Author Topic: Fotoaparati, fotografija, uputstva...  (Read 172445 times)

Madjo

  • Guest
Re: Fotoaparati, fotografija, uputstva...
« Reply #250 on: October 11, 2011, 01:57:24 »
Za noćni snimak ISO treba da je što niži da bi bilo što manje šuma. Isprobavaj od ISO 64-200. Najbolje ti je za početak koristiti opciju SP ( pa onda odaberi scenu NIGHT-TRIPOD). Kad to podesiš u donjem lijevom uglu će ti stojati 3", znači ekspozicija dužine 3 sekunde sasvim dovoljno za dobar noćni snimak.
U programskoj opciji dužinu zatvarača možeš povećati na 8 sekundi ali otom potom.

Zaboravio sam reći da tokom snimanja aparat ne smije da se pomjera.



Online SnowHunter

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3772
Re: Fotoaparati, fotografija, uputstva...
« Reply #251 on: October 11, 2011, 02:45:38 »
Veći ISO - veća osjetljivost pri lošem osvjetljenju. Znači veći ISO bi trebalo da omogući bolje fotkanje noću, ali... :120: Kod aparata niže klase koje koristi većina od nas veći ISO znači mnogo više šuma, i tu treba balansirati između otvora blende, dužine ekspozicije i vrijednosti ISO. Preko vrijednosti ISO od 800 nema svrhe da ideš s tim aparatom, jer je šum preveliki. Ali do 800 je prihvatljivo i vrlo korisno pogotovo ako slikaš iz ruke. Jer ako slikaš iz ruke, a potrebna ti je dužina ekspozicije od recimo 1/2s ili 1s na ISO 100, nećeš dobiti dobru sliku - jer je skoro nemoguće ruku držati savršeno mirno toliko vremena, ali povećanjem ISO na 400 ili 800 potrebna dužina ekspozicije će se skratiti na 1/4 ili 1/6 sekunde i fotka će biti dosta bolja nego u prvom slučaju. Najvažnije ti je da se malo igraš sa aparatom, pa ćeš sam provaliti šta je i u kojim okolnostima bolje.  :45:

Offline Rade

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 1323
Re: Fotoaparati, fotografija, uputstva...
« Reply #252 on: October 11, 2011, 21:37:51 »
Evo vam jedan tip - što je hladnije manje je šuma na fotografijama ;)

Madjo

  • Guest
Re: Fotoaparati, fotografija, uputstva...
« Reply #253 on: October 11, 2011, 22:37:24 »
 :67:  

Noćas su odlični uslovi za dobre noćne fotke.Mjesečina, svjetleći oblaci, čista atmosfera...  :105:

Kasnije ću okačit koju sliku.

Offline Bura

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 5035
Re: Fotoaparati, fotografija, uputstva...
« Reply #254 on: October 11, 2011, 22:41:50 »
Da, ja izasao napolje pogledo u nebo, znaci tako je prelijepo! Nije ni hladno, sjeverac fenac cini svoje.
Bolje gram nafake no kilo mozga.

Offline Al3k5aNd4R

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 805
  • IG: @alexandarsh.me
    • Alexandarsh točka Me :)
Re: Fotoaparati, fotografija, uputstva...
« Reply #255 on: October 11, 2011, 22:57:06 »
koliki je max iso tebi niksicki? ako je 800 onda ti se preko 3oo i ne isplati da slikas. ova moja nocna je bila na automatskom modu, na kompu mi pise da je iso 1600 ali stvarno mocno izgleda, a jos je i iz ruke pokazacu sad originalnu verziju. ova prosla nije photoshop nego aparat ima svoje opcije editovanja fotke. (znaci u aparatu sam je zamutio iz obicne ciste fotke)
❄❄❄ --> Podgorica <-- | ❄❄❄ |My gallery on 500px | Mačka mala | ❄❄❄

Madjo

  • Guest
Re: Fotoaparati, fotografija, uputstva...
« Reply #256 on: October 11, 2011, 23:09:06 »
ISO na Fuji s2950 ide do 6400, samo srednja veličina fotke.
Idealno je na ISO 200.
Sve ispod toga je pretamno.

Offline Al3k5aNd4R

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 805
  • IG: @alexandarsh.me
    • Alexandarsh točka Me :)
Re: Fotoaparati, fotografija, uputstva...
« Reply #257 on: October 11, 2011, 23:16:54 »
evo ove moje
❄❄❄ --> Podgorica <-- | ❄❄❄ |My gallery on 500px | Mačka mala | ❄❄❄

Madjo

  • Guest
Re: Fotoaparati, fotografija, uputstva...
« Reply #258 on: October 11, 2011, 23:30:00 »
Što je ne smanji Aco sine ?  :32:  U ormar mi nebi stala a ne na monitor  :05:  

Evo dvije.Obratite pažnju koliko je slab izvor svjetlosti i koliko su daleko kuće.    :119:  Obrade gotovo da nema.



« Last Edit: October 11, 2011, 23:38:14 by Madjo »

Offline ehtelion

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1540
Re: Fotoaparati, fotografija, uputstva...
« Reply #259 on: October 11, 2011, 23:36:05 »
bolje da si je smanjio a smanjio kompresiju.

Madjo

  • Guest
Re: Fotoaparati, fotografija, uputstva...
« Reply #260 on: October 11, 2011, 23:55:46 »


Nije lako uradit dobru noćnu fotku sa slabim izvorom svjetlosti a da je šum minimalan. Zato ISO postavljam na 200.Sve preko toga je loše. Takođe, tu je problem prilikom fokusiranja u noćnim uslovima...

Madjo

  • Guest
Re: Fotoaparati, fotografija, uputstva...
« Reply #261 on: October 12, 2011, 00:02:46 »
A sa ovom slikom dolje sam polovično zadovoljan.Lagani kontrast je izvuka konture Štirovnika  :105: dok je vjetar krivac,izgleda, što su svijetla zamućena, mrdnuo mi stativ... ili sam ja u momenat okidanja trznuo malo  :78:  Zato treba koristiti tajmer na 2 sekunde.  
Uglavnom, lijepo sam se pomeo dolje u polje iza voćnjaka.  :05:


Offline Al3k5aNd4R

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 805
  • IG: @alexandarsh.me
    • Alexandarsh točka Me :)
Re: Fotoaparati, fotografija, uputstva...
« Reply #262 on: October 12, 2011, 17:46:39 »
hoce li ko samnom na kurs?

http://www.fotoradionica.me/
❄❄❄ --> Podgorica <-- | ❄❄❄ |My gallery on 500px | Mačka mala | ❄❄❄

Offline Rade

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 1323
Re: Fotoaparati, fotografija, uputstva...
« Reply #263 on: October 12, 2011, 18:22:00 »
PS. Bio sam ozbiljan za ISO i zimu, što je hladnije manje je šuma jer se senzor manje zagrijava ;)
Ja sam prošle godine fotografisao u kanjonu Pive kad je bio velji snijeg, ISO 1600 i skoro niđe šuma.

Offline ehtelion

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1540
Re: Fotoaparati, fotografija, uputstva...
« Reply #264 on: October 12, 2011, 19:17:16 »
ada naravno da ti vjerujemo Rade:) Normalno da se senzor pregrijava i da tako nastaje sum. A hladnoca mu ne da:)

Koja sam ja budala, sad sam htio da uradio sliku Zete i mjeseca sa D5000 i onda se sjetih da sam zaboravio stativ kad sam snimao nesto u opstini.

Offline Al3k5aNd4R

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 805
  • IG: @alexandarsh.me
    • Alexandarsh točka Me :)
Re: Fotoaparati, fotografija, uputstva...
« Reply #265 on: October 12, 2011, 19:39:46 »
evo jedne od danas

http://al3k5and4r.deviantart.com/art/Village-ambient-in-the-City-263052470 (fav mi sliku ovamo ako ste registrovani)
❄❄❄ --> Podgorica <-- | ❄❄❄ |My gallery on 500px | Mačka mala | ❄❄❄

Madjo

  • Guest
Re: Fotoaparati, fotografija, uputstva...
« Reply #266 on: October 12, 2011, 22:15:59 »
Bravo Aco  :48:  

RAde, života mi mislio sam da se zezaš.  :60:  

I noćas sam slazio u polje da uradim koju noćnu, uslovi su još bolji no sinoć jer je mjesečina na vrhuncu  :105:  

Madjo

  • Guest
Re: Fotoaparati, fotografija, uputstva...
« Reply #267 on: October 13, 2011, 00:00:37 »

Offline vanja

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 4009
  • 🔵⚪💙⚪🔵
Re: Fotoaparati, fotografija, uputstva...
« Reply #268 on: October 13, 2011, 14:12:56 »
ova je madjo odlicna kao sa neke druge planete samo da ima malo vise zvijezdi mada pretpostavljam da je kod tebe izvanredan pogled na mlijecni put

Madjo

  • Guest
Re: Fotoaparati, fotografija, uputstva...
« Reply #269 on: October 13, 2011, 23:02:01 »
Fala   :45:  Ne može se ufatit više zvijezda zbog jake mjesečine.

