Author Topic: Srednjoročne i dugoročne prognoze  (Read 488069 times)

Offline Nikola

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6634
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #950 on: September 23, 2012, 17:13:52 »

Italijanski meteorolozi prognoziraju prvu dekadu septembra bez nekih znacajnih promjena,bice manjih zahladjenja,a od sredine mjeseca vise padavina,mada to bi i svako od nas prognozirao,standard.
Nakon sto su prilicno dobro procijenili situaciju veci dio Italije i JAdrana,sad prognoziraju da ce jesen biti u prosjeku sa padavinama i hladniji u drugoj polovini posebno na Jadranu.

Offline Fraka

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 8078
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #951 on: September 23, 2012, 19:05:49 »
GFS vidi promjenu u 300. satu  :11: :75:

Offline Nikola

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6634
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #952 on: September 27, 2012, 21:04:34 »
EC nikakav do daljnjeg.
Sad sam na 3bmeteo tumacio grafikone od 1900-2005 sto se tice cirkulacije atmosfere i vidio da bi ova zima imala slab islandski vrtlog sto bi znacila neka blaza ili jaca repriza 2005. iako svi najjavljuju reprizu prosle zime ja sam tu skeptik.Tesko da ce se prosla zima ponoviti bar u narednih 50-tak godina,ali slicnih situacija ce naravno biti.

Offline Fraka

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 8078
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #953 on: September 27, 2012, 21:35:44 »
Prosla polovina februara da budemo precizni, posto mimo toga zima nije valjala nista.
Ja licno vjerujem. Ako je ovo period ekstrema, a jeste, vidimo to i sami, nema mjeseca koji nisu obiljezili neki rekordi, vjerujem da ce bit jedan mjesec ultra leden...
« Last Edit: September 27, 2012, 21:37:20 by Fraka »

Offline Nikola

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6634
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #954 on: September 27, 2012, 21:47:49 »

Prosla polovina februara da budemo precizni, posto mimo toga zima nije valjala nista.
Ja licno vjerujem. Ako je ovo period ekstrema, a jeste, vidimo to i sami, nema mjeseca koji nisu obiljezili neki rekordi, vjerujem da ce bit jedan mjesec ultra leden...
Slazem se potpuno,poslednjih 7 godina smo oborili sve rekorde,koji iz mjeseca u mjesec ponovo padaju.

Offline Bura

  • Moderators
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 5035
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #955 on: September 27, 2012, 21:53:18 »


Prosla polovina februara da budemo precizni, posto mimo toga zima nije valjala nista.
Ja licno vjerujem. Ako je ovo period ekstrema, a jeste, vidimo to i sami, nema mjeseca koji nisu obiljezili neki rekordi, vjerujem da ce bit jedan mjesec ultra leden...
Slazem se potpuno,poslednjih 7 godina smo oborili sve rekorde,koji iz mjeseca u mjesec ponovo padaju.


A evo trebali bi da padnu i neki seprembarski u naredna dva-tri dana.
Bolje gram nafake no kilo mozga.

Offline mirko

  • Jr. Member
  • ***
  • Posts: 137
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #956 on: October 02, 2012, 14:56:15 »
Zna li se neka duža prognoza vremena, izgleda da ce i oktobar biti po nekim prognozama suv i topao ne bi me iznenadilo i novembar. :78:

Offline Nikola

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6634
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #957 on: October 02, 2012, 15:41:05 »

Zna li se neka duža prognoza vremena, izgleda da ce i oktobar biti po nekim prognozama suv i topao ne bi me iznenadilo i novembar. :78:

To danas u svijetu a i nece uskoro moci da se prognozira sa vecom tacnoscu preko 15-20 dana.Meteorolozi i klimatolozi analiziraju po slicnosti godina,sunceve aktivnosti,El/La Ninjo i drugih faktora kakvo nas vrijeme u datom mjesecu ili god.dobu ocekuje,ali to su prognoze sa tezinom kao gatanje u solju.

Recimo,italijani prognoziraju hladniju od prosjeka drugu polovinu jeseni i najvise idu po logici da priroda uvijek ima neki svoj sklad tj. da se odjednom ne moze drasticno odstupati od normale,pa ako je prva polovina toplija,pretezno druga bude hladnija itd.

