Author Topic: Zvanična mjerenja, nezvanična zapažanja  (Read 56717 times)

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Zvanična mjerenja, nezvanična zapažanja
« on: September 20, 2009, 18:18:44 »
U Crnoj Gori imamo 8 meteoroloških stanica (Ulcinj, Bar, Herceg Novi, Podgorica, Nikšić, Kolašin, Žabljak i Pljevlja)sa kojih podaci svakog sata stižu u centar za primopredaju podataka. Sa 13 stanica podaci stižu samo dva puta dnevno što umnogome otežava praćenje razvoja meteoroloških situacija. Postoje i područja sa kojih u realnom vremenu nema nikakvih informacija.
Nadam se da ćemo posredstvom ove teme imati bolja saznanja šta se dešava u Crnoj Gori.
« Last Edit: August 03, 2017, 22:23:40 by Admin »

Madjo

  • Guest
Re: Zvanična mjerenja, nezvanična zapažanja
« Reply #1 on: September 21, 2009, 16:52:47 »
Evo da se ukljucim u temu,a zapravo samo cu da prepisem ono sto sam pisao na prethodnom forumu koji je riknuo,a tice se kolicine padavina na Njegusima koje ja licno mjerim.Nadam se da ce se i drugi korisnici ukljuciti u ovaj topic sa svojim informacijama.
A sad evo podaci po mjesecima pocev tek od 1.Februara(nazalost propustio sam rekordni januar)
februar = 367 mm (98 cm)
mart = 351,1 mm (18 cm)
april = 109 mm
maj = 46,3 mm
jun = 292 mm
jul = 36,8 mm
avgust = 39,5 mm
septembar = 105,5 mm do 21.09,tj do sada
(u zagradama je ukupna visina snijega za taj mjesec)

Offline Miloš

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 5688
Re: Zvanična mjerenja, nezvanična zapažanja
« Reply #2 on: September 21, 2009, 20:44:01 »
Evo, da napišem za moj Bar, isto što i Mađo za Njeguše. Samo da napomenem da ovo nisu podaci koje sam lično mjerio, već sam preuzimao sa sajta HMZCG-a, s obzirom da živim relativno blizu stanice i da sam zadovoljan tačnošću podataka.
Dakle, evo srednjih maksimalnih, srednjih minimalnih temperatura, kao i količina padavina po mjesecima u 2009. godini. U februaru je zabilježen jedan dan sa sniježnim pokrivačem od 1cm.

Januar   13.7   7.8   352.3
Februar  12.0   6.0   143.8 (1cm)
Mart      14.8   7.9   182.2
April      19.1  12.1    52.7
Maj       25.0  15.7    41.4
Jun       26.7  18.2   228.5
Jul        29.9  21.1     27.1
Avgust  30.9  22.4     12.0
Septembar (za sada) 102.0

Podatke za ova tri parametra imam i za prošlu godinu, dok podatke o mjesečnim količinama padavina imam još od 2005. godine. Na kraju ove godine, napraviću malo detaljniju analizu padavina u prethodnih 5 godina, kao i poređenje sa klimatološkom normalom.

