Author Topic: Fotoaparati, fotografija, uputstva...  (Read 172544 times)

Offline SnowHunter

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3773
Re: Fotoaparati, fotografija, uputstva...
« Reply #25 on: May 15, 2011, 15:42:53 »
Ja sam imao priliku da slikam sa Finepix S2800HD, uostalom moj trenutni aparat je stariji, ali dosta sličan model - Finepix s8000fd (8Mpx, takođe 18Xoptički zum). Svakako je daleko bolji izbor od onog Samsunga.  :45: Vrlo je lagan za ove performanse, super stoji u ruci, jednostavan je za korišćenje, pruža dosta mogućnosti. Mislim da se za iste pare teško može naći nešto bolje. Pošto mi je prvi aparat bio Canon (mali kompakt), ono što mi je prvo palo u oči kod Fuji-a su daleko lošije slike u automatskom modu, zato on kao opcija ne dolazi u obzir. Ali, zato imaš dosta drugih mogućnosti, kao kompletno manuelno podešavanje (koje zna da bude zamorno kada se u prirodi stalno mijenjaju uslovi fotografisanja) ili još bolje opcije sa prioritetom blende, prioritetom zatvarača i sa tzv. program priority (kod ovih opcija podešavaš samo neke veličine i mnogo je brže i lakše). Imaš još dosta predefinisanih modova, mogućnost izbora veličine fotke (4:3, 3:2, 16:9), možeš da podešavaš balans bijelog, fokusiranje i svašta još ponešto.  :77: Mogućnosti optičkog zuma su sjajne zbog postojanja duple stabilizacije, slike iz ruke su savršene i kod najvećeg zuma. Makro fotke su takođe odlične. Finepix S2800HD ima neke prednosti, ali i mane u odnosu na ovaj stariji model koji imam. Ovaj broj Mpx i nije od prevelikog značaja, u odnosu na kvalitet senzora to je previše, pa će slika kada se pogleda u punoj rezoluciji na kompjuteru imati nešto šuma, dovoljno ju je malo smanjiti i onda sve izgleda OK. Minimalna brzina zatvarača je 8 sekundi, uz dobre ISO performanse, možeš da praviš odlične noćne fotke (naravno uz obavezan stalak). Blic je super, može da se podešava snaga, pravi sjajne fotke u zatvorenom prostoru čak i ako je veći, ima detekciju lica, fotke ljudi su super. Ono što mi se posebno dopalo je postojanje panoramskog moda, kada iz ruke slikaš tri fotke jednu pored druge, a aparat ih sam poveže u panoramu (u prirodi ovo je extra opcija). I tako, mislim da ćeš biti zadovoljan, a ja se unaprijed radujem fotkama Lovćena, sad će na lijepom vremenu i pri velikoj vidljivosti Štirovnik i Jezerski vrh biti kao na dlanu...  :109:

PS. Ne bi bilo loše ako budeš koristio opciju HD snimanja da kartica bude i veća od 4GB i da bude u klasi 10, tj. sa većom brzinom upisa.

Madjo

  • Guest
Re: Fotoaparati, fotografija, uputstva...
« Reply #26 on: May 15, 2011, 20:40:42 »
Odlično.  :45:  Fala za objašnjenje  :109:  Ako mi bude nešto nejasno kontaktiraću te na pp. Posebno oko tog manuelnog štelovanja  :78:


Offline Al3k5aNd4R

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 805
  • IG: @alexandarsh.me
    • Alexandarsh točka Me :)
Re: Fotoaparati, fotografija, uputstva...
« Reply #27 on: May 16, 2011, 22:33:52 »
nisam bio na forum nekoliko dana pa ne vidjeh da si trgovao i pitao za savjete.. i ja ucim o aparatima, ne znam bas mnogo o njima. kad sam moj kupovao vise sam gledao da ima masu dugmica nego shta stvarno moze.. mada mi je presudio na kraju ocev izbor.. veoma sam se neprofesionalno ponasao kad sam kupovao moj aparat i bio sam veoma nezainteresovan.. sad me mozda i nesto vise interesuje, ali sad nemam novca a i moj veliki problem je neodlucnost, a ja nemam neki aparat da mi se bas svidja pa da znam shta hocu da kupim.. nego me uhvati jedan dan da ih gledam pa i ne nadjem vazda neshto najbolje ali nadjem da mi se svidja pa mi onda drugi recu da i nije nesto pa se jednima svidja a drugima ne .. i trta mrta..

naletio sam tako na panasonic lumix fz100 znaci ludilo aparat a ima i video boli glava fulhd itd.. ali aparat nije za snimanje video zapisa nego za fotografisanje :P



i svidja mi se :) tvoj aparat :)

i kakvo je veceras bilo nebo.. taman kad je sunce zalazilo a ja aparat nemam.. plakalo mi se.. kako je sunce zalazilo i bilo sve nize tako je oblake obasjavalo iz raznih uglova i tako se nebo svake sekunde mijenjalo totalno... ne mogu prezalit... neshto sam telefonom slikao. postavicu kasnije
❄❄❄ --> Podgorica <-- | ❄❄❄ |My gallery on 500px | Mačka mala | ❄❄❄

Madjo

  • Guest
Re: Fotoaparati, fotografija, uputstva...
« Reply #28 on: May 16, 2011, 22:54:00 »
Quote
nisam bio na forum nekoliko dana pa ne vidjeh da si trgovao i pitao za savjete


Ha, naručio ga jesam al nije još stiga...zato mi nemojte još čestitat trgovinu  :120:

Quote
kad sam moj kupovao vise sam gledao da ima masu dugmica nego shta stvarno moze..


Ja sam se rukovodio " što manje para a da daje kvalitetne slike " ... :63:

Quote
naletio sam tako na panasonic lumix fz100 znaci ludilo aparat a ima i video boli glava fulhd itd..


Sad sam  gleda rivju Lumiksa  :52:  Čudovište je.  :55:  Ali košta duplo skuplje no moj ako Bog dá Fudži.

Quote
i kakvo je veceras bilo nebo.. taman kad je sunce zalazilo a ja aparat nemam.. plakalo mi se.. kako je sunce zalazilo i bilo sve nize tako je oblake obasjavalo iz raznih uglova i tako se nebo svake sekunde mijenjalo totalno... ne mogu prezalit...


Jeste, i mene je bila uvatila tuga no sam se tješio što sam radio  :19:  Oblaci su danas popodne,nakon što se ispadala kiša u Tivat, bili fenomenalni, raznih oblika, sunce ih obasjavalo iz raznih uglova, ljepota ...


Offline Al3k5aNd4R

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 805
  • IG: @alexandarsh.me
    • Alexandarsh točka Me :)
Re: Fotoaparati, fotografija, uputstva...
« Reply #29 on: May 16, 2011, 23:05:55 »
inace odlican sajt o fotografiji

imaju cak i svoju foto wiki :)

www.fotografija.hr
« Last Edit: May 16, 2011, 23:08:53 by Al3k5aNd4R »
❄❄❄ --> Podgorica <-- | ❄❄❄ |My gallery on 500px | Mačka mala | ❄❄❄

Offline Al3k5aNd4R

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 805
  • IG: @alexandarsh.me
    • Alexandarsh točka Me :)
Re: Fotoaparati, fotografija, uputstva...
« Reply #30 on: May 16, 2011, 23:58:53 »
jedna slicka za sad :) sa telefona
nokia 5800 xm

❄❄❄ --> Podgorica <-- | ❄❄❄ |My gallery on 500px | Mačka mala | ❄❄❄

Offline Al3k5aNd4R

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 805
  • IG: @alexandarsh.me
    • Alexandarsh točka Me :)
Re: Fotoaparati, fotografija, uputstva...
« Reply #31 on: May 19, 2011, 00:21:31 »
evo jos jedna od mene.. za sad se dobro pokazala kod publike :D


http://al3k5and4r.deviantart.com/?loggedin=1#/d3gnhxp
❄❄❄ --> Podgorica <-- | ❄❄❄ |My gallery on 500px | Mačka mala | ❄❄❄

Offline Al3k5aNd4R

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 805
  • IG: @alexandarsh.me
    • Alexandarsh točka Me :)
Re: Fotoaparati, fotografija, uputstva...
« Reply #32 on: May 19, 2011, 00:24:52 »
i jos jedan dobar sajt o fotografiji.
http://www.cam.rs/
❄❄❄ --> Podgorica <-- | ❄❄❄ |My gallery on 500px | Mačka mala | ❄❄❄

Madjo

  • Guest
Re: Fotoaparati, fotografija, uputstva...
« Reply #33 on: May 19, 2011, 23:00:29 »
 :19:  Eo čekam Fuždi ká novu godinu.   :07:

Madjo

  • Guest
Re: Fotoaparati, fotografija, uputstva...
« Reply #34 on: May 21, 2011, 12:01:55 »
E kakvi sam ja maler  :19: Zovem čoeka da pitam jeli stigá Fudži, kaže tek u poneđeljak  :75:  Imá je udes taj momak što dostavlja, neđe u Užice  :19:  Rekoh, odma 10 posto da spuštiš cijenu ili ...  :71:   Nemogu više čekaaaaaaaaaaaaaaaaaattttttttttt   :110:


Offline ehtelion

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1540
Re: Fotoaparati, fotografija, uputstva...
« Reply #35 on: May 21, 2011, 12:27:04 »
sto vise budes cekao, drazi ce ti bit:) Milo mi je sto si kupio ovaj aparat, sad jos pocni da slikas svadbe na njeguse:) Stice, stice ne brigaj se:)

Aleksandre, vrlo lijepe fotografije s obzirom da su neke sa telefona.

Madjo

  • Guest
Re: Fotoaparati, fotografija, uputstva...
« Reply #36 on: May 21, 2011, 12:48:02 »

 Milo mi je sto si kupio ovaj aparat, sad jos pocni da slikas svadbe na njeguse:)


Neću ti leb nosit  :11:

Offline ehtelion

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1540
Re: Fotoaparati, fotografija, uputstva...
« Reply #37 on: May 21, 2011, 13:24:49 »
neces meni no Radu. Radicemo zajedno na svadbi 26. juna:) On sa aparatom ja sa kamerom. On me je preporucio, velika mu hvala:)

Madjo

  • Guest
Re: Fotoaparati, fotografija, uputstva...
« Reply #38 on: May 21, 2011, 14:29:38 »
Pošteni Rade   :48:
 

Madjo

  • Guest
Re: Fotoaparati, fotografija, uputstva...
« Reply #39 on: May 23, 2011, 23:05:31 »
Postá sam ponosni vlasnik Fudžice s2800hd :105:  Jučer ga nijesam ispuštá iz ruká, isprobava sve moguće varijante, ima tu dosta štelovanja čemu još nijesam vičan.  :16:  Uglavnom, lijepo leži u ruku, optički zum 18X odličan, slike oštre i jasne sa umjerenim bojama,međutim kako prije reče SnowHunter automatski mod u zatvorenoj slabije osvijetljenoj prostoriji i nije idealno riješen, ali uz primoran blic i par podešavanja stvari dolaze na svoje mjesto. Sviđa mi se što se blic otvara i zatvara mehanički-čim se otvori primorava se da opali.  :27:  ...U aparat dođu četiri baterije i u komplet punjač, čini mi se da baterije mogu da izdrže baš dosta. Kartica 4 Gb, povez, velika futrola...  Da ne dužim priču, prezadovoljan sam sa aparatom, a evo i par sličica od juče  :81:



Erakovići, preko 1 km udaljenosti.

Slikano "bezveze" iz sobe  :08:


....

Madjo

  • Guest
Re: Fotoaparati, fotografija, uputstva...
« Reply #40 on: May 24, 2011, 13:29:30 »
Danas sam ufatio nekolike slike sa Fudžijem, isprobava sam mogućnost zumiranja. Pogodite koje je ovo ostrvo i okle je slikano ?  :11:



Eno Fraka dolje vozi žutu ladu  :11:  Nema gužve kroz Kotor.Barem je nije bilo oko podneva.  :77:



Zaliv, malo sam preoštrio sliku.  Inače, uslovi za slikavanje su daleko od idealnih za motive u daljinu, sumaglica,visoka oblačnost, isparenja...  :78:


Offline Bura

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 5035
Re: Fotoaparati, fotografija, uputstva...
« Reply #41 on: May 24, 2011, 13:48:24 »
Fenomenalno!
Bolje gram nafake no kilo mozga.