Offline Nikola

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6634
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #958 on: October 08, 2012, 02:14:41 »
Ova zima ce se znacajno razlikovati od poslednje,vidjecemo oce li Pg vratiti titulu 'kazana'?

http://www.3bmeteo.com/giornale-meteo/inverno-2012-13--implicazioni-delle-ssta--59583

Offline scepo

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 728

Offline mirko

  • Jr. Member
  • ***
  • Posts: 137
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #960 on: October 17, 2012, 08:51:58 »
Ne razumijem se bas u ove karte sto bi ovo znacilo?

Offline Dzoni

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 3381
  • Blagosloven koji dolazi u ime Gospodnje
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #961 on: October 17, 2012, 11:27:17 »
Sibir na kraju oktobra  :114:

Offline mirko

  • Jr. Member
  • ***
  • Posts: 137
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #962 on: October 17, 2012, 12:10:52 »
Suvi zalad ili vlazni, pretpostavljam suvi a to ne volim nikako.

Offline winter

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 863
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #963 on: October 17, 2012, 12:24:35 »
Ono sto je vazno je to da polako ali sigurno dolazi hladnije vrijme  :122:

Offline Nikola

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6634
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #964 on: October 17, 2012, 18:41:47 »
Prognozira se dec-jan-feb 1C iznad normale na podrucju Balkana,a i veci dio Evrope bez neke jake zime,skoro uvijek je ovakva prognoza masila i davala suprotno.

Offline petar

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 890
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #965 on: October 18, 2012, 10:04:33 »
do kraja oktobra suncano i toplo vrijeme

Offline prenka

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1267
  • cetiri ljeta cetiri zime
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #966 on: October 18, 2012, 13:51:13 »
http://www.cdm.me/drustvo/crna-gora/ocekuje-nas-hladna-zima-temperature-i-do-30-stepeni                    kao i svake godine pred zimu naucnici se utrkuju sa prognozama  :05:  Jedni kazu bice toplija zima za 1 stepen ,dok drugi kazu da ce temperature dolaziti i do -30 . Ja bih najvise volio da ovi iz Ridinga budu u pravu a pretpostavljam i vecina foruma  :122:


Offline Transmat

  • NVO - member
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 2171
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #968 on: October 18, 2012, 17:53:41 »
obicne gluposti, kao i uvijek...  samo da se prodaju novine.
sami smo svjedoci da se ne moze prognozirati preko nedelju dana a da to bude pouzdano.

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #969 on: October 18, 2012, 18:21:13 »
Ja se nadam da niste nasjeli na ovu priču!  :120:
Dakle, evo o čemu se radi.
Prije dvije godine, u ovo doba, krenula je priča kako ruski naučnici najavljuju pakleno hladnu zimu. Sjećam se da su me na TV pitali šta mislim o tome a ja, po prirodi oprezan, rekao da dok ne čujem imena tih naučnika i instituciju iz koje dolaze nemam nikakav komentar.
Evropski centar ni onda ni sada nije rekao ni riječ.
Mediji su zvali i moje kolege širom Balkana, a oni pomalo zatečeni i valjda impresionirani imenima EC i nepoznatim ruskim naučnicima nisu htjeli protivurječiti. Mediji ko mediji željni senzacija vjerovatno su njihove izjave još obradili i... krenula je prava lavina najava snijega, leda, kataklizme.
Na kraju se WMO (World Meteorological Organisation) obratila nacionalnim centrima u regionu uz preporuku da smanje doživljaj (ovo je moja formulacija).
Na kraju, zima 2010/11 je bila jedna od toplijih, a kod nas je ostala zapamćena po velikim kišama i poplavama.
Pitate se kakve veze to ime sa današnjom viješću.
E pa današnja vijest je stara dvije godine. Neki medij je iskopao iz arhive Radia Slobodne Evropa, prenio je, a ostali jednostavno ništa ne provjerivši uradili copy-paste.  :75:

---
Pošto redovno pratim materijal EC znao sam da "vijest" ne može biti tačna, pa sam nakon malo istraživanja utvrdio o čemu se radi.
Naravno, vi ste prvi sa kojima sam to podijelio.
« Last Edit: October 18, 2012, 18:26:15 by Admin »

Offline Stefan600

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 4096
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #970 on: October 18, 2012, 18:43:43 »
A kako da nasjednemo Admine na ovakve gluposti  :67:  Ovakve stvari vise i ne gledam..
Februar 2012. :)

Offline Cirius

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #971 on: October 19, 2012, 00:58:34 »
 :102:     a je li moguće da je ovo ona priča  ??    Šta reći ...  

