Author Topic: Klimatske promjene  (Read 130219 times)

Offline bulamarko

  • Newbie
  • *
  • Posts: 27
Re: Klimatske promjene
« Reply #75 on: January 24, 2011, 23:49:49 »
Ciruse, ispalo je tako ali mi zaista nije bila namera da te peckam ili povredim u bilo kom smislu. U pitanju je brzopletost i malo ''oštrije'' pisanje, IZVINJAVAM SE. Vodiću računa, mada nemoj u svakoj reči tražiti nešto skriveno.  :45: U Srednjem veku je nauka bila potisnuta, i u tom kontekstu sam to pomenuo. Nikad u životu nisam imao ni pomisao da nekoga vređam zbog svojih stavova, obrazovanja, mentalnog sklopa i sl. 
« Last Edit: January 25, 2011, 00:10:13 by bulamarko »

Madjo

  • Guest
Re: Klimatske promjene
« Reply #76 on: January 25, 2011, 00:10:02 »
Zahvaljujem kolegi Amaterku na odličnim grafovima i naravno volji da podijeli sa nama ove zanimljivosti  :109:



A tek šta sve EU planira sa Srbijom i Balkanom uopšte - nuklearke, kojekakav drugi otpad, genetski modifikovana hrana, i šta još sve ne... Ove priče upravo i služe kao uvertira za dalje ciljeve (globalnih) moćnika.



Donekle se slažem sa tobom, ali smo i mi pomalo umislili da se svijet urotio samo protiv nas.  :02:
Velike sile su se uvjek pitale i odlučivale i tako će uvjek biti.
Jedna stvar je vrlo koristna i čini mi se sasvim OK kada je u pitanje sva ova fama oko globalnog otopljavanja : to što će buduće generacije, nadam se, živjeti više u skladu sa prirodom i poštovati prirodu,samim tim i više čuvati nego trenutna populacija ukoliko se stalno forsira priča da smo samo mi krivci za određeni "disbalans" u atmosferi; raste osjećaj samodgovornosti kod pojedinaca, makar u civilizovanim državama,...

Offline Cirius

  • Moderators
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Klimatske promjene
« Reply #77 on: January 25, 2011, 00:43:56 »

Ciruse, ispalo je tako ali mi zaista nije bila namera da te peckam ili povredim u bilo kom smislu. U pitanju je brzopletost i malo ''oštrije'' pisanje, IZVINJAVAM SE. Vodiću računa, mada nemoj u svakoj reči tražiti nešto skriveno.  :45: U Srednjem veku je nauka bila potisnuta, i u tom kontekstu sam to pomenuo. Nikad u životu nisam imao ni pomisao da nekoga vređam zbog svojih stavova, obrazovanja, mentalnog sklopa i sl. 

Prihvaceno, naravno  ..  izvinjavam se i ja ako sam bio otrovan u nekim momentima,  sarkazam je los trip i krivo mi je kad vidim da mi je izlecelo nesto tako u brzini ..


Jedna stvar je vrlo koristna i čini mi se sasvim OK kada je u pitanje sva ova fama oko globalnog otopljavanja : to što će buduće generacije, nadam se, živjeti više u skladu sa prirodom i poštovati prirodu,samim tim i više čuvati nego trenutna populacija ukoliko se stalno forsira priča da smo samo mi krivci za određeni "disbalans" u atmosferi; raste osjećaj samodgovornosti kod pojedinaca, makar u civilizovanim državama,...


Jest,  dobar detalj ..  ali ako im se malo poremeti zivotni komfor,  briga za zivotnu sredinu moze biti jedna od prvih stvari koje ce ispariti,  ljudi su osjetljivi na pogorsanje jednom dostignutog standarda ..
Nevezano za to da li su krivci,  vecinski,  djelimicni ili zanemarljivi,  fosilna goriva su jedna od prvih na udaru kritika.  S obzirom da su svakako zagadjivaci,  bez obzira koliko uticu na klimu,  njihova postepena redukcija mi izgleda kao pozitivna stvar  (pod uslovom da se ne nametne neka 15 puta skuplja alternativa,  vec neko najbolje rjesenje iz kojeg niko ne izvlaci extraprofit na racun potrosaca,  niti ima monopolsku poziciju).  
Sad,  htio bih nesto da pitam vas koji ste aktivni ovdje,  vezano za konkretno naftu ...  izvori su razliciti,  od OPEC-a,  preko vecih kompanija,  do geoloskih istrazivanja,  a dostupni su putem medija,  net-a, ozbiljnijih dokumentaraca  (koji cine  90% programa koji gledam).   Naime,  u nekim od njih se tvrdi da se zalihe ubrzano smanjuju,  kao i da cijena izvlacenja dubljih slojeva nafte biva mnogo skuplja nego gornjih 60-70% taloga i na odredjenoj dubini ta cijena i losiji kvalitet nafte,  uprkos novim tehnologijama crpnih pumpi,  postaje neisplativa.  Sa druge strane,  cuje se sasvim pouzdana objasnjenje kako se nalaze novi obilni izvori,  kako kraj starih zaliha nije blizu i kako nema nikakve potrebe misliti jos uvjek o problemima u snabdijevanju te vrste.  Sta mislite o ovome i imate li neke informacije koje bi mogle potvrditi ili osporiti neku od ovih tvrdnji ?  Znam da je malo off,  ali mozda ne previse daleko od tema koje su otvorene ovdje ..



Offline bulamarko

  • Newbie
  • *
  • Posts: 27
Re: Klimatske promjene
« Reply #78 on: January 25, 2011, 01:40:18 »
Iz čega slijedi da i po pitanju rezervi nafte postoje nepoznanice. Čak i za nešto što je ‘’opipljivo’’ i lakše dokazivo postoje različite procjene. Slušao sam obe priče, a u nekoj novini pročitao (mislim da se novinar baš na OPEC pozivao, nisam siguran) da su poznate zalihe procenjene na 40-60 godina. Isto tako sam čitao gde se tvrdi da su potencijalne rezerve mnogo veće, neka nova nalazišta su već locirana. Više verujem u ovo drugo.

Offline bulamarko

  • Newbie
  • *
  • Posts: 27
Re: Klimatske promjene
« Reply #79 on: February 21, 2011, 00:48:43 »
Pogledajte šta kaže Dr Fil Džons, direktor klimatskih istraživanja na Univerzitetu Istočna Anglia. Između ostalog, na osnovu njegovih podataka IPCC je počeo sa pričom, teorijom, o globalnom otopljavanju (antropogenom). Inače, Džons je prijatelj Margaret Tačer. Gledao sam njegov intervju na BBC-u, svaka čast novinaru na pitanjima koja mu je postavljao, kakvo preznojavanje. Čitava priča je bila vezana za mailove naučnika, u kojima se govori o falsifikovanju podataka.

http://news.bbc.co.uk/2/hi/8511670.stm

Offline Cirius

  • Moderators
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Klimatske promjene
« Reply #80 on: May 10, 2011, 15:37:01 »
Sljedeci prilog spekulise o tokovima finansija i navodi kako naftna industrija  (Exxon mobil i drugi) finansira naucna istrazivanja koja negiraju covjekov uticaj na promjenu klime.
Unutar njega je takodje par linkova sa slicnom sadrzinom.

http://www.good.is/post/nine-of-out-ten-climate-denying-scientists-have-ties-to-exxon-mobil-money/

Offline Cirius

  • Moderators
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Klimatske promjene
« Reply #81 on: May 10, 2011, 15:54:37 »
I novi izvjestaj sa arktickih istrazivanja u kojima ucestvuje oko 200 naucnika,  takodje se bavi zagrijavanjem ovog polarnog predjela,  cija se klima mijenja brze i znacajnije nego na drugim geografskim sirinama.

http://earthsky.org/earth/sober-new-report-from-200-polar-researchers-arctic-now-reinforcing-own-warming

Offline Cirius

  • Moderators
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Klimatske promjene
« Reply #82 on: May 12, 2011, 03:23:53 »
Pitsburg,  11.  maj
Istrazivaci sa Univerziteta u Pitsburgu govore o mogucnostima  "suvljih tropa"  ukoliko se promjene nastave ovim tempom.  
Ekvatorijalni predjeli Juzne Amerike vec dobijaju manje padavina nego u bilo kojem periodu u posljednjih  1000 godina,  dok jezgro sedimenta iz jedne peruanske lagune svjedoci o najvecoj promjeni u padavinskom obrascu juznoamerickog ljetnjeg monsuna u posljednjih  2300  godina,  koja traje od pocetka XX  vijeka.

http://www.sciencedaily.com/releases/2011/05/110511131132.htm
« Last Edit: May 12, 2011, 03:33:17 by cirus »

Gustav

  • Guest
Re: Klimatske promjene
« Reply #83 on: May 17, 2011, 12:31:19 »
Ma to se oni malo sprdaju.

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Klimatske promjene
« Reply #84 on: May 17, 2011, 14:50:58 »
Pretpostavljam da je Branko u neformalnom razgovoru pomenuo šta sve različiti i svakojaki scenariji pominju kao mogućnost, a novinaru se to učinilo interesantnim.

Gustav

  • Guest
Re: Klimatske promjene
« Reply #85 on: May 17, 2011, 14:53:34 »
E tako mi naših novinara i našeg novinarstva. Polovina ih ne zna ni reć meteorologija.

Madjo

  • Guest
Re: Klimatske promjene
« Reply #86 on: May 17, 2011, 22:47:29 »
Zato ja ne dajem nikakve komentare novinarima jer znam da će izobrćat moj referat o klimi po sto puta  :120:
 

Offline Cirius

  • Moderators
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Klimatske promjene
« Reply #87 on: July 02, 2011, 00:31:43 »
Keeping up to date,  dio danasnjeg clanka iz Independenta ...  :

In the past scientists have been extremely reluctant to link a single extreme weather event with climate change, arguing that the natural variability of the weather makes it virtually impossible to establish any definitive association other than a possible general consistency with what is expected from studies based on computer models.

However, a growing number of climate scientists are now prepared to adopt a far more aggressive posture, arguing that the climate has already changed enough for it to be affecting the probability of an extreme weather event, whether it is an intense hurricane, a major flood or a devasating drought.

“We’ve certainly moved beyond the point of saying that we can’t say anything about attributing extreme weather events to climate change,” said Peter Stott, a leading climate scientist at the Met Office Hadley Centre in Exeter.

“It’s very clear we’re in a changed climate now which means there’s more moisture in the atmosphere and the potential for stronger storms and heavier rainfall is clearly there.”

Kevin Trenberth, a distinguished senior scientist at the US National Centre for Atmospheric Research (NCAR) in Boulder, Colorado, also believes the time has come to emphasise the link between extreme weather and the global climate in which it develops.

“The environment in which all storms form has changed owing to human activities, in particular it is warmer and more moist than it was 30 or 40 years ago,” Dr Trenberth said.

“We have this extra water vapour lurking around waiting for storms to develop and then there is more moisture as well as heat that is available for these storms [to form]. The models suggest it is going to get drier in the subtropics, wetter in the monsoon trough and wetter at higher latitudes. This is the pattern we're already seeing.”


Kompletan clanak:

http://www.independent.co.uk/environment/climate-change/extreme-weather-link-can-no-longer-be-ignored-2305181.html

Offline Cirius

  • Moderators
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Klimatske promjene
« Reply #88 on: August 25, 2011, 22:21:50 »
Otvoreni morski putevi preko Arktika,  oba gotovo simultano  (sjeverozapadni,  preko Kanade i Aljaske i sjeveroistocni preko Rusije).  Bila je velika vijest kad se to desilo prvi put prije nekoliko godina i jedan od najociglednijih dokaza porasta globalnih temperatura.  Ovo je,  nakon ljeta 2007.  godine,  najmanja kolicina leda koji prekriva u ljetnjim mjesecima sjeverni polarni region,  a moguce je i da se taj rekord ugrozi.

http://www.bbc.co.uk/news/science-environment-14670433    
« Last Edit: August 25, 2011, 22:23:40 by cirus »

Offline Cirius

  • Moderators
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Klimatske promjene
« Reply #89 on: September 12, 2011, 18:17:34 »
Oboren je rekord iz  2007.  godine,  trenutno je na Arktiku najmanje leda od kada se vrše mjerenja sa satelita,  a vjeruje se i u posljednjih  8000 godina.  Nakon minimuma  2007.  kada je ostalo   4,27  miliona km2  leda do kraja ljeta  (17.  septembar),  ove godine je već ta površina došla na svega   4,24  miliona  km2  (8.  septembar),  a vjerovatno je da to nije još uvijek minimum za ovu godinu,  znaćemo više do kraja mjeseca.   Mjerenja sa satelita je objavio Bremen University,  a očekuje se da  US National Snow and Ice Data Centre in Colorado  objavi slične podatke za nekoliko dana.

http://www.brisbanetimes.com.au/world/arctic-could-be-free-of-sea-ice-in-30-years-20110912-1k5w1.html

http://newyork.ibtimes.com/articles/212392/20110912/arctic-sea-ice-melt-global-warming-record.htm

a tu su i prva sumiranja podataka od ovog ljeta.  Amerikanci su oborili mnoge rekorde,  ovo ima je drugo natoplije ljeto do sad,  a u mnogim djelovima je ovaj avgust bio najtopliji od kad se vrše mjerenja,  zahvaljujući toplotnom udaru koji je doprinio da se mnoge  Tmax  prebrišu i postave nove.

http://www.enn.com/climate/article/43236




Offline vanja

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 4009
  • 🔵⚪💙⚪🔵
Re: Klimatske promjene
« Reply #92 on: September 26, 2011, 00:13:13 »
gledajuci sa svjetlije strane,imacemo dosta snijega i na primorju  :03:

Madjo

  • Guest
Re: Klimatske promjene
« Reply #93 on: September 26, 2011, 03:11:34 »
Nikome ja ništa ne vjerujem mada je moje mišljenje nebitno.
Sjetićete se kad su počele ozonske rupe kako su govorili da će bit katastrofa, pa se nekako samo zakrpi, pa globalno otopljavanje i to se izgleda sredi samo od sebe, a sad odjednom nafta iz Meksičkog zaliva razbi Golfsku struju i dolazi zahlađenje.  :110:  Ma gluposti.
Ká da je Golfska struja potočić iz ovija brda a ne nešto neuporedivo snažnije i nešto što ima kontinuitet koliko čovjek ne može zamislit niti istražit.  :24:  :75:

Offline demijan

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1443
  • "ko ne pamti iznova proživljava"
Re: Klimatske promjene
« Reply #94 on: September 26, 2011, 10:31:18 »
slicno mislim kao ti na temu 'prepumpavanja 'stanja..al ipak ovo je drugacije od price sa ozonom(koja nije ni bliu 'zakrpljenosti')..ovde su jasno prozvane ogromne zapadne naftne korporacije,danas okosnice kapitalisticke politike.tako da to nije,u ovom slucaju,opsta krivica,vec jasno cija je i tu je razlika ..normalno da klimatski poredak i prirodu  to ne interesuje al' u smislu psihologije danasnjeg covjeka i nacina na koji se prezentiraju 'velike' informacije i daju na uvid obicnom svijetu ,raji,to je samo po sebi razlika koja na zalost ovu pricu moze uciniti vrlo realnom..ja i dalje mislim da je 'napumpana'kao ti al' nesumnjivo vredi pratiti je ...

Offline Cirius

  • Moderators
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Klimatske promjene
« Reply #95 on: September 30, 2011, 17:29:06 »
 :03:    ako bi Golfska struja stvarno prestala da cirkuliše,  imali bi jednu prelijepu zimu ..   ali isto mislim da bi više institucija koje prate Atlantik reagovalo vrlo brzo da se značajno promijene strujanja ..   što ne znači da se to neće desiti u doglednoj budućnosti    :122:

U međuvremenu,  zahvaljujući globalnom zagrijavanju,  turističke agencije proširuju ponudu na neka mjesta koja su do sada bila nepristupačna.

http://www.time.com/time/specials/packages/article/0,28804,2093232_2093233_2094653,00.html?xid=rss-specials

Offline Cirius

  • Moderators
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Klimatske promjene
« Reply #96 on: October 02, 2011, 03:42:02 »
Očekivano,  stižu vijesti o izuzetno visokim temperaturama za ovo doba godine sa Zapadne Evrope.  
Rekordi pali na Britanskim ostrvima,  plaže u južnoj Engleskoj pune kupača prvog dana oktobra  (!) ,  a zbunjene biljke cvjetaju kao u proljeće.  Odličan prilog BBC-a :

http://www.bbc.co.uk/news/uk-15137832

Offline Cirius

  • Moderators
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Klimatske promjene
« Reply #97 on: October 11, 2011, 17:52:28 »

Offline Fraka

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 8078
Re: Klimatske promjene
« Reply #98 on: October 11, 2011, 19:08:25 »
Ovo je tuga.. covjecanstvo  :107:

Offline Rade

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 1323
Re: Klimatske promjene
« Reply #99 on: October 12, 2011, 18:08:43 »

Ovo je tuga.. covjecanstvo  :107:


Tako sam i ja mislio, ali posmatranjem prošlosti, mnogo se puta isto dešavalo, bilo je više puta ledeno doba i više puta globalno zagrijavanje.