Author Topic: Klimatske promjene  (Read 130216 times)

Offline Cirius

  • Moderators
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Klimatske promjene
« Reply #125 on: December 04, 2011, 12:50:07 »

E ne znam dragi ciruse... Ljudi danas oće da spase Zemlju a ne mogu sebe da spase no se uništavaju na svakom polju, a mislim da je Zemlji najmanje potrebna pomoć jer je sa mnogo većim stvarima izlazila na kraj, a mislim da je ovo prirodan proces sa sadašnjim temperaturama.


Ma izlazi Zemlja sa svim na kraj,  samo čovječanstvo teže fata priključak    :67:      sve promjene su stres za osjetljivi sistem-ekonomiju-infrastrukturu današnjeg društva,  savremeni svijet bi najviše volio manje promjena i stagnaciju klime,  pa ako već 'oće da je  ''našteluju'' ,  bolje da to bude na onaj hladniji  ''mod''  od prije industrijske revolucije     :114:  

Čovjek se odavno igra Boga,  tu povratka nema ....    ostaje da vidimo koliko će da usavrši taj intervencionizam     :120:

ps -  nagoviještena mogućnost anomalija i svakakvih meteo-akcija je još jedan mogući delikates za ljubitelje istih    :122:

Madjo

  • Guest
Re: Klimatske promjene
« Reply #126 on: December 04, 2011, 13:01:15 »
Ja se u te rabote ne razumijem  :16:

Offline prenka

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1267
  • cetiri ljeta cetiri zime
Re: Klimatske promjene
« Reply #127 on: December 09, 2011, 01:31:12 »
gledah veceras jedan film na universal chanelu  :122: zove se ledeno doba 2012   mogu reci zanimljiva prica o uticaju glecera na vrijeme u svijetu ...preporucujem forumasima da se pogleda  :45:

Offline michael

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 864
Re: Klimatske promjene
« Reply #128 on: January 04, 2012, 20:34:38 »
« Last Edit: January 05, 2012, 00:15:07 by michael »

Offline RAMONES

  • Full Member
  • **
  • Posts: 66
Re: Klimatske promjene
« Reply #129 on: January 04, 2012, 23:57:05 »
Kako me iritira kad neki portali (pa i meteorološki što je sramotno) forsiraju naslove tipa najtoplije IKAD, najsuše IKAD. Znači svijet je nastao prije 150 godina otkad su počela meteorološka mjerenja...strašno.

Offline Cirius

  • Moderators
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
« Last Edit: January 23, 2012, 13:01:43 by cirus »

Offline Cirius

  • Moderators
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Klimatske promjene
« Reply #131 on: January 23, 2012, 13:24:25 »
Vijest danas objavljena na BBC-u sa dobrom animacijom;  radi se o velikoj  'grbi'  slatke vode čiji je rast zapažen na Arktiku,  hipotezama o njenom nastanku i daljem razvoju.

http://www.bbc.co.uk/news/science-environment-16657122

Offline skener

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 2292
Re: Klimatske promjene
« Reply #132 on: January 31, 2012, 18:27:44 »
Evo jedan zanimljiv tekst o klimatskim promjenama u narednim godinama

http://www.blic.rs/Vesti/Svet/304507/Zemlja-se-nije-zagrevala-15-godina--bolje-brinite-zbog-ciklusa-25

Offline Cirius

  • Moderators
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Klimatske promjene
« Reply #133 on: February 04, 2012, 22:14:59 »
Krivi,  ako na osnovu jednog videa doneseš konačne zaključke o ovoj  (i bilo kojoj drugoj)  temi ...    čeka te puno promjena mišljenja     :122:
Vidim da nisi upućen dobro u terminologiju:  globalno zagrijavanje je prilično prihvaćena stvar,   njega sad imaju problem da negiraju i najmoćniji naftni lobiji  (koji prave mnogo filmova u kojima se negira zagrijavanje,  jer je u toj industriji  stvarno mnogo poslova  i kapitala  koji bi mogli da se istope) ;    dilema je oko toga što uzrokuje tu topliju fazu i koliki je čovjekov tj antropogeni uticaj.
Dobrodošao u ovaj vreli topic !      :121:
« Last Edit: February 04, 2012, 22:17:02 by cirus »

Offline Krivi

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1790
Re: Klimatske promjene
« Reply #134 on: February 04, 2012, 22:19:43 »
Ja mislim da covjek ima veoma slab uticaj na prirodu,i mislim da ako slijede toplija vremena,krivo sunce,njen polozaj..bilo je i mnogo toplijih doba od ovog sada,a i mnogo hladnijih...mislim da ova zima pokazuje da se zagrijevanje ne desava,al promjena klime..DA!I to velika..mozda sledecih godina u baru ljeto bude extremno toplo,a zima hladna i puna snijega...jer tako mi se cini ovih godina...proslo ljeto je bilo brutalno toplo,a ova zima cudesno hladna,pa spustala se T cesto ispod nule...
GGMU!

Offline Cirius

  • Moderators
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Klimatske promjene
« Reply #135 on: February 04, 2012, 22:29:00 »

.mislim da ova zima pokazuje da se zagrijevanje ne desava,al promjena klime..DA!


Ova zima,  konkretno Podgorici,  a i nekim drugim mjestima,  ne govori to i nije bilo hladnih rekorda.   Bilo je i jačih zima i većih snjegova;   ali su zato vreli rekordi pali:   septembar sa rekordnih  27 tropskih dana,  od toga prva polovina uglavnom preko  35'C  Tmax,  zatim rekordnih  5 uzastopnih dana sa temperaturom  40'C+   ovog ljeta  ....   može se govoriti i o rekordima u raspodjeli padavina u posljednjih par godina takođe.  

Offline sanjin

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6270
Re: Klimatske promjene
« Reply #136 on: February 04, 2012, 22:29:09 »
Quote
njega sad imaju problem da negiraju i najmoćniji naftni lobiji  (koji prave mnogo filmova u kojima se negira zagrijavanje,  jer je u toj industriji  stvarno mnogo poslova  i kapitala  koji bi mogli da se istope)


A nafta i gas se koriste samo za grijanje a ne najvise u industriji,za vozila i za milion drugih stvari?

Offline Cirius

  • Moderators
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Klimatske promjene
« Reply #137 on: February 04, 2012, 22:32:38 »

Quote
njega sad imaju problem da negiraju i najmoćniji naftni lobiji  (koji prave mnogo filmova u kojima se negira zagrijavanje,  jer je u toj industriji  stvarno mnogo poslova  i kapitala  koji bi mogli da se istope)


A nafta i gas se koriste samo za grijanje a ne najvise u industriji,za vozila i za milion drugih stvari?


Upravo to,  zamisli što bi sve bilo dovedeno u pitanje da se napravi veći pritisak u pravcu fosilnih goriva,  kolika je to piramida     :52:  Mene čudi kako se i mnogo jače kampanje ne vode sa ciljem da se javnost ubijedi da je globalno zagrijavanje isključivo prirodni fenomen    :77:    

Offline sanjin

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6270
Re: Klimatske promjene
« Reply #138 on: February 04, 2012, 22:34:29 »
A kakav uticaj ima globalno zagrijavanje na vozila i na industriju?

Offline nedjo

  • Jr. Member
  • ***
  • Posts: 222
Re: Klimatske promjene
« Reply #139 on: February 05, 2012, 17:47:46 »
http://www.blic.rs/Vesti/Svet/305262/Milutin-Milankovic-bio-u-pravu-Pomeranja-Zemljine-ose-izazivaju-ledena-doba
to vidjeh skoro..
eto ,recimo ,nisam do skora ni znao da su neki manji lednici kod nas ustvari ostatak iz ovog perioda,ocigledno neizazvanim  covjekovim djelovanjem
http://en.wikipedia.org/wiki/Little_Ice_Age

Offline niksicki

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1890
Re: Klimatske promjene
« Reply #140 on: February 10, 2012, 20:03:01 »
Јуче је на дневнику тв Војводина гостовао један женски хидрометереолог(како се каже немам појма  :120: ) и на питање да ли је овај фебруар инцидент или се и следећих година може очекивати оштрија зима,ова милфара је рекла да према свим релевантним еврпоским и свјетским истраживањима можемо очекиват оштрије зиме  :109:

Offline Dado

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 682
Re: Klimatske promjene
« Reply #141 on: February 16, 2012, 01:17:27 »

Јуче је на дневнику тв Војводина гостовао један женски хидрометереолог(како се каже немам појма  :120: ) и на питање да ли је овај фебруар инцидент или се и следећих година може очекивати оштрија зима,ова милфара је рекла да према свим релевантним еврпоским и свјетским истраживањима можемо очекиват оштрије зиме  :109:


to sam se i ja pitao..sta nas ocekuje u narednom periodu, zime slicne ovoj ili kako to ide 2005, 2012...? hehe  :120:

Madjo

  • Guest
Re: Klimatske promjene
« Reply #142 on: February 16, 2012, 01:20:40 »
Trebalo bi da 2019. pane velik snijeg.  :60:

Offline Dado

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 682
Re: Klimatske promjene
« Reply #143 on: February 16, 2012, 15:25:26 »
hahaha nista prije 2019.  :11:

Offline Cirius

  • Moderators
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Klimatske promjene
« Reply #144 on: February 18, 2012, 00:39:31 »

Offline nedjo

  • Jr. Member
  • ***
  • Posts: 222
Re: Klimatske promjene
« Reply #145 on: February 18, 2012, 23:02:30 »
nestaju ti ekvatorski...no ,kako jedni nestaju ,to drugi ne staju
evo moga ljepotana :04: :04:
http://en.wikipedia.org/wiki/Perito_Moreno_Glacier
uffff...,veci bio!! : :11: :11:

Offline Cirius

  • Moderators
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Klimatske promjene
« Reply #146 on: February 19, 2012, 01:11:52 »

Offline Cirius

  • Moderators
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705

Offline Cirius

  • Moderators
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Klimatske promjene
« Reply #148 on: February 26, 2012, 03:23:46 »


http://www.vijesti.me/svijet/borba-demokratiju-je-borba-protiv-milijardera-clanak-62228

Izdvojeno iz teksta,  a tiče se debate o klimatskim promjenama :


'' Kao ilustraciju jaza između onoga kako se te grupe predstavljaju i šta su one zapravo, Monbiot navodi procurjela dokumenta Hartlend instituta iz Čikaga.

Dokumenta pokazuju da institut, koji vodi rat protiv nauke o klimatskim promjenama, finansiraju između ostalog, duvanske i kompanije za fosilna goriva i jedan od superbogate braće Kouk.

Za Pitera Glika, koji je otkrio dokumenta instituta, Monbiot kaže da je demokratski heroj i da ne treba da se izvinjava jer je učinio nešto dobro za društvo.

Propagirajte kontroverzu

On kaže da ovo otkriće odgovara scenariju koji je napisao konsultant Republikanske stranke Frenk Lunc 2002. „Ako javnost povjeruje da su naučna pitanja konačno utvrđena, njihovi stavovi o globalnom zagrijavanju će se promijeniti u skladu sa tim. Stoga, u debati morate nastaviti da forsirate nedostatak naučne izvjesnosti.“

Monbiot kaže da su Luncovu tehniku - propagirajte kontroverzu - među prvima primijenile duvanske kompanije i kreacionisti. Drugim riječima, insistirajte da još nije potvđeno da cigarete izazivaju rak pluća, da je prirodna selekcija snaga evolucije ili da fosilna goriva izazivaju klimatske promjene, i da obje strane te „kontroverze“ treba predavati u školama i plasirati u medijima.

Procurjela dokumenta pokazuju da je, zahvaljujući multimilijarderskim donatorima, institut naručio školski program o globalnom zagrijavanju, koji uči „to da li čovjek mijenja klimu, predstavlja veliku naučnu kontroverzu“ i „kontroverzno je da li je CO2 zagađivač“.

Dokumenta pokazuju da institut, koji tvrdi da je nezavisan, između ostalih finansiraju kompanije za proizvodnu uglja, Murray Energy, naftna kompanija Marathon i bivši lobista kompanije Exxon Rendi Rendol. Institut mjesečno isplaćuje hiljade dolara protivnicima teorije o globalnom zagrijavanju. Među govornicima na konferencijama instituta bili su i novinari britanskog „Sandej telegrafa“ Kristofer Buker i Džejms Delingpol.

Monbiot piše da je Buker na sva zvona hvalio konferenciju u svojoj kolumni u „Telegrafu“ ali da nije rekao da li je za to plaćen od instituta. Buker je, na insitiranje Monbiota u telefonskom razgovoru, na kraju priznao da je dobio honorar od hiljadu dolara, te da mu je plaćena avionska karta i hotelski smještaj. ''



Offline Rade

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 1323
Re: Klimatske promjene
« Reply #149 on: February 28, 2012, 13:48:11 »
Odakle grmljavina iz vedra neba, ovako raspoređena?

http://www.si-vreme.com/regija/strele-evropa-film