Author Topic: Đir do Lovćena, 05.03.2011 godine  (Read 10399 times)

Madjo

  • Guest
Đir do Lovćena, 05.03.2011 godine
« on: March 05, 2011, 20:00:23 »
Pošto kupih novi fotoaparat a i da se iskoristi vikend valjalo je poć kolima do Lovćena i uvatit koju sliku.Prvo, uopšte nijesam imá pojma da se put do gore preko Krsca čistio  :52:  ali nebih preporučio nikome da ide s kolima gore.Vrijeme je bilo oblačno i tmurno, usput je bilo zeru kiše.

Prvo što ufatih kad dođoh na vr Lučića Grma je Štirovnik,naravno niži vrh.

Kad se zumira reklo bi se da je na sami vrh baš puno snijega.

U podnožje mjesto Vuči Do, sa otprilike 30-tak cm snijega.

A toliko je bilo snijega i iznad ovog sela.

Nastavljam dalje, put vodi preko padina okrenutih moru,visina snijega varira od 0 pa do pola metra.Boka je dolje,na isto mjesto ká vazda.

Penje se korsa,gazi snijeg ká luda,a bogami je i šofer vješt hahaha.  :15: Vata se polukrug oko Lovćena,dolazim na lokalitet Zlatarice na oko 1250 mnv koje je poznato po velikim nametima snijega.U daljinu se naziru stijene Štirovnika.

Južne padine Štirovnika znaju da ogole brzo iako je u uvalama ko zna koliko snijega.

Ovaj namet i oni naprijed su krivci što nijesam mogá dalje s kolima  :31: No, dobro sam i proša pošto na put stoji pola metra betoniranog snijega, probá sam izać, u jednom momentu sva četiri točka se odvojiše od puta.Nasadih se.Brže bolje rikverc i vratih se nekako nazad do prvog proširenja, tu parkirah lamu i nastavih dalje pješki.  :13: Pisalo je da je temperatura  4°.



A poviše ovog nameta još veći namet iznad puta.Reká bih da ima jedno 2 ipo metra debljine.

Za par minuta stigoh na lokalitet Kuk na oko 1300 mnv.Visina snijega promjenjiva, neđe ga je ponijelo neđe pridodalo a neđe otopilo.Par manjih nameta naprijed a u pozadini oba vrha Štirovnika.

Livade na Kuk, otprilike od 30-50 cm snijega.

..a iznad mjesta na put puuuno snijega.

Takođe Kuk, u pozadini se vidi Treštanik sa svojih 1489 m.Tamo je čuvena Ivanova Aluga.



Kuća koju sam nekako uspio zumirat zatrpana sa snijegom.Vjerovatno oko 50-60 cm snijega.

Propali zum na Treštanički vrh,no ajd,  izgleda prelijepo ušlagiran ali se ne smijem usudit da odredim koliko ga može bit na tu visinu.

Dalje nijesam odio, mokre su mi noge bile...e jbga kad ne obuh one crevlje što mi je Rade proda  :75: Opet mi je bio zanimljiv onaj namet, pa evo ga.

Iz daljine jopet.

Povatak u civilizaciju ako se može to tako nazvat. Gornje Polje ili poznatije kao Krstac, u pozadini Mrajanik i Tatinac.

Visočiji djelovi Krsca i dalje imaju kompaktan pokrivač, tu do 15-20 cenata.

Pozdrav.



Offline Cirius

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Đir do Lovćena, 05.03.2011 godine
« Reply #1 on: March 05, 2011, 20:25:17 »
 :109:   steta sto se nije moglo dalje prema Ivanovim Koritima.  Kad budes isao preko Bukovice,  javni koliko ima snijega tamo i kod Dubovika  (a i kod Bjelosa,  ako slucajno dodjes do te informacije).   Aparat definitivno dobra investicija   :45:

Offline sone

  • Urednik
  • Hero Member
  • *
  • Posts: 950
Re: Đir do Lovćena, 05.03.2011 godine
« Reply #2 on: March 05, 2011, 21:01:57 »
E Madjo druze svaka ti cast,nije ovo lako sve bilo obici u zimskim uslovima bez terenca,sigurno imas zavidno vozacko umijece :62:Fotografije prelijepe,vidi se da si pravi avanturista i veliki ljubitelj prirode....Veliki i  srdacan pozdrav od mene i porodice :62:

Offline SnowHunter

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3771
Re: Đir do Lovćena, 05.03.2011 godine
« Reply #3 on: March 06, 2011, 00:19:35 »
Svaka čast, Mađo!  :109:
Super izlet, odlične fotografije (usput čestitke na novom aparatu, pa da nas često obraduješ lijepim slikama).  :45:
Lovćen je odličan, pravi bastion snijega nadomak mora.  :105: Ove zaštićene, šumovite strane sjeverne ekspozicije čini mi se imaju baš veliki snijeg, siguran sam iznad 1400m blizu metra, pa možda i više. Smetovi su, takođe, impresivni. Stvarno je šteta što ne radi stanica na Ivanovim Koritima, kako bi zanimljivo bilo pratiti zimske podatke. S obzirom na izloženost Lovćena jugu, što uslovljava značajno otapanje snijega tokom zime, a pritom ipak visok pokrivač na zemlji, posebno bi bio zanimljiv podatak o ukupnoj visini novonapadalog snijega. Mislim da bi to bile vrlo iznenađujuće brojke, pogotovo u padavinama bogatim, snjegovitim zimama (recimo kao što je bila prošla). U najvišoj zoni nije nemoguće da bi te brojke mogle da budu čak dvocifrene (u metrima  :120:)...

Madjo

  • Guest
Re: Đir do Lovćena, 05.03.2011 godine
« Reply #4 on: March 06, 2011, 00:49:08 »
Fala momci  :47:  Šone pozdrav  :112:  
SH, slažem se, mislim da je upravo prošle zime,koja je bila padavinski daleko bogatija nego ova, visina ukupnog napadalog snijega mogla bit i blizu 10 metara u najvišoj zoni, s obzirom da je u Cetinje za tri mjeseca palo oko 2700 mm padavina, i takođe da ne zaboravimo ciklon u martu kada je na temperaturi od +2 ° u Njeguše palo oko 200 mm kiše ...  :29:    Teoretski vrlo moguće a bogme i u praksi.Postoji podatak da je visina snijega na Ivanova Korita tokom zime 1954. godine dostigla 4,9 m a da je ukupno palo te zime 12 metara snijega :52: ...  :07:  

Offline SnowHunter

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3771
Re: Đir do Lovćena, 05.03.2011 godine
« Reply #5 on: March 06, 2011, 01:17:43 »

Postoji podatak da je visina snijega na Ivanova Korita tokom zime 1954. godine dostigla 4,9 m a da je ukupno palo te zime 12 metara snijega :52: ...  :07:  


Sjajan podatak, Mađo!  :121: Nevjerovatne cifre!  :105:
Reci mi samo da li je ovaj podatak iđe dokumentovan, tj. njegov izvor. Nije da sumnjam, vjerujem da ga je moglo biti toliko, Cetinje je išlo preko dva metra te zime, ali bi bilo lijepo da imamo neki, makar i poluzvaničan (recimo u obliku novinskog članka ili nešto slično), izvor ove informacije. Čisto da bismo mogli da se pozovemo na njega... :43:

Madjo

  • Guest
Re: Đir do Lovćena, 05.03.2011 godine
« Reply #6 on: March 06, 2011, 11:19:16 »


Reci mi samo da li je ovaj podatak iđe dokumentovan, tj. njegov izvor. Nije da sumnjam, vjerujem da ga je moglo biti toliko, Cetinje je išlo preko dva metra te zime, ali bi bilo lijepo da imamo neki, makar i poluzvaničan (recimo u obliku novinskog članka ili nešto slično), izvor ove informacije. Čisto da bismo mogli da se pozovemo na njega... :43:


Naravno  :81: http://www.cetinje-mojgrad.org/?p=1217   :122:

Offline SnowHunter

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3771
Re: Đir do Lovćena, 05.03.2011 godine
« Reply #7 on: March 06, 2011, 16:54:47 »
Bravo, Mađo!!!  :121: Hvala na ovome!  :45:

Madjo

  • Guest
Re: Đir do Lovćena, 05.03.2011 godine
« Reply #8 on: March 06, 2011, 21:34:06 »
Nema na čemu  :122:  

Inače, društvo iz Cetinja je bilo na Ivanova Korita prije dva dana, kažu da je gore preko metar snijega kod palaca :58:
Za razliku od ovih južnih padina, Korita čuvaju snijeg sasvim dobro a vjerovatno je i veća količina padavina jer se nalazi na zavjetrini.
« Last Edit: March 06, 2011, 21:35:46 by Madjo »

Madjo

  • Guest
Re: Đir do Lovćena, 05.03.2011 godine
« Reply #9 on: March 07, 2011, 01:36:13 »
Izgleda da su bili u pravu  :109: Slučajno žena našla na fejsbuk slike sa Korita  :83:  Slike su od danas   :105:  







Offline SnowHunter

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3771
Re: Đir do Lovćena, 05.03.2011 godine
« Reply #10 on: March 07, 2011, 01:58:52 »
Na Koritima snježina, svaka čast!!!  :109:  :43: