Author Topic: Poplave  (Read 80265 times)

Offline Rade

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 1323
Re: Poplave
« Reply #25 on: November 30, 2010, 16:33:16 »
Gledam sad HN na TV vijesti, masu toga poplavljeno. Oće biznismeni da prave 10 zgrada na dan bez ikakvog plana pa se čude okle voda

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Poplave
« Reply #26 on: November 30, 2010, 19:38:50 »
Svi vodostaji u naglom porastu!
Prema podacima od 18h vodostaj na Skadarskom jezeru kod Plavnice iznosi 467cm. To je svega 28 cm niže od najvišeg nivoa iz januara ove godine.
Morača je u Podgorici za 4 sata (od 13:30 do 17:30) porasla više od jednog metra.
Prema podacima od 18h Zeta (stanica Duklov most) prijeti da dostigne apsolutni rekord.
Bojana od 6 do 18UTC porasla za 24cm i vrlo je blizu januarskog nivoa.
Jako ozbiljna situacija, manje više na svim tokovima.

Offline Transmat

  • NVO - member
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 2171
Re: Poplave
« Reply #27 on: November 30, 2010, 19:47:17 »
Imam potrebu i ja da se izjasnim povodom aktuelnih poplava.

Žao mi je sve stanovnike koji imaju problema sa poplavama (i ja spadam donekle među njima, mada su to kod mene podzemne vode koje su uvijek aktivne kad su ogromne padavine, pa izvire bunar.)

Gledam na Tv pojedine kuće okružene vodom.. i pitam se zašto ljudi prave kuće odmah uz rijeku, ili pored jezera? Zar nemaju ništa u glavu?
Nekad su ljudi kuće pravili u brda pa nisu strahovali od poplava, a sad svi navalili u ravnicu, e pa ne može tako, žao mi je !
Pojedini su mislili da će dovijeka živjeti od šverca cigareta i alkohola.. i sive ekonomije.. pa sad gladuju. Sad je aktuelno da se sve ravnice zauzmu (a nemamo ih mnogo) i u njima sagrade stovarišta i kuće.. pa će jesti JEFTINU hranu iz uvoza posle.

Civilizacija konstantno nazaduje..

Nego, da ne  pomenem slučajno nekog od zaposlenih iz HMZCG? To ne bi bilo fer? Još kad su ovako aktivni na forumu (aktivni su toliko koliko im treba vremena da vide da li im se pominju cijenjena imena.) o tome drugi put u odgovarajućoj temi..
 
Mislim da su zemljotresi najfer, ali neki ekstra jake kategorije, da ne strada samo sirotinja. Neki koji bi dovoljno bio jak da se ne izvuče recimo pomoćnik (********) za vanredne itd... , neki koji ne bi preživio ni Krivomozgić.

« Last Edit: November 30, 2010, 19:55:21 by cirus »

Offline Cirius

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Poplave
« Reply #28 on: November 30, 2010, 19:59:46 »
Svi vodostaji u naglom porastu!
Prema podacima od 18h vodostaj na Skadarskom jezeru kod Plavnice iznosi 467cm. To je svega 28 cm niže od najvišeg nivoa iz januara ove godine.
Morača je u Podgorici za 4 sata (od 13:30 do 17:30) porasla više od jednog metra.
Prema podacima od 18h Zeta (stanica Duklov most) prijeti da dostigne apsolutni rekord.
Bojana od 6 do 18UTC porasla za 24cm i vrlo je blizu januarskog nivoa.
Jako ozbiljna situacija, manje više na svim tokovima.
Obavjestavaj nas koliko budes mogao,  Admine.  Sve je ovo najavljeno,  jos kise je pred nama ..  Transmat je donekle u pravu,  ljudi nisu ranije gradili nista u poljima,  nego iznad ..   s druge strane,  padaju rekordi lagano,  a ne mozes ocekivati da ljudi budu spremni na nesto sto se nije  (u ovolikoj mjeri)  desavalo ranije.   Poslednji izvjestaji na medijima kazu  "ozbiljno,  ali nije alarmantno"     :32:

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Poplave
« Reply #29 on: November 30, 2010, 20:05:21 »
Javiću se poslije 21:30 sa najnovijim vodostajima.

Offline Transmat

  • NVO - member
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 2171
Re: Poplave
« Reply #30 on: November 30, 2010, 20:09:16 »
Javiću se poslije 21:30 sa najnovijim vodostajima.
:45:

Offline sone

  • Urednik
  • Hero Member
  • *
  • Posts: 950
Re: Poplave
« Reply #31 on: November 30, 2010, 20:11:49 »
Imam potrebu i ja da se izjasnim povodom aktuelnih poplava.

Žao mi je sve stanovnike koji imaju problema sa poplavama (i ja spadam donekle među njima, mada su to kod mene podzemne vode koje su uvijek aktivne kad su ogromne padavine, pa izvire bunar.)

Gledam na Tv pojedine kuće okružene vodom.. i pitam se zašto ljudi prave kuće odmah uz rijeku, ili pored jezera? Zar nemaju ništa u glavu?
Nekad su ljudi kuće pravili u brda pa nisu strahovali od poplava, a sad svi navalili u ravnicu, e pa ne može tako, žao mi je !
Pojedini su mislili da će dovijeka živjeti od šverca cigareta i alkohola.. i sive ekonomije.. pa sad gladuju. Sad je aktuelno da se sve ravnice zauzmu (a nemamo ih mnogo) i u njima sagrade stovarišta i kuće.. pa će jesti JEFTINU hranu iz uvoza posle.

Civilizacija konstantno nazaduje..

Nego, da ne  pomenem slučajno nekog od zaposlenih iz HMZCG? To ne bi bilo fer? Još kad su ovako aktivni na forumu (aktivni su toliko koliko im treba vremena da vide da li im se pominju cijenjena imena.) o tome drugi put u odgovarajućoj temi..
 
Mislim da su zemljotresi najfer, ali neki ekstra jake kategorije, da ne strada samo sirotinja. Neki koji bi dovoljno bio jak da se ne izvuče recimo pomoćnik (********) za vanredne itd... , neki koji ne bi preživio ni Krivomozgić.
Svaka ti cast na ovakvom tekstu,u samu si srz pogodio :45:


Offline sanjin

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6270
Re: Poplave
« Reply #32 on: November 30, 2010, 20:53:10 »
Onda on nije pričao o poplavama na TVCG, nego je na TVCG pričao o poplavama.  :03:
Cudo je ta recenicna konstrukcija,zar ne Admine???

Offline vanja

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 4009
  • 🔵⚪💙⚪🔵
Re: Poplave
« Reply #33 on: November 30, 2010, 22:09:08 »
ugrozeni vodom veceras nece spavati, to je definitivno :55:

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Poplave
« Reply #34 on: November 30, 2010, 22:41:29 »
Ne zamjeri Sanjine! :11:

Rijeke u Crnoj Gori divljaju! Morača je nastavila brzi rast (skoro 70 cm za 3 sata), pa je oko 21 sat u Podgorici visina vodostaja iznosila 942cm.
Skadarsko jezero raste oko 2 cm na sat i fali samo 22 cm do 495cm koliko je izmjereno tokom januarskih poplava.
Bojana raste čak za nijansu brže i stigla je do 583cm, što je samo 20 cm niže od apsolutnog rekorda.
Zeta je kod Nikšića za 3 sata porasla 12cm, bliži se rekordu, a stanje u Danilovgradu je, prema informacijama koje dobijam, alarmantno. Naime, tamo je Zeta tokom dana porasla za više od 170 cm i nastavlja dalji rast.

Offline Transmat

  • NVO - member
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 2171
Re: Poplave
« Reply #35 on: November 30, 2010, 22:52:36 »
Ne zamjeri Sanjine! :11:

Rijeke u Crnoj Gori divljaju! Morača je nastavila brzi rast (skoro 70 cm za 3 sata), pa je oko 21 sat u Podgorici visina vodostaja iznosila 942cm.
Skadarsko jezero raste oko 2 cm na sat i fali samo 22 cm do 495cm koliko je izmjereno tokom januarskih poplava.
Bojana raste čak za nijansu brže i stigla je do 583cm, što je samo 20 cm niže od apsolutnog rekorda.
Zeta je kod Nikšića za 3 sata porasla 12cm, bliži se rekordu, a stanje u Danilovgradu je, prema informacijama koje dobijam, alarmantno. Naime, tamo je Zeta tokom dana porasla za više od 170 cm i nastavlja dalji rast.

Uh bre, užas!

Kad je sledeće mjerenje?
Ovamo kod mene kiša strašno pada! Po modelima, intenzitet padavina bi trebao da oslabi već sada! Ali će nivo i dalje rasti, pogotovo Zete i Skadarskog jezera.


Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Poplave
« Reply #36 on: November 30, 2010, 22:57:18 »
Novi podaci o vodostaju će biti dostupni sjutra oko 8 sati.

Madjo

  • Guest
Re: Poplave
« Reply #37 on: November 30, 2010, 23:17:11 »
Sad gledam na Dnevnik, vrlo je kritično i u Virpazaru.
Voda prodrla u stari grad u Kotor.

Offline Fraka

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 8078
Re: Poplave
« Reply #38 on: November 30, 2010, 23:29:25 »
uf to je velika novost za kotor.. citavu proslu zimu nije izasla iz grada, to je bilo cudo, niko se nije obrnuo  :107:

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Poplave
« Reply #39 on: December 01, 2010, 08:29:41 »
Jutrošnji vodostaj Skadarskog jezera kod Plavnice iznosi 492cm, dakle samo 3 cm ispod januarskog nivoa.
Morača kod Podgorice 1102, dakle za 24 sata porast od 4.5 metra.
Zeta kod Nikšića 235, svega 8cm do apsolutnog rekorda.
Stanica Fraskanjel na Bojani je nedostupna.

Madjo

  • Guest
Re: Poplave
« Reply #40 on: December 01, 2010, 10:36:22 »
Ima li kakvog izvještaja sa terena, kakvo je stanje ?

Vjestica

  • Guest
Re: Poplave
« Reply #41 on: December 01, 2010, 11:21:18 »
U Danilovgradu katastrofa..Fali svega 15cm da Zeta prelije glavni put u Pazice kod samog mosta u grad,cime bi se odjesklo mnogo mnogo naselja..

Madjo

  • Guest
Re: Poplave
« Reply #42 on: December 01, 2010, 11:34:57 »
Ufff  :13:  :02: A što će tek biti, očekuju se velike padavine i danas...ne smijem ni da pomislim  :26:

Offline dijana

  • Newbie
  • *
  • Posts: 37
Re: Poplave
« Reply #43 on: December 01, 2010, 11:54:07 »
Restoran "Mareza" zatvoren, voda pocela da ulazi u objekat, haos  :55: .

Madjo

  • Guest
Re: Poplave
« Reply #44 on: December 01, 2010, 12:02:19 »
Uuu  :02:  Tamo smo se okupljali  :82: :80:
No barem neće bit onih muva a Dražene  :67: Možeš zamislit koliko je sad nervozan onaj konobar  :05:

Offline Mladen

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 639
Re: Poplave
« Reply #45 on: December 01, 2010, 13:34:11 »
Skadarsko jezero: Voda premašila nivo iz januara 
01. decembar 2010. 

Nivo vode Skadarskog jezera premašio je prošlogodišnji nivo Prema informacijama sa Vranjine, nivo vode je za više od dvadeset i pet santimetara veći nego januara ove godine, saznaje Portal Analitika. U Zeti je stanje alarmantno jer u Bistrici, Ponarima voda nadire i počinje evakuacija stanovništva iz ugroženih područja. Voda prijeti čak i da preplavi magistralni put koji povezuje Podgoricu i Virpazar.

 

 

Prema informacijama Radija Antena M, stanje na području Rijeke Crnojevica je takođe dramatično, a vodostaj Skadarskog jezera u toku noći porastao je još 25 centimetara, kazao je načelnik Službe zaštite Cetinje Rajko Janković:

- To se riječima ne može opisati. Vodostaj se do jutros podigao 25 centimetara, a 20 centimetara je veći u odnosu na januarske poplave. U kontaktu smo sa porodicama, posebno na Žabljaku Crnojevića. Neke su i evakuisane u Podgoricu.

Kako je podgoričkom radiju saošpteno, ugroženo je više mjesta u gradskoj opštini Golubovci, posebno mjesto Ponari, do kojeg se teško može i doći.

Nivo Skadarskog jezera jutros je dostigao kotu 492, pa je poplavljen i Virpazar. Jezero je tokom januarskih poplava bilo na nivou između 490 i 495.

Obilne kiše zadaju probleme i na području Boke Kotorske. Ugrožene su saobraćajnice u Igalu, Zelenici i Meljinama, a u Risnu je zbog obilnih kiša i visoke plime poplavljena glavna saobraćajnica.

Oko 300 mještana Donjeg Taluma i izbjegličkog naselja Riversajd kod Berana iseljeno je jutros iz svojih domova i privremeno će biti smješteni u kolektivnim centrima. Opštinske službe su tokom noći pokušavale da zaštite ta naselja od izlivanja Lima, a nivo rijeke i za sada ne prijeti da u potpunosti uništi gradski most, koji je od juče ujutru zatvoren kako za saobraćaj tako i za pješake, saopštio je portparol opstine Berane Saša Radunović za Antenu M.

Stanje u Nikšiću je za sada pod kontrolom, kaže načelnik službe spašavanja u tom gradu Dimitrije Tomašević.

- Situacija je takva da ne treba sve prepustiti slučaju, treba pratiti. Za sada je bezbjedno. Izuzev podrumskih prostorija, koje su poplavile u pojedinim objektima, za sada je sve u redu. Za nas, kao službu, je bitno da nemamo nekih intervencija koje bi bile alarmantne - kazao je Tomašević.

Offline Rade

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 1323
Re: Poplave
« Reply #46 on: December 01, 2010, 13:39:24 »
Sretoh kolegu s foruma na fakultetu i po njegovom opisu Mareze, morao sam i sam poć



Uploaded with ImageShack.us

Offline Rade

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 1323
Re: Poplave
« Reply #47 on: December 01, 2010, 14:05:55 »
Ja se inače zanimam i stvarima koje se tiču vanrednih situacija i sl, i kad nekome dam neki savjet, ljudi se obično smiju tome, ali neki ljudi jednostavno iz iskustva ništa ne nauče.

Oni koji žive u kriznim područjima od poplava npr. trebali bi da imaju bar jedan čamac na naduvavanje u kući, oni nisu teški i skupi, a brzo su upotrebljivi, zalihe hrane i vode i sl, ali nikoga to ne zanima dok se nešto ne desi kao što su ove poplave, i svake godine naš narod iznenadi snijeg u decembru, poplave kad su velike kiše i sl...

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Poplave
« Reply #48 on: December 01, 2010, 14:34:33 »
Nivo jezera je danas oko 13:30 stigao do 506cm i nastavlja da raste.
Zeta se sasvim približila apsolutnom rekordu.
Morača je usporila rast, ali raste i dalje.
Haos.

Offline Cirius

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Poplave
« Reply #49 on: December 01, 2010, 14:43:32 »
Mnogo stanova u Pg ima problema sa vlagom i "kapavicama" danas;  stanje u "transfuziji" u KBC-u je veoma lose,  curi im na sve strane i moraju da sele aparate ..      :02: