Author Topic: Klimatske promjene  (Read 130247 times)


Madjo

  • Guest
Re: Klimatske promjene
« Reply #26 on: September 08, 2010, 12:54:55 »
Zanimljivo,nema što :D
Samo mislim da su ovo gluposti strašne, mislim Golfska struja da nestane,nema šanse....Veze s vezom nemaju vrućine u Rusiji sa ovim...Sad ću lijepo prebačit ova dva posta u Klimatske promjene, a temu izbrisat.

Offline Rade

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 1323

Vjestica

  • Guest
Re: Klimatske promjene
« Reply #28 on: October 15, 2010, 13:09:45 »
Na Balkanu i do minus 30 ove zime.. :28:

Offline Rade

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 1323
Re: Klimatske promjene
« Reply #29 on: October 15, 2010, 13:13:11 »
Mnogo se isto glupiraju ovi po novinama što pišu i raznim portalima, čuju da neko tamo predvidi i odma oni najavljuju ledeno doba...
Samo da se narod popali.

Vjerovatno ima i dosta istine, ali ne može niko to sa sigurnošću da kaže i predvidi takvu zimu.

Vjestica

  • Guest
Re: Klimatske promjene
« Reply #30 on: October 15, 2010, 13:15:29 »
Pa i ja sam se to pitao,to su nagadjanja po meni..al ima mogucnosti sigurno,nebi bilo u novinama dzabe  :75:

Offline markys

  • Newbie
  • *
  • Posts: 43
Re: Klimatske promjene
« Reply #31 on: October 15, 2010, 14:10:44 »
Po mom mišljenju ovo je pokušaj da se proda više drveta za ogrijev, da se poveća cijena struje, uglja, gasa itd.
Pokušaj da se stanovništvo koje ne plaća struju stimuliše da to radi, uglavnom neka zavjera. :22:

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Klimatske promjene
« Reply #32 on: October 15, 2010, 15:17:51 »
Upravo tako. Manje-više svake zime temperatura negdje na Balkanu ode ispod -25. vrlo šesto i ispopd -30.
Baš ću večeras pogledati novi materijal (sezonski) ECMWF i prokomentarisati u dijelu srednjoročne i dugoročne prognoze.

Offline ehtelion

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1540
Re: Klimatske promjene
« Reply #33 on: October 15, 2010, 18:16:11 »
ako nestane golfske struje kako ce jegulje iz meksickog zaliva dolaziti u nase rijeke?! Onda ce se zimskim usponom smatrati uspon na Taras:)

Offline milos555

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 837
Re: Klimatske promjene
« Reply #34 on: October 15, 2010, 18:31:39 »
Ipak bi trebalo obratiti paznju na novine i ove "strahovite" najave,jer ko zna...  :32:
Klima se mijenja zbog raznih uticaja ekstremnih slucajeva  :63:

Offline milos555

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 837
Re: Klimatske promjene
« Reply #35 on: October 22, 2010, 16:39:17 »
Neće biti “najhladnije zime”    


Svjetska meteorološka organizacija (WMO) objavila je kako su predviđanja da Evropu očekuje najhladnija zima u posljednjih hiljadu godina - „obična špekulacija'.

Iz WMO naglašavaju kako ova zima neće biti tako strašno hladna već na nivou prosjeka. 'Trenutno sve prognoze vremena za duži vremenski period ne govore o posebno hladnoj zimi za Evropu i za taj podatak nema konkretnih naučnih dokaza koji bi ga potkrijepili", piše u izvještaju Svjetske meteorološke organizacije.

Nedavno su ruski meteorolizi izašli sa prognozom o najhladnijoj zimi u posljednjih hiljadu, pozivajući se na ubrzano slabljenje golfske struje koja donosi topao vazduh preko Atlanskog okeana. Golfska struja tako pravi specifičan balans oštrim i hladnim vjetrovima s Arktika koji putuju prema Europi i Rusiji.

Svjetska meteorološka organizacija dovela je u sumnju ocjenu o tako rapidnom slabljenju golfske struje, pozivajući se na sopstvene podatke i zbog toga dovodeći u sumnju prognozu ruskih kolega.
 

Offline Miloš

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 5688
Re: Klimatske promjene
« Reply #36 on: October 22, 2010, 17:06:08 »
Konačno jedan normalan tekst o prognozi za narednu zimu. Baš su me prethodnih dana često ljudi pitali je li istina da sprema najhladnija zima u poslednja dva milenijuma, i više me mrzilo da svima redom odgovaram isto, da takve prognoze nemaju nikakvu naučnu osnovu i da još uvijek nema načina da pouzdano saznamo kakva nas zima očekuje. Zato su iz WMA napisali ono što je najrealnije, da će zima biti prosječna...

Offline Cirius

  • Moderators
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Klimatske promjene
« Reply #37 on: October 22, 2010, 18:30:49 »
najhladnija zima u poslednja dva milenijuma,
Haha ..  sad su to vec dva milenijuma,  kako se razvija prica !  Uskoro ce biti najhladnija zima od poslednjeg ledenog doba ..   inace su je najvise isticali ruski meteorolozi,  koji se prethodne sezone nisu proslavili  (mislim da je gradonacelnik Moskve vidio lijepu buducnost za njih u sibirskim  "naucnim centrima",  da je htjelo bit' po njegovom)

Dusan je pomenuo nesto zanimljivije na TV Vijesti juce ili prekjuce,  pad ukupne snage vjetra na globalnom nivou valjda za cijelih 10-15 %,  sto je ogromna i potvrdjena promjena,  za razliku od temperatura i padavina,  o kojima se vise govori ...   takodje je negdje ranije pominjao to vezano za neki sastanak evropskih meteorologa kao jednu od tema.  Postoji li neka hipoteza o uzrocima te pojave ?


Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Klimatske promjene
« Reply #38 on: October 22, 2010, 20:49:57 »
Da ciruse. U pomenutoj studiji je izneseno mišljenje da je porast vegetacije glavni uzrok smanjenja vjetra.
Evo izvoda iz studije, odnosno sažetka

A study published on 17 October 2010 in the journal Nature Geoscience shows that over the past three decades, surface wind speeds seem to have noticeably decreased in several regions of the world, such as the United States, China, Australia, and in several European countries. Given the often inadequate quality and heterogeneity of wind data measured by anemometers, no long-term study of the evolution of wind speeds on a global scale had been carried out so far.

However, after a detailed and thorough statistical analysis of the inconsistencies of wind measurements taken at 5412 stations resulting in the rejection of 85 % of them, an analysis of the remaining data revealed a major trend: over most land surfaces  of the Northern hemisphere mid latitudes, winds have decreased (see figure below). The study was carried out jointly by the Laboratoire des Sciences du Climat et de l\u2019Environnement (LSCE) and the European Centre for Medium-Range Weather Forecasts (ECMWF). It also shows that over Asia, moderate to strong winds  have decreased most rapidly.

This study also attempts an explanation of the reasons for this decrease. Using a variety of data (datasets from reanalyses carried out by ECMWF or other smaller scale simulations, satellite and radiosonde observations), the authors show that this decrease in surface wind speed can be largely explained by an increase in vegetation and, to a smaller extent, by changes in the general atmospheric circulation over the past few decades.

The study does not allow direct conclusions about the possible consequences of such a decrease on the potential of wind power, because wind energy is generated at a higher level (50m \u2013 100m) than the level at which the wind measurements are taken. This issue is currently being examined.

Offline Miloš

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 5688
Re: Klimatske promjene
« Reply #39 on: October 22, 2010, 21:47:48 »
Zanimljiva tema. Svi pričaju o promjenama temperature i količine padavina, a vjetar niko ne pominje. A možda je baš smanjenje vjetra jedan od uzroka za porast globalne temperature ?  :23:

Offline goga

  • Jr. Member
  • ***
  • Posts: 485
    • concero
Re: Klimatske promjene
« Reply #40 on: October 22, 2010, 23:36:43 »
Baš zanimljivo ... može li se to negdje pročitati komplet pliz link ako može


Offline ptprince

  • Full Member
  • **
  • Posts: 51
  • Ova planeta je sva šiljata, sva suva i sva slana
Re: Klimatske promjene
« Reply #42 on: October 27, 2010, 10:11:28 »
U pomenutoj studiji je izneseno mišljenje da je porast vegetacije glavni uzrok smanjenja vjetra.

Do sada se nisam oglašavao na ovom forumu otkad je vaskrsnuo, osim na takmičenju. Međutim, sada moram da ostavim svoj komentar, budući da se bavim homogenizacijom klimatskih nizova, a element koji najradije proučavam jeste upravo vetar.

Ovakav rezultat je malo besmislen. Shvatam da vegetacija može da uspori brzinu vetra u prizemlju (iako bi trebalo da su meteorološke stanice postavljene tako da na njima nema uticaja okolnih objekata na brzinu vetra). Trend usporavanja vetra zaista postoji u velikoj većini prizemnih podataka.
U razgovoru i razmeni iskustava sa kolegama iz branše koji delaju po Evropi, kao i iz ličnih istraživanja, vidim da je smanjenje brzine vetra prisutno čak i na visinama do 500 mb. Nije nešto strašno, ali takav trend zaista postoji iznad Evrope.
Sad dolazimo do kratkog spoja: Da li i na taj visinski vetar utiče porast vegetacije?
 :05:
Istina, abstract daje promenu opšte cirkulacije atmosfere za jedan od (manjih?) uzroka pada brzine vetra. Pa to jeste jedini pravi razlog.
Takođe je žalosna istina da su morali da odbace oko 85% podataka iz analize zbog nekonzistentnosti i nehomogenosti. Znajući problem homogenosti nizova brzine vetra, mislim da taj procenat može da bude i viši.
A što se tiče mogućih posledica na korišćenje energihje vetra... ja sam bar mislio da je ta tehnika malo uznapredovala tokom poslednjih decenija, te da je optimalna brzina vetra za wind farme opala na neku relativno pristojnu meru.
Vrlo je retko da neka planina promeni mesto. Vrlo je retko da neki okean presuši.

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Klimatske promjene
« Reply #43 on: October 27, 2010, 10:20:58 »
U Zavodu se jedna ekipa trenutno bavi homogenizacijom klimatskih nizova padavina u Crnoj Gori. Sugerisaću im da ti se jave ako naiđu na neke ozbiljnije probleme.

Offline Cirius

  • Moderators
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Klimatske promjene
« Reply #44 on: November 24, 2010, 01:48:50 »
http://www.bbc.co.uk/news/science-environment-11813578

U UN-ovom izvjestaju se barata sa cifrom od +4'C  zagrijavanja do kraja vijeka,  ako se ostane na ovim emisijama.  Evo prilog o tome.  Kaze se i da ce zemlje morati da urade vise,  da bi se zadrzale u +1,5 ili +2 stepena zoni,  u odnosu na preindustrijsko vrijeme.   Takodje se pominje da smo do sada zagrijani  0,7'C,   a siguran sam da se prije godinu pominjao podatak  0,8'C   ....   no,  nema veze,  neko je zaokruzio pogresnu decimalu sigurno ..    :83: 

Offline Cirius

  • Moderators
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705

Offline bulamarko

  • Newbie
  • *
  • Posts: 27
Re: Klimatske promjene
« Reply #46 on: December 30, 2010, 13:25:45 »
Čitajući ovu stranicu prosto je nemoguće ne dati svoj komentar. Naima, ima jedan meteorolog zavoda, a gledam ga i na TV Vijesti, koji iznosi tako kataklizmične stavove u vezi klimatskih promjena da je prosto sramota čovjeka kad ga sluša, tim prije što se potpisuje kao dipl.met. Da li je on ikad čuo za prirodne faktore, za oscilacije sunčeve aktivnosti, za oscilacije u Svjetskom moru - fenomene poput EL i LA Nija, za oscilacije u Atlantiku, za oscilacije cirkulacije atmosfere (troposfere i stratosfere), za Milutina Milankovića, Mlađu Čurića, Mesingera koji je nedavno na jednoj TV stanici u Srbiji izjavio da antropogeni efekat staklene bašte praktično ne postoji, da li taj meteorolog iz Zavoda zna da bez efekta staklene bašte, odnosno bez CO2, gotovo da nebi bilo života na zemlji, da li se on bavi samo strukom ili i naukom. Gospodo iz zavoda, da li imate nekoga ko o ovome može dat drugačiji stav, mišljenje od ovog gospodina. Ipak se radi o državnoj ustanovi.

Eto, ja raspalih ali se dadam da nije bilo neukusno. Da li se treba zamisliti, ili nastaviti sa fingiranjem i eksponiranjem? :78:

Offline Cirius

  • Moderators
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Klimatske promjene
« Reply #47 on: December 30, 2010, 13:48:11 »
Posto su Ujedinjene Nacije takodje nedavno prihvatile varijantu da ce se do kraja vijeka atmosfera planete zagrijati za 4'C  (to je prosjecna vrijednost od nekoliko scenarija),  onda bi trebao iste kritike iznijeti i na racun njihovih eksperata. 
Da li je on ikad čuo za prirodne faktore, za oscilacije sunčeve aktivnosti, za oscilacije u Svjetskom moru - fenomene poput EL i LA Nija, za oscilacije u Atlantiku, za oscilacije cirkulacije atmosfere (troposfere i stratosfere), za Milutina Milankovića, Mlađu Čurića, ...
Mislim da je cuo ..  i da poznaje njihove direktne kao i  "feedback"  efekte na klimu bolje nego mi ..  ali ako ipak nije cuo,  evo prilike ovdje da nauci    :122:


Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Klimatske promjene
« Reply #48 on: December 30, 2010, 16:14:28 »
Kao što cirus reče, naravno da je čuo. Ono što tebe MB "nervira" drugima prija. Dakle, riječ je o intonaciji, načinu prezentiranja nekih saznanja.
Inače, tačno je da postoje "nesuglasice" vezane za projektovanje klime u relativno skoroj budućnosti i da nije zgoreg imati pomalo rezervisan stav prema "krajnostima".

Offline bulamarko

  • Newbie
  • *
  • Posts: 27
Re: Klimatske promjene
« Reply #49 on: January 03, 2011, 15:14:50 »

Admin je, ako se ne varam, administrator. Svaki admin je odmjeren i obazriv, ili bi barem takav trebao da bude. Adnin ’’mora biti’’ za ljude koji tamo rade, i to je jasno. Nejasno je zašto je pomislio da je moja namjera da se bavim drugima. NE. Ono što je za pohvalu treba pohvaliti, a zamislite da se ono što je za kritiku ne kritikuje, pitanje je dokle bi ova zemlja došla. Dakle, činjenice se mogu saopštiti na dva načina – npr. ako kiša pada, može se reći ’’kiša pada’’ ili ’’slijedi potop iz Biblije’’. Ali, najgore je kad se nešto saopštava neobjektivno, neistinito, kad se manipuliše podacima, kad se stvari fingiraju zarad nekoga i nečega. Da li Vi Admine mislite da je ispred ustanove ok reći kako je pijaće vode sve manje i da će se voditi ratovi zbog toga. Danas postoji tehnologija prečišćavanja morske vode, a ima i još 10-e razloga da se takavo nešto ne saopštava. Da li je ok da jedno ministarstvo, odnosno njegov prvi čovjek, saopšti kako je vode kod nas sve manje, predpostavljam da je to rekao na osnovu vaših podataka. Narvno, više se vjeruje njemu nego sopstvenim očima da je kiše sve više. Slušao sam vašeg direktora koji je prije par godina tvrdio da se klima neće vratiti u normalu zbog uticaja čovjeka. Skoro je isti dijametralno suprotno izjavio. Danas jedno, sjutra drugo, gdje je tu ozbiljnost. Ustanova je objekat, a ljudi je, svojim saopštenjima, činjenjima čine subjektom. Dakle, Admine ja raspravljam o idejama, saopštenjima, a ne o ljudima, i istina je da me glupost nervira.
Predlažem da na ovo stavimo tačku, i da Vi ’’natjerate’’ forumaše da na ovom postu pišu o klimatskim promenama, globalnom zagrijavanju, faktorima itd.
MB je ok, ipak je ROGONJA KRALJ.
’’Budalu možeš školovati, ali ga ne možeš naučiti da misli’’.
 :72: :78:
SREĆNA NOVA!!!