Author Topic: 24. januar 2000. godine u Baru  (Read 9321 times)

Offline Miloš

  • Moderators
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 5688
24. januar 2000. godine u Baru
« on: January 31, 2011, 22:57:03 »
Dan koji nikada neću zaboraviti...
Imao sam samo 10 godina, ali se sjećam kao da je juče bilo. Dobro me i sjećanje služi da je dan prije bio topao i da ništa nije slutilo da će sutradan da padne veliki snijeg.
A onda sam pogledao prognozu HMZ-a na televiziji na kojoj je stajala jedna pahulja i za primorje, i tačno sam zapamtio te riječi voditeljke "snijeg moguć u cijeloj zemlji".
Uveče je i dalje bila južina, nije padalo ništa, zaspao sam ko top. Ujutru kad sam se probudio, mislio sam da i dalje sanjam. Ali san je ipak potrajao par dana, a kompletnom zimskom ugođaju su doprinijele i niske temperature koje su uslijedile.  :08:
U mom dijelu grada je bilo oko 15cm snijega sredinom dana, i to se jasno vidi na slikama koje imam od tada.

Evo kako se situacija kretala u meteorološkim brojkama kad su pitanju zvanični podaci (izvor: www.ogimet.com):

Bar:
23. 01. 2000.
00UTC: nema podataka
06UTC: nema podataka
12UTC: T 14.6°C, padavine (6h) 7mm
18UTC: T 11.3°C, Tmax 14.7°C, padavine (12h) 12mm
24. 01. 2000.
00UTC: nema podataka
06UTC: T -0.7°C, Tmin -0.8°C, padavine (12h) 11mm, snijeg 7cm
12UTC: T 0.3°C, padavine (6h) 5mm
18UTC: T 0.8°C, Tmax 0.9°C, padavine (12h) 6mm, snijeg 9cm
25. 01. 2000.
00UTC: nema podataka
06UTC: T -2.6°C, Tmin -3.0°C, snijeg 7cm
12UTC: T 0.9°C
18UTC: nema podataka
26. 01. 2000.
00UTC: nema podataka
06UTC: T -3.0°C, Tmin -3.4°C, snijeg 3cm
12UTC: T 4.0°C
18UTC: T 0.5°C, Tmax 6.1°C, snijega nema

U ostalim gradovima na jugu znatno manje snijega, makar na osnovu ovih podataka do kojih sam uspio doći:

Herceg-Novi (Igalo): bez snijega
Tivat: bez snijega
Golubovci: 3cm
Podgorica: nema podataka
Ulcinj: 5cm

To je bio ujedno i najveći snijeg od kad se vrše mjerenja u Baru: http://www.meteo.co.me/misc.php?text=44&sektor=1
Mada imam nezvanične podatke da je neke godine tokom 60-ih bilo palo 40cm, ali to je neprovjeren podatak.

Sinoptička situacija od 24. januara u ponoć:





Nažalost, na internetu nisam uspio da nađem nikakve slike ili vijesti o ovom događaju, a dosta sam tražio.
Možda uspijem da nekako skeniram fotografije od tada koje imam kući, pa ću postaviti ovdje.

Offline SnowHunter

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3771
Re: 24. januar 2000. godine u Baru
« Reply #1 on: February 01, 2011, 08:12:22 »
Odlično, Miloše!  :109:
Skeniraj fotke obavezno i postavi, nema veze ako su lošijeg kvaliteta.

Igrom slučaja imam meteo izvještaj iz Pobjede od 25.01.2000. Kaže slijedeće...

Temperature juče u 13h:
Budva 5, Kotor i Herceg Novi 4, Danilovgrad 3, Podgorica i Ulcinj 1, Bar 0, Cetinje -2, Nikšić i Berane -4, Pljevlja, Šavnik i Bijelo Polje -5, Rožaje i Plav -6, Kolašin -8 i Žabljak -12.
Visina snijega juče u 07h: Žabljak 72, Bijelo Polje 71, Kolašin i Rožaje 70, Berane 40, Cetinje i Šavnik 32, Pljevlja 30, Nikšić 29, Danilovgrad 7, Bar 5, Podgorica 3 i Ulcinj 1cm.

Događaj sam zapamtio po ogromnom bjelopoljskom snijegu, kakvih ima sve rjeđe. Evo šta je pisala beogradska Politika 25.01.2000:

Na magistralnom putu Bijelo Polje - Prijepolje, u mestu Gostun, snežna lavina obrušila se prekjuče po podne na magistralu sa visine od blizu 100m. Prava je sreća da tom prilikom, u tri zatrpana automobila, niko nije nastradao. Kako smo saznali u automobilima sa užičkom registracijom, nalazile su se tri porodice, sa nekoliko mališana, koje su se vraćale sa skijanja u Kolašinu. Prisebnošću putnika, izbegnuta je tragedija. Na poziv dežurnih radnika bjelopoljskog Centra bezbednosti odmah su u pomoć pritekla braća Drndar, vlasnici PP ''Transkop'', koji su sa svojim mašinama uspeli da raščiste magistralu i oslobode tri automobila iz snežnog zagrljaja. Punih sedam sati vodila se borba sa snežnim nanosima. U međuvremenu iz  pravca Bijelog Polja krenuli su sa svojom mehanizacijom radnici JP ''Lim'', a iz pravca Prijepolja ekipa preduzeća ''Putevi''. Juče pred zoru, osposobljena je jedna traka i zarobljeni putnici mogli su da nastave put. Zbog zatrpanog puta na magistrali se u toku noći stvorila kolona u kojoj je bilo više od 500 vozila.

Takođe, 26.01. su bili zabilježeni vrlo jaki mrazevi (podaci iz ''Pobjede''): Pljevlja -27°C, Bijelo Polje -26°C, Berane -25°C, Plav -23°C, Cetinje -22°C...


Offline Fraka

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 8078
Re: 24. januar 2000. godine u Baru
« Reply #2 on: February 01, 2011, 11:54:36 »
Ja se odlicno sjecam toga dana, znam da su mi rodjaci iz Bara javljali obilan snijeg i da sam bio strasno ljubomoran hahah  :106:  :60:

Offline dijana

  • Newbie
  • *
  • Posts: 37
Re: 24. januar 2000. godine u Baru
« Reply #3 on: February 02, 2011, 17:10:29 »
I ja se sjecam kad su me sa gomilom vec dobro pripremljenih grudvi tog jutra gadjali dok sam isla na posao, u trenutku nisam znala sto me snaslo. A bebica u stomak, no dobro je sve proslo.  :03:

Offline Krivi

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1790
Re: 24. januar 2000. godine u Baru
« Reply #4 on: April 13, 2012, 21:56:17 »
Ne sjećam se baš svega ovoga(šteta!!),ali su mi roditelji rekli da je tih dana bilo sve zaleđeno,da se nije moglo iz kuće izać.E,kad bi se ovako nešto ponovilo...
GGMU!

Offline Krivi

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1790
Re: 24. januar 2000. godine u Baru
« Reply #5 on: April 21, 2012, 23:46:39 »


To je bio ujedno i najveći snijeg od kad se vrše mjerenja u Baru: http://www.meteo.co.me/misc.php?text=44&sektor=1
Mada imam nezvanične podatke da je neke godine tokom 60-ih bilo palo 40cm, ali to je neprovjeren podatak.


9.2.1965.

Ima ova iz 65-te,i tu se vidi da je palo bogami dosta...
Eo ti za 2000-ditu:







Nasao sam podatke za tu 65-tu..imam onu knjizurinu Pristan,grad kojeg vise nema,i tu ima i slika i sjecanja iz tog perioda.Snijeg se kretao oko POLA METRA ,Zadrzao se desetak dana i potpuno paralisao grad...
« Last Edit: April 21, 2012, 23:59:53 by Krivi »
GGMU!

Offline Miloš

  • Moderators
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 5688
Re: 24. januar 2000. godine u Baru
« Reply #6 on: December 31, 2014, 19:31:40 »
Još kad sam otvorio ovu temu, bio sam obećao da ću okačiti fotke koje imam od toga dana. Ali eto, rijetko sam kući, pa se teško sjetim. Evo još malo prisjećanja na dva najveća snijega u Baru od kad sam se rodio. Ko bi rekao da će fotografije koje su moji roditelji napravili tada biti lijepa meteo-arhiva jednog dana.

24. januar 2000.

Sinoptička situacija:





Temperatura na visini:





Bila je to tipična situacija naglog zahlađenja, prolazak brzopoteznog hladnog fronta. Za razliku od mnogih sličnih situacija, ovoga puta su se padavine zadržale dugo nakon zahlađenja, i to nezanemarljive:





Minimalne temperature toga jutra:



Visine snijega:



Evo slika što imam, nije neki kvalitet, ali ne može bolje od ovoga. Sve su uslikane u dvorištu ispred moje zgrade.











Druga situacija koja je donijela lijep snijeg u Baru, a da sam je obilježio slikama, bio je 2. mart 1996. Nemam podatak koliko je snijega palo zvanično toga dana, ali na fotografijama što sam postavio se vidi da je bilo ~5cm. Ono čega se sjećam je da je snijeg pao ujutru i da se istog dana skroz otopio, za razliku od onog iz 2000. koji je trajao danima.

Sinoptička situacija je bila jako slična onoj iz 2000. Opet brzopotezni hladni front, ali ovoga puta nije bilo jake bure.



Temperatura na visini pokazuje da u Baru nema snijega bez naglog prodora hladnog vazduha. Temperatura na 850mb mora da bude ispod -5°C:



Padavine su bile prolazne i kratkotrajne:



Minimalne temperature:



Visine snijega:



Evo i slika što imam od toga dana, i ovoga puta je ista lokacija:







Želim da što bolje analiziram situacije koje su ranije donosile snijeg Baru, čisto da vidim kad postoje šanse za isti. Jer snijeg u Baru jeste rijetka pojava, ali ne i nemoguća.
« Last Edit: December 31, 2014, 19:36:04 by Miloš »