Author Topic: Zvanična mjerenja, nezvanična zapažanja  (Read 56722 times)

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Zvanična mjerenja, nezvanična zapažanja
« Reply #150 on: March 25, 2011, 18:15:06 »
Podatke sa AMS Cetinje imate na http://www.meteo.co.me/misc.php?text=74&sektor=1
Kliknite mišem na AMS, a onda izaberite Cetinje.
Za sada je na snazi moratorijum na zapošljavanje u državnim organima, te zato nema dovoljno ljudstva na stanici, što bi omogućilo predaju satnih depeša.

Offline Miloš

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 5688
Re: Zvanična mjerenja, nezvanična zapažanja
« Reply #151 on: March 25, 2011, 19:54:03 »
Konačno i Cetinje!  :109:

Madjo

  • Guest
Re: Zvanična mjerenja, nezvanična zapažanja
« Reply #152 on: March 25, 2011, 21:29:27 »
 :116:    :116:   :121: :121: :121:

Offline Bura

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 5034
Re: Zvanična mjerenja, nezvanična zapažanja
« Reply #153 on: March 29, 2011, 11:22:16 »
Ja stvarno nidje ne vidim Cetinje.....
Bolje gram nafake no kilo mozga.

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Zvanična mjerenja, nezvanična zapažanja
« Reply #154 on: March 29, 2011, 18:46:44 »
Nadam se da će sjutra biti otklonjen kvar!

Offline Bura

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 5034
Re: Zvanična mjerenja, nezvanična zapažanja
« Reply #155 on: April 10, 2012, 18:31:50 »
Vidjeh da je ovdje mnogo prikladnije mjesto za moje skromno poredjenje:

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
E ovako. U martu sam sproveo jedan "projekat", da uporedim minimalne temperature između obale (gdje je meteo stanica) i grada (gdje sam ja). Ne mogu reći da su podaci sa mog digitalnog termometra potpuno tačni, ali jesu u većoj mjeri.

Evo kako se kretala minimalna temperatura u martu kod mene:



E, a na ovom grafiku je prikazana razlika. Primjećujem da su u određenim vremenskim prilikama temperature slične, ali i da su u određenim sa ogromnim razlikama. Zelena linija je zvanična Tmin, a crvena sa mog termometra.



Srednja zvanična minimalna temepratura u martu 2012. iznosila je +9.1°C, dok kod mene +7.7°C . Dakle razlika je nekih +1.4°C
Bolje gram nafake no kilo mozga.

Offline SnowHunter

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3771
Re: Zvanična mjerenja, nezvanična zapažanja
« Reply #156 on: April 10, 2012, 19:04:38 »
Dobar je tvoj termometar, Kecmi!  :45: Mikrolokacija je bitna stvar i tolike razlike su sasvim moguće. Srednje minimalne temperature na ostalim primorskim stanicama u martu mjesecu su bile: Budva 8.5°C, Herceg Novi 8.1°C i Ulcinj 6.9°C - sve je to tu negdje. Trebalo je da daš još uporedni pregled maksimalnih temperatura, da vidimo kako tu stoje stvari?  :78:

Offline Bura

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 5034
Re: Zvanična mjerenja, nezvanična zapažanja
« Reply #157 on: April 10, 2012, 20:18:33 »
I to imam u planu, ali je sada ne mogu jer, mi tamo posle podne dopire sunce do njega. Pa sam mislio sad za Vaskrs posto imam vremena da ga necim zastitim od sunca. Dovoljno da samo negdje na maloj udaljenosti, stavim neki predmet koji ce praviti sijenku na receptor. E sad sam htio da pitam, od kojeg bi materijala valjalo da to nesto napravim. Dal od drveta ili od nekog metala, lima, cega li? I ofarbacu ga u bijelo radi odbijanja zraka? Sta mislite?
Bolje gram nafake no kilo mozga.

Offline Bura

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 5034
Re: Zvanična mjerenja, nezvanična zapažanja
« Reply #158 on: April 30, 2012, 11:23:51 »
Dakle, polako se završi i ovaj ekstremni april. Kao što sam u martu rekao, na kraju svakog mjeseca ovdje ću postavljati moja nezvanična mjerenja, odnosno razlike temperatura između mjesta na kom je meteo stanica (dakle pored mora) i unutrašnjosti grada.

Evo kako se kretala minimalna temperatura u aprilu kod mene:




E, a na ovom grafiku je prikazana razlika. Zelena linija je zvanična Tmin, a crvena sa mog digitalca.



Srednja zvanična minimalna temepratura u aprilu 2012. iznosila je +11.1°C, dok kod mene +10.8°C . Dakle razlika je nekih +0.3°C.
« Last Edit: April 30, 2012, 11:25:32 by kecmi »
Bolje gram nafake no kilo mozga.

Madjo

  • Guest
Re: Zvanična mjerenja, nezvanična zapažanja
« Reply #159 on: April 30, 2012, 12:00:56 »
Bravo Kecmi  :48:

Offline Bura

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 5034
Re: Zvanična mjerenja, nezvanična zapažanja
« Reply #160 on: April 30, 2012, 13:15:24 »

Bravo Kecmi  :48:


Hvala  :45: :45:


------------------------------------------------

Zanima me oće li preko ljeta kod mene bit viši minimalci. E da, da se pohvalim, počeo sam da bilježim i maksimalce. Biće i njohov grafik sledećeg mjeseca.
Bolje gram nafake no kilo mozga.

Offline Bura

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 5034
Re: Zvanična mjerenja, nezvanična zapažanja
« Reply #161 on: June 03, 2012, 12:46:01 »
Došlo vrijeme da postavim podatke za maj.

Evo kako se kretala minimalna temperatura kod mene:




A evo razlike:



Srednja minimalna temperatura kod mene u maju 2012. je iznosila +14.0°C
Srednja zvanična minimalna temperatura u maju 2012. je iznosila +14.1°C
Dakle, razlika je 0.1°C

Evo kako se kretala makismalna temperatura kod mene:




A evo ralike:



Srednja maksimalna temperatura kod mene u maju 2012. je iznosila +24.1°C
Srednja zvanična maksimalna temperatura u maju 2012. je iznosila +24.1°C
Dakle, razlika je 0.0°C - temeprature su iste.

Srednja temperatura vazduha kod mene za mjesec maj 2012. iznosila je +19.1°C.
Srednja zvanična temepartura vazduha za mjesec maj 2012. iznosila je +19.1°C.
Temperature su identične. Vidjećemo šta nas očekuje u mjesecu junu.
« Last Edit: June 03, 2012, 12:53:50 by kecmi »
Bolje gram nafake no kilo mozga.

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Zvanična mjerenja, nezvanična zapažanja
« Reply #162 on: January 17, 2018, 00:07:19 »
Nađoh podatke sa privatne AMS iz Drobnića (Drobni pijesak). To je nešto bliže Petrovcu nego Budvi.
Na mapi je označena kružićem u kome je broj 1.
http://www.meteo.co.me/misc.php?text=142&sektor=1

Offline Niksic 3

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 3345
Re: Zvanična mjerenja, nezvanična zapažanja
« Reply #163 on: January 17, 2018, 01:08:51 »
Nađoh podatke sa privatne AMS iz Drobnića (Drobni pijesak). To je nešto bliže Petrovcu nego Budvi.
Na mapi je označena kružićem u kome je broj 1.
http://www.meteo.co.me/misc.php?text=142&sektor=1
Lijepo :45:

Offline staracfoco

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1168
Re: Zvanična mjerenja, nezvanična zapažanja
« Reply #164 on: February 19, 2018, 14:09:41 »
Dosadih više sa pričom o kvalitetu podataka iz Berana.Gledam synop od 13 sati,danas,i tamo piše kako u Beranama visina snijega iznosi 1 cm a snijega nema ni u tragovima.Padavine od jutros 0,a čitavo vrijeme pada vrlo slab snijeg.Od jutros je morala biti mjerljiva količina pa da se mkjerilo na đavolji kantar.Ovo je neozbiljno i traje dosta dugo.

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Zvanična mjerenja, nezvanična zapažanja
« Reply #165 on: February 19, 2018, 14:31:33 »
Proslijediću tvoja zapažanja odgovornima.

Offline Milossss

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1613
  • ⬛⬜ ⬛⬜
Re: Zvanična mjerenja, nezvanična zapažanja
« Reply #166 on: February 19, 2018, 14:54:17 »
Nije bolja situacija ni za BP mjerenja.. Sto za visinu snijega,sto za padavine. Precesto se to desava,cinjenica je. Za danasni dan se ipak ne zalim.
Only black and white

Mađo

  • Guest
Re: Zvanična mjerenja, nezvanična zapažanja
« Reply #167 on: April 25, 2018, 11:20:56 »
Pregledah ove godišnjake te su sastavili i metnuli na sajt stručna lica iz Zavoda.

Dobar posao je obavljen sa glavnim klimatološkim stanicama, mada po mom ukusu sve je nepregledno strašno, pa ne može sve stanut u jedan pdf,majka mu stara.  :78:  Ljepše bi bilo da se stavio link ka klimatološkoj stanici, pa da se u padajućem meniju otvoraju podnaslovi i ono šta onam treba da vidimo(temp, vjetar,oblačnost itd) a ne ovako, treba da me grč uvati u prst te obrćajući ovi kotur na miša  :67:  :07:  Da ne pominjem računar, cio mi zatrokira, ká da sam uzeo da orem šnjim.  :02: A nije slabašan,nimalo.

Mada, najbitnije je da su validni podaci i verifikovani, o onaj kojemu treba određeni arhivski podatak-naće ono što mu treba.  :45:
----------------------------------------------------
A to se ne može reći za padavinske stanice i rubriku "Padavine". Blago rečeno, ono je užas od podataka.Neredovni,ne samo dani nego i mjeseci, upisivanje podataka ofrlje, čisto da se "vidi" e se nešto unosilo.  :56: Tragedija.

Po mojem skromnom mišljenju, bolje je bilo da se nijesu unosile padavinske stanice,nego ovako šturo,neredovno,nikako.Očigledno ljudski faktor,nemar i nerad.Dajte da se ubuduće automatizuje nešto, da se ne sprdaju sa nama i Vama.

Lako je viđet ko radi redovna mjerenja a ko ne.Eliminisat i zatvorit padavinsku stanicu tu i tu,sve dok se ne dobije redovnost podataka,ili dok se ne automatizuje.21. je vijek i imamo sve uslove da iskoristimo tehnologiju do maksimuma.

Recimo,primjer padavinska stanica Njeguši,za 2011. i 2012. godinu?  :07: :07: Ono je kriminal, neznam ko mjeri,liše mene, ali upoređivanjem dnevnih padavina sa moje uredne 10-godišnje excel i online arhive,tačne u dan i u sat, sa ovim što je stavljeno u Godišnjake,je prosto nevjerovatno.Da se čoek zapita ko je tu normalan. :07:

I takvi "podaci" se mogu naći u Godišnjacima, i neko će iz ovija NVO napravit neko "naučno djelo" na osnovu nepotpunih i neredovnih i nikakvih mjerenja sa recimo Njeguša, i što je najtužnije-uzeće pare od države,otaljat posa a mi što dobismo?Ništa značajno.

Zaista ne mogu da shvatim zašto u Godišnjacima nema mojih padavinskih mjerenja,urednih,sređenih,sortiranih po svim kriterijumima koji postoje u onim padavinskim dnevnicima.

Uredno se ažuriraju na server,to radim manuelno.Mjerenja su sa klasičnog kišomjera, svako jutro u 06UTC(ljeti u 8h a zimi u 7h) se obavlja mjerenje, u slučaju sniježnih padavina otapa se snijeg i kasnije se dopisuje u moj excel dnevnik.Neki ekstremni podatak se upoređuje sa mjerenjima sa automatske stanice.Ozbiljan posao,nema što.

 :81: http://pljusak.com/njegusi/padavine/

Ovo radim za svoj gušt i ne treba mene nikakva nadoknada niti je tražim,da se razumijemo, ali zaista je glupo ne uvrstiti najredovniju i najtačniju padavinsku stanicu,ako ne u ove sad-barem u neke buduće godišnjake.

Offline Niksic 3

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 3345
Re: Zvanična mjerenja, nezvanična zapažanja
« Reply #168 on: April 25, 2018, 11:47:45 »
Potpisujem sve receno :109:.
Mnoge stanice su skracene sa padavinama,pogotova npr Boan,ofrlje pisa se sa njim ono je katastrofa,datuma padavina se ne poklapaju ni sa jednom drugom stanicom :11:.
Dobro radi ovi moji na Jasenovo Polje,redovno ide,samo jos da nauce da otopljavaju snijeg i bice ok!Vidim da su se u 2015 trudili na tom planu,al opet je skraceno sa nekih 200mm,a ono u 2013 i 2012 je katastrofa skratili su ga koliko su mogli :75:.Zanimljivo je da je Jasenovo Polje iako je skraceno u 2015 sa padavinama imalo vise od Nk :78:.I u drugom novom 2011 isto je Jasenovo Polje pokupilo vise,al tu je prelomila ljetna nestabilnost kad je u jul gore palo 140mm.Ima ziasta dosta zanimljivih stanica,al dzaba kad je 70% njih smjesno sa podacima.I jos su mogli staviti visine snijega za padavinske stanice,imaju te podatke ali ih ne ubacaju.Nadam se da ce brzo izaci i godisnjaci za 2010 i 2016.

Mađo

  • Guest
Re: Zvanična mjerenja, nezvanična zapažanja
« Reply #169 on: February 01, 2019, 00:56:31 »

Dobro jutro Kolumbo. Na ovu temu je dosad ispisano dosta postova. Nijesam mislio da se ponavljam jer ništa nije promijenjeno nakon naših primjedbi,ali ipak moram. Vjeruj mi da mi je sumnjiv svaki podatak koji se šalje iz Berana,jer lično poznajem ljude koji podatke šalju. Odgovornost im i nije neka vrlina. Najbolji primjer "savjesnog" rada bio je onaj snjegopad 2012.godine. Javiše oni tada da je max visina snijega bila oko 97 cm a sve ograde,visine najmanje 125 cm,bile su tada zaravnjene. Ili bude kiše tokom popodneva a ujutru padavine 0. A bilo je situacija da padne 20-ak cm snijega iz ničega. Ima toga još ali je pisanje na te teme Sizifov posao. SnowHunter,skoro svaki put kad radi one njegove briljantne prezentacije,napominje da određeni podaci ili nijesu pouzdani ili ih,jednostavno,nema.

Nasuprot osmatračima iz Berana, dobar posao radi čoek iz Šavnika.Svaki podatak redovan i tačan, evo toliko godina!  :45:
Zamiritá je jednu AMS,vala.  :83:   :60:

Offline Niksic 3

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 3345
Re: Zvanična mjerenja, nezvanična zapažanja
« Reply #170 on: February 01, 2019, 01:13:50 »
Jos u Savnik da postave Ams,a Nk da nema.Evo Rozaje,Pluzine...i ostale supe dobijaju,a mi nista.
Sad mi izbrisite komentar strucnjaci.