Author Topic: Automatske meteorološke stanice  (Read 169781 times)

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #600 on: January 22, 2019, 18:48:02 »
Pa tako mu je ime Mađo, nezavisno od toga koliko ima u njemu.
Zavod (i svi državni organi) ne vrši plaćanja, već samo dajle nalog trezoru i čeka da se isto realizuje.

Offline boka

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 602
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #601 on: January 22, 2019, 22:04:30 »
Pa tako mu je ime Mađo, nezavisno od toga koliko ima u njemu.
Zavod (i svi državni organi) ne vrši plaćanja, već samo dajle nalog trezoru i čeka da se isto realizuje.
Tako je.. znamo,nego i to zna da se ceka oxoxo.

 A i bezveze je da se nema rezevernih djelova za stanice a da ne pricam da bi trebalo po meni minimum na 3-4 nove lokacije postavit i tako rasirit mrezu tipa Orjena,Kučka korita ....

Offline sanjin

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6270
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #602 on: January 22, 2019, 23:14:53 »
I meni je nevjerovatno da nisu nabavljeni rezervni djelovi kad su kupovane Ams.

Offline boka

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 602
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #603 on: January 23, 2019, 00:18:43 »
Ne sumnjam ja da su imali rezervnih djelova jer su AMS postavljene prije 10-15 godina a crkavale su i prije ...
Al definitvno sam ubijedjen da je jako losa org u Hmzcg i da je to skroz zanemareno od dijela nekih ljudi,koji nazalost odlučuju o nabavci,a smatraju da to nije prioritet  (čast izuzecima,zna se na kog mislim)...





Mađo

  • Guest
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #604 on: January 23, 2019, 01:37:04 »
Dovoljno je reć samo jedno -Crkvice- i sa tijem opisati sav višedecenijski nemar ljudi iz ove državne institucije.

Offline staracfoco

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1168
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #605 on: January 23, 2019, 21:14:49 »
Neđe sam napisao da u Zavodu fali malo entuzijazma.  Najobičniji softverski problemi postaju nepremostiva prepreka za korišćenje nekih servisa. Znam da plaćanja ne vrši Zavod, već da sredstva idu preko trezora. Ja ne znam da čitam izlaze modela ali su finansije moj fah i tvrdim da je zatajio ljudski faktor. Neću se vraćati na neka moja zapažanja,koja možda i nijesu utemeljena,ali mislim da Zavodu treba malo provjetravanja. Čini mi se da neke službe i ne funkcionišu baš najbolje.

Mađo

  • Guest
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #606 on: January 23, 2019, 23:03:07 »
Neću se vraćati na neka moja zapažanja,koja možda i nijesu utemeljena,ali mislim da Zavodu treba malo provjetravanja.

Ja mislim da Zavod treba privatizovat.  :11:

Offline Dzoni

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 3381
  • Blagosloven koji dolazi u ime Gospodnje
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #607 on: February 15, 2019, 21:15:45 »
Ne sumnjam ja da su imali rezervnih djelova jer su AMS postavljene prije 10-15 godina a crkavale su i prije ...
Al definitvno sam ubijedjen da je jako losa org u Hmzcg i da je to skroz zanemareno od dijela nekih ljudi,koji nazalost odlučuju o nabavci,a smatraju da to nije prioritet  (čast izuzecima,zna se na kog mislim)...

Jos uvijek nista od popravke ams PG...  :23:
Sad nema nijedne stanice u listi ams-a.


Zvek...
Ne treba kriviti "male" ljude koji su samo izvrsioci, one koje nabavljaju i sl. Oni rade koliko i kako im je dopusteno i koliko znaju. Odgovorno lice je jedina prava adresa...

