Author Topic: Klimatske promjene  (Read 130203 times)

Offline Cirius

  • Moderators
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Klimatske promjene
« Reply #100 on: October 21, 2011, 23:51:22 »

http://www.bbc.co.uk/news/science-environment-15373071

Da se Zemlja zagrijava,  to više rijetko ko dovodi u pitanje.  Dokaza je sve više i sve očiglednijih,  kao što pokazuje i posljednje istraživanje.  Među sponzorima istog su bile i grupe kojima nije odgovaralo da se potvrdi ta činjenica.
Takođe,  sve je više naučnika koji vjeruju,  zbog brzine kojom se sada odvija zagrijavanje,  da je antropogeni faktor bar u nekoj mjeri  'pogurao'  proces.  Uprkos tome,  sve je manje volje na globalnom nivou da se nešto konkretnije uradi po tom pitanju i postoje konkretni nagovještaji da će na sljedećem velikom skupu biti postignuto čak manje nego Kjoto protokolom,  tj da će se napustiti njime predviđene mjere i ciljevi za duži i srednji period.  

Offline ehtelion

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1540
Re: Klimatske promjene
« Reply #101 on: October 28, 2011, 12:02:04 »
Jel to zbog manjka para?  Indija, Kina i Brazil su medju najvecim zagadjivacima u svijetu, ako ne i najveci. Oni bi morali da uloze ogroman novac u osavremenjivanje tehnologije, ali im to realno niko ne moze narediti (em su oni izvor svjezeg kapitala za evropu i ameriku). Cini mi se da bi ovo zagrijavanje najvise pogodovalo rusiji i mozda kanadi jer bi se time otvorile ogromne mogucnosti za Sibir.

Offline Cirius

  • Moderators
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705

Offline prenka

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1267
  • cetiri ljeta cetiri zime

Offline Cirius

  • Moderators
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Klimatske promjene
« Reply #104 on: November 06, 2011, 02:59:39 »
  :67:      Više mi se sviđala ona teza o  ''takozvanom topljenju leda''  i naučnicima-diverzantima,  ova sa američkim tajnim programima koji mijenjaju klimu u vojne svrhe ima slabiji zaplet     :75:      Uz njih bi mogla ići i ona optužba zvaničnog Teherana da Evropa novim tehnologijama Iranu krade kišu   :120:  

Da se uozbiljimo malo     :122:


Jel to zbog manjka para?  Indija, Kina i Brazil su medju najvecim zagadjivacima u svijetu, ako ne i najveci. Oni bi morali da uloze ogroman novac u osavremenjivanje tehnologije, ali im to realno niko ne moze narediti (em su oni izvor svjezeg kapitala za evropu i ameriku). Cini mi se da bi ovo zagrijavanje najvise pogodovalo rusiji i mozda kanadi jer bi se time otvorile ogromne mogucnosti za Sibir.


Autor jednog članka njemačkog Špigla je tražio odgovore na slična pitanja,  uoči Konferencije o svjetskoj klimi u Durbanu,  Južna Afrika.

http://www.spiegel.de/international/world/0,1518,795978,00.html

Zemlje neće da se obavežu na bilo šta što njihova konkurencija namjerava da izbjegne,  a što bi opteretilo njihovu ekonomiju,  pa se očekuju veoma skromni rezultati.  Pored toga,  usljed aktuelnih dešavanja na finansijskim tržištima,  fokus javnosti je prešao na druge sfere,  pa je onaj nužni pokretač - pritisak javnosti na političare - izostao,  što vrlo brzo dovodi do usporavanja i onako neprijatnih promjena.  U diplomatskim krugovima u Vašingotnu se čak nezvanično govori da je  'clean energy'  postala  'dirty word'.      
Podatak da su globalne emisije  CO2  dostigle rekordne nivoe skrenuo je pažnju,   evo još jedan od brojih priloga:

http://www.washingtonpost.com/business/world-emissions-of-carbon-dioxide-soar-higher-than-experts-worst-case-scenario-for-climate/2011/11/03/gIQAn4f9iM_story.html?wprss=rss_national  

