Author Topic: Februar 2010  (Read 61075 times)

Offline bole

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1883
Re: Februar 2010
« Reply #225 on: February 12, 2010, 11:31:50 »
Imaju jake kisne kapi :)

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Februar 2010
« Reply #226 on: February 12, 2010, 11:32:02 »
Po kartama, tokom prvog dijela noći.

Offline lav

  • Jr. Member
  • ***
  • Posts: 237
Re: Februar 2010
« Reply #227 on: February 12, 2010, 11:35:17 »
znaci neces krupne snijezne pahulje

Madjo

  • Guest
Re: Februar 2010
« Reply #228 on: February 12, 2010, 12:04:45 »
znaci neces krupne snijezne pahulje
Ma pusti ti njih lave.Nocas 15 cm snijega u Pg. :D Padace komatine s neba

Offline Miloš

  • Moderators
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 5688
Re: Februar 2010
« Reply #229 on: February 12, 2010, 13:19:44 »
Ne bih rekao Miloše da su svi modeli baš složni, iako ima onih koji daju jake sniježne padavine. Inače, njihov Eta (doduše old fashion verzija) startuje na DWD ulaznim podacima. ???
Očito, u HMZ Srbije i dalje njemački ulazni podaci i modeli imaju prioritet.

Dva glavna globalna modela, EC (Engleska) i GFS (SAD) složno crtaju obilan snijeg (količina padavina oko 30mm po zadnjim izlazima).
Čak i ostali globalni modeli crtaju sličan scenario osim GEM modela, mada on i nije baš popularan. :)
Eto, ta kiša koju je RHMZ najavljivao za danas je baš bila neobična, vidi se na slikama koje sam postavio u odgovarajućoj temi.
Takođe, najavili su i temperaturu do 5°C, a ona još nije prelazila 1°C.
Znam da nije u redu što toliko napadam ljude koji samo rade svoj posao, ali stvarno mnogo griješe u zadnje vrijeme.
U našem HMZCG se takođe desi da pogriješe, ali nikad im prognoze ne odstupaju mnogo od modela. I oni su jednom ove zime bili najavili snijeg u Podgorici, pa je pala kiša, a tek uveče susnježica. Većina forumaša je stalo u njihovu odbranu, jer jednostavno modeli su tako vidjeli i svi smo mislili da će biti tako kako su prognostičari zavoda prognozirali.
Ali, za prognostičare RHMZ-a kao da GFS i EC ne postoje... Nema veze što oni najavljuju 30mm padavina na temperaturi od 0°C u prizemlju i -3°C na 850mb, oni kažu da će to biti kiša koja postepeno prelazi u snijeg, uz formiranje manjeg sniježnog pokrivača. Prošli put kad su napravili sličnu grešku, i prognoze privatnih meteofirmi su kiksale, a ovoga puta najavljuju obilan snijeg. Ne znam, možda na kraju i budu u pravu. Uostalom, vidjećemo sutra ujutru. :)
« Last Edit: February 12, 2010, 13:22:41 by Miloš »

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Februar 2010
« Reply #230 on: February 12, 2010, 16:39:56 »
Pokušaću da "opravdam" prognostičare iz RHMZ Srbije.
Elem, u nekim prognostičkim službama, najčešće vojnim, aerodromskim,... propisano je koji se materijal koristi za davanje prognoze. Naravno, najčešće nije zabranjeno gledati i ostali materijal, ali prognoza ne smije biti u suprotnosti sa onim bazičnim.
To je materijal koji se čuva i u elektronskom i u hard-copy obliku i koji se koristi u slučaju pokretanja bilo kakvog postupka, odštetnog zahtjeva, pravog suđenja...
E sad, zamisli prognostičarevu dilemu kad se materijal uveliko razlikuje od modela do modela.
Prvo, sa prognozom nikad ne možeš biti potpuno siguran. Dakle, moraš se opredijeliti.
Imaš mogućnost greške i u jednom i u drugom slučaju, s tim što će te u slučaju greške u jednom slučaju (strogo pridržavanje materijala koji ti je propisan) psovati i omalovažavati pola države, ali posao (na aerodromima i slobodu) nećeš dovesti u pitanje. U drugom slučaju (greška u slučaju sopstvenog izbora materijala) osim već neizbježnih kritika po forumima i od najšire javnosti prijeti ti i nešto gore (gubitak posla, a u vojsci i na aerodromima u slučaju neke nesreće čak i navlačenje prugaste odjeće).
Nisu stvari uvijek jednostavne kako se na prvi pogled čini.

Offline Miloš

  • Moderators
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 5688
Re: Februar 2010
« Reply #231 on: February 12, 2010, 17:09:49 »
Sad je dosta toga jasnije, zaista nisu stvari toliko jednostavne kako se čini na prvi pogled... :) Lako je nama na forumu da dajemo hrabre prognoze sasvim samouvjereno kad npr. moju prognozu na forumu neće pročitati više od 10-ak ljudi. Tako da ih donekle razumijem, ali ne i u potpunosti...
Ipak su i prognostičari RHMZ-a večeras promijenili prognozu i pomenuli formiranje sniježnog pokrivača do 15cm. Sreća da su sjetili na vrijeme, kako se ne bi ponovila situacija od prije nedjelju dana kada je padao samo takav snijeg, a na televiziji i na internetu su se mogle čuti i pročitati prognoze tipa: "Kiša ili ledena kiša će nastaviti da pada u Beogradu i narednih sati...".

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Februar 2010
« Reply #232 on: February 12, 2010, 17:15:45 »
DWD četiri puta dnevno vrti svoje modele, a prognostička služba RHMZ Srbije radi 24-časa dnevno.

Offline Miloš

  • Moderators
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 5688
Re: Februar 2010
« Reply #233 on: February 12, 2010, 17:21:10 »
Quote
Републички хидрометеоролошки завод користи два модела у оперативном раду. Ета модел два пута дневно израђује прогнозу за 120 сати са бочним граничним условима DWD-a. Област модела покрива Европу, Источни Атлантик и север Африке.
:-\

Madjo

  • Guest
Re: Februar 2010
« Reply #234 on: February 12, 2010, 17:25:00 »
Nije mi jasno zasto Srbi koriste kao bocne uslove njemce DWD?Jeli se pokazao toliko uspjesan ?

Offline Miloš

  • Moderators
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 5688
Re: Februar 2010
« Reply #235 on: February 12, 2010, 17:27:18 »
Pravo da ti kažem, ni meni nije jasno... Pored EC-a i GFS-a.  :-\
Možda će Admin znati da nam kaže zašto baš DWD.

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Februar 2010
« Reply #236 on: February 12, 2010, 20:10:16 »
Nije ECMWF prije desetak-petnaest godina bio kvalitetniji od DWD, a bio je uz to i prilično restriktivan. Osim toga DWD obezbjeđuje i materijal vezan za vazduhoplovstvo, a mislim da postoje i neki ugovori o saradnji između DWD i RHMZS.
Šteta šta nas PtPrince rijetko posjećuje. Od njega bi vjerovatno dobili precizniju i potpuniju informaciju.

Madjo

  • Guest
Re: Februar 2010
« Reply #237 on: February 12, 2010, 22:14:29 »
Evo sjutra popodne Cetinju 20 cenata snijega.
:D :D Dobro sam procijenio.
Poludio sam cim citiram samog sebe.

Offline Mladen

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 639
Re: Februar 2010
« Reply #238 on: February 12, 2010, 23:00:09 »
Evo sjutra popodne Cetinju 20 cenata snijega.
:D :D Dobro sam procijenio.
Poludio sam cim citiram samog sebe.


Stvarno svaka cast, skidam kapu!

Offline sone

  • Urednik
  • Hero Member
  • *
  • Posts: 950
Re: Februar 2010
« Reply #239 on: February 12, 2010, 23:56:04 »
Toplotni val koji dolazi rijekom Bojanom i basen Skadarskog jezera su glavna smetnja PG-u za snijezne padavine.Da nije toga PG bi bila hladnija par stepeni i bila bi druga prica.Inace sam sad iz Pljevalja,od Mojkovca do ispod Kolasina to jest Crkvina djavo se zeni,ispred Crkvina poprijeceni sleperi,nas sa malim autima jedva pustise,snijeg strasan,jedva smo i mi prosli.Kako sam se spustao ka kazancini drugi svijet,da ne povjerujes.Eto drugari tako,to su vam najsvjezije informacije....

Madjo

  • Guest
Re: Februar 2010
« Reply #240 on: February 13, 2010, 00:36:04 »
Odlicno sone.
Na jug padavine stale.Presao je ciklon preko mora,pun vlage ide brzo ka sjeveroistoku.
 

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Februar 2010
« Reply #241 on: February 13, 2010, 12:10:58 »
Podgoričani vide snijeg i ovih dana po brdima okolo, ali narednih desetak-petnaest dana male su šanse da se zabijeli, od snijega  ;) ,u glavnom gradu.

Offline Poseydon

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 509
Re: Februar 2010
« Reply #242 on: February 13, 2010, 12:29:13 »
Kraj za ovu zimu sto se tice Podgorice.Teoretski je moguce jos jedno zahladjenje ali ne treba ocekivati previse...

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Februar 2010
« Reply #243 on: February 13, 2010, 12:54:06 »
Ostaje da se uzdamo u drugu polovinu marta!

Offline milosh

  • Full Member
  • **
  • Posts: 72
Re: Februar 2010
« Reply #244 on: February 13, 2010, 13:13:06 »
Jedina sansa posle ovoga ostaje izmedju 14.i 21.marta...Jer tada uvijek snijeg iznenadi,pa mora i ove godine!  ;) ;)

Offline sone

  • Urednik
  • Hero Member
  • *
  • Posts: 950
Re: Februar 2010
« Reply #245 on: February 13, 2010, 13:19:13 »
Podgorica je obicno u martu vjetrovita,bez vecih padavina.No mozda ova godina bude izuzetak....

Offline vanja

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 4009
  • 🔵⚪💙⚪🔵
Re: Februar 2010
« Reply #246 on: February 13, 2010, 13:48:27 »
Kraj za ovu zimu sto se tice Podgorice.Teoretski je moguce jos jedno zahladjenje ali ne treba ocekivati previse...


posejdon moram ti rec nesto, ti si najnegativnija osoba sto se tice prognoza za snijeg u podgorici 
kratko i jasno ;D ;D kad ti kazes da ga nema...e onda ga stvarno nema  ;D

Madjo

  • Guest
Re: Februar 2010
« Reply #247 on: February 13, 2010, 15:39:48 »
Po ec 0z ne dolazi nam bas znacajan porast temperature kao sto se crtalo prije.Polovinom naredne nedjelje nesto toplije vrijeme,potom se crtaju duboki cikloni koji krstare centralnom Evropom,mozda nas nesto i okrzne.
Nije bas zima zavrsena.

Offline milosh

  • Full Member
  • **
  • Posts: 72
Re: Februar 2010
« Reply #248 on: February 13, 2010, 15:54:37 »
Nije,nije. ;)Ako se sjecate,cak 30.maja prosle godine snijeg je pao ili padao u skoro svim gradovima na sjeveru Crne Gore,a mjesec mart uvijek iznenadi sa obilnim  vlaznim snijegom,pa vidjecemo... :)

Offline Poseydon

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 509
Re: Februar 2010
« Reply #249 on: February 13, 2010, 18:52:10 »
Po ec 0z ne dolazi nam bas znacajan porast temperature kao sto se crtalo prije.Polovinom naredne nedjelje nesto toplije vrijeme,potom se crtaju duboki cikloni koji krstare centralnom Evropom,mozda nas nesto i okrzne.
Nije bas zima zavrsena.

Kako za koga. Tebi Madjo ne gine jos jedan snjegopad, a Podgorica ove zime nije dobila ni krsteni mraz.Dva dana minus uzas...