Madjo

  • Guest
Re: Zvanična mjerenja, nezvanična zapažanja
« Reply #3 on: September 21, 2009, 22:45:01 »
Evo i neke zanimljivosti iz mojih statistickih zabiljeski(naravno tek od 1.Februara,da sam poceo mjerenje u januar imao bih puno vise pisat),a tice se lokaliteta Njegusi,selo Velji Kraj naspram masiva Lovcena(pod samim masivom padavine su primjetno intezivnije),oko 870 mnv:
-prvi snijeg 1.Feb  = 1 cm
-u prvoj dekadi Feb palo cak 249 mm padavina
-veliki snijeg pao,81 cm,poceo 17.02 u 23.O0h,prestao 19.02 u 02.00 h,uz umjeren vjetar i temperaturu od -4 do -1,izuzetno sitne pahulje,topljenjem iznosi 100 mm
-krajem trece dekade jutarnje temperature se spustale istod -20 C
-tokom sedmodnevnog ciklona pocetkom marta palo cak 247 mm kise,a najintezivnije padavine su bile 05.03 od 01.30 h do 22.30 h kada je palo nevjerovatne 157 litra kise !
-zadnji snijeg pao 25.03 =3 cm
-april obiljezilo dosta kisnih dana,ali uz primjetan deficit padavina = 109 mm,u zadnje 3 dana aprila palo gotovo polovina(50 mm)
-mjesec jun obiljezile velike padavine,292 mm,sto je rijetka pojava ovih krajeva koje karakterise mediteranski rezim padavina(max padavina pozna jesen,zima),02.06 od 08.00h do 11.00h palo 54 mm
-u citav jul i avgust je bilo tek 11 dana sa pojavom kise(uracunati i dani sa gotovo nemjerljivom kol. padavina)
...

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Zvanična mjerenja, nezvanična zapažanja
« Reply #4 on: September 21, 2009, 23:14:44 »
Kad bi i u ostalim mjestima Crne Gore bilo ovakvih osmatrača imali bi pregled dešavanja. Svaka čast.

Offline Kimi

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 857
Re: Zvanična mjerenja, nezvanična zapažanja
« Reply #5 on: September 22, 2009, 23:27:32 »
Evo podataka i od mene

Novo Selo,Vrnjačka Banja

2009 godina

Januar 60.1 mm (24cm)

Februar  71.2mm (80cm)

Mart  81.1mm (32cm)

April 76mm

Maj 176mm

Jun 389.7mm

Jul 76mm

Avgust 220mm

Septembar nešto malo poadataka ne vredi prikazivati,neću imati podatke sve tamo do polovine Novembra
« Last Edit: September 22, 2009, 23:29:29 by Kimi »

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Zvanična mjerenja, nezvanična zapažanja
« Reply #6 on: September 22, 2009, 23:45:07 »
Kimi, pa ti si moj zemljak ;) jer kažu, okle ti žena, odatle i ti.
Pozdrav
Imali ste mnogo kiše u junu. Vjerujem daleko više nego što je prosjek u vašem kraju!

Madjo

  • Guest
Re: Zvanična mjerenja, nezvanična zapažanja
« Reply #7 on: September 22, 2009, 23:46:45 »
Bravo Kimi.Pravi primjer kontinentalnog ciklusa padavina.Primjecujem da gotovo sve februarske padavine kod tebe bile snijezne.Na kojoj se nadmorskoj visini nalazi Novo selo?

Offline Miloš

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 5688
Re: Zvanična mjerenja, nezvanična zapažanja
« Reply #8 on: September 23, 2009, 14:09:45 »
Kimi, jesu li to podaci sa tvoje ili RHMZ-ove stanice ?

Offline Kimi

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 857
Re: Zvanična mjerenja, nezvanična zapažanja
« Reply #9 on: September 23, 2009, 17:19:47 »
@
tako je Admine,Jun je bio ekstremno kišovit mesec,bilo je i poplava najgorih u poslednih 30-ak godina  :o  :o

@

Nadmorska visina Novog Sela,ovde gde ja živim je 300mnv

@

Miloše,ovi su podaci sa moje stanice  :)  :). Ne bi me čudilo da Vrnjačka Banja ima i 300mm manje padavina od mene,jer jednostavno gotovo svaki oblak je išao direktno posred Novog Sela.Seti se samo 24Avgusta,ja 104mm,Vrnjačka Banja mislim da je dobila bar 3 ili 4x manje.... kod mene konetktivne padavine jednostavno razbijaju  :D  ;)  ;)

Offline Miloš

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 5688
Re: Zvanična mjerenja, nezvanična zapažanja
« Reply #10 on: September 23, 2009, 18:42:41 »
A Kimi, zar nismo na SM forumu zaključili da tvoja stanica ne mjeri padavine kako treba ? Čak si se i sam složio sa tim, pa si poslao stanicu na remont u Njemačku. U tom slučaju, ne znam koliko je odgovorno da javno iznosiš podatke sa te stanice ? Bez ljutnje, ali te priče da svaki oblak baš prođe preko tvog sela, a zaobiđe Vrnjačku Banju, su smiješne. ::)

Offline Kimi

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 857
Re: Zvanična mjerenja, nezvanična zapažanja
« Reply #11 on: September 23, 2009, 19:22:50 »
U pravu si Miloshe,ne može se reći da su podaci potpuno tačni,ali to nije  velika razlika u odnosu na realnu,ali ipak nisu 100% tačni pa je zbog toga morala na remont.Možda i nisam trebao da kačim podatke,ali dobro..

Ovo za oblake Miloshe,nisam mislio bukvalno da se svaki oblak raspao kad dođe do Banje,nego sam mislio da najači delovi oblaka uglavnom zahvataju Novo Selo, I Banja može dobiti lepe porcije padavina  ;) ;)

Madjo

  • Guest
Re: Zvanična mjerenja, nezvanična zapažanja
« Reply #12 on: September 23, 2009, 22:04:50 »
Koliko se dalo primjetiti,padavine koje su obiljezile mjesec jun bile su djelimicno i lokalnog karaktera.Od lokaliteta do lokaliteta iako je svega nekoliko km,intezitet padavina je bio raznolik i uglavnom nepravilan,tako da je glavninu kise u dva ciklona pobralo Primorje dok zaledje i nije proslo kako treba,orografija se tu nije pitala .Cudne stvari.
Neznam kako je bilo u Srbiju ali su moguce velike razlike u kolicini iako mjesta nijesu daleko.

Offline Kimi

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 857
Re: Zvanična mjerenja, nezvanična zapažanja
« Reply #13 on: September 24, 2009, 19:32:16 »
Pa i u Srbiji tekako može biti velikih razlika u padavinama  :o :o!!!Npr. Kod mene može da bude jak pljusak sa grmljavinom,a samo par km od mene suvo uz poneku kap.Još kad nema strujanja po visini,pa oblaci budu gotovo nepokretni,razlika može da bude OGROMNA !!!Novo Selo je pravi primer za to bilo 24.08 ove godine,90 min jakog pljuska,takvog da se susedova kuća ne vidi od kiše uz grad ,olujni vetar i zastrašujuću grmljavinu,a već na 6 ili 7km zapadnije i  južnije  ni kapi  :o  :o  :o !!!

Madjo

  • Guest
Re: Zvanična mjerenja, nezvanična zapažanja
« Reply #14 on: September 24, 2009, 22:30:54 »
To se najcesce desava u ljetnjem periodu.Jednostavno se stvore povoljni uslovi te se oblak dobro istrese na nekom mjestu.Citao sam na Crometeo forumu da je u mjestu Kastela palo za sat vremena 100 litara,a par kilometara dalje ni kapi.Mozda su to neka rashladjena jezera vazduha iznad pa se dodatno kondezuje...Neznam.Sto kaze Admin za ovo?

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Zvanična mjerenja, nezvanična zapažanja
« Reply #15 on: September 24, 2009, 22:43:20 »
Više razloga utiče na takvu neravnomjernost i izlučivanje većih količnina padavina, ali ono što može ključno da doprinese je prisilno uzdizanje vazduha (hladni front u toplom dijelu godine) uz neki planinski masiv.

Offline Miloš

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 5688
Re: Zvanična mjerenja, nezvanična zapažanja
« Reply #16 on: September 26, 2009, 11:15:32 »
Moram da postavim jedno pitanje vezano za zvanična mjerenja... Radi se o mjerenju Tmin.
Dakle, koliko je meni poznato, zvanična Tmin koja se mjeri u 06UTC se odnosi na period od prethodnih 12h, tj. od 18UTC do 06UTC. E sad, primijetio sam da se u zadnjih, otprilike, godinu dana ta Tmin odnosi na prethodnih 6h. Tako je npr. Bar jutros imao Tmin od 22.7°C, iako je sinoć u 22h izmjereno 22.0°C.
Primijetio sam da je slična situacija ljetos bila u više navrata i kad su ostali primorski gradovi u pitanju. Naročito u situacijama kada u kasnim večernjim satima probije fenski vjetar. Tada temperatura izmjerena u npr. 22h može da bude i za 5-6°C niža od one koja bi bila zvanična minimalna toga jutra. Kad su gradovi na sjeveru i u unutrašnjosti CG u pitanju, ovo nije toliko ni bitno, s obzirom da se vrlo rijetko dešava da Tmin bude izmjerena baš u tom periodu od 18UTC pa do 00UTC.
Moje pitanje je: Da li to treba tako, odnosno da li je zvanično izmijenjen način mjerenja, ili su u pitanju greške osmatrača ?

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Zvanična mjerenja, nezvanična zapažanja
« Reply #17 on: September 26, 2009, 11:20:06 »
Vjerujem Miloše da ćeš tokom sledeće sedmice dobiti odgovor od onih koji su zaduženi za rad mreže meteoroloških stanica!

Madjo

  • Guest
Re: Zvanična mjerenja, nezvanična zapažanja
« Reply #18 on: September 30, 2009, 23:25:52 »
Posto nece biti padavina nocas,a sjutra najvjerovatnije shegam drva pa cu bit zauzet,evo i padavinskih podataka za septembar 2009 :
-ukupna kol.padavina iznosi 105,5 mm
-samo 5 dana sa pojavom padavina,od toga 3 dana sa gotovo nemjerljivom kol. kise,znaci sva mjesecna suma pala u 2 dana,i to 14.09 i 17.09
-primjetan deficit padavina
 

Offline Miloš

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 5688
Re: Zvanična mjerenja, nezvanična zapažanja
« Reply #19 on: October 01, 2009, 22:31:55 »
Izgleda da su padavine došle ranije nego što je ijedan model vidio. U Baru pljusak sa grmljavinom, ko u sred ljeta. :) Sudeći po satelitskom snimku, slično je na većem dijelu primorja:


Madjo

  • Guest
Re: Zvanična mjerenja, nezvanična zapažanja
« Reply #20 on: October 01, 2009, 23:06:48 »
Najvece sijevanje je prema jugoistoku.Odje se potpuno naoblacilo,i dalje muklo grmi,ali nema jos nista.Tresla se gora,rodio se mis.
Promjena:dok sam ovo pisao,evo prvih kapi..
« Last Edit: October 01, 2009, 23:08:21 by Madjo »

Offline Miloš

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 5688
Re: Zvanična mjerenja, nezvanična zapažanja
« Reply #21 on: October 01, 2009, 23:24:32 »
U Baru bio i drugi jak pljusak, praćen pojačanim NW vjetrom i jakom grmljavinom. Sada se polako stabilizuje i grmljavina je sve slabija. Po mojoj procjeni, za sada je palo oko 15mm kiše.

Madjo

  • Guest
Re: Zvanična mjerenja, nezvanična zapažanja
« Reply #22 on: October 01, 2009, 23:30:08 »
O,kod tebe je odlicno.A kod mene 15 kapi...Nego noc je duga,ionako je sve poranilo.Dosta je ladan sjeverozapadnjak...Mislim da on zaustavlja naoblaku te pada kod tebe

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Zvanična mjerenja, nezvanična zapažanja
« Reply #23 on: October 01, 2009, 23:45:55 »
Po neka kap i u Podgorici. Grmljavina u daljini.

Madjo

  • Guest
Re: Zvanična mjerenja, nezvanična zapažanja
« Reply #24 on: October 01, 2009, 23:49:09 »
E vec se smanjilo sijevanje,sad bi trebalo da se stvore uslovi za padavine.