Zanimljivo da lagano najave najhladniju zimu u  posljednjih  1000 godina,  tako fino zaokružena cifra     :109:      dakle,  zima hladnija od svih onih iz Monderovog ili Špererovog minimuma,  daleko hladnija od 1929-te ...    :36:     to bi paralizovalo region,  oporavak bi trajao godinama ...   no,  evo nas tu dosta kojima ide voda na usta prilikom pomisli na to,  uprkos svemu      :122:     živjeli mi,  pa jedna repriza prethodne zime bi bila sasvim ok       :116:

Offline mirko

  • Jr. Member
  • ***
  • Posts: 137
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #972 on: October 19, 2012, 08:46:51 »
Ja cak ni za proslu zimu nisam vjerovao da ce bit onaj snijeg kad su najavljivali 2-3 dana prije njega, a ne ovo  :28:

Offline mirko

  • Jr. Member
  • ***
  • Posts: 137
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #973 on: October 19, 2012, 09:22:56 »
Inace gledao sam po nekim forumima nevjerovatne podatke za nas danas, ( mnogima ce ova moja prica djelovati kao izmisljotina, ali sve je dokumentovano i arhivirano ) Npr. u Sarajevu je zabiljezen veliki snijeg 08.07.1614 god. Nisam vjerovao i mislio sam da je neka greska dok nisam vidio da je i narednih godina u tom periodu otprilike do 1750. bilo sasvim uobicajno da padne snijeg u sred ljeta u Sarajevu ali i u nizim krajevima i to po pola metra. :36: Taj snijeg je na moje zaprepascenje karakterisan kao veliki ( to bi u danasnje vrijeme bio i zimi veliki snijeg ) Gledao sam te podatke nestvarno djeluju. Mozete mislit kakve su zime bile kad je ljeti redovno znao da padne snijeg. Inace to je objasnjeno time da je u tom vremenskom periodu bilo "mini ledeno doba" kako su ga nazvali , ali meni su podaci djelovali nevjerovatno, a za danasnje vrijeme sokantno. Ja sam sve ove podatke nasao na jednom BH forumu o klimi. Turski putopisac Elvija Celebija je tih godina redovno izvjestavao o velikim snjegovima na ovim prostorima u sred ljeta, cak i u nizim krajevima. Mogu da pretpostavim da je u periodu prije toga bilo jos hladnije, ali uglavnom nema podataka. Cak i ovi podaci koji postoje su uglavnom sporadicni, skuri, pretpostavljam jer u to vrijeme nije bilo zvanicnog pracenja klime i malo ko se time bavio.  U poredjenju sa zimama u tom periodu ove danasnje izgledaju kao ljeta.  Tako da ove price da ce biti najladnija zima u poslednjih hiljadu godina su potpuno smijesne. U tom slucaju to bi bio totalni kolaps apokalipticnih razmjera. :20:
     

Madjo

  • Guest
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #974 on: October 19, 2012, 12:08:01 »

Ja cak ni za proslu zimu nisam vjerovao da ce bit onaj snijeg kad su najavljivali 2-3 dana prije njega, a ne ovo  :28:



Tako je Mirko, i takav pristup uvjek treba imati kada su u pitanju i kratkoročne prognoze, a da ne govorimo o srednjeročnim ili nedaj bože dugoročnim.
Treba uvjek bit obazriv.Nikad se nezna nego se prognozira,procjenjuje....Da se zná kakvo će vrijeme bit, podforum Prognoze nebi postojao.  :27:

Ne bih komentarisao one gorenavedene "najave" za zimu, sve i da nijesu izvučene iz nekog škafa i plasirane po medijima,to jest da su svježi produkt "nečijeg" istraživanja ili zaključaka...
Neozbiljnost naših i medija u regionu, uostalom kao i za sve važne i nevažne stvari o čemu pišu ili kopiraju, za to nemam komentar!!  :46: :46:  :20: