Author Topic: Decembar 2017.  (Read 82138 times)

Offline NK sve ce biti dobro

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1163
Re: Decembar 2017
« Reply #150 on: December 03, 2017, 15:41:54 »
Ovdje kontinuirano umjerena slaba do umjerena kisa bez tendencije da stane. Prava je steta sto ovoliko padavina prosusmo a da ne bijase snijega, doduse ludacka kisakoja topi snijeg u nk je nista novo. Suma sumarum - ovo nije bila niksiscka situacija za snijeg to sam rekao i juce, a moglo se vidjeti i po tome sto nikad teze nije presnjezilo. Modeli su sjajno gadjali i ovo je bila prava granicna situacija.

edit: zagrmlje jednom dobro
Sutjeska je naša dika, to je snaga pobjednika,
volimo vas mi smo s vama, vi ste radost Nikšićana!

Offline staracfoco

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1168
Re: Decembar 2017
« Reply #151 on: December 03, 2017, 16:26:23 »
Visina snijega je ođe smanjena u odnosu na onu od jutros,jer je temperatura stalno u plusu a podloga vlažna pa se snijeg djelimično otopio a djelimično i slegao.Onih 20 cm,iz synopa u 13 sati,izmjerio je onaj koji je stavio da je između 7 i 13 sati količina padavina bila 0 mm.Ja sam auto očistio oko 10 sati i na njemu se, poslije toga,nasložilo oko 3 cm snijega koji i sad stoji.To je,vjerovatno,došlo odnekud pješke.I snjegopad oko 7sati i 30 minuta sam izmislio kao i još nekoliko sniježnih epizoda.Berane i Bijelo Polje su čudo.Padavina nema a snijeg se pojavljuje i mjerljiv je.

Offline Tihi

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 659
Re: Decembar 2017
« Reply #152 on: December 03, 2017, 16:29:57 »
I u Kolasinu kisa na debelom plusu. A Pljevlja snijeg.

Pljevlja su odlicna kad su ovakve situacije i kad je umjerena juzina.Ususkana duboko na sjeveru ispod planina.Pogodna T i umjerene padavine uvijek donesu dobar snijeg.U Niksic moze da otrese 100 mm padavina a da prodjemo sa 5 cm,dok Pljevlja mogu dobiti 50 cm lagano.

Kisa pada umjerenim do pojacanim intezitetom.Ima i grmljavine.Snijezna granica je dosta visoko,na 1200 m,mozda i vise.Za vrijeme jacih padavina spusta se malo nize.

Ne prestaje kisa,nisam ovo ocekivao,na Vucju ima nekih 15-tak cm.

To je to,vidim da se zavjesa jedva spustila na vrhove Zle gore (1300-1400 m)pri jacim padavinama,dok je danas skoro citava Studena bila vidljiva,sto znaci da je padala kisa/susnjezica.Na Vucju je to sigurno snijeg ,ali mnogo vlazan ,pracen susnjezicom.Nadam se da je pri planinama(Golija,Vojnik,Zurim)  granica nesto niza i da kisa nije dirala oblasti iznad 1600 m.Zabljak podno Durmitora -0.4 sto znaci da je ovamo toliko tek na 1500/1600 m.


Offline Niksic 3

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 3345
Re: Decembar 2017
« Reply #153 on: December 03, 2017, 16:46:45 »
Sve ode moj Tihi naopako.Jutros se mjerilo na Jasenovo Polje 30cm a na Vucje 15,a Vucje visocije jedno 500m.Sela u Goliji su prosli isto kao Jasenovo Polje,sad bi me zanimalo koliko ga je bilo jutros na Sipacnu,vjerovatno 10-tak cm.Sinoc je Gornje Polje imalo cenat-dva vise od grada.

Online Nikola

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6633
Re: Decembar 2017
« Reply #154 on: December 03, 2017, 16:47:57 »
Razvoj blizu Žabljaka,super su prošli sjeverozapadni i krajnji sjever.Kad pogledam put Kuča sniježna granica visoko,iznad 1200mnv,Lisac u oblacima,Brotnjik snijeg iznad 1300mnv.

P.S. Žabljak je imao obilne padavine od kad je u minus.Vjerujem da je preko pola metra palo u Brezna i Krnovo.
« Last Edit: December 03, 2017, 16:57:45 by Nikola »

Offline michael

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 864
Re: Decembar 2017
« Reply #155 on: December 03, 2017, 17:10:53 »
I u Kolasinu kisa na debelom plusu. A Pljevlja snijeg.

Pljevlja su odlicna kad su ovakve situacije i kad je umjerena juzina.Ususkana duboko na sjeveru ispod planina.Pogodna T i umjerene padavine uvijek donesu dobar snijeg.U Niksic moze da otrese 100 mm padavina a da prodjemo sa 5 cm,dok Pljevlja mogu dobiti 50 cm lagano.


urim)  granica nesto niza i da kisa nije dirala oblasti iznad 1600 m.Zabljak podno Durmitora -0.4 sto znaci da je ovamo toliko tek na 1500/1600 m.

Tačno, ali jako rijetko. Pljevlja, generalno, imaju mnogo manje padavina nego ostatak države, što nije tajna. Sjeverna strujanja donesu snijeg, i snijeg pada česce u pv nego li recimo nk ili cetinje. Medjutim, u pogledu visinskih rekorda PV su mala maca za NK i Cetinje recimo, ako me sjećanja ne varaju.

Kao Pljevljak rodjeni, da rezimiram, klima u PV je dosta frustirajuća ako ste ljubitelj snijega, nema tu nikakvih čuda, ni trpačina, kako bi se forumaši izrazili. Da izuzmemo LJubisnju i okolne planine naravno. A i Bijelo Polje nije bolje hehe, da kažem i Berane. Kolasin, Zabljak, PLav, Rozaje.... druga priča

srdačan pozdrav svima od mene, nakon dužeg vremena, uz zelje za snjegovitu zimu.

Offline Goran1984

  • Full Member
  • **
  • Posts: 76
Re: Decembar 2017
« Reply #156 on: December 03, 2017, 17:33:18 »
Tacno Michale izuzmi Ljubisnju sto pokupi vlagu i ovamo Durmitor u Pv zna redovno da provijaba da pada snijeg  cesce kao a sustinski nista, cak ovo sad su sjajno prosla dok Nk Ct kad se sklopi situacija ubaci vrlo brzo veliku masu tako da su da kazemo zanimljiva zimi jer mijenja klimu itd padavine, naravno Kolasin Zabljak ,puno je manje padavina Pljevljima a takodje osijetna su na jugo kad podigne temp onda fenira, nijesu Pv snijegoviga ona su mrazovita kad je inverzija ledna al padavina znatno manje , koliko su mrazovita toliko su na juzno strujanje osijetljiva pa redovno kod tih juznih strujanja velika temp kao na more, bp i berane su slicna al pokupe vise padavina ipak pa su veci snijegovi  koliko toliko no u pv al ninesu mrazoviti kao Pv kotlina da toliko spusti temp...Ove situacije odg Zabljaku i Kolasinu...Michale kako Kosanica prolazi zimi trebala bi da ima pristojne padavine Ljubisnja a posebno Durmitor kad kupe vlagu trpacina

Offline michael

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 864
Re: Decembar 2017
« Reply #157 on: December 03, 2017, 17:39:56 »
Tacno Michale izuzmi Ljubisnju sto pokupi vlagu i ovamo Durmitor u Pv zna redovno da provijaba da pada snijeg  cesce kao a sustinski nista, cak ovo sad su sjajno prosla dok Nk Ct kad se sklopi situacija ubaci vrlo brzo veliku masu tako da su da kazemo zanimljiva zimi jer mijenja klimu itd padavine, naravno Kolasin Zabljak ,puno je manje padavina Pljevljima a takodje osijetna su na jugo kad podigne temp onda fenira, nijesu Pv snijegoviga ona su mrazovita kad je inverzija ledna al padavina znatno manje , koliko su mrazovita toliko su na juzno strujanje osijetljiva pa redovno kod tih juznih strujanja velika temp kao na more, bp i berane su slicna al pokupe vise padavina ipak pa su veci snijegovi  koliko toliko no u pv al ninesu mrazoviti kao Pv kotlina da toliko spusti temp...Ove situacije odg Zabljaku i Kolasinu...Michale kako Kosanica prolazi zimi trebala bi da ima pristojne padavine Ljubisnja a posebno Durmitor kad kupe vlagu trpacina

Zbog orografije terena, Kosanica ne tako rijetko, bolje nego i Žabljak.

Aktuelno vrijeme, koliko znam je da je Kosanica 50cm +/- , pošto mi je to i selo.

Pričati o Pljevaljskim snjegovima i , snjegovima na Planinama koje pripadaju toj Opštini, je kao da pričate o babama i žabama.  Planinski masivi često zadržavaju vlagu koja se istovara tu, a u Pljevlja imate feniranje sa malo do umjernom oblačnosti, iako u isto vrijeme ostatak CG dozibljava potop. U pljevljima često imate sa sjevernih strujanja snijeg, a opet tada Nikšić dobije sladoled. Samo, sreća za Nikšić, ta juzna strujanja neuporedivo više vlage imaju....

Zao mi je što je Ljubišnja enigma za mnoge zimi, ta planina i od juga i sjevera dobija skoro sve, bez izuzetka, hehe

No, da ne idemo daleko od teme....vraćao sam se preko Žabljaka u Pv danas, od pravca Žabljaka do Ivice tunela, prava snježna mećava, kolaps. Ja sad ne znam stanje puta, ali ako je onako nastavilo zastoj je očekivan

« Last Edit: December 03, 2017, 17:43:35 by michael »

Mađo

  • Guest
Re: Decembar 2017
« Reply #158 on: December 03, 2017, 17:54:00 »
Česta pojava pljuskova grada i zrnastog snijega.Bujaju razvoji po nahiji i okolo Boke,poviše Risna blješti.Ima par cm grada po putu.

Offline Miloš

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 5688
Re: Decembar 2017
« Reply #159 on: December 03, 2017, 18:10:21 »
U Beogradu pao prvi snijeg. I dalje pada umjerenim intenzitetom. Kod mene ima oko 10cm. Ljepše izgleda na slikama nego uživo, jer ima dosta bljuzgavice po tlu. Temperatura -1°C.
















Offline Južina

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1373
Re: Decembar 2017
« Reply #160 on: December 03, 2017, 18:10:46 »
Rožaje je po meni najgore prolazi, 1100mnv a rijetko ima veći sniježni pokrivač u odnosu na BP.Da je tolika nadmorska visina ovamo, bilo bi slično kao na Žabljak ( da se ispravim  :11: )
« Last Edit: December 03, 2017, 18:15:19 by Južina »

Offline sanjin

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6270
Re: Decembar 2017
« Reply #161 on: December 03, 2017, 19:00:25 »
Grmi i to bas jako.

Offline Niksic 3

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 3345
Re: Decembar 2017
« Reply #162 on: December 03, 2017, 19:13:20 »
Kako modeli zestoko promasise prestanak padavina,temp oko 2,5C,vjerovatno snijezi po selima visim od 850 m.n.v

Offline niksicki

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1890
Re: Decembar 2017
« Reply #163 on: December 03, 2017, 19:14:11 »
Po golijskih sela je bilo palo 30 cm snijega, a danas tokom dana je prekisilo, tako da ga je ostalo oko 20 cm. Javiše mi da je prije 10 minuta okrenulo opet na snijeg.

Offline EagleS

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1098
Re: Decembar 2017
« Reply #164 on: December 03, 2017, 19:21:25 »
Visina snijega noćas u 19h

Žabljak 73cm (-0.8°C)
Pljevlja 50cm (-1.7°C)
Kolašin 35cm (2.1°C)

Padavine će do ponoći stanuti na području Žabljaka i Pljevalja a produžiće po malo do ujutro oko Kolašina
« Last Edit: December 03, 2017, 19:30:45 by EagleS »
The absence of evidence is not the evidence of absence

Offline Pantelija

  • Jr. Member
  • ***
  • Posts: 145
Re: Decembar 2017
« Reply #165 on: December 03, 2017, 19:26:00 »
Ne prestaje kisa,nisam ovo ocekivao,na Vucju ima nekih 15-tak cm.
Ovo za Vučje znaš tačan podatak ili pretpostavljaš?

Online SnowHunter

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3771
Re: Decembar 2017
« Reply #166 on: December 03, 2017, 19:32:15 »
Sjajna sniježna epizoda na početku klimatološke zime.  :109:

Na narednom grafu je poređenje prethodne i ove zimske sezone na primjeru Žabljaka i novonapadalog snijega:



Od večerašnjih 73 cm veći decembarski snijeg u prethodnih 16 godina na Žabljaku je zabilježen samo 2005. (87 cm) i 2012. (103 cm).

Offline Niksic 3

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 3345
Re: Decembar 2017
« Reply #167 on: December 03, 2017, 19:36:37 »
Ne prestaje kisa,nisam ovo ocekivao,na Vucju ima nekih 15-tak cm.
Ovo za Vučje znaš tačan podatak ili pretpostavljaš?
Brat mi je iso i slikava se,15cm je reala.Mada sad gore pada dobro,moze ga napadati dosta.Al Jasenovo Polje i Golija zajebase Vucje iako su masu nizi.
Evo Jasenovo Polje jutros,slab kvalitet kamere,ne vidi se koliko je dubok.



Offline niksicki

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1890
Re: Decembar 2017
« Reply #168 on: December 03, 2017, 20:43:13 »
Gacko u 19h ima pola metra snijega. znaci tokom cijelog dana je bio snijeg, dok je na istoj nadmorskoj visini u Goliji padala kisa, a razdaljina je 10tak km vazdusne linije, mada mozda su sela koja su blize granice bolje prosla sa snijegom od ovih koja su malko udaljenija.

Offline Niksic 3

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 3345
Re: Decembar 2017
« Reply #169 on: December 03, 2017, 20:55:17 »
Gacko u 19h ima pola metra snijega. znaci tokom cijelog dana je bio snijeg, dok je na istoj nadmorskoj visini u Goliji padala kisa, a razdaljina je 10tak km vazdusne linije, mada mozda su sela koja su blize granice bolje prosla sa snijegom od ovih koja su malko udaljenija.
Redovno se to desava,a npr kad s juga pada,u Javljem zna da bude 40cm a u Gacko 10cm.Tako je npr krajem januara 2013 u Gacko bilo 10cm a u Javljem 35-40cm.Slicno je bilo u febrauru 2015 kad je u Goliju napadalo 65cm a Gacko 30-35cm,ima masu primjera.U Jasenovo Polje pada snijeg i napadalo ga je par cm novog.I tamo je tokom dana padala kisa pa se slega na 15cm,sve je isto ko i kod tebe u Goliju.
« Last Edit: December 03, 2017, 21:05:30 by Niksic 3 »

Offline Fraka

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 8078
Re: Decembar 2017
« Reply #170 on: December 04, 2017, 00:23:05 »
Evo ih padavine koje sam ja cekao odje na jugu.. mozda malo iznenadi.. Sad slaba kisa. Snijeg pada na oko 700 metara cini mi se.. T 7 stepeni
« Last Edit: December 04, 2017, 00:29:04 by Fraka »

Online Nikola

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6633
Re: Decembar 2017
« Reply #171 on: December 04, 2017, 00:50:40 »
Krenule padavine,slaba kiša za sad,Cetinje i dalje visoko sa T 4.3c.Nikšić bi trebao da ima slab snijeg ako bude padavina.

T 8.1c

Offline michael

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 864
Re: Decembar 2017
« Reply #172 on: December 04, 2017, 00:52:19 »
Visina snijega noćas u 19h

Žabljak 73cm (-0.8°C)
Pljevlja 50cm (-1.7°C)
Kolašin 35cm (2.1°C)

Padavine će do ponoći stanuti na području Žabljaka i Pljevalja a produžiće po malo do ujutro oko Kolašina

ne mogu a da se ne poklonim Visini Snijega u Pljevljima. Kao na Cetinju da je palo 130cm. to je taj odnos. :45:

Offline Fraka

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 8078
Re: Decembar 2017
« Reply #173 on: December 04, 2017, 01:26:41 »
Umjerena kisa, snijezna granica se spusta... Cetinje je bez struje, zato je ovih 4.25 zakucano, ali vjerovatno i tamo krece snijeg

Online SnowHunter

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3771
Re: Decembar 2017
« Reply #174 on: December 04, 2017, 01:52:49 »
Klimatološka zima je krenula više nego zanimljivo. A evo nešto sirovih brojki vezanih za ovogodišnju jesen...

Srednje temperature na devet glavnih stanica u septembru, oktobru i novembru sa odstupanjem od prosjeka 1951-1990:







Jesen u ''kompletu'' je bila nešto hladnija od, inače hladnog, referentnog perioda:



Ali, u odnosu na prethodnih deset godina ova jesen je bila vrlo hladna - pa evo grafa koji to potvrđuje:



Da ne bi bilo zabune, srednja jesenja temperatura na gornjem grafu je dobijena kao prosječna vrijednost srednjih temperatura na devet glavnih stanica (Ulcinj, Bar, Herceg Novi, Podgorica, Cetinje, Nikšić, Kolašin, Žabljak i Pljevlja) i ona ne predstavlja neku realnu vrijednost (ukoliko takva uopšte ima smisla) zbog ne baš reprezentativnog uzorka meteo stanica u odnosu na prostornu (horizontalnu i vertikalnu) raspodjelu crnogorske teritorije.