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #608 on: February 16, 2019, 00:34:15 »
Koliko je meni poznato odgovorno lice/a su makar pet puta tražili da Zavod neophodnu opremu nabavi mimo zajedničkih potraživanja državnih organa, ali im to nije omogućeno. Stoga imate paradoksalnu situaciju da kao poklon recimo dobijete opremu vrijednu 50 ili 100000 €, ali ne možete (nemate dozvolu) da kupite par računara, rutera... kako bi tu istu opremu stavili u pogon. Mislim da već više od godinu dana traje nabavka računara za državne organe, jer je tender rušen zbog nekih formalno-pravnih razloga.
Rukovodiocima su vrlo često vezane ruke. Imaju mogućnost da strogo poštuju proceduru (i prihvate neoperativnost institucije) ili da je krše (možda u korist institucije) i da se sasvim sigurno suoče sa prozivkama (ako ne i gore) za kršenje normi.

Offline SnowHunter

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3771
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #609 on: February 16, 2019, 21:20:47 »
Gdje se useli teška birokratija, mjesta za zdravi razum više nema.  :46: Najveći problem birokratije je što sama sebi postaje svrha, dok suština posla ostaje zanemarena i marginalizovana.

Da ne budem negativan, slučajno naletjeh na internetu na ovu sliku iz Jelovog Panja iz decembra, centra bobovskih sela na visini od 1250 mnm:



Uz sliku ide propratni tekst:

Quote
Nastavnik Dimitrije Bajo Jelovac, radi u školi " Živko Džuver" i prati vremenska kretanja na terenu MZ Bobovo i podatke šalje Hidrometerološkom zavodu Crne Gore. Meteo stanica locirana je u dvorištu škole.

Lijepo...  :45: Bilo bi još ljepše kada bi bio omogućen pristup podacima.  :120:

Mađo

  • Guest
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #610 on: February 17, 2019, 19:46:11 »
A đe, treba lezilebovići da primaju platu nizašto... e to ti je birokratija.

No treba fino vratit kralja i zamolit ga da odobri hidrometeorološkome da kupi ruter i jedan kompljuter bez ikakvija tenderah.  :35:

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #611 on: February 18, 2019, 11:31:25 »
Jako je teško nekima objasniti da Zavod nije klasična administracija. Bolje davam ne pričam kakvih je sve "ideja" bilo kako da se Zavod "izbriše" i smjesti u okvir nekih direkcija, agencija...
Danas-sjutra bi trebalo da se pojave podaci sa AMS Podgorica!

Offline Milossss

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1613
  • ⬛⬜ ⬛⬜
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #612 on: June 04, 2019, 11:31:45 »
Lijepo. Vjerujem da se neće previše odužiti čekanje

http://meteo.co.me/index.php?id=253
Mislim da sam nacentrirao datum kada da pitam Admina, ima li šta od ovog u skorije vrijeme?:)
Only black and white

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #613 on: June 06, 2019, 18:32:58 »
Mislim da je već 7-8 novih AMS i desetak AHS pušteno u rad, ali još uvijek podaci nisu dostupni za širu javnost!

Offline sanjin

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6270
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #614 on: July 29, 2019, 19:42:26 »
Zabljak je online. :109:

Offline Bura

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 5034
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #615 on: November 28, 2019, 21:18:24 »
Lijepe vijesti iz Zavoda. Prenijeli su juče ovo svi mediji, čudi me da neko već nije okačio.

http://rtcg.me/vijesti/drustvo/260515/vlada-i-eu-u-hmszcg-ulozili-preko-milion-eura.html

Direktor Zavoda je između ostalog u televizijskom obraćanju rekao da je zavod dobio 5 GLAVNIH meteoroloških stanica koje su postavljene u Bijelom Polju, Berenama i Plužinama, a preostale dvije u Pljevljima i na Žabljaku (vjerovatno su modernizovane postojeće).  :105: :45: :45: :111: :114:

Ima li Admin možda više podataka o ovome jer znamo što znači glavna meteorološka stanica?
« Last Edit: November 28, 2019, 21:33:14 by Bura »
Bolje gram nafake no kilo mozga.

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #616 on: November 29, 2019, 11:46:19 »
Veliki broj kompletno opremljenih automatskih meteoroloških stanica, zatim AMS koje nemaju uključen vjetar i/ili temperaturu zemljišta, padavinskih AS, AHS (hidroloških), ekoloških (praćenje kvaliteta vazduha i voda) već duže vrijeme funkcioniše.
Ovih dana su intezivirani radovi u računskom centru, sprovođenju optikem unutrašnjoj mreži...
Nadam se da to znači da će makar dio podataka koji sad stižu u Zavod u dogledno vrijeme biti vidljivi i na sajtu.
---
Uzgred, u razgovoru koji su predstavnici zavoda imali sa premijerom Markovićem, obećana su sredsta za nabavku i postavljanje kompletne i kvalitetne AMS na koti preko 2000 metara, ali i AMS u Crkvicama!!!

Offline EagleS

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1098
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #617 on: November 29, 2019, 14:43:25 »

Uzgred, u razgovoru koji su predstavnici zavoda imali sa premijerom Markovićem, obećana su sredsta za nabavku i postavljanje kompletne i kvalitetne AMS na koti preko 2000 metara, ali i AMS u Crkvicama!!!

Informacija godine  :116:  :109: Samo da se realizuje obećanje

The absence of evidence is not the evidence of absence

Offline Bura

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 5034
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #618 on: November 29, 2019, 20:22:16 »
Veliki broj kompletno opremljenih automatskih meteoroloških stanica, zatim AMS koje nemaju uključen vjetar i/ili temperaturu zemljišta, padavinskih AS, AHS (hidroloških), ekoloških (praćenje kvaliteta vazduha i voda) već duže vrijeme funkcioniše.
Ovih dana su intezivirani radovi u računskom centru, sprovođenju optikem unutrašnjoj mreži...
Nadam se da to znači da će makar dio podataka koji sad stižu u Zavod u dogledno vrijeme biti vidljivi i na sajtu.
---
Uzgred, u razgovoru koji su predstavnici zavoda imali sa premijerom Markovićem, obećana su sredsta za nabavku i postavljanje kompletne i kvalitetne AMS na koti preko 2000 metara, ali i AMS u Crkvicama!!!

Ja se ponadah da Bijelo Polje, Berane i Plužine dobijaju prave meteostanice sa zapošljenim osmatračima i pravim synopima, baš kao što su ovih trenutnih 9 glavnih što su. Ali dobro, dobro je i to. Radujemo se tim novitetima na sajtu ako ih bude.  :45:
Bolje gram nafake no kilo mozga.

Offline Niksic 3

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 3345
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #619 on: May 22, 2020, 15:51:16 »

Offline sanjin

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6270
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #620 on: June 30, 2020, 11:16:46 »
Jel kolasinska Ams pukla?

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #621 on: July 02, 2020, 23:53:20 »
Jeste! Čini se da postoje problemi sa još nekim stanicama.

Mađo

  • Guest
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #622 on: October 20, 2020, 18:44:45 »
Evo neki radovi na stanici Crkvice.

upload pics

Offline Aquaria

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 520
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #623 on: November 23, 2020, 10:30:46 »
Šta je sa podgoričkom AMS? Nadam se da nije neki veći kvar (ako je to u pitanju)  :01:

Offline Bura

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 5034
Re: Automatske meteorološke stanice
« Reply #624 on: November 26, 2020, 12:37:15 »
Šta je sa podgoričkom AMS? Nadam se da nije neki veći kvar (ako je to u pitanju)  :01:

Izgleda da je ozbiljniji kvar ili je van pogona iz nekog razloga, čim danima nema podataka o vjetru u synopima za Podgoricu, a oni se uzimaju sa AMS. Nadamo se da će uskoro proraditi, zajedno s kolašinskom i nikšićkom.  :03:
Bolje gram nafake no kilo mozga.