Author Topic: Vodostaji jezera  (Read 35612 times)

blue alien

  • Guest
Vodostaji jezera
« on: January 07, 2010, 22:35:09 »
Ovih dana zanimljivo je pratiti vodostaj Skadarskog jezera. Jedva sam čekala dok nađem priliku da posjetim ovaj sajt i provjerim online vodostaj na Plavnici... ali avaj: relativna kota, 450 cm... :-( taj broj malo kome nešto govori. Ako je autorima online veze lakše da navode vodostaj korišćen u HMZ, da li bi smo mi - opšta javnost - mogli imati na raspolaganju apsolutnu kotu nule na datoj tački? Bilo bi korisno da to piše direktno u prozoru koji se pojavljuje za konkretnu HS...

Hvala! :-)

Blue Alien

Madjo

  • Guest
Re: Vodostaji jezera
« Reply #1 on: January 07, 2010, 22:44:28 »
Dobro nam dosla.

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Vodostaji jezera
« Reply #2 on: January 08, 2010, 10:30:12 »
Apsolutna kota stanice na Plavnici je 4.54mnm tako da se izmjereni vodostaj dodaje na tu visinu.

blue alien

  • Guest
Re: Vodostaji jezera
« Reply #3 on: January 08, 2010, 16:45:39 »
Hvala Madjo, hvala admine!

... dakle u ovom trenutku je na plavnici 9.17 mnm ... nešto blizu desetogodišnje vode ...

Offline Rade

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 1323
Re: Vodostaji jezera
« Reply #4 on: January 08, 2010, 17:15:16 »
Ne pratim televiziju ali sam danas gledao vijesti jer me zanimaju poplave koje su pogodile CG.

Ne znam kako će šta ostat poslije ovog vikenda kad se očekuju velike padavine...

Offline Cirius

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Vodostaji jezera
« Reply #5 on: January 08, 2010, 17:24:32 »
Ostace mocvare, ako neko ne prokopa korito Bojane i mjesto gdje ona otice iz Skadarskog ..  Mislim da ce u nedelju i ponedeljak ljudi koji zive oko jezera (i jos par mjesta u CG, a i regionu, po svoj prilici)  biti na velikim iskusenjima ..
Dobro je dok Madjo svoju jahtu veze za sljivu   :D  ,  ne bi me zacudilo da vidim slike nekih cunova privezanih za dimnjake krajem vikenda ..
Dobrodosla, Blue !
« Last Edit: January 08, 2010, 17:26:03 by cirus »

Offline Al3k5aNd4R

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 805
  • IG: @alexandarsh.me
    • Alexandarsh točka Me :)
Re: Vodostaji jezera
« Reply #6 on: January 08, 2010, 18:55:02 »
cuh da je sa plavnice utekao nilski konj.. digla mu se voda i on izasao :)
❄❄❄ --> Podgorica <-- | ❄❄❄ |My gallery on 500px | Mačka mala | ❄❄❄

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Vodostaji jezera
« Reply #7 on: January 08, 2010, 19:30:24 »
Nešto se može postići čišćenjem korita Bojane, ali ne zaboravite da je u ovom trenutku razlika u nivou jezera i mora manja od 10m. Zamislite koliki je to mali pad u odnosu na dužinu toka Bojane.

Offline vanja

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 4009
  • 🔵⚪💙⚪🔵
Re: Vodostaji jezera
« Reply #8 on: January 09, 2010, 16:44:25 »
ima li kakvih novih informacija o nivou jezera???
ehhh i da...nilski konj stvarno utekao....
juce kad sam gledao dnevnik na tvcg vidjeh ono krdo konja kojem nema spasa...utopice se u jezeru....zar je moguce da ne moze nista da se uradi da se oni spasu???

Madjo

  • Guest
Re: Vodostaji jezera
« Reply #9 on: January 09, 2010, 17:01:11 »
A sto ces..Zivina nesretna vazda strada.Ionako kad ostara zavrsi na klanicu.
Neznam nista novo,ali ljudi su sigurno u problemima,nazalost.

blue alien

  • Guest
Re: Vodostaji jezera
« Reply #10 on: January 10, 2010, 15:26:26 »
... evo, vodostaj na Plavnici 9.4 mnm... to bi bila voda kakva se ponavlja jednom u nekih 18 godina (jel'tako?)... međutim: kad je muka na one ljude, nije im čudo ako kažu "voda kakva se ne pamti" ...

(primjećujem kako daleko od prirode živimo: većina ljudi oko mene se pita: Zar konji ne umiju da plivaju?)
(evo, bar taj vanredni nilski konj uklopio se u vanrednu situaciju... neka ga  :))

Offline vanja

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 4009
  • 🔵⚪💙⚪🔵
Re: Vodostaji jezera
« Reply #11 on: January 10, 2010, 15:55:45 »
... evo, vodostaj na Plavnici 9.4 mnm... to bi bila voda kakva se ponavlja jednom u nekih 18 godina (jel'tako?)... međutim: kad je muka na one ljude, nije im čudo ako kažu "voda kakva se ne pamti" ...

(primjećujem kako daleko od prirode živimo: većina ljudi oko mene se pita: Zar konji ne umiju da plivaju?)
(evo, bar taj vanredni nilski konj uklopio se u vanrednu situaciju... neka ga  :))


bogami kakvih haajvana ima kod nas ne bih se cudio ako ga neko ne upeca ili ga dinamitom otrese :)))))

Madjo

  • Guest
Re: Vodostaji jezera
« Reply #12 on: January 11, 2010, 19:46:50 »
Vidim na dnevnik bila akcija spasavanja divljih konja iz jezera.Svaka cast.

Offline bole

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1883
Re: Vodostaji jezera
« Reply #13 on: January 13, 2010, 20:41:09 »
Glavni problem poplava koje su nas zadesile ,nije samo korito Bojane......kao sto je gore neko napisao........vec   hidrocentrala na Drimu :) tj vode odlivne koje ispustaju iz brane nasi susjedi iz Albanije........dalje ta voda ide u dva rukavca koji se ulivaju u Bojanu i Skadarsko naravno koji nemogu da prime toliku kolicinu bla bla bla ........ima cijela enciklopedia o Skadarskom jeyeru napisana prije 20 god.........jos prije 50 god se mogao rijesit taj problem ali su nasi susjedi se iz Albanije bunili........trebalo je prokopat tunel ispod Rumije...............to ce vam reci svaki hidrogeolog  :) :)
« Last Edit: January 13, 2010, 20:48:16 by bole »

Offline Al3k5aNd4R

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 805
  • IG: @alexandarsh.me
    • Alexandarsh točka Me :)
Re: Vodostaji jezera
« Reply #14 on: January 13, 2010, 23:17:16 »
ja koliko sam cuo taj tunel nije bio moguc za kopanje zbog neke visinske razlike, koliko sam ja cuo u tom slucaju bi se voda iz mora ulivala u jezero.. tako nesto sam ja dosta davno cuo

evo i Nikica od danas, tako bar pise na sajtu

❄❄❄ --> Podgorica <-- | ❄❄❄ |My gallery on 500px | Mačka mala | ❄❄❄

Offline Al3k5aNd4R

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 805
  • IG: @alexandarsh.me
    • Alexandarsh točka Me :)
Re: Vodostaji jezera
« Reply #15 on: January 13, 2010, 23:21:55 »
« Last Edit: January 13, 2010, 23:25:25 by Al3k5aNd4R »
❄❄❄ --> Podgorica <-- | ❄❄❄ |My gallery on 500px | Mačka mala | ❄❄❄

Offline vanja

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 4009
  • 🔵⚪💙⚪🔵
Re: Vodostaji jezera
« Reply #16 on: January 15, 2010, 01:29:50 »
Skadarsko jezero se nalazi u tkz kripto depresiji. Mislim da je -5 metara ispod nivoa mora te bi se po tome Jadransko more ulilo u njega ako bi se probio tunel

Offline Cirius

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Vodostaji jezera
« Reply #17 on: January 15, 2010, 02:45:01 »
Njegovo dno je ispod nivoa mora, ali povrsina je iznad, nekih 10 m, nisam siguran tacno u metar ..  Rijeka Crnojevica i Virpazar su 12 mnv, ako se dobro sjecam, i ako je ta karta bila precizna ..  ako bi povrsina jezera bila ispod, more bi islo k njemu Bojanom i ispunilo ga ubrzo do svog nivoa i pretvorilo u zaliv ..  i najtoplija voda za kupanje bi bila oko Plavnice, plichina bi se brzo grijala    8)   ali nijedan krap za Nikoljdan vise ne bi s te strane dosao.

Offline dino_mo

  • Newbie
  • *
  • Posts: 31
Re: Vodostaji jezera
« Reply #18 on: January 17, 2010, 21:50:06 »
Prosle godine, kao ucesnik na takmicenju u prognozi vremeni, od HMZ CG sam dobio knjigu o Skadarskom jezeru. Jednostavno me fasciniralo. Onakva ljepota i netaknuta priroda se zaista rijetko vidja.
Mada, na proslogodisnjem putovanju u Plav sa KUD-om prosli smo gotovo cijelu Crnu Goru. Pejzazi su me odusevili. Urezane rijeke, brojna manja jezera, ekoloski cisti prostori su me jednostavno ostavili bez daha. Vrhunac svega bila je Podgorica. Nakon par dana provedenih u Plavu, iz oblacnog, tmurnog i kisovitog grada dosli smo u Podgoricu. Temp. oko 30°C, slab juzni/jugozapadni vjetar cini mi se. Kud ces bolje za rodjenog Mostarca. :) Onda je slijedila jedna tura obilaska grada, ali smo bilo ograniceni vremenom, tako da smo posjetili samo gradski trg i uzu okolinu. To je bilo dovoljno da steknem dojam kojeg cu vjerovatno pamtiti cijeli zivot. Podgorica is the best!

Offline Cirius

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Vodostaji jezera
« Reply #19 on: January 17, 2010, 22:35:00 »
Hoho ..  hvala !  Vidis Madjo sa kakvim se utiscima odlazi odavde   ;D    (vjerovatno im nisu pokazali Vrela Ribnicka),  pretpostavljam da bi, pored Podgoricana, jedino Mostarac mogao da izdrzi jedno ljeto ovdje npr ...   bilo je i jos jedno, trece mjesto u bivsoj SFRJ, koje je pored Pg i Mostara imalo rekordne temp, nego ne mogu da se sjetim sad ..   

Madjo

  • Guest
Re: Vodostaji jezera
« Reply #20 on: January 17, 2010, 23:03:05 »
Mozda Trebinje?? I tamo je tesko ljeti,pakao.
Al zato ljeti moje Njeguse nebih dà za Pariz.Proslo ljeto sam radio u Grbaljsko polje,tacnije Radanovici,uzas pakao,i svaki put kad sam se vraca autom doma temp po 10 stepeni niza.Ljepota.

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Vodostaji jezera
« Reply #21 on: January 17, 2010, 23:55:16 »
Treće mjesto je vjerovatno bila Strumica u Makedoniji.
Što se ljepote Podgorice tiče, za pretpostaviti je da Dino, kao jako mlad, još uvijek nije stigao vidjeti neke jako lijepe gradove. ;D

Madjo

  • Guest
Re: Vodostaji jezera
« Reply #22 on: January 18, 2010, 00:27:37 »
On je mislio na klimu Podgorice,cini mi se.

Offline SnowHunter

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3771
Re: Vodostaji jezera
« Reply #23 on: January 18, 2010, 03:25:43 »
Treće mjesto je vjerovatno bila Strumica u Makedoniji.

Svakako će prije biti Demir Kapija ili Đevđelija. Evo malog isječka sa max, min i srednjim temperaturama u Demir Kapiji u drugoj polovini paklenog jula 2007. Istina je da su noćne temperature značajno niže u odnosu na Podgoricu, ali su zato dnevni maksimumi za poštovanje:




Offline dino_mo

  • Newbie
  • *
  • Posts: 31
Re: Vodostaji jezera
« Reply #24 on: January 18, 2010, 09:39:00 »
Ma ja sam mislio na Podgoricu kao Podgoricu  :)
Grad kao grad mi se jednostavno svidio, a vjerovatno je za to ponajvise zasluzna klima. Tacno je i da nisam obisao mnogo gradova, ali sto se tice gradova iz regije, meni je zasigurno najljepsa.
Mozda su tome jos pridonijele Podgoricanke? Ah... 8) ;D

Apsolutna Tmax u Mostaru je iznosila 46,2°C, a zabiljezena je 31.7.1901.godine. Trebinje tu svakako ne spada, jer su tamo i 40-tke rijetkost.
Pored Podgorice, mislim da bi treca mogla biti Demir Kapija, jer cesto ljeti kad pratim temp. iz regije, uocim upravo nju sa temp. u 80% slucajeva slicnom kao u Mostaru. I minimalne su im tu negdje.