Author Topic: Ima vode, nema vode...  (Read 14968 times)

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Ima vode, nema vode...
« on: September 20, 2009, 20:08:11 »
Crna Gora spada u 4% svjetske teritorije sa najvećim prosječnim oticajem, imamo područje sa evropskim maksimumom padavina, ali zbog specifičnog terena imamo i bezvodnih područja i rijeke uglavnom bujičnog toka. Neke rijeke povremeno presušuju, na većini rijeka period inercije je veoma kratak pa nerijetko na pojedinim manjim tokovima dođe do izlivanja iz korita, te vraćanje toka u korito, a da to ne bude nigdje registrovano.
Zato ste vi tu...

Madjo

  • Guest
Re: Ima vode, nema vode...
« Reply #1 on: September 21, 2009, 10:30:51 »
Ja cu odje pisat kad poplavi Njegusko polje :))

Offline Xenia

  • Full Member
  • **
  • Posts: 85
Re: Ima vode, nema vode...
« Reply #2 on: September 25, 2009, 19:16:28 »
Može li Morača tokom zime da ponese kamenje koje se nasuto prilikom gradnje pješačkog mosta?

Madjo

  • Guest
Re: Ima vode, nema vode...
« Reply #3 on: September 25, 2009, 21:21:40 »
Može li Morača tokom zime da ponese kamenje koje se nasuto prilikom gradnje pješačkog mosta?
Moze i most da ponese

Offline Cirius

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Ima vode, nema vode...
« Reply #4 on: September 27, 2009, 17:50:39 »
Ne znam za povremeno izlivanje, ali povremeno 'izviranje' imam u blizini ..  u juznom podnozju Veljeg Brda, kod Podgorice, postoji povremeni izvor koji lokalni zovu 'Pronikla', desava se, normalno, posle vecih padavina i potopi solidan dio gusto naseljenog podnozja brda, Tolosi 2 se zove taj dio. Kako su ljudi poceli da dizu zidove oko dvorista, sad ta voda otice ulicama vecim dijelom, tako da ce bulevar, ako se nastavi sa bedemima, da dobije po svoj prilici novu 'pritoku'   ;D
Poslednjih godina izbija znatno rjedje nego ranije. Ako se iko studiozno pozabavi podzemnim vodama ispod Pg, ovaj detalj bi mogao biti indikativan.

Madjo

  • Guest
Re: Ima vode, nema vode...
« Reply #5 on: September 27, 2009, 18:53:55 »
Bravo cirus.Podgorica i okolina inace leze na velikoj vodi.Bila je neka emisija o izvoristu Ribnice prije neko vrijeme,simptomaticno je da je i to vrelo sve slabije izdasnosti.

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Ima vode, nema vode...
« Reply #6 on: September 27, 2009, 22:49:37 »
Neće valjda nekontrolisana gradnja ko u Turskoj puteve pretvorit u potencijalne rijeke.

Offline Cirius

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Ima vode, nema vode...
« Reply #7 on: September 28, 2009, 01:34:51 »
U ovom slucaju vjerovatno ne, jer, kako mi je stari pricao, nekad je ovaj izvor bio aktivan svake godine bar po jednom, a sad vec ima 6 godina kako nije aktivan. 
Nije, ipak, u njemu problem ...  on se nalazi na juznom obodu brda, Mareza je na zapadnom, a geoloska struktura, poroznost i vodonepropusni sloj se ne razlikuju puno na 1,5 km vazdusne linije kraskog reljefa ..

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Ima vode, nema vode...
« Reply #8 on: November 07, 2009, 10:13:58 »
Vodostaj Morače u Podgorici je, usled obilnih padavina duž cijelog sliva, za 24 sata porastao za skoro nevjerovatnih 7 metara.
Jutros u PG (kod pješačkog mosta) je iznosio 921cm.

Offline Kimi

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 857
Re: Ima vode, nema vode...
« Reply #9 on: November 07, 2009, 10:17:05 »
zanima me kad ima tako obilnih padavina,jer se Morača isprlja,tj. mislim jel nema više onakvu plavkastu boju vode  ??? ???


Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Ima vode, nema vode...
« Reply #11 on: November 07, 2009, 19:45:16 »
Da, Kimi, Morača se zamuti, ali ne traje ta zamućenost predugo.

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Ima vode, nema vode...
« Reply #12 on: December 24, 2009, 11:48:25 »
Vodostaj Morače u Podgorici tokom prethodnih 48 sati porastao više od 4.5 metra, pa je jutros iznosio 764cm.
Vjerujem da ce sjutra tokom dana preći 900 cm.

Offline Cirius

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Ima vode, nema vode...
« Reply #13 on: December 24, 2009, 15:03:53 »
Evo fotke Morace od juce, popodne izmedju 2 i 4, nosila je svasta ..  a najvise plasticnih boca piva !    >:(
sve ce ostat' po granama drveca i obalama kad se spusti nivo ..
« Last Edit: December 24, 2009, 15:07:46 by cirus »

Madjo

  • Guest
Re: Ima vode, nema vode...
« Reply #14 on: December 24, 2009, 17:37:16 »
Na taj nacin se ocisti,ali je grdno vidjet poslije ono smece duz korita

Offline Kimi

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 857
Re: Ima vode, nema vode...
« Reply #15 on: December 24, 2009, 18:06:16 »
Baš šteta za Moraču,a ja mislio da je to jedna od najčistijih reka u Crnoj Gori  :-[ :-[ :-[

Madjo

  • Guest
Re: Ima vode, nema vode...
« Reply #16 on: December 24, 2009, 18:46:31 »
Baš šteta za Moraču,a ja mislio da je to jedna od najčistijih reka u Crnoj Gori  :-[ :-[ :-[
Jest cista do Podgorice,a poslije je druga prica.
Naglo topljenje snijega+obilna kisa duz sliva od sinoc,jos kad se uzme u obzir da je Moraca snazna rijeka-njeno izvoriste je na 600-700mnv-naravno da se mora zamutit.Hiljadama godina Moraca je busila tvrde Platije,a taj ogromni materijal tzv. moracki pijesak(koji je izuzetno kvalitetan za gradjevinarstvo) donosila u ravnicu oko Podgorice.Od cuvene "nule" po dnu Moraca ima onako sivu boju kad se poveca proticaj.
A  navike naseg coeka da baca smece dje oce,to govori o kulturi istih.

Offline Cirius

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Ima vode, nema vode...
« Reply #17 on: January 04, 2010, 17:41:19 »
Kako rece Admin, sljedecih dana losa situacija za Bojanu, tj vlasnike ugostiteljskih objekata i privatnih kuca u njenoj blizini ..  Jos kise, jos juznog vjetra i otapanja snijega, dakle - moguc jos visi vodostaj ..  bilo  bi preporucljivo da se, u organizaciji lokalne uprave, formiraju krizni stabovi i preduzmu predvidjene ili ad hoc mjere za slucaj eventualnih poplava. S obzirom da se, i po misljenju vecine lokalnih stanovnika, ne pamte ovakve poplave, ne postoji prethodno iskustvo u slicnim situacijama, sto otezava predvidjanje daljeg rasta vodostaja i konsekvenci. Uglavnom, HMZ predvidja dalji priliv vode i mogucnost podizanja nivoa mora sa jugom, kao i nivoa Bojane, i to je sve sto je u njegovom domenu. Na lokalnim strukturama je da odreaguju adekvatno na ta upozorenja.

Offline vanja

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 4009
  • 🔵⚪💙⚪🔵
Re: Ima vode, nema vode...
« Reply #18 on: January 05, 2010, 10:11:40 »
Ne sto se Bojana podigla vec i more. Javili su mi da je u stari grad u Kotoru voda nekih 20cm. To je info od 3 januara. Ja sam tada setao rivom u Budvi na Slovensku. Riva je sva puna pjeska,valjda od velikih talasa koji su bili za praznike. U novine vidjeh da su u Bar bili veliki i da su napravili veliku materijalnu stetu.
Ps.posto mi je crkao net uspjeh nekako da se zakacim preko mob. i da iskoristim priliku da  vam cestitam u vezi rubrike 'cikloni',prava stvar ljudi!

Offline Al3k5aNd4R

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 805
  • IG: @alexandarsh.me
    • Alexandarsh točka Me :)
Re: Ima vode, nema vode...
« Reply #19 on: January 05, 2010, 10:59:57 »
u skadru je poplava juce bila, vjerovatno je i danas  ;D
❄❄❄ --> Podgorica <-- | ❄❄❄ |My gallery on 500px | Mačka mala | ❄❄❄

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Ima vode, nema vode...
« Reply #20 on: January 05, 2010, 22:41:40 »
Bojana je večeras oko 18 sati bila za 15 cm viša nego juče! Skadarsko jezero je kod Plavnice poraslo za 8cm.

Madjo

  • Guest
Re: Ima vode, nema vode...
« Reply #21 on: January 05, 2010, 23:22:43 »
Sad vidjeh na TV,ovo su Albanci pustili vodu iz hidrocentrale na Drim.Kakve padavine,nema kise koja bi ovo ucinjela.Znam,milion puta sam bio u Rijeku Crnojevica,vala kad u Cetinje pane 500 litara,a u Rijeku malo manje kise pa ne poplavi ni priblizno ovako.

Offline Cirius

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Ima vode, nema vode...
« Reply #22 on: January 06, 2010, 15:26:27 »
Zna li neko kakvo je stanje oko Bojane danas ?

Madjo

  • Guest
Re: Ima vode, nema vode...
« Reply #23 on: January 06, 2010, 20:13:28 »
Bojana se snizila 20 cenata,ali zato Rijeka Crnojevica i Zabljak Crnojevica kriticno.Ne pise im se dobro.

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Ima vode, nema vode...
« Reply #24 on: January 06, 2010, 21:52:27 »
Bojana veceras ponovo raste. Jezero neprestano u porastu, za 8cm više nego danas u podne, a za 24 cm više nego juče ujutru. Morača u odnosu na preksinoć porasla više od 4 metra.
Sjutra će biti osjetno manje padavina, u petak suvo tokom prvog dijela dana. Ukoliko iz Albanije ne bude puštanja vode iz akumulacija ima nade da će Bojana da profunkcioniše, odnosno da počne da odvodi vodu iz jezera. U protivnom, ciklon Blagota bi mogao stvoriti mnoooogo nevolja.