio da se crta ovako dubok ciklon baš nad Francuskom! :52:

Madjo

  • Guest
Re: Novembar 2010.
« Reply #47 on: November 06, 2010, 01:27:34 »
  imaces sto analizirat',  ovo sto se sad crta za juznu i centralnu CG,  bar za prvi dio ove ciklonske aktivnosti,  ne vjerujem da ce trpjeti vece izmjene.  Obilne padavine.

Dosta dosta kiše, a izgleda i vjetra  :52: Tokom ulaska u sjeverni Jadran pritisak u centru 980mbara  :52:

Offline Cirius

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Novembar 2010.
« Reply #48 on: November 06, 2010, 01:57:11 »
Ako se potvrdi ta dubina u sljedecim izlazima,  kao i ova u centru nad Francuskom koju pominje Milos,  to bi bila bas akcija za pracenje ..  mada evo vec nmm na 72h daje 985 sjevernom Jadranu i  "spremanje"  ovamo   :04:

edit -  prolazi mi kroz glavu,  kad vec pominjemo ovakav scenario,  ona oluja prije nekoliko dan u USA,  sa rekordno niskim pritiskom u centru nad kontinentalnim podrucjem .....   vrhunski je izgledala sa satelita.
« Last Edit: November 06, 2010, 01:59:46 by cirus »

Madjo

  • Guest
Re: Novembar 2010.
« Reply #49 on: November 06, 2010, 09:56:50 »
Pogledajte koje količine padavina daje yr.no zaleđu,čak je povećao u odnosu na juče i prekjuče  :01:  :52:  :104: :111:  Uz ovakav vjetar teško da će bit i treći dio ovih padavina u mojem kraju, Cetinje je već druga priča...Biće vrlo zanimljivo pratit litražu u Cetinje sa AMS  :105: :101: