Author Topic: Klimatske promjene  (Read 130200 times)

Offline Cirius

  • Moderators
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705

Offline Fraka

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 8078
Re: Klimatske promjene
« Reply #176 on: June 07, 2012, 02:54:23 »
A u sledecem clanku pise da je suncanje zdravo i da ne postoji UV index  :07:

Blago onima kojima zivot prodje razmisljajuci o teorijama zavjere, a ne bavit se naucnim radom.  :82:

Offline Nikola

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6634
Re: Klimatske promjene
« Reply #177 on: June 07, 2012, 10:23:26 »

A u sledecem clanku pise da je suncanje zdravo i da ne postoji UV index  :07:

Blago onima kojima zivot prodje razmisljajuci o teorijama zavjere, a ne bavit se naucnim radom.  :82:
Dobro receno.O globalnom zagrijavanju postoje podci naucnih radova,pa se da na osnovu cinjenica komentarisati.A sad neki nasi sa ex YU prostora naucnici da kazu da ne postoji UV index,to je ispod svakog nivoa.Suncanje jeste zdravo,ali svi znamo ljeti od 10 do 17 casova mozemo biti ali ne mozemo izdrzati na Suncu.Znamo boravak u tom periodu na suncu dovodi do brzeg starenja koze.

Offline SnowHunter

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3772
Re: Klimatske promjene
« Reply #178 on: June 07, 2012, 16:23:56 »
Po meni, reći da je sunčanje nezdravo je mentalna perverzija jednaka kao kad bi rekli da je voda nezdrava, pri čemu je istina da se u istoj može utopiti, kao što se i na suncu može izgoreti. Takođe, UV indeks nije nikakva fizička veličina, niti ima svoju fizičku jedinicu, to je nekakva dogovorna skala (standardizovana od strane WHO - Svjetske zdravstvene organizacije) kojom se pokušava utvrditi štetnost ultravioletnog spektra sunčevog zračenja. Pri tome skala nije zasnovana ni na kakvom fizičkom zakonu, već je hipotetička, osim UV zračenja (koje zavisi od stanja ozonskog omotača, upadnog ugla sunčevog zračenja i oblačnosti), težina joj se određuje prema funkciji čudnog imena McKinlay-Diffey Erythema action spectrum. Ovdje se može vidjeti kako se izračunava UV indeks.

Gustav

  • Guest
Re: Klimatske promjene
« Reply #179 on: June 07, 2012, 16:35:56 »
UV index služi da se pomalo avetni narod isprepada i makne sa sunca u podne. I može neko bit nobelovac, ali ako mi reče da ću jednako izgoret u 6 ujutro ka kad upeče zvijezda onda nešto nije potaman šnjim.

Offline sanjin

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6270
Re: Klimatske promjene
« Reply #180 on: June 07, 2012, 23:04:48 »

Po meni, reći da je sunčanje nezdravo je mentalna perverzija jednaka kao kad bi rekli da je voda nezdrava, pri čemu je istina da se u istoj može utopiti, kao što se i na suncu može izgoreti. Takođe, UV indeks nije nikakva fizička veličina, niti ima svoju fizičku jedinicu, to je nekakva dogovorna skala (standardizovana od strane WHO - Svjetske zdravstvene organizacije) kojom se pokušava utvrditi štetnost ultravioletnog spektra sunčevog zračenja. Pri tome skala nije zasnovana ni na kakvom fizičkom zakonu, već je hipotetička, osim UV zračenja (koje zavisi od stanja ozonskog omotača, upadnog ugla sunčevog zračenja i oblačnosti), težina joj se određuje prema funkciji čudnog imena McKinlay-Diffey Erythema action spectrum. Ovdje se može vidjeti kako se izračunava UV indeks.

Bravo na objasnjenju Hanteru!  :109:
« Last Edit: June 07, 2012, 23:16:14 by Madjo »

Madjo

  • Guest
Re: Klimatske promjene
« Reply #181 on: June 08, 2012, 00:55:55 »

UV index služi da se pomalo avetni narod isprepada i makne sa sunca u podne. I može neko bit nobelovac, ali ako mi reče da ću jednako izgoret u 6 ujutro ka kad upeče zvijezda onda nešto nije potaman šnjim.


 :67:  Ovo je najjači komentar  :11:



Ali, problem je u tome što većina članstva ništa ne čita, neznanje i neobrazovanje caruje, tako da se na svim meteo forumima može naleteti na najrazličitije vrste mentalnih perverzija.



U pravu si, prilično.  :27:

Evo prvi ja, vjeruj nijesam nijedan link što si postavio u ovoj temi "kliknuo" a kamoli pročitao.
Najlakše bi mi bilo da rečem da me tema ne zanima ili da nemam kad da čitam ali...  :02:
Svakodnevno se pojavljuju nova saznanja,novi radovi, slobodno kačite ođe,diskutujte, svakako nekoga će zanimati,a ja ću vas sa pažnjom čitati i držaću se moje AMS .  :122:

Madjo

  • Guest
Re: Klimatske promjene
« Reply #182 on: June 08, 2012, 12:42:08 »
Dobro kolega, slažem se djelimično, ali ne treba to tako tragično shvaćat.  :03: Svako ima pravo na svoje mišljenje i da ga iznese ođe ili na nekom drugom meteorološkom forumu. Niko od nas nije profesionalac, neko je više a neko manje upućen u određenu oblast.
Uostalom, čemu služi diskusija ako nema mjesta i za kritiku ?  :122: Onda treba u startu naglasiti da kritike nijesu poželjne.  :23:

Offline Cirius

  • Moderators
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Klimatske promjene
« Reply #183 on: June 08, 2012, 13:38:02 »
Drago mi je što je živnuo ovaj dio foruma   :109:    nije loše povremeno čuti neku sočnu teoriju zavjere ...   to dođe kao relaksacija     :27:    

Evo malo svježih kontraverzi oko geoinženjeringa :

http://www.ibtimes.co.uk/articles/349911/20120608/geoengineering-projects-lead-reduction-rainfall-scientists.htm


Gustav

  • Guest
Re: Klimatske promjene
« Reply #184 on: June 08, 2012, 16:26:45 »
Bogomi me ti amaterko isprepada!
Ja sam sve dosle vjerova jednom malom iz komšiluka te je završio meteorologiju. Vele da je težak fakultet.
Dođe ponekad on do svoija, a ja željan priče pitam te ovo, te ono. Pitam ga bogomi i oće li kiša, oće li otopljavat. I pravo da ti rečem ugodi dosta toga. Ne mogu reć sve, ma zaisto dosta, a još veli da mu prognoza nije specijalnost. I sad slušam tebe, pa prelistah i ovo što kačiš (ne sve, nemam kad) i vidim da su njega sve pogrešno učili. Neka njega, no i ove druge meteorologe svuda u svijet.
Vala će ga imat posla kad dođe. A još mi je neđe reka da na geografiju idu ovi te ne mogu završiti meteorologiju pošto im račun ne ide od ruke.
Praštaj.

Offline Fraka

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 8078
Re: Klimatske promjene
« Reply #185 on: June 08, 2012, 16:41:39 »
Ja nikad nisam rekao da smatram da je globalno zagrijavanje istinito, a ni da je sunce stetno. Ja samo kazem da ono si ti okacio kuco nema veze sa naucnim radom. Ono je ludeca, i ja to imam pravo rec, kao sto ti imas pravo da stavljas pod navodnike sve sto ti ne odgovara.

Gustav

  • Guest
Re: Klimatske promjene
« Reply #186 on: June 09, 2012, 12:59:35 »
Nema amaterko nauke u koju pođeko ne ubači i nešto falsifikovano ili izmišljeno.
Ti me naćera te pogledah i neke od radova i izjava ovoga inžinjera Stevančevića i nemam što reć bez "samo neka je on zdravo"

Offline Cirius

  • Moderators
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Klimatske promjene
« Reply #187 on: June 09, 2012, 16:31:34 »

Nema amaterko nauke u koju pođeko ne ubači i nešto falsifikovano ili izmišljeno.
Ti me naćera te pogledah i neke od radova i izjava ovoga inžinjera Stevančevića i nemam što reć bez "samo neka je on zdravo"


Gustave,  ulaziš li ti to u raspravu sa Amaterkom ?     :103:    Srećno ...   prvo se dogovorite nestaje li onaj led sa polarnih predjela,  ili ga i dalje  naučnici dižu u vazduh      :116:

Ne bilo mi zamjereno,  Amaterko je vrijedan čovjek i ima volje i želje za sistematizacijom gabaritne statistike i sličnih informacija     :72:       ali mi se čini da ne bi razlikovao ozbiljnu naučnu studiju od Alana Forda      :77:


Sljedeći prilog govori o promjenama u ekosistemu tundre,  posebno NE djelovima Evrope,  u kojoj uspijeva sve više žbunastih vrsta i četinara koji osvajaju te krajeve zbog povoljnije klime ...    mada,  nije isključeno da to ekipe zavjerenika pod okriljem noći sade drveće po livadama da fingiraju promjene     :114:

http://www.enn.com/enn_original_news/article/44488
  

Gustav

  • Guest
Re: Klimatske promjene
« Reply #188 on: June 09, 2012, 17:02:59 »
Može bit amaterko e je taj Stevančević dobar čoek, ka i neki meteorolog te si reka da je najbolji u Srbiju, ali pročitah đe je po njegovoj teoriji najavio ledeni mart u Srbiju, a ono ništa od toga, pa priču kako su ni ulećeli protoni u Čečeniju. Mene ono, da izvineš, djeluje da se neko sprda sa onijama te ništa ne znaju.


Offline Miloš

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 5688
Re: Klimatske promjene
« Reply #189 on: June 09, 2012, 18:22:30 »
Mnogo je ljudi sa ovih prostora koji su dosta doprinijeli razvoju meteorologije kao nauke, i čiji su naučni radovi u svijetu priznati. Žao mi je što se ti ljudi više ne citiraju na meteo forumima. Ali, nije ni čudo, meteorologija je jako kompleksna nauka i teško je da bi ljudi koji nisu u struci razumjeli išta od tih naučnih radova.
Ali i pored toga, ne vidim razlog da se toliko citiraju i pominju ljudi koji čak nisu ni meteorolozi i koji nekim svojim tvrdnjama i "istraživanjima" pokušavaju da bace u vodu sve ono do čega je meteorologija kao nauka došla u prethodnih manje od 100 godina (meteorologija je inače jako mlada nauka), i sve ono što već dugo učim na fakultetu i što ću još neko vrijeme učiti. Ne omalovažavam ničiji rad i trud, i nisam u potpunosti upoznat sa svime što je gdin Stevančević istraživao, ali činjenica je da sve to nema utemeljenja u osnovnim meteorološkim zakonima. Nadam se da se niko neće uvrijediti, to je samo moje mišljenje.

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Klimatske promjene
« Reply #190 on: June 10, 2012, 17:49:55 »
...U Crnoj Gori su upravo geografi duuugo vremena bili noseći stubovi meteorologije

Šta ti znači to duuuuugo, i šta podrazumijevaš pod stubovi?
Meteorologija, štagod pod tim podrazumijevao, u Crnoj Gori skoro da i nije postojala do prije 50-60 godina.
Do unazad 20-25 godina sve se svodilo na mjerenje i osmatranje i tek dolaskom prvih meteorologa (Rajković, Vučković...) nešto se počelo ozbiljnije raditi.

Rizikujući da mi se neki, previše sujetni, geografi naljute tvrdim da se oni meteorologijom ne mogu uspješno baviti. Jednostavno matematičko-fizički aparat kojim oni barataju ni iz daleka nije dovoljan da bi se bavili bilo kakvim istraživanjem i razvojem u prognozi vremena i numeričkom modeliranju, u fizici oblaka, modifikaciji vremena, inžinjerskoj meteorologiji...  Klimatologijom kao jednom oblašću u okviru meteorologije mogu i to na vrlo specifičan, deskriptivno-statistički, način.
Po mom sudu, meteorolozi prave grešku što taj segment klimatologije potcjenjuju, a posebno je interesantno, bolje reći nedopustivo, da na takvu vrstu radova gledaju sa nipodaštavanjem i oni meteorolozi čija su znanja iz klimatologije, kako deskriptivno-statističke*, tako i numeričko-matematičke* (ovo su moje kovanice) vrlo, vrlo mala... skoro nikakva.
« Last Edit: June 10, 2012, 17:52:48 by Admin »

Offline Vojvoda

  • Newbie
  • *
  • Posts: 3
Re: Klimatske promjene
« Reply #191 on: June 11, 2012, 02:59:11 »
još uvijek čekam neki rad o poljoprivredi i klimatskim promjenama. Inače, to nije za mene nego za moju suprugu, od nedavno. Ja sam završio sa fakultetom tako što ga nisam završio, ali je bitno da radim. Oboje smo studirali u Čačku, ali je njoj ostao još diplomski. Tema je ''uticaj fizičko-geografskih faktora na poljoprivredu''. Profesor joj tražio da nešto napise o tome kako klimatske promjene uticu na poljoprivredu, i ja pokušavam da joj pomognem. zato, ako imate neki rad, dajte. Obećah da ću pomoć, a sad se kajem, da sam htio da učim i ja bih zavrsio, ali znate kakve su zene kad nesto obećate.
Inače, vidim da se upustate u nesto sto ne bi trebalo, koji je fakultet laksi, teži i sl. Onomad, jedan moj profesor rece, parafriziram - svaki je fakultet tezak i ne trebate se osećati superiornijim zato sto ste vi budući inženjeri u odnosu npr na pravnika. Meteorolozi napravise bauk od fakulteta meteorologije, kazu  tezak, matematika, fizika, cuda. ko stoji dobro sa logikom i ko je uporan, radan, svaki fizički i prirodno-matematički fukultet će zavrsit, znam po sebi, ali nisam imao ovo drugo.
no dajte da zavrsim sa zenom. dakle, ja sam klimatske promjene shvatio kao realnost i da je uticaj covjeka zanemarljiv. neko je zakacio pricu pr Ćurića, koliko sam ukapirao covjek je meteorolog. On upravo to i kaze. mislim da tu kljucnu ulogu imaju astronomski faktori.
sto se tiče amaterka, čovjeku svaka čast na ovolikom trudu, izuzetno vrijedan čovjek. mozda će se neko naljutit, ali ga dozivljavam kao vrlo objektivnu osobu, brani svoje mišljenje sa argumentima i ima mnogo dobre odgovore na svaki komentar. sve pohvale, potpuno sam nepristrasan i bez imalo navijanja. u sustini, ova tema me uopšte ne interesuje, ali silom prilka se ukljucih. Meteorolozi znaju matematiku, fiziku (sigurno ih ima koji i ne znaju, a zavrsili su to), ali se kao i sve, to brzo zaboravlja, osim ako posle fakulteta ne nastave da rade na fakultetu ili u nekom naučnom instituti. međuti, mislim da oni slabo ili nimalo ne razumiju mehanizme prirode, jer cesto se desava da matematički proračuni kazu jedno a u prirodi se desava nesto drugo. ne zamjerite meteorolozi, ali brate mnogo omalovazavate druge profesije, posebno onaj na vijestima, koji se ponasa kao da je svu pamet ovoga svijeta pokupio, a blago receno katastrofa je.  :76:


Madjo

  • Guest
Re: Klimatske promjene
« Reply #192 on: June 11, 2012, 10:54:16 »
 :23: Mogao si i do kraja bit nepristrasan i ovaj post bi bio bez ijedne zamjerke da nije ove posljednje rečenice,Vojvoda.
 Samo ću reći da je Meteo centar na Tv Vijesti nešto najbolje što se moglo desiti u Crnoj Gori što se tiče meteorologije iliti prognoze vremena. Od ostalih medija odudara sa kvalitetom prognoze vremena, sadržajem, medijskim pristupom...nešto potpuno novo za nas koji smo navikli da vidimo lijepu curicu kako sa promašenom intonacijom čita tekst prognoze a u pozadini lale,zumbuli i pe-šes pjanija čelá .... eventualno Morača i Krivi mós zimi...:60:
Znajući lično iste koji tamo rade mislim da tvoja konstatacija da omalovažavaju druge profesije nema nikakvo utemeljenje i da je prazna priča.

E da, niko ne napada Amaterka, naravno, to je naš cijenjeni kolega   :121: a ako se većina ne slaže sa njegovim mišljenjem to je nešto već sasvim drugo.

Za kraj, da nam pojasniš pojam "mehanizam prirode". Čisto da se vratim malo u temu.  :122:

Offline Fraka

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 8078
Re: Klimatske promjene
« Reply #193 on: June 11, 2012, 11:50:58 »
Normalno cujes, Amaterko  :105:
Ja sam svaki njegov post pricitao, tj sto je psotavio, no me onaj zadnji nesto nasjekirao, jer sam sve procitao..
Bogami Vojvoda, mogu ti rec da je prognoza na TV vijesti, mozda i najbolja u regionu (uz standardno fantasticni HRT), a ako budes bio cest posjetilac ovog foruma tokom zime, vidjeces da i mi znamo da ubodemo ponekad.

Offline Fraka

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 8078
Re: Klimatske promjene
« Reply #194 on: June 11, 2012, 17:46:29 »
Nista, rekoh, cijenim tvoj rad na ovom forumu  :03:

Madjo

  • Guest
Re: Klimatske promjene
« Reply #195 on: June 11, 2012, 23:23:35 »


E da, niko ne napada Amaterka, naravno, to je naš cijenjeni kolega   :121: a ako se većina ne slaže sa njegovim mišljenjem to je nešto već sasvim drugo.

U ovoj diskusiji o klimatskim promenama do sada nije učestvovao veći broj ljudi, tako da je teško govoriti o nekoj većini ili manjini.

Pa većina od onih koji su se javili u ovoj temi,na to sam mislio.



Ja prihvatam samo prave (stručne) argumente, a ne argumente tipa "teorija zavjere" ili lažne (političke) priče koje se sastavljaju u IPCC, OUN, NASA i drugim međunarodnim telima koja zloupotrebljavaju svetski političari, pritom obmanjujući svetsku javnost u cilju svog organizovanog lopovluka.

Dakle, samo prave argumente na sto.


Oćeš da kažeš da su tvoje informacije i radovi meteorologa koje si pominjao stručniji od radova ljudi iz gorenavedenih,dobro poznatih svjetskih institucija ?  :32:
Stvarno nemam komentar !

Gustav

  • Guest
Re: Klimatske promjene
« Reply #196 on: June 12, 2012, 01:19:33 »


Oni koji se razumeju u meteo podatke znaju da su srednje dnevne temperature najbolji pokazatelj vremenskih promena.



Ne moram se mnogo razumjet u meteorologiju da bi zna e ovo ne mora bit tačno. Toliko sam i ođe naučio da srednja temperatura može ostat ista a da se promijene najviša i najniža i to masu. Neđe sam pročita, nemo samo tražit da ti kažem đe, no mi vjeruj ka što ja vjerujem u tvoje argumente i argumente onog tvojega druga Stevančevića da se neke promjene najbrže vide po temperaturama u zoru. Vele to je zbog promjene oblaka.
To su pokazala satelitska mjerenja (Stevančević vazda to veli ali tija mjerenja nema u njegove radove), a i mjerenja nekija mojia prijatelja iz Rovaca i komšija iz Morače.

Nemo se amaterko ljutit što na mene. Mene je najmilije sa tobom pričat, pošto smo nas dvojica ljudi od nauke.
« Last Edit: June 12, 2012, 01:23:57 by Gustav »

Offline Nikola

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6634
Re: Klimatske promjene
« Reply #197 on: June 12, 2012, 03:40:52 »
Sto se tice geografije i meteorologije to su vrlo bliske oblasti,posebno poznavanje katre,ali meteorogija je dosta kompleksna nauka i sa georafijom ne moze da se poredi.

Sto se teme tice nisam se slozio sa amaterkom oko nekih nasih naucnika,ali svaki njegov post vezan za temu oko 'globalnog otopljenja' u potpunosti uvazavam i podrzavam.

Kao sto kaze 'srednje temperature su najbolji pokazatelj promjena klime' i hocu da dodam da posle poslednjeg ledenog doba mi smo usli u topliji period ali u tom periodu se sporadicno ponavljaju hladni i topliji periodi,sa jos manjih serija npr. cikluci paralelnih i meridijanskih stujanja.Poslednjih godina temperatura na svjetskom nivou je porasla ali to kao prvo,sto je i amaterko objasnio razvojem industriskih mjesta i gradskih oblasti normalno je da ce temperatura biti veca u odnosu na neka dalja mjerenja kad je ista stanica bila u drugacijoj sredini.Covjek ima uticaja na klimu u lokalnom nivou,ali na svjetskom ni za 0.1C.Sunce ,pomjeranja u rotaciji Zemlje,prirodni ciklusi morskih stuja,saliniteta voda i sl. imaju 99% uticaja.

Madjo

  • Guest
Re: Klimatske promjene
« Reply #198 on: June 12, 2012, 13:27:57 »

Mađoni, tamo gde uđe politika (političari) - prestaje da važi struka i nauka.
Nažalost, ali - tako je.


Tako je kod nas, naravno.
Da li je u svijetu tako ? Pa i nije baš.
U stvari, to i neznamo. Možemo samo da nagađamo. Mislimo ako je kod nas tako da mora bit svuđe tako.
Čak i ako se djelimično falsifikuju podaci i izvještaji od važećih svjetskih institucija, to je iz nekog drugog, po mom mišljenju vrlo pozitivnog razloga na čovjeka i uopšteno na čovječanstvo.Govorio sam neđe o tome ali se ne mogu śetit đe.Uglavnom, ne živimo samo mi nego će iza nas živjeti još dosta generacija, a svakako je jako bitno da imamo u svijest usađenu "djelimičnu krivicu" zbog porasta globalne temperature...bla bla bla...
Znači, najbitnije je da imamo to uvjek na umu, jer tako ćemo bolje sačuvati planetu Zemlju od devastacije...mislim cjelokupno čovječanstvo ili makar onaj razvijeniji dio.  :62:
Nadam se da sam bio jasan.



Oćeš da kažeš da su tvoje informacije i radovi meteorologa koje si pominjao stručniji od radova ljudi iz gorenavedenih,dobro poznatih svjetskih institucija ?  :32:
Stvarno nemam komentar !

Izgleda da sam se ja u ovoj temi nalupao gluposti.



Ironično, zar ne ?  :103: Ja te molim da odgovoriš na moje gorenavedeno pitanje.  :32:


Možda je najbolje da obrišeš sva moja lupetanja ovde, da ne kvarim atmosferu na forumu.


Ne, ovo je posljednje nešto što bi trebalo pobrisati, definitivno jedna od kvalitetnijih tema na ovom forumu.
Nemoj da se ljutiš, kad već stavljaš senzacionalne tekstove budi spreman da se suočiš i sa oštricom kritike.  :122:
Ili kritika nije dobrodošla??

Offline Cirius

  • Moderators
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Klimatske promjene
« Reply #199 on: June 12, 2012, 14:13:22 »
Tehnološki napredak u materjalima koji bi mogli da vezuju CO2.

http://www.bbc.co.uk/news/science-environment-18396655