Author Topic: Klimatske promjene  (Read 130187 times)

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Klimatske promjene
« Reply #200 on: June 12, 2012, 23:28:32 »
Znaš li kako farmaceuti kažu:
Imamo jedan super lijek, treba samo da smislimo bolest koju će da liječi!

---
Nije zgoreg imati kritički stav i ne prihvatati stvari zdravo za gotovo. No, kao što s pravom ne prihvataš olako ono što upućuje na mogućnost globalnog zagrijevanja, nemoj olako prihvatati ni tvrdnje da takav proces ne postoji ili da nije moguć. Čitaj, razmišljaj i, po mogućnosti, ne opredjeljuj se, odnosno ne navijaj.

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Klimatske promjene
« Reply #201 on: June 13, 2012, 00:22:27 »
Malo si kontradiktoran i konfuzan, ali pripisaću to tvojoj mladosti.
---

Ne prihvataš tuđe tvrdnje, već lično tvrdiš... a u nekom od ranijih postova kažeš da se ne baviš naukom.  
Srećom, ovo nije neki previše ozbiljan forum.

---

...Ja rekoh da globalno zagrevanje ne može da postoji, jer jednostavno - nije globalno, pošto se naša planeta u nekim delovima zagreva, a u nekim drugim delovima hladi. Dakle, izraz "globalno" nema utemeljenje, i treba ga izbaciti iz upotrebe...

Shvataš li Amaterko šta si rekao?
Ako globalno zagrijevanje ili hlađenje apriori ne može da postoji danas ili sjutra, onda nije moglo da postoji ni juče, ni prekjuče. A složićeš se da je toga itakako bilo.

Druga je stvar šta je uzrokovalo te periode otopljavanja i zahlađenja, koliko su trajali i zašto ti procesi nisu bili jednosmjerni.

---

Kada čitaš, a ti to očito radiš, i kada razmišljaš pokušaj da ne prejudiciraš i u pročitanom tražiš potvrdu za već formiran stav.

Pozdrav

Offline Cirius

  • Moderators
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Klimatske promjene
« Reply #202 on: June 13, 2012, 03:36:52 »


Mađoni, političari su potplatili naučnike da rade za njih i njihove interese. Naravno da će da gurnu ispred sebe naučnike u tu svoju lopovsku priču, nisu baš toliko glupi da bi sve radili bez naučnika. Naučnici im služe kao neko nazovi pokriće za ono što rade, a što nema blage veze sa strukom i naukom.

Zamislite kakve slučajnosti, IPCC je osnovan 1988. godine, upravo onda kada je počinjala (politička) priča o globalnom zagrevanju,  ozonskim rupama, UV-indeksu i kojekakvim (izmišljenim) čudesima. Slučajno ili ne - zaključite sami.
IPCC je političko telo, jer iza njega stoje političari koji su naravno gurnuli u prvi plan svoje "naučnike", jer valjda takve priče moraju da pričaju naučnici. Bilo bi suviše providno da je drugačije, jel' da???
Pa valjda ste primetili da se u poslednje vreme više pominje izraz "ekstremne klimatske promene", sa ciljem da se suše, poplave, vrućine, hladnoće i sve ostalo podvede pod nešto što je navodno nenormalno, i zamislite - za sve to je "krivo", pogađate - globalno zagrevanje.

Ja rekoh da globalno zagrevanje ne može da postoji, jer jednostavno - nije globalno, pošto se naša planeta u nekim delovima zagreva, a u nekim drugim delovima hladi. Dakle, izraz "globalno" nema utemeljenje, i treba ga izbaciti iz upotrebe.
Ako je u celoj ovoj priči išta globalno - onda je globalna prevara, obmana i laž od strane svetskih političara, da bi mogli da globalno pljačkaju stanovništvo cele planete, znači sve nas. Znate, najlakše je sve staviti pod izraz "globalno", jer onda niko od nas ne zna i ne može da sazna na osnovu čega se došlo do tzv. globalnih rezultata i tzv. globalnih podataka. A kada niko od nas ne može da sazna metodologiju, onda u najmanju ruku moramo posumnjati u takve "globalne podatke", a pogotovo moramo sumnjati u slučajevima ako se ono što mi imamo od podataka ne uklapa u te tzv. globalne podatke.
Da, zaista su "zabrinuti" za planetu, već 20 i kusur godina o tome laprdaju, ali rezultata tih njihovih laprdanja - nigde nema, jer je silan novac koji je u poslednjih 20-25 godina uzet od poreskih obveznika završio ne tamo gde je trebalo, već u privatnim džepovima prljavih političara i raznog drugog ljudskog smeća koje se vrti oko njih.


Ti kažeš da voliš argumente,  Amaterko,  mada se one tvoje fikcije teško mogu podvesti pod taj pojam   :62:
Ako nemaš kakvih argumenata za ovu svoju tvrdnju,  osim  'sigurno je to tako'  i slično,  dolaziš u opasnost da se ovolike parcele tvojih postova - a ima ih dosta ovakvog 'kvaliteta' -  shvate kao ...   proizvoljni zaključci i to uvredljivog i klevetničkog karaktera. 


Ne ljutim se ja ninakoga, taman posla.
Nego, mislim da se vi ljutite na mene, jer mi stalno imputirate ono čuveno "teorija zavjere".
Složićete se sa mnom da vam ne bi bilo prijatno kada bi neki na vaše postove odgovarali na taj način, koji ipak zvuči omalovažavajuće, zar ne???


Naprotiv,  tvoje teorije su upravo po definiciji teorije zavjere,  i to uvjek globalnih razmjera ...   neke sa više,  neke sa manje duha   :03:

Prije nego što postaneš hipersenzitivan oko tuđih komentara,  sjeti se da ti ovako nazivaš priču koja ti ne odgovara


laprdanja


tuđe stavove koji su suprotni tvojim  stupidne ,   sa pregršt podsmješljivih komentara prema drugima koji misle drugačije.  Uz takav stav,  očekuj neki sličan feedback od mnogih,  naročito ukoliko su kulturom i vaspitanjem u komunikaciji   'neopterećeni'   poput tebe.
 

Valjalo bi da ljudi koje interesuju klimatske promjene znaju sljedeće,  kako u svijetu stoje stvari :

IPCC  je samo jedna od kredibilnih naučnih adresa koja ukazuje - sa sve više od struke priznatih naučnika  na svojoj strani -  da globalno zagrijavanje ima istaknutu antropogenu komponentu.

Sa druge strane,  vodeća institucija koja tvrdi  da čovjek ne doprinosi zagrijavanju - pa i da se ono ne dešava -   je  Heartland Institute    

Pogledajte čime su se oni sve bavili do sad i na koji  način :   http://en.wikipedia.org/wiki/The_Heartland_Institute

Duboko kompromitovani i politički i finansijski,  prezreni u svijetu nauke,  oni su tvrdili i da pasivno pušenje ne izaziva rak,  dok nisu konačno izgubili - ali njihov posao je bio odrađen,  samo prolongiranje debate je bilo dovoljno za   Filip Moris.  
Pored proizvođača cigareta,  njihovi glavni finansijeri su Exxon i druge naftne kompanije.  Kao što je poznato  (pisao sam ranije o tome,  oni to i ne kriju),  njima je dovoljno da odlože stvari,  da erodiraju ioanko nestabilnu političku volju,   da kažu da nešto nije 'baš sasvim jasno',  da ima i naučnika koji misle drugačije,  i posao je beskrupulozno završen     :28:
 
Dakle,  Amaterko,  ti bi od ovog instituta dobio sigurno neka sredstva,  njima treba upravo neko da besomučno ponavlja istu priču dok se ljudi ne pogube,  a mogućnost razaznavanja kvaliteta od  'zavjere'  ne izblijedi  sasvim    :62:

Taktika savjetovana ovom institutu iz republikanske sfere donatora i eksperata za mas-medije je,  između ostalog,   sljedeća :  Najlakše je manipulisati kategorije slabijeg obrazovnog stanja,  to su ljudi koji imaju mišljenje posljednje osobe koja je razgovarala sa njima,  dok ih sljedeći sagovornik ne 'reprogramira'   :67:  potencijal za stvaranje sopstvenog stava kod ove kategorije se smatra slabim   (moram im priznati da su u pravu,  na jedan poslovično surov način ...) ;   kategorije koje su nezadovoljne socio-ekonomskim stanjem i koje su ogorčene na političke elite  se mogu bolje targetirati pričom o političkoj pozadini klimatskih promjena,  to će izazvati trajan revolt i povezivanje te teme sa njihovom negativnom emocijom..   Stalno tražiti i u medijima promovisati naučnike koji će opovrgavati mišljenja o antropogenom uticaju na klimatske promjene,  a da imaju što veći kredibilitet u naučnom svijetu  (do sad,  ovo im je bila najslabija karika).
U svakom slučaju,  odgovornost je sve veća na naučnicima da razgovaraju o ovome,  jer ostati  'komforno neutralan'  nije društveno odgovoran izbor.
« Last Edit: June 13, 2012, 04:35:56 by cirus »

Online sanjin

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6270
Re: Klimatske promjene
« Reply #203 on: June 13, 2012, 11:51:25 »
Ciruse, pa ti se sada bavis istim stvarima koje zamjeras Amaterku - proglasavas suprotnu stranu koja misli drugacije korumpiranom,dakle bavis se teorijama zavjere.. Ali zato vjerujes svemu sto ti "tvoja" strana servira preko medija.
« Last Edit: June 13, 2012, 11:54:14 by sanjin »

Offline Cirius

  • Moderators
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Klimatske promjene
« Reply #204 on: June 13, 2012, 13:40:46 »

Ciruse, pa ti se sada bavis istim stvarima koje zamjeras Amaterku - proglasavas suprotnu stranu koja misli drugacije korumpiranom,dakle bavis se teorijama zavjere.. Ali zato vjerujes svemu sto ti "tvoja" strana servira preko medija.


Ne stranu,  nego jednu konkretnu instituciju.  Stvari koje sam naveo nisu nagađanja nego fakti koji se mogu provjeriti.  

''Moja''  strana je prilično heterogena,  ima dosta adresa sa kojih stižu rezultati istraživanja,  nove teorije,  razrade starijih itd ...   ne vjerujem baš svakoj i u svemu,  ali se trudim se da ono što postavim bude iz kredibilnih izvora.  Ima i velik broj drugih koji po cijeli dan pišu o alarmantnim predskazanjima itd koje ne stavljam  (svaki dan bi tu bilo materjala),  jer ljudi ili institucije koje stoje iza pojedinih radova nisu baš potvrđeni u naučnom svijetu ili mi se učini da ima prosto previše nelogičnosti i traljavosti u njihovom radu.
Mislio sam nedavno staviti jedan rad koji mi je izgledao ok,  a koji ide u prilog skeptičnim gledištima,  ali mi se učinilo da toga već ima previše ...   zapravo,  osim mene,  ne vjerujem da bilo ko od aktivnih članova u ovom dijelu foruma vjeruje u značajniji antropogeni uticaj na klimu (!),  pa mi dođe kao obaveza da tu držim bar neki mostobran      :120:  


Ipak, ovaj forum čitaju i gosti, tako da ja sve što sam laprdao - kako ti kažeš, laprdao sam zbog njih, a ne da bih sa vama ulazio u rasprave, jer za raspravu treba imati argumente, koje ja, opet kažem, nigde ne videh.
     

To nisam ja rekao,  nego sam citirao tebe,  pogledaj bolje.  I da,  slažem se da je termin uopšte nije ok.
Moje argumente očigledno nisi prepoznao,  tu ti ne mogu ništa,  to je stvar lične  ( neobjektivne  :122: )  percepcije    ...  možda nisi ni čitao ono što sam postavljao,  ako misliš da su samo medijski navodi u pitanju.
Ti si često kroz podatke sa regionalnih stanica pokušavao da izvučeš  'globalne zaključke',  a onda kritikuješ neke metodologije - a pričali smo već o tome da je efekat urbanih ostrva izuzet iz proračuna i da nema te amaterske studije koja bi previdjela taj faktor ...    
U nekom od svježijih postova si rekao je klima vrlo uravnotežena upravo u posljednje vrijeme .. !   Čovječe ...  znaš li koliko rekorda je oboreno u Crnoj Gori samo u posljednjih par godina ?  
Vezano za 'prevarantske medije',  opet ideš u neargumentovane tvrdnje ...  i,  opet,  ako mediji prenese neku studiju iz NOAA,  Reading-a ili  IPCC-a,  nema veze koji medij je to prenio.        
« Last Edit: June 13, 2012, 14:10:15 by cirus »

Offline Nikola

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6634
Re: Klimatske promjene
« Reply #205 on: June 13, 2012, 13:58:23 »
 :63:

Sto se tice teorija zavjere to je problem naseg drustva.Bilo sta iz svijeta da cujemo mi ga prvo tako okarakterisemo,sto se protivim do daske.

Globalno zagrijavanje ne smatram teoriju zavjere,bas naprotiv,naucna istrazivanja i radovi su cinjenice i moraju se postovati.

Ja se slazem da se led na polovima brze topi,da je veca koncetracija CO2 u atmosferi ali da to nije tako strasno kao sto se govori,jer proucavajuci geologiju i klimu Zemlje u proslosti dolazim do zakljucaka da je toga bilo i ranije,to je sve.

Gustav

  • Guest
Re: Klimatske promjene
« Reply #206 on: June 13, 2012, 14:11:48 »
Mož li amaterko prije no što nas napuštiš, a ne bih volio to da uradiš, još jednom dat te tvoje argumente da je globalno otopljenje nemoguće.
Mene se čini da ti čim nešto napišeš ili neđe pročitaš nešto što ti se sviđa to smatraš za argument.

Ne idi

Ostani ovđe, na  forume druge neće pričat s tobom  ka što ođe zbore
Ostaj s nama i nemoj se ljutit, neđe drugo amaterko biće ti još gore.

Od foruma našeg nećeš naći bolji đe nas ima znavenih, neznavenih više
Nije važno je li tačno ili nije, važno da se piše.

Offline Nikola

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6634
Re: Klimatske promjene
« Reply #207 on: June 13, 2012, 14:36:17 »
....normalno da mislim da trenutno covjek ne moze imati uticaja na globalnom nivou.Ali zamislite jos jedno 5-6 drzava kao SAD i Kina to bi vec bio veliki problem.

Moze da napusti forum svako ko oce ne treba nikoga zaustavljati.

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Klimatske promjene
« Reply #208 on: June 13, 2012, 14:49:38 »
Forumu ne može da pristupi i da se na njemu zadrži ko god hoće, ali može da napusti.
Imam utisak da amaterko nije na pravi način shvatio neke opaske i da je iz toga proizašla njegova ljutnja.

Offline Fraka

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 8078
Re: Klimatske promjene
« Reply #209 on: June 13, 2012, 18:28:54 »
Amaterko je opozicija po profesiji, kao i dobar dio gradjana "nasih drzava". Nije bitno zasto, bitno je da je kontra. Mislim da je suludo ista postavljat odje sto niti doprinosi otkrivanju da li je nesto zabluda ili ne, niti se time bavi. "Naucni radovi" nekih nasih samozvanih mozgova, koji su u sustini analiza tudjih naucnih radova zbilja ne cini nikakvu razliku.

Online sanjin

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6270
Re: Klimatske promjene
« Reply #210 on: June 13, 2012, 21:56:15 »
Quote
Ne stranu,  nego jednu konkretnu instituciju.  Stvari koje sam naveo nisu nagađanja nego fakti koji se mogu provjeriti.  

''Moja''  strana je prilično heterogena,  ima dosta adresa sa kojih stižu rezultati istraživanja,  nove teorije,  razrade starijih itd ...   ne vjerujem baš svakoj i u svemu,  ali se trudim se da ono što postavim bude iz kredibilnih izvora.  Ima i velik broj drugih koji po cijeli dan pišu o alarmantnim predskazanjima itd koje ne stavljam  (svaki dan bi tu bilo materjala),  jer ljudi ili institucije koje stoje iza pojedinih radova nisu baš potvrđeni u naučnom svijetu ili mi se učini da ima prosto previše nelogičnosti i traljavosti u njihovom radu.
Mislio sam nedavno staviti jedan rad koji mi je izgledao ok,  a koji ide u prilog skeptičnim gledištima,  ali mi se učinilo da toga već ima previše ...   zapravo,  osim mene,  ne vjerujem da bilo ko od aktivnih članova u ovom dijelu foruma vjeruje u značajniji antropogeni uticaj na klimu (!),  pa mi dođe kao obaveza da tu držim bar neki mostobran

Mislim da je problem što se i ti i Amaterko trudite da izvore druge strane diskreditujete pričama o korumpiranosti, politizaciji i slično. Mnogo bolje bi bilo da argumente koje iznesete pobijete kontraargumentima a ne pričama "to je politika" i "to su teorije zavjere". Inače, ovo poslednje je posebno omiljeno određenim osobama koje su toliki diletanti da ne znaju šta je UV index a nalaze za shodno da nečije radove omalovažavaju. Ovo je s pravom iznerviralo Amaterka. Nekad je mnogo bolje ne napisati ništa nego prosipati cinizam.

Madjo

  • Guest
Re: Klimatske promjene
« Reply #211 on: June 13, 2012, 22:39:12 »


Uglavnom, ja stavih gomilu podataka i iznesoh svoje zaključke, na kraju krajeva i svoje logičko razmišljanje o nemogućnosti nastanka globalnog zagrevanja, i ne vredi pričati. Kao da pričaš zidovima.



  :67: Nije mi jasno zašto se trudiš toliko da nas ubijediš u isto što ti vjeruješ ?  :03:
Preformulisaću moje pitanje od prije na koje si mi dužan odgovor: Zašto bi više vjerovali stručnjacima koje ti pominješ i na čije se radove pozivaš nego priznatim svjetskim institucijama ?
Jedna rečenica je dovoljna.



Neće me više biti na ovom forumu, da svojim "neznanjem" ne kvarim visok "prosek znanja" koji vlada ovde među vama.



Sad i ti prećera.   :56: Od tebe nijesam očekivao ovakvu vrstu komunikacije i ironične postove, znajući koliko si korektan bio i na ovom i na drugim forumima.
Da nije tebe kao člana ovog foruma ne bi možda ni postojala ova tema, ili bi se jako malo pisalo.
Nema potrebe da ideš i nema potrebe da se ljutiš na nas.


     
U nekom od svježijih postova si rekao je klima vrlo uravnotežena upravo u posljednje vrijeme .. !   Čovječe ...  znaš li koliko rekorda je oboreno u Crnoj Gori samo u posljednjih par godina ?  
        


Upravo tako, ciruse.
Ali, to Amaterko ne može da vidi na podacima i srednjacima na koje oslanja svoje tvrdnje.
A svaka iole ozbiljnija analiza klimatskih promjena za bilo koje područje, veće ili manje, se zasniva svakako na sve češćoj zastupljenosti ekstrema, bilo temperaturalnih, padavinskih... i to je ono što izaziva brigu.
Do juče,prekjuče, se nije vjerovalo da može tornado da pogodi jednu Veneciju ali eto, i to se desilo.  :27:


Offline Rade

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 1323
Re: Klimatske promjene
« Reply #212 on: June 14, 2012, 12:18:09 »
Neću se stavljat ni na čiju stranu, ali većina stvari koje su do juče nazivane teorijom zavjere danas su se ispostavile upravo takvim.

Na nama je da razmislimo o svemu i donesemo sud, ne da se povinujemo nekoj strani koja zastupa neku teoriju ili onima koji govore da je to teorija zavjere.

Ne bih volio da se maknu postovi amaterka, neki od njih su po meni dosta korisni, i na ovom forumu treba konkretno raspravljat o stvarima koje se navode, a ne o motivima zašto je to postavljeno, ne treba napadat čovjeka.

Madjo

  • Guest
Re: Klimatske promjene
« Reply #213 on: June 17, 2012, 11:38:49 »
Kao prvo, drago mi je što si tu sa nama Amaterko  :109:



Preformulisaću moje pitanje od prije na koje si mi dužan odgovor: Zašto bi više vjerovali stručnjacima koje ti pominješ i na čije se radove pozivaš nego priznatim svjetskim institucijama ?
Jedna rečenica je dovoljna.
Odgovoriću ti na ovo tvoje pitanje kontrapitanjem: zašto bismo manje verovali našim stručnjacima u odnosu na one strane, većinom potplaćene "naučnike" koji rade za svetsku političku kliku, to jest rade "naručena istraživanja".
To u stvari i nisu istraživanja, jer se unapred zna šta se želi postići, zna se cilj i metod na osnovu kojeg se nešto želi uraditi. Kod istinskih istraživanja to nikako nije slučaj, jer se rezultati mogu videti tek na samom kraju nekog projekta ili istraživanja.


U redu, naravno da imamo stručnjake ali znaš li kako ja razmišljam : veća finansijska sredstva, neuporedivo bolje tehničke mogućnosti, broj naučnika koji rade na određenom projektu ili istraživanju, sve to ide u prilog stranim ili svjetskim institucijama.
Ipak, čvrsto vjerujem da ne može biti ta stvar toliko ispolitizovana od strane globalnih centara, ako ćemo tako razmišljati teoretski postoji veća mogućnost da će nešto biti više ispolitizovano u manjoj sredini nego u većoj.
Znači, nije isto potencijalnih milion "kritičara" sa naših prostora ili milijardu na globalu.  :83:
Ali, ovo je samo moje mišljenje i ne mora bit čak ni približno tačno.

Quote
E sad, zašto su nekad bile amplitude veće nego što su danas??? Teško je dati odgovor na to pitanje... Moguće je da je to zbog jačanja uticaja grada, to jest stvaranja urbanog (gradskog) toplotnog ostrva, što je na kraju dovelo do nehomogenosti u rezultatima merenja (smanjenja insolacije, povećanja oblačnosti i padavina, zamućenosti atmosfere usled aerozagađenja, porasta minimalnih temperatura vazduha...).


Naveo si prvi i osnovni razlog zašto je to tako, slažem se, a najznačajniji parametar je porast minimalnih temperatura u toplijem dijelu godine.
Nije ista infrastruktura Beograda prije 150 godina kada je imao,bupam, 30-40 hiljada stanovnika ili sada sa dva miliona. Kad se tolike silne zgrade, betoni i asfalti napune "ognja" nemože to tek tako lako da se oladi u toku noći, a ipak je to vrlo značajan prostor.

Ipak nebih uzimao podatke od prije 200 i više godina kao relevantne ovim današnjim. Treba postaviti pitanje kakvi su instrumenti korišćeni u to vrijeme, koliko su precizni i pouzdani bili, kao i metodologija prilikom obrade podataka, i koliko to može da se poredi sa današnjim mjerenjima.

 

Offline Nikola

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6634
Re: Klimatske promjene
« Reply #214 on: June 18, 2012, 01:45:21 »
 :36: ne vjerujem sta taj gospodin Stevancevic objavljuje.
To vam je isto kao da iznesem citat,jeste da nema veze sa temom ali je slicno,da covjek 20-set godina ne jede i ne pije nista samo se 'hrani' suncevom svjetloscu i pobjedjuje starenje,mislim stvarno,kisa i snijeg su sunceve cestice,pa moramo se moliti Suncu da nam da neku kisu narednih dana...

Offline Cirius

  • Moderators
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Klimatske promjene
« Reply #215 on: June 18, 2012, 03:10:26 »

Evo pronađoh nešto što će se, bez sumnje, veoma dopasti Cirusu i još nekim osobama koje su kritikovale (sa pokrićem ili bez pokrića) naučne radove Milana T. Stevančevića.



  :109:   i što se dalje dešava,  sad da taj čovjek i da objavi nešto što je ok,  ostaje neka doza skepse kad se naiđe na njegovo ime ...   Teorija se neće održati sigurno,  korelacija između solarnih vjetrova i padavina bi dala prepoznatljive obrasce i načine njihovog praćenja i analize,  da ih ima ...  ali moram reći da mi ni njeno negiranje - ovako kako je urađeno u ovom tekstu -  nije baš najbolje.  Da i postoji neki spektar solarnih čestica (subatomskih?)  koje se u vodenoj pari ponašaju kao centri kondenzacije,  ili možda stimulišu neke čestice iz vazduha da jače privlače molekule vodene pare,  takođe kao ck,  snijeg se nakon otapanja ne bi pretvorio u  'komadiće Sunca',  već u vodu,  sa zanemarljivom masom onoga što je iniciralo kondenzaciju ...   ali ovo je sve potpuno hipotetički,  da ne komplikujemo sad ...

Moram priznati da i ova strana koja govori o antropogenom faktoru ima izuzetnih bisera     :111:    Neki autori pokušavaju da svaku stvar,  čak i neke bizarne događaje,   povežu sa klimatskim promjenama.  Jedna poznata teta je na velikom skupu rekla da je čovjek do sada povećao količinu CO2  u atmosferi za  40 puta    :55:    i preživje i niko nije reagovao    :120:  
Ima i nekih čudnih pričica.  Naišao sam jednom na istraživanje koje pokušava da dokaže da je čovjek namnožio previše životinja koje koristi u mesnoj industriji - konkretno goveda - i da oni svojim gasovima proizvode velike količine metana.  Presmijao sam se tome,  htio sam da stavim u rubriku 'humor' ...   međutim,  neke kasnije računice su bile dosta intrigantne,  a matematika neumoljiva:  u prirodnoj sredini,  krupni biljojedi zahtijevaju velike površine pašnjaka i njihova gustina populacije je neuporedivo manja od današnjih ogrmnih farmi na kojima krave stoje do koljena u blatu i nemaju se đe okrenut'   (užasni uslovi,  po strani od ostalog).  Kad se izračuna koliko gasova proizvede jedno grlo dnevno i koliko grla danas postoji,  dolazi se do nekih nevjerovantih cifara   :78:   nisam još načisto sa tim,  ali sam ulovio neđe da se još neko ko nije poznat po egzotičnim teorijama bavio tim i došao do sličnih zaključaka ...        
 

Offline Cirius

  • Moderators
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Klimatske promjene
« Reply #216 on: June 18, 2012, 16:58:30 »
'' By examining the remnants of plant leaf wax found in sediment cores taken below the Ross Ice Shelf, scientists from the University of Southern California, Louisiana State University and NASA's Jet Propulsion Laboratory were able to determine that summer temperatures along the Antarctic coast 15 to 20 million years ago were 20 degrees Fahrenheit (11 degrees Celsius) warmer than they are today, reaching up to about 45 degrees Fahrenheit (7 degrees Celsius); with several times more precipitation.

This occurred during a period of global warming in the middle Miocene epoch that coincided with increased levels of atmospheric carbon dioxide.

(....)

Warm conditions during the middle Miocene are thought to be associated with carbon dioxide levels, probably around 400 to 600 parts per million (ppm).  In 2012, carbon dioxide levels have climbed to 393 ppm, the highest they've been in the past several million years.  At the current rate of increase, atmospheric carbon dioxide levels are on track to reach middle Miocene levels by the end of this century. ''


http://www.eurekalert.org/pub_releases/2012-06/uosc-agw061712.php

Offline Nikola

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6634
Re: Klimatske promjene
« Reply #217 on: June 18, 2012, 20:28:45 »
Pomalo treba da nas zabrine taj porast CO2 u atmosferi jer ocigledno biljke su te koje uzimaju ugljen (II) oksid kao hranu i odrzavaju taj proces u 'organizmu' planeta Zemlja,narocito biljke na dnu mora i okeana.
Ali sta je tu je sve se prilagodjava uslovima i vremenu osim jadna planeta koja to ne moze,nije ziva.Normalno je da se povecava broj stanovnika,nove tehnologije,novi zagadjivaci i pitanje je koliko ce Zemlja moci da izdrzi sve ovo,naravno pronaci ce se neki nacin za smanjivanje CO2 u vazduhu ali kad,vidim ono sa TiO2 nije lose,ali koliko je uspjesno i korisno.
Kazem sad vjerovatno imamo 10% u doprinosu svega toga ali iz godine u godinu taj procenat raste,posebno velikom brzinom sto se unistavaju sume Amazonije,okeanska voda se puni raznim hemikalijama,pojavljuju se nove vrste biljaka koje remete taj podvodni svijet,jer najveca kolicina O2 dolazi upravo iz voda,na sve to uticu klimatske promjene.Milioni zivota na Floridi i Holandiji zavise i zavisice od klime.Ocigledno da sporo radimo i stvaramo neke bolje uslove.

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Klimatske promjene
« Reply #218 on: June 19, 2012, 09:22:15 »
Da li čovjek da se smije ili zaplače kad vidi koliko i kakvih stručnjaka imamo i kako tumače različite studije i istraživanja.

Offline Vasilije

  • Jr. Member
  • ***
  • Posts: 471
Re: Klimatske promjene
« Reply #219 on: June 20, 2012, 00:24:12 »

Evo i neke koristi od tzv. globalnog zagrevanja, što će reći da i nije baš sve tako crno, jer će u nekim oblastima planete doći do pravog procvata u svim ljudskim delatnostima. :122:


GLOBALNO ZAGREVANJE - ŠANSA BALKANA

Balkan bi trebalo da iskoristi očekivane klimatske promene dodatnim ulaganjem u poljoprivredu i šumarstvo, kažu stručnjaci. Oni navode da se na području zapadnog Balkana, uprkos globalnom zagrevanju, u narednom periodu očekuju veće padavine.
"Područje Balkana bi, prema predviđanjima koja su urađena, trebalo da ima prednost što se tiče količine padavina u odnosu na ostatak sveta, gde se očekuju značajne suše i nedostatak vode, zbog čega bi trebalo dodatno investirati u poljoprivredu", rekla je Jelena Milovanović, prodekanka za nastavu Fakulteta za primenjenu ekologiju Futura iz Beograda.


Eto vidite, tzv. globalno zagrevanje će nam pomoći u razvoju poljoprivredne proizvodnje, što znači da će - biti para. :114:



Izvor: http://www.agropress.org.rs







Vala ga ta lupi i ostade ziva evo vidjeli smo zimus kako globalno zag. povoljno utice na Balkan po 3m. snijega i to plastenika sto je bilo unistilo je. A danas dodjoh sa sela izvise Kolasina zemlja koliko je suva prakticno je pretvorena u pijesak, ako ne pane kisa u narednih nekoliko dana svi usjevi ce propanut.
Sto se mene tice ja "globalno zagrijavanje shvatam" kao nestajanje proleca i jeseni a jacanja zimskih i ljetnjih ekstrema!!

Madjo

  • Guest
Re: Klimatske promjene
« Reply #220 on: June 24, 2012, 14:24:10 »
Kolega Amaterko, mene je prije neki dan izbrisana slična anketa i to na ovom forumu na kojemu sam moderator .  :11:
Jes da sam pitao forumaše kakvu krtolu više vole, ali ne vidim da ova tvoja anketa ima nekog većeg smisla.Bez uvrede.  :122:
Čak je ova moja imala više glasača.

U stvari, mene se čini da ti želiš da nas ubijediš u ono u što ti apsolutno vjeruješ. Ti bi vjerovatno postavio 50 anketa a sve bi se moglo svest na jednu jedinu.


Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Klimatske promjene
« Reply #221 on: June 24, 2012, 14:29:54 »
To što smo mi malo "popustljiviji" ne znači da je naš pristup ispravan.
Kakvog uopšte značaja ima da li će 7, 10 ili 50 forumaša štrikirati neku od ponuđenih opcija.
---
Kad bi primjera, radi, na nekom forumu postavio pitanje da li se saopštavaju stvarno izmjerene temperature ili su one drugačije od saopštenih,nije isključeno da bi većina  glasala opciju dva. Misliš li da bi to imalo bilo kakvu težinu? Da li bi se takvo pitanje uopšte smjelo naći na forumu koji meteorološka pitanja tretira na iole ozbiljniji način?

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Klimatske promjene
« Reply #222 on: June 24, 2012, 16:33:29 »
Više volim kad se nešto napiše ili prenese neki tekst, postavi link... nego kad se otvaraju ankete!
---
Zamisli da otvorimo anketu da li forumasi misle da si ti stvarno iz Beograda ili da ja imam 100 kila. Kakva je svrha i korist takvog izjasnjavanja.

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Klimatske promjene
« Reply #223 on: June 25, 2012, 09:39:30 »
Zašto nećeš da iznosiš mišljenje?
Da li zbog onih što se nekad sa tobom ne slažu ili u znak ljutnje što se neke ankete koje pokrećeš ne smatraju svrsishodnim?

Offline Nikola

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6634
Re: Klimatske promjene
« Reply #224 on: June 25, 2012, 11:36:02 »
Amaterko imas pravo na misljenje,to ima svako.
Ali ti ocigledno ne doprinostis nicemu boljem.Zatrpavas forum temama koje su za razmisljnje ali ne za namecanje misljenja.
Sta hoces da svi u fus noti stavimo "Nista nije kao sto je i sve je kao sto nije".
I sta si postigao time sto ces da ispises stranice po forumima kao je sve laz.Mozda nije 100% posto kao sto se navodi ali ne cuh nijednog svjetskog meteorologa ili naucnika da uporno govori kako je nesto tzv. i slicno.
Mozda ja grijesim iako mislim da covjek malo doprinosti svemu tome,mozda je potpuno obrnuto,sta mogu ja da dokazem iz sobe,Dukica i prakse.Mogu samo da dam misljenje,a tvojih 99% postova su vezani u ovoj temi o tome koliko naucnici lazu.
Kad izadje i jedan ozbiljniji protiv odgovor u svijetu o GZ onda se moze i polemisati sad su samo laicka razmisljanja.
Kazes da nauka zavisi od politike,ja mislim da je obrnuto.

Koje ti snosis stete ako postoji i nepostoji GZ?Kako to utice na tebe i na klimu uopste?