Offline Fraka

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 8078
Re: Fotoaparati, fotografija, uputstva...
« Reply #42 on: May 24, 2011, 16:05:32 »
Fudzii je masinaaaaa  :116:

Offline Al3k5aNd4R

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 805
  • IG: @alexandarsh.me
    • Alexandarsh točka Me :)
Re: Fotoaparati, fotografija, uputstva...
« Reply #43 on: May 24, 2011, 20:07:51 »
Quote

kakva je ono ona mrlja gore desno???

inace odlicne fotke i odlican aparat, srecu i pare ti donosio  :109:

i evo malo jagodica od mene

« Last Edit: May 24, 2011, 20:09:48 by Al3k5aNd4R »
❄❄❄ --> Podgorica <-- | ❄❄❄ |My gallery on 500px | Mačka mala | ❄❄❄

Offline Al3k5aNd4R

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 805
  • IG: @alexandarsh.me
    • Alexandarsh točka Me :)
Re: Fotoaparati, fotografija, uputstva...
« Reply #44 on: May 24, 2011, 21:35:05 »
❄❄❄ --> Podgorica <-- | ❄❄❄ |My gallery on 500px | Mačka mala | ❄❄❄

Offline Fraka

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 8078
Re: Fotoaparati, fotografija, uputstva...
« Reply #45 on: May 24, 2011, 21:48:48 »
Nije to mrlja, to sam ja vidio kao dijete i zakljucio sto je haha. Druga strana rijeke skurde se tu uliva i ulivanjem je sa sobom nosila materijal koji se talozio na istom mjestu i tako je nastao taj sprud. Zanimljiva stvar, vidi se ovako iz vazduha, ali kad si na more se ne vidi, mnogo je barki slomilo propelu tu jer nema ni 20 cm vode

Offline Cirius

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Fotoaparati, fotografija, uputstva...
« Reply #46 on: May 24, 2011, 22:13:22 »
Dobre fotke   :03:   kako je zumirao Kotor   :52:
Ako neko  (citaj - Cirus)  nema pojma o fotografiji,  a nece moci u dogledno vrijeme da joj se posveti onako kako bi trebalo,  preporucuje li se neki digitalni aparat koji misli umjesto gazde i ostavlja ovome na raspolaganju otprilike samo jedno dugme,  tipa  " Sad slikaj ! "  ?     :120:   salim se,  moze jos dva-tri dugmeta ..
« Last Edit: May 24, 2011, 22:31:06 by cirus »

Offline Al3k5aNd4R

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 805
  • IG: @alexandarsh.me
    • Alexandarsh točka Me :)
Re: Fotoaparati, fotografija, uputstva...
« Reply #47 on: May 24, 2011, 22:14:22 »
mrlja izgleda zastrasujuce  :37:
❄❄❄ --> Podgorica <-- | ❄❄❄ |My gallery on 500px | Mačka mala | ❄❄❄

Madjo

  • Guest
Re: Fotoaparati, fotografija, uputstva...
« Reply #48 on: May 24, 2011, 22:48:40 »
Zanimljivo ovo što Fraka govori, nijesam pojma ima o tome. I mene se činjelo da je mrlja iz nekog broda  :55:  

Quote
inace odlicne fotke i odlican aparat, srecu i pare ti donosio


Fala, pare neće donosit al zadovoljstvo oće  :63:  


Ako neko  (citaj - Cirus)  nema pojma o fotografiji,  a nece moci u dogledno vrijeme da joj se posveti onako kako bi trebalo,  preporucuje li se neki digitalni aparat koji misli umjesto gazde i ostavlja ovome na raspolaganju otprilike samo jedno dugme,  tipa  " Sad slikaj ! "  ?     :120:   salim se,  moze jos dva-tri dugmeta ..


Da si reka prije 5-6 dana moga sam ti dat Soni da isprobaš, proda sam ga drugu za 70 eura, sa karticom.  :76:

Madjo

  • Guest
Re: Fotoaparati, fotografija, uputstva...
« Reply #49 on: May 25, 2011, 00:02:10 »
Jezerski Vrh,danas


Prekjučerašnja kiša.


Šarulja  :67: