Author Topic: Meteorološki radari  (Read 27934 times)

Offline Miloš

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 5688
Meteorološki radari
« on: September 20, 2009, 23:52:50 »
Evo da pokrenem prvu temu u ovom podforumu... :)
Zanimalo me da li će, i kada HMZCG nabaviti meteorološke radare ?
Negdje ranije sam čuo da bi trebalo da se izgrade dva radarska centra, jedan na jugu, a drugi na sjeveru zemlje, međutim još od tada nisam čuo ništa više o tome.
Praćenje situacije preko radara znatno poboljšava tačnost prognoze kad su u pitanju kratka vremenska razdoblja (od nekoliko minuta, do nekoliko sati), tako da bi to dosta značilo.
E sada, ima li ikakvih novosti po tom pitanju ?

Madjo

  • Guest
Re: Meteorološki radari
« Reply #1 on: September 21, 2009, 00:45:40 »
I da se nadovezem na tvoje pitanje,i ja mislim da su u planu bila dva radarska centra,koliko sam shvatio.Jedan na Bjelasici na Zekovoj glavi,koji zbog svoje extra pozicije,visine od preko 2100 m i uslova (put,struja,posada na repetitor) treba da uhvati gotovo 2/3 Crne Gore i drugi na Stirovnik koji bi kontrolisao citavo Primorje,planinsko zaledje od Orjena do Rumije,regiju brda i povrsi(Katunska nahija) pa kompletno do Bjelopavlicke ravnice.
Ispravite me ako grijesim.Nedje sam procitao da jedna oprema radarska kosta cak i do 50.000 eura.A sto se tice Stirovnika(1749 m),najveceg vrha Lovcena,ja bih bio vise nego presrecan kada bi se postavila klimatoloska stanica,a kamoli radar.Mislim da bi podaci bili nevjerovatni.
 

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Meteorološki radari
« Reply #2 on: September 21, 2009, 09:21:16 »
Za početak informacija da je cijena jednog meteorološkog C-band radara sa dvostrukom polarizacijom koji bi radio bez ljudkse posade (što pojeftinjuje eksploataciju) od 1.000 000 do 1.500 000 €.
Dodatni troškovi (izgradnja puta do lokacije, priprema terena, građevinski radovi, struja, linkovi, klimatizacija, obezbjeđenje...) se kreću i do 500.000 €. Naravno, treba uračunati i troškove obuke crnogorskog kadra, dovođenje najmanje jednog iskusnog meteorologa-radariste...

Offline Miloš

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 5688
Re: Meteorološki radari
« Reply #3 on: September 21, 2009, 10:14:58 »
Sudeći po ciframa koje su u pitanju, nećemo mi to skoro gledati...  :o

Offline bole

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1883
Re: Meteorološki radari
« Reply #4 on: September 25, 2009, 13:20:15 »
bolje receno nikad......... :'(

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Meteorološki radari
« Reply #5 on: September 25, 2009, 14:52:12 »
Prije pet-šest godina Njemci su se ponudili da kreditiraju nabavku 2 takva radara, no država nije bila u mogućnosti da isfinansira gradnju i obuku kadra, za šta je, mora se priznati, takođe potrebno obeezbijediti respektibilan iznos novca.

Madjo

  • Guest
Re: Meteorološki radari
« Reply #6 on: September 25, 2009, 15:18:46 »
bolje receno nikad......... :'(
Nazalost,u pravu si.Kod nas ne postoji volja od strane drzave da podrzi takve projekte,a izgleda nema se ni para.Ipak je razvoj meteorologije bitna stvar u svakoj drzavi,vezana je za gotovo sve grane,pocev od poljoprivrede pa do turizma.Mi imamo u malom prostoru gotovo sve podtipove umjereno-kontinentalne klime.Tako da ima sto da se proucava.

Offline IvanZD

  • Full Member
  • **
  • Posts: 94
    • MeteoAdriatic
Re: Meteorološki radari
« Reply #7 on: October 14, 2009, 14:39:56 »
Smatram da je problem u glavama ljudi koji ne mogu razumjeti kako to nije bačen, već uložen novac, koji se kroz dulje vrijeme korištenja radara može višestruko isplatiti. Samo treba znati iskoristiti benefite koje takva investicija sa sobom donosi. OK možda sad jednostavno nije moguće isplatiti takvo nešto zbog opće svjetske krize, ali moglo se prije, a i uvijek su tu krediti koji se kasnije lako vrate ukoliko investicija bude opravdana.

Madjo

  • Guest
Re: Meteorološki radari
« Reply #8 on: October 14, 2009, 14:51:41 »
Kod nas ti je vazda kriza prika.
Nego neka si ti nama dobrodosa' Ivane !

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Meteorološki radari
« Reply #9 on: November 09, 2009, 20:33:26 »
Projektom, urađenim još 2002., jedan od dva Crnoj Gori potrebna radara bi se nalazio na Vrsuti (1183mnm) iznad Sutomora.

Madjo

  • Guest
Re: Meteorološki radari
« Reply #10 on: November 09, 2009, 23:18:19 »
A ovi drugi navr' Simunje :D

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Meteorološki radari
« Reply #11 on: November 09, 2009, 23:45:42 »
Drugi bi bio na Bjelasici (Crna Glava)

Offline Miloš

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 5688
Re: Meteorološki radari
« Reply #12 on: November 10, 2009, 18:38:03 »
Projektom, urađenim još 2002., jedan od dva Crnoj Gori potrebna radara bi se nalazio na Vrsuti (1183mnm) iznad Sutomora.

Vrsuta je zaista odlična lokacija, s obzirom da do samog vrha planine postoji put, kojim mogu da se kreću terenska vozila. Takođe, na planini nema ni nikakvog rastinja ili bilo čega sličnog što bi otežavalo izgradnju RC.
Nadam se da će jednoga dana zaista biti izgrađen...

Zna li se, otprilike, koliki bi bio domet takvog radara ? Valjda neće biti manje od 300km u prečniku... :-\

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Meteorološki radari
« Reply #13 on: November 11, 2009, 10:03:51 »
Sam prečnik nije od presudnog značaja. Zbog zakrivljenosti Zemljine površine već poslije 200 km znatan dio oblačnosti postaje nevidljiv. Inače CG bi bila odlično pokrivena (96%) sa ova dva radara.

Offline Miloš

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 5688
Re: Meteorološki radari
« Reply #14 on: November 11, 2009, 16:49:44 »
Hvala na informacijama.  :)

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Meteorološki radari
« Reply #15 on: December 12, 2010, 15:30:32 »
Evo šta bi radar postavljen na Bjelasici vidio na visini iznad 2100 metara.
Dakle, oblaci visine ispod 2100 metara se ne bi vidjeli onamo gdje nema plave boje!



« Last Edit: December 12, 2010, 15:33:37 by Admin »

Offline Cirius

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Meteorološki radari
« Reply #16 on: December 13, 2010, 04:08:44 »
Vidi se da bi ovom radaru sa Crne Glave smetale planine oko Lukavice da vidi zapadnu CG.  Tamo je najvisa Moracka Kapa u sjevernom dijelu,  2200 i nesto mnv cini mi se,  ali je citav teren dosta visoko,  ne samo vrhovi ...   nebitno,  u  "saradnji"  sa radarom sa Vrsute,  to bi bilo odlicno ....    ovaj drugi bi sigurno biljezio spektakularne momente   :03:  
Jesmo li imalo blizi izgradji ovih radara nego prosle godine,  Admine ?  

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Meteorološki radari
« Reply #17 on: December 13, 2010, 08:53:01 »
Nažalost ne.
Uostalom sama nabavka radara bez pripreme kadra, a za početak i uvoza kadra, bi bilo bacanje para.

Offline sanjin

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6270
Re: Meteorološki radari
« Reply #18 on: December 15, 2010, 02:13:22 »
Kakva je to drzava koja nema da izdvoji par miliona evra za nesto tako znacajno  :103: .... Nemamo nijedan radar ali imamo mostova po Podgorici koliko oces.... na svakih 50metara po jedan...  :67:   :122: 

Offline Dusko

  • Jr. Member
  • ***
  • Posts: 302
Re: Meteorološki radari
« Reply #19 on: January 10, 2011, 23:14:01 »

Offline Transmat

  • NVO - member
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 2171
Re: Meteorološki radari
« Reply #20 on: January 10, 2011, 23:32:40 »
Hoće li biti šta od ovoga??? :54: :78:
Pa ovaj teks ne obecava.. jer do 2013 godine nemaju u planu.. znaci u najboljoj situaciji yanekih 5-6 godina.. a do tad se možda obogatim pa me neće interesovati više vrijeme  :120:  :11:

Offline Dusko

  • Jr. Member
  • ***
  • Posts: 302
Re: Meteorološki radari
« Reply #21 on: March 21, 2011, 21:00:22 »
Danas je u Vijestima izašao jedan članak u kom Branko Micev, izmedju ostalog, govori i o radarima. "Iako imamo nedostatak tehnike, ali sa druge strane mi kvalitetno dopunjujemo taj nedostatak”, navodi Micev. Admine, jedan savjet, ako mislite da ikad "izmolite" te radare, ovo je rečenica koju niko od vas ne smije izgovoriti!!!!! :10: Nema dopune, radar je neophodan i kraj! :71:  Već neko vrijeme se raspravlja o telekomunikacionoj "banderi" kraj Podgorice, od pet miliona eura. Sad su svi protiv, ali ona se napravi! Znači, novca ima, samo treba znati gde tražiti, a bar se ovdje zna ko drzi kasu.... :33:

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Meteorološki radari
« Reply #22 on: March 22, 2011, 09:14:51 »
Naravno, meteorološki radari su specifična alatka i objektivno ne postoji način da bilo čime "pokrijemo" njihovo nepostojanje na našoj teritoriji. Radari su jeftiniji nego što piše u tekstu, ali nije problem samo u nabavci. Sam projekat pokretanja i kasnije funkcionisanja mreže meteoroloških radara je daleko komplikovaniji nego sama kupovina dva radara koliko bi bilo dovoljno za Crnu Goru.
Evo kako bi CG bila pokrivena radarskim snopom sa Vrsute i Bjelasice na 2100 metara.

Offline Transmat

  • NVO - member
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 2171
Re: Meteorološki radari
« Reply #23 on: March 22, 2011, 11:05:52 »
Admine, mislis da je dobra ova pokrivenost radarima? Smatras li da je mozda bitnije da se pokrije teritorija od nase granice prema bosni, jer otud cesto imamo frontove..   takodje i prema istoku moze biti interensantno, jer i od tuda moze ciklon?  Vrsuta je dobra da pokrije jadran.. Ali mozda bi valjalo da se postavi jedan na recimo planini vojnik, ili na durmitoru?

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Meteorološki radari
« Reply #24 on: March 22, 2011, 15:47:37 »
Već na 3100 sve pokriva, tako da nema nikakvih bitnih radarskih maski. Vodilo se računa i o pristupačnosti terena odnosno postojanju puteva, električnom napajanju...
Lokacije su prilično dobre i vjerujem da ne bi bilo problema dobiti potrebne dozvole...
Veliki problem bi bio kadar!
Problem bi bio naći meteorologe. Sa platom od 400€ teško možemo nekoga privoljeti da dođe u Crnu Goru. Ispostavilo se da nije moguće ni dovesti par mladih diplomiranih meteorologa, pa im, recimo, plaćati smještaj, a kamoli malo odriješiti kesu i dovesti na godinu dvije-dana nekog starog vuka uz kojeg bi se mlađi obučavali.
Kad se samo sjetim koliko je dopisa, žalbi, pretstavki bilo kad je prije desetak godina u radni odnos primljen vrsni numeričar (jedan od najboljih u EU, porijeklom iz naših krajeva). Čovjek je prihvatio da nam razvije numerički centar, pokrene dva modela za ograničenu oblast, pomorski model, DREAM model... (u principu sve što sad imamo) i da obuči nekog mladog meteorologa. Jedini njegov uslov je bio da ne mora fizički boraviti  u Podgorici, sem kad je neophodno, pošto je relativno često bio angažovan od strane WMO i World Laboratory za pomoć u nekim projektima ili manje razvijenim službama.
Ih, kako skočiše "zaslužni" radnici i radnice (koji "godinama dolaze svako jutro na posao"), pravni znalci...
« Last Edit: March 22, 2011, 23:27:41 by Admin »