Offline niksicki

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1890
Re: Fotoaparati, fotografija, uputstva...
« Reply #270 on: October 14, 2011, 16:24:57 »

Za noćni snimak ISO treba da je što niži da bi bilo što manje šuma. Isprobavaj od ISO 64-200. Najbolje ti je za početak koristiti opciju SP ( pa onda odaberi scenu NIGHT-TRIPOD). Kad to podesiš u donjem lijevom uglu će ti stojati 3", znači ekspozicija dužine 3 sekunde sasvim dovoljno za dobar noćni snimak.
U programskoj opciji dužinu zatvarača možeš povećati na 8 sekundi ali otom potom.

Zaboravio sam reći da tokom snimanja aparat ne smije da se pomjera.


Meni brate nema ovoga 3" nidje na ekranu.Bilo je ranije,ali sad jok  :07: Moze li biti da sam ga nekako makao sa ekrana ili nesto tako?I kako da smanjim ili povecam ISO?  :07: :75:

Offline niksicki

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1890
Re: Fotoaparati, fotografija, uputstva...
« Reply #271 on: October 14, 2011, 19:37:26 »
hahahhaha Nasao sam kako da smanjim i povecam iso  :11: Oticu malo kasnije da isprobam nocne slike

Offline trakarov

  • Newbie
  • *
  • Posts: 48
Re: Fotoaparati, fotografija, uputstva...
« Reply #272 on: October 14, 2011, 19:53:13 »
Procitah skoro cijelu temu i mogu vam rec da sam se bas zapalio za fotografisanje! Imam aparat Canon Powershot A570 - slike dosta dobro ispadaju s tim sto slikam na "auto" i bez ikakvih podesavanja i dalje obrade..evo par slika vjerovatno je i vecina od vas vidjela: http://www.meteo.co.me/forumi/index.php?topic=1748.msg32743#msg32743
i ima na predhodne strane jos..
Sad me zanima od vas iskusnijih ako moze neko da pogleda karakteristike ovog aparata pa da mi rece mogu li se pravit pro slike s njim s tim ako naucim da ih kasnije malo obradim i to. Ja licnom mislim da je aparat dosta dobar al eto zanima me misljenje strucnijih od mene, evo karakteristike mozete pogledati ovdje http://www.imaging-resource.com/PRODS/A570IS/A570ISA.HTM

Hvala unaprijed i pozdrav!

Madjo

  • Guest
Re: Fotoaparati, fotografija, uputstva...
« Reply #273 on: October 14, 2011, 21:24:14 »
Sa tim aparatom Trakarov baš i nemožeš uraditi vrhunske fotke.Prvo,njegova osnovna namjena je ono što se veli "za familiju",da je lagan i da stane u svaki džep.Ima samo 7 megapiksela uz optički zum 4X, slabašan senzor(manje-više kao svi mali kompaktni aparati). Vjerovatno bi dobio za nijansu kvalitet fotografije da si eksperimentisao sa programskim ili manuelnim opcijama, ali nemoj previše očekivat od njega, čak iako je rezolucija i kvalitet postavljen na maksimum.Ovo se posebno odnosi ako želiš slikati "meteorološke" pojave; treba imati aparat srednje klase, to jest neki jeftiniji prosumer ili veći kompaktni fotoaparat uz makar 10X optički zum i 10mPx.

Drugo, slikao si nešto i nijesi zadovoljan sa kvalitetom fotografije.Postoje vrlo lagani i jednostavni programi tipa FastStone,PhotoFiltre, sa kojima možeš izoštriti fotku,povećati-smanjiti saturaciju, podesiti kontraste,izvući maksimum...
A da ne pominjem složenije programe poput Gimp-a i Photoshop-a...

Offline trakarov

  • Newbie
  • *
  • Posts: 48
Re: Fotoaparati, fotografija, uputstva...
« Reply #274 on: October 14, 2011, 23:36:15 »
Prvo da se zahvalim na brzom odgovoru  :59:
E sad nisam ja ni ocekivao, niti ocekujem nesto posebno od njega i amater sam totalni sto se toga tice, ali bih volio malo makar da pocnem s njim pa ako vidim da imam talenta za to uzeo bih i neki bolji profesionalni - poluprofesionalni. Skinucu neki od ovih programa pa cu popravit malo i postavicu neke slike pa cemo vidjet.

EDIT:
Evo pokusao sam nesto sa "PhotoFilter" programom, mislim da nije tolko lose za totalni pocetak :120:

« Last Edit: October 15, 2011, 00:49:06 by trakarov »