Offline Cirius

  • Moderators
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Klimatske promjene
« Reply #105 on: November 06, 2011, 20:04:49 »
Ekonomista i filozof koji na naslovnoj strani upozorava da će neko da zavlada svijetom,  a onda se bavi klimatologijom ...   pa đe uspijevaš da ih nađeš     :102:    Stvari koje pominje cijenjeni autor su sve već analizirane i toliko komentarisane od strane stručnih ljudi,  a stvari koje mu ne idu u prilog nije ni dotakao.   Nimalo objektivan pristup.  Ako stavim  698409 članaka stručnih ljudi,  priznatih naučnika,  koji upozoravaju na ovakve kvaziklimatologe koji zbunjuju ljude  ....    samo bih snizio kvalitet rasprave.
btw,  ti se još držiš  takozvanog globalnog zagrevanja ,  a na drugim mjestima u tzv argumentaciji koju prilažeš,  implicitno se priznaje taj porast temperature,  ali se negira njegovo antropogeno porijeklo ...    i tako dalje.  
Detaljnije seciranje ovih tekstova bi bilo surovo i presmiješno Amaterko,  recimo onaj dio,  infantilno nazvan  ''Da li je zagrevanje dobro ?''   je za humorističku rubriku.  

Offline Cirius

  • Moderators
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Klimatske promjene
« Reply #106 on: November 06, 2011, 21:20:16 »

Svakome je jasno da se u poslednjih 20-ak godina nalazimo u toploj klimatskoj fazi, ali nije jasno da li je njeno poreklo antropogeno.
Dakle, niko ne može da negira, ali ni da potvrdi spekulaciju da je čovekova aktivnost odgovorna za aktuelnu toplu klimatsku fazu.


Tačno,  zato je toliko aktuelna tema.  Korelacija između povećanja količine gasova staklene bašte i povećanja globalnih temperatura je indikativna,  nakon svega što je rečeno,  meni su prihvatljiviji stavovi da je to previše da bi bila slučajnost.  Pored toga,  brzina kojom se sad dešavaju promjene teško da ima adekvatnu paralelu,  iz trenutno validnih podataka koje imamo o nekadašnjoj klimi.


Kako kolega SnowHunter lepo reče na jednom mestu - Otopljenje se ne može negirati, ali meni ne izgleda spektakularno.


 :03:   sad možda nije.  Ako se nastavi i postane spektakularno,  biće svejedno kakvi su naši   ''utisci''  o tome,  bićemo samo topli posmatrači bez mogućnosti kakve akcije.  
Doduše,  ja nisam ni vjerovao da će neka značajna promjena biti napravljena u pravcu smanjenja emisija,  to je previše skupa i teško izvodljiva opcija u svijetu vođenom komforom i ambivalencijom.


 (s druge strane period od 200 godina je tek treptaj oka u životu planete)[/b].
Ako je nekome period od svega 200-300 godina instrumentalnih merenja dovoljan za (ispravne) zaključke, neka onda (pogrešno) zaključuje. Niko ga u tome ne može sprečiti.


Dovoljno je,  za početak,  znati da smo topliji nego u posljednjih 200-300 godina.  Da li stižemo nekadašnji maksimum iz srednjeg vijeka ?  Loza počinje da uspijeva u južnoj Engleskoj,  a Šveđani su prije gotovo deceniju objavili rezultate istraživanje kojim je utvrđeno da se gornja granica šuma povećala za  105  mnv  od sredine  XX  vijeka,  u okolini Baffinovog ostrva led nestaje sa površine na kojoj se smatra da je bio od posljednjeg ledenog doba ...  Da ne nabrajamo previše,  a mogli bi u beskraj,  kad pređemo na vrste koje su ugrožene - ne zagađenjem,  već porastom temperature,  a od posljednjeg glacijala nisu morale da mijenjaju stanište,  dakle prethodna  ''zagrijavanja''  tj optimumi ih nisu ugrožavali ...  ali ovi tekstovi gore,  čovječe    :67:     nevjerovatno ...   ekonomista upoređuje mogući ekonomski uticaj klimatskih promjena prije par hiljada godina na društvo koje je brojalo par desetina miliona sa današnjim društvom od 7 milijardi,  napregnutim resursima i nekoliko stotina miliona koji su na ivici gladi !  Pa nam teatralno otkriva da Grenland znači zelena zemlja,  kaže kako  možda  nije ni bilo leda prije par hiljada godina tamo,  a naučnici upravo iz tog leda tj vazduha zarobljenog u njemu,  sa Grenlanda i Antarktika,  uzimaju podatke o stanju u atmosferi prije nekoliko desetina hiljada godina i više ...   onda paušalno povezuje procvate i padove civilizacija sa klimom ...    Žuti karton !    :03:  
« Last Edit: November 06, 2011, 21:24:00 by cirus »

Offline Rade

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 1323
Re: Klimatske promjene
« Reply #107 on: November 07, 2011, 17:49:47 »
Moram u određenoj mjeri da se složim sa pričom koju gura amaterko.

Offline Rade

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 1323
Re: Klimatske promjene
« Reply #108 on: November 07, 2011, 17:53:12 »
(oftopik)
Cirus, u zadnje vrijeme se sve više ostvaruju teorije ljudi koji su prije ismijavani, ako znamo da su neki prije 10 godina pričali da će da izbije globalna ekonomska kriza a onda će neko da ponudi rješenje u okviru centralne svjetske banke i to se nedavno desi, ti ljudi bivaju sve manje smiješni...


A nekad je isto bilo i globalnog zagrijavanja i globalnog zahlađenja, a naišao sam neđe prije na podatke da kad je bilo posljednje ledeno doba, u atmosferi je bilo mnogo više ugljen dioksida nego danas.

Činjenica je da čovjek svakodnevno uništava prirodu i remeti odnose u njoj čime sebi zagorčava život, ali izgleda da su se procesi koji se danas dešavaju već viđeni kroz istoriju i to više puta, bez čovjeka.

Offline Cirius

  • Moderators
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Klimatske promjene
« Reply #109 on: November 07, 2011, 18:58:02 »

(oftopik)
Cirus, u zadnje vrijeme se sve više ostvaruju teorije ljudi koji su prije ismijavani, ako znamo da su neki prije 10 godina pričali da će da izbije globalna ekonomska kriza a onda će neko da ponudi rješenje u okviru centralne svjetske banke i to se nedavno desi, ti ljudi bivaju sve manje smiješni...



Ima mnogo prognoza,  pa se neke moraju ispuniti Rade ...    a katastrofičnih scenarija tek ne fali.  Pričalo se mnogo i o smaku svijeta 1999,  sljedeći je 2012,  svaki period ima svoje mitove i urbane legende,  a oni vazda svoju publiku   :03:     Rasprava o dešavanjima na svjetskim finansijskim tržištima bi nas odvela daleko od ove teme.


Moram u određenoj mjeri da se složim sa pričom koju gura amaterko.


To je problem,  Amaterko kaže puno toga,  često je i u koliziji sa sopstvenim tvrdnjama,  pa je korisno precizirati sa kojim se dijelom tačno slažeš.  Misliš li na onaj dio o   '' takozvanom topljenju leda '',  ''takozvanom globalnom zagrijavanju''  ,  naučnicima koji dižu u vazduh sante po polovima da ih bude manje,   ili na kakav ozbiljniji segment ?    :122:    
Ne može ozbiljnost i kvalitet rasprave varirati od stripa do naučnih radova      :77:  
« Last Edit: November 07, 2011, 19:00:12 by cirus »

Offline Cirius

  • Moderators
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Klimatske promjene
« Reply #110 on: November 07, 2011, 20:12:23 »

Ja, zbog poštovanja ovog cenjenog foruma, nikako neću ulaziti u bilo kakve rasprave.
Samo hoću da skrenem pažnju na način i ton obraćanja, za koji bih rekao da uopšte nije korektan, pogotovo ovo što sam ovde citirao.
Takođe, i u nekim gornjim postovima sam zapazio način komunikacije koji je apsolutno neprimeren, ali do sada nisam reagovao.


Malo o neprimjerenim tonovima :


Vidim da je više (pametnih) ljudi ostavilo komentare ovog tipa: :05:
Quote
Ovuda je prosao bas veeeeeliki pingvin.


Nemam neki poseban komentar, jer ovakve i slične manipulacije svetskim javnim mnjenjem i ne zaslužuju da se na njih osvrnemo, a kamoli da rasipamo svoju energiju tipkanjem po tastaturama. :11:
Samo mogu reći da se u potpunosti slažem sa citiranom rečenicom. :120:
Ko razume - shvatiće, a ko ne razume - nikad neće.
Ili, preciznije rečeno, ko je u stanju da razume - shvatio je.


Iz ovog  tvog  komentara bi neko mogao izvući nekorektnu crtu:  analogno ovome što si rekao,  ko se ne slaže sa tvojim mišljenjem,  nije u  ''stanju da razume''.   Ima još mnogo mjesta na kojima ljude koji imaju stavove suprotne tvojima komentarišeš sa ponižavanjem i podsmijehom,  pa ja nisam reagovao ...   ali sam to shvatio kao znak da voliš ''sočnije rasprave'',  pa sam ti izašao u susret     :47:    

Da se vratimo klimatskim promjenama.


Baš naprotiv, u poslednjih 10-15 godina imamo stabilnije i ujednačenije godišnje temperaturne tokove nego ikada pre, kao i postepene prelaze iz sezone u sezonu, pa čak je i međudnevna promenljivost temperatura slabije izražena nego ikada ranije.


Ovaj detalj se da objasniti povećanjem vlažnosti vazduha,  naročito u urbanim jezgrima.  Ne znam da li je pomenuto jedno opažanje u ovom topicu:  u New Yorku je,  u danima kad su obustavljeni svi letovi sa svih aerodroma,  primijećeno da je razlika između Tmin i Tmax porasla u prosjeku više od jednog stepena C u odnosu na uobičajenu razliku za takve atmosferske prilike kakve su bile tih dana.  S obzirom da je u pitanju impresivan broj letova,  došlo se do zaključka da je kondenzacija vodene pare koja nastaje toko leta  (tragovi iz aviona)  bila dovoljan faktor da ublaži pomenute T razlike na nivou grada za vrijednost od 1+'C,  analogijom bi se moglo doći do sličnih zaključaka za brojna veća naseljena mjesta.  Globalni porast vlažnosti, sa druge strane,  jeste trend o kojem se govori paralelno sa porastom temperatura,  jer su direktno povezani.  
Što se tiče ekstrema,  ja neću,  ovom prilikom,  ići dalje od Crne Gore:  iz vrelog ljeta,  sa rekordnih  5 dana sa Tmax  40'C  i  rekordnih 27 tropskih dana u septembru,  ušli smo u izrazito hladan period tokom sredine oktobra,  đe su pojedina mjesta oborila negativne rekorde.  Iz ekstremno kišne godine,  koja je takođe oborila više neslavnih rekordnih vrijednosti,  ušli smo u ekstremno sušnu godinu,  o čijim statistikama će tek biti riječi.   Nezahvalno je izvoditi zaključke o eventualnoj povezanosti sa globalnim promjenama,  ali je očigledno da od   umjerenosti   posljednjih par godina nije ostalo ništa.    
« Last Edit: November 07, 2011, 20:31:07 by cirus »

Offline Transmat

  • NVO - member
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 2171
Re: Klimatske promjene
« Reply #111 on: November 07, 2011, 21:21:29 »
Gdje si Amterko stari druze sa raznih meteo foruma.  :116:

Vidim i dalje te muce stare teme i problematika.

Iskreno ti zelim da rasvijetlis sve te teorije zavjere koje forsiraju milijarderske kompanije i politicari itd..
Samo ne znam kakvih sansi imas protiv njih i sve i da si u pravu (ne kazem da nisi). Nadam se da vrijedi taj tvoj trud, tj. da ti donosi zadovoljstvo??

Ja bih da sam na tvom mjestu, toliku energiju usmjerio na nesto sto bi imalo vise efekta. Recimo borba za ocuvanje šuma. Ali onako, bukvalno, sa puškom u ruci, evo pridruzicu ti se, ali samo ako imamo nekih izglednih sansi, da ne bacim zivot uludo... da skupimo jos 100 hiljada vojnika.  :08:

Offline SnowHunter

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3772
Re: Klimatske promjene
« Reply #112 on: November 07, 2011, 23:22:59 »
Nažalost, u ovo vrijeme je pitanje klimatskih promjena i globalnog otopljavanja više pitanje politike nego nauke - makar se ovi prvi, tj. političari više čuju. Da ne ulazim u one nenaučne razloge zašto je tako, ali jedan od razloga leži u činjenici da je klima vrlo složen mehanizam i da moderna nauka još uvijek nije u stanju da odgovori na sva pitanja koja klima postavlja pred nju. Postoji ogroman broj hipoteza i teorija o klimatskim promjenama - neke imaju više, neke manje smisla, neke je teško modelovati i provjeriti, neke koje daju logična objašnjenja i dobre rezultate (Milanković i ''Kanon osunčavanja'') nije baš lako povezati sa modernim kratkoročnim promjenama (100.000 godina kolik je period promjene ekscentriciteta Zemljine putanje oko Sunca, ili 26.000 godina kolik je period Zemljine precesije a koji utiču na bilans sunčevog zračenja - teško da daju logično objašnjenje za promjene na nivou decenija ili vjekova kojima smo svjedoci). Složenost klime čini i postojanje čitavog niza povratnih sprega, uglavnom negativnih koje uravnotežuju sistem i onemogućavaju drastične promjene (da malo banalizujem - porast globalne temperature usloviće pojačano isparavanje - a to znači više oblaka i padavina, manje sunca i rezultat je uravnoteženje tj. pad temperature...). Međutim, paleoklimatska istraživanja pokazuju da su se u istoriji naše planete dešavale nagle i drastične klimatske promjene koje su u relativno bliskoj prošlosti izazivale smjenu glacijalnih i interglacijalnih doba. Pošto su se te promjene dešavale prije ljudske civilizacije svi ćemo se složiti da su triggeri, tj. okidači ovih promjena bili prirodni. Pitanje svih pitanja danas je da li čovjek sa svojom aktivnošću (prije svega se misli na povećanje koncentracije CO2 u atmosferi nastalo kao rezultat enormnog sagorijevanja fosilnih goriva) može biti taj trigger koji će dovesti do drastične promjene klime na planeti?

Evo šta kaže jedna procjena IPCC-a (slika je iz doktorske disertacije koja se bavi pitanjima promjene klime u JI Evropi):



Ako ovako bude, na.ebali smo... :120: Ja lično, ipak ne vjerujem - čini mi se da je nemoguć ovakav linearan porast temperatura kroz čitav vijek, jednostavno klima ima sposobnost samoregulacije, a sumnjam da čovjekova aktivnost može biti trigger za ovako drastičnu i nepovratnu promjenu. Ali, ako me pitate da li imam dokaze za takav stav - nemam  :120:

Međutim, evo ipak malog ličnog doprinosa temi. Sa NOAA-ine strane o paleoklimi izvukao sam par grafova kako bi se dobio bar nekakav uvid u klimatske promjene u bliskoj prošlosti.

Prvo ide graf rekonstrukcije klime za zadnjih 4.000 godina na sjeveru Iberijskog poluostrva (korištena je metoda analize koncentracije ugljenika C13 u stalagmitima - koga zanimaju detalji o metodi može da progugla...):



Lijepo se vidi Srednjevjekovni topli period, koji je svakako trajao duže i bio izraženiji od modernog toplog doba. Naravno, ko zna do kad će trajati trenutni topli period i kolike će razmjere imati, takođe bi se moglo zaključiti kako je do njega moglo doći i da nema čovjeka i njegove aktivnosti, jer prosto takvi se prirodni ciklusi stalno dešavaju. A opet, čovjekova aktivnost je još jedna nepoznata u ionako složenoj jednačini - koja možda može imati bitan uticaj.

Sad ću postaviti dva, po meni još zanimljivija grafa. Radi se o rekonstrukciji klime na Grenlandu na osnovu analize leda. Prvo ide graf klime za posljednjih 50.000 godina:



Skala na x-osi jeste linearna, ali nije ravnomjerna jer ima znatno više podataka u bližoj prošlosti nego u daljoj, ali to ne utiče na smisao grafa. Lijepo se vidi izlazak iz posljednjeg glacijalnog perioda prije nekih 11.000 godina. Ono što je veoma zanimljivo jeste - porast temperature od nekih 12°C se desio za manje od 200 godina, dakle promjena je bila drastična i brza - a šta je bio trigger ili triggeri? Čovjek svakako nije.

Još jedan graf u kojem je u obzir uzeto samo zadnjih 11.000 godina:



Malo je reći da je graf zanimljiv  :109: Čini se kako mi zapravo izlazimo iz jedne hladnije faze u okviru modernog interglacijala u topliji period, koji je kao takav još uvijek daleko od toplijih perioda kakvih je bilo prije 9.000 ili 8.000 ili 3.500 godina!!! Logično je pitanje šta je izazivalo takva velika otopljenja u prošlosti? Kao ljubitelj hladnoće, žao mi je što ću ovo reći, ali izgleda da bi Zemlja ušla u topliji period i da nema čovjeka i njegove aktivnosti. Koliko će čovjek taj proces ubrzati i ojačati, ili nema baš nikakvog uticaja - ja nemam pojma... :11:, ali mislim (iako je to u ovoj stvari sasvim nebitno) da je čovjekov uticaj vrrrrrlooo mali (osim, naravno, na nivou mikrolokaliteta - kakvi su gradska ostrva toplote)...

« Last Edit: December 07, 2016, 17:47:47 by SnowHunter »

Madjo

  • Guest
Re: Klimatske promjene
« Reply #113 on: November 07, 2011, 23:32:35 »
SH doktore :109:  :109:  :109:  :109:   :121:




Offline CervantesRI

  • Full Member
  • **
  • Posts: 66
Re: Klimatske promjene
« Reply #114 on: November 08, 2011, 17:34:43 »
Kao prvo pohvale na zanimljivoj raspravi i mišljenjima članova foruma!

Meni su u temi globalnog zagrijavanja najzanimljiviji urbani otoci (ostrva) topline. Pročitao sam podatak da meteorološke stanice smještene u velikim gradovima (primjerice Milan, Paris, New York, ali i mnogo manji gradovi) prosječno imaju od 0.5 do 1.7 C višu maksimalnu temperaturu od maksimalne temperature izmjerene na meteorološkim stanicama smještenim u neposrednoj blizini tih istih gradova (u gradu Atlanti u SAD-u ponekad tokom vrelih ljetnih dana maksimalna temperatura zna biti i do 5 C veća od maksimalne temperature izmjerene na meteorološkim stanicama u okolici toga grada). Na te podatke nadodao bi i svoja osobna zapažanja glede vremena u Rijeci (sa širom okolicom Rijeka broji nešto preko 200 000 ljudi i ne radi se o nekom velikom gradu u svjetskim razmjerima). Naime, u Rijeci i okolici često se događa prilikom padanja snijega slijedeća pojava. Ukoliko je temperatura dovoljno ispod 0 C, snijeg pokrije cijelo gradsko područje sve do mora. Međutim, ukoliko je temperatura oko 0 ili malo viša, u pravilu se događa da šire područje grada Rijeke pokrije snježni pokrivač sve do mora, osim strogog centra Rijeke (dugačak je oko 4 km), gdje je najveća koncentracija auta i zagađenja. Naime, u tom području strogog centra grada granica hvatanja snijega kao po pravilu diže se na nadmorsku visinu oko 50 metara nad morem, dok se i sjeverno i južno izvan te zone snijeg zadržava sve do mora. Osim toga, ukoliko snijeg i padne u strogom centru gradu uz obalu, on se daleko brže otopi nego na gradskim obalnim područjima izvan te zone. Da napomenem, to se događa ne događa rijetko.

Istina, ima i znanstvenika koji govore da se meteorološka mjerenja u gradovima često obavljaju na pogrešan način i da ti podaci nisu vjerodostojni. Pri tome ti isti znanstvenici ističu kako je u dalekoj prošlosti temperatura bila ovakva ili onakva, ali tu mi se onda postavlja logično pitanje. Kako se može vjerovati u meteorološke podatke dobivene iz nekih iskopina, a po drugoj strani sumnjati u današnje podatke izmjerene na licu mjesta sa modernim instrumentima. Može se reći, svatko uzima ono što mu odgovara (pa i znanstvenici sa raznim titulama su ljudi koji se bore osigurati svoju egzistenciju, pa će govoriti onako kako traži onaj koji ga plaća ili čije interese predstavlja). Da ne bi bilo zabune, tu mislim na obje strane.

Kome vjerovati, neka svako sam za sebe odluči.

E sad dolazimo do efekta leptira koji otprilike kaže kako udarac krilima leptira može prouzročiti olujno nevrijeme na drugom kontinentu, odnosno kako minimalno odstupanje kod naizgled beznačajnih parametara može preokrenuti rezultat u njegovu suprotnost (znam da je to pojednostavljivanje efekta leptira, pa se nadam da mi neće neko zamjeriti). Tu opet dolazimo do urbanih otoka (ostrva) topline. Meni kao laiku je skoro pa nevjerojatno da ljudska aktivnost u mijenjanju okoliša, veće temperature i silno zagađenje u gradovima kojih uopće nije malen broj na svijetu (priča mi prijatelj pomorac da mu New York izgleda kao neki maleni gradić prema gradovima koji niču u Kini i Indiji), uopće ne utječu na globalno vrijeme, a po drugoj strani mahanje leptira krilima utječe (naravno, ukoliko prihvatimo da veće temperature i efekt leptira postoje).

Osobno mi se najviše sviđa mišljenje hrvatskog znanstvenika Paara koji je rekao da su ljudi previše fokusirani na moderno zagađenje od raznih industrija, auta, strojeva i slično, a zaboravljaju da ljudi utječu na klimu samim svojim postojanjem od davnina (prilagođavanjem okoliša, sječom šuma i slično), a pogotovo današnjim modernim zagađenjem, što u kombinaciji sa Suncem, morskim strujama i drugim prirodnim faktorima dovodi do globalnih promjena kakve god one bile. Pri tome, čovjekov utjecaj nije nimalo zanemariv. U prilog tome navodim mišljenje nekih znanstvenika po kojem su Aboriđini krivi za velik dio pustinja u Australiji. Naime, prema njima unutrašnjost Australije nekada je imala puno vlažniju klimu i bila je pokrivena šumom. Međutim, Aboriđini su prema tim znanstvenicima krčenjem i paljenjem šuma radi dobivanja obradivog zemljišta postupno i nesvjesno promijenili mikro klimu toga područja, te velik dio unutrašnjosti Australije pretvorili u neplodnu pustinju.Napominjem, radi se o teoriji.

Da ne bi bilo zabune, nisam niti za, niti protiv teorije o globalnom zatopljenju, samo sam nastojao kao amater logički razlučiti neke stvari, jer kao što je većina forumaša napisala teško će se u bližoj budućnosti naći egzaktni odgovor. Ispričavam se što sam malo previše raspisao, ali ova mi je tema vrlo zanimljiva.

Offline Transmat

  • NVO - member
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 2171
Re: Klimatske promjene
« Reply #115 on: November 08, 2011, 19:45:28 »
Cervantes slazem se sa tobom skroz!  :45:

Offline ehtelion

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1540

Offline Cirius

  • Moderators
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Klimatske promjene
« Reply #117 on: November 21, 2011, 14:30:18 »
Tema lagano dobija na aktuelnosti i broju zainteresovanih    :105:
Mogu se iz brojnih podataka formirati teze o klimatskim promjenama i diskutovati da li je i u kojoj mjeri antropogeni faktor doprinio globalnom zagrijavanju.   Treba,  naravno,  praviti razliku između onoga što je  mjereno  posljednjih par vjekova i onoga prije,  o čemu zaključujemo na posredan način -  koliko god uvjerljiv bio  -  kao što su slojevi leda,  godovi unutar drveća,  stanje raznih sedimenata,  ostataka živog svijeta itd.

Evo još jedna od primijećenih pojava koja govori o tome kako se živi svijet prilagođava promjenama:  finski naučnici su primijetili da ptice selice sve kasnije odlaze na jug ili prema Britanskim ostrvima i tokom istraživanja došli do zaključka da su neke vrste za posljednjih nekoliko decenija pomjerile vrijeme svoje migracije i do mjesec dana !  

http://www.bbc.co.uk/nature/15783321

Offline Skadarski čun

  • Newbie
  • *
  • Posts: 23
Re: Klimatske promjene
« Reply #118 on: November 22, 2011, 03:05:09 »
Ne samo da ptice selice kasne sa migracijom, već su pomalo i izgubile orijentire. Baš to posmatram ovdje u Torontu, jata divljih gusaka, po čemu je Kanada poznata, neodlučno lete, često se upute ka sjeveru, nikako da se formiraju. Lijepa slika vođe gusaka sa ultra lakim avionima, sve češća pojava! Da li se guske sve više oslanjaju na motorne vođe, ostaje da se vidi. U svakom slučaju i guske se danas modernizuju, čak brže i od nekih ljudi.


Offline Mladen

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 639
Re: Klimatske promjene
« Reply #119 on: November 25, 2011, 18:28:01 »
Portal Analitika

Zemlji prijete nesnosne vrućine, suše i olujne kiše

14. novembar 2011.

Velike vrućine će zadesiti Evropu, suše Afriku, a razorne oluje ostrva, ekstremne nepogode će biti učestalije zbog globalnog otopljavanja, stoji u izvještaju stručnjaka Ujedinjenih nacija koje će biti objavljeno ove sedmice, prenosi HRT.

Taj dokument Međuvladine grupe stručnjaka o klimatskim promjenama, koja okuplja 194 zemlje svijeta, predstavlja rezultate do sada najvećeg istraživanja, javlja AFP.
 
Ujedno je i centralni izvještaj koji će se razmatrati na godišnjoj konferenciji UN o klimi, koja će od 28. novembra do 9. decembra biti održana u Durbanu, u Južnoafričkoj Republici.
 
Stručnjaci predviđaju da će zbog globalnog otopljavanja svijet zadesiti cikloni, vrućine, olujne kiše i suše. Strahuje se da bi u nekim predjelima svijeta naselja mogla nestati.
 
Nacrt izvještaja će se razmatrati na sastanku Međuvladine grupe koji danas počinje u Kampali, glavnom gradu Ugande, a konačna verzija „sižea za donosioce odluka“ biće predstavljena u petak u Kampali nakon završetka zasjedanja.

Offline Cirius

  • Moderators
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Klimatske promjene
« Reply #120 on: November 25, 2011, 22:21:07 »
http://www.b92.net/putovanja/zanimljivosti.php?yyyy=2011&mm=11&dd=25&nav_id=560724

A evo i tekst ..  boldovao sam simpatični dio  (samo nisam shvatio kojeg je grada Viljo Pasonen gradonačelnik)   :

Skandinaviju je zahvatio talas toplog vremena, što je krajnje neobično za ovo doba godine, a u nekim delovima ponovo su ocvetale bašte iz kojih se čuje cvrkut ptica.
Meteorolozi ističu da je ova jesen na putu da postane najtoplija u severnim delovima Skandinavije od kako se vodi statistika.

Prosečna temperatura u novembru ove godine u Švedskoj je za sedam stepeni viša od proseka. Nedostatak snega je, međutim, loša vest za zimske sportove.

Takmičenja Svetskog kupa u skijanju se otkazuju ili održavaju na veštačkom snegu, a zimski turistički centri još nisu otvoreni. U finskom gradu Sodankila, koji se nalazi na 130 kilometara severno od arktičkog polarnog kruga, sneg je pao 17. novembra - najkasnije u poslednjih 100 godina.

"Ruže su počele da cvetaju drugi put", rekao je biolog Mats Rosenberg iz Erebra, grada od oko 100.000 stanovnika koji se nalazi u južnoj Švedskoj.

Meteorolozi kažu da je ova jesen na putu da postane jedna od najtoplijih na severu Skandinavije od kako se beleži temperatura, pošto na nekim mestima zima kasni i više od mesec dana.

Hermelini, zečevi i druge životinje koje menjaju boju krzna sa smenom godišnjih doba navukle su zimsko krzno nekoliko nedelja pre nego što je pao sneg, što je među stanovnicima golog, divljeg prostranstva Laponije izazvalo jezu.

"Bilo je stvarno čudno, avetinjski, bele prilike koje promiču među žutim lišćem i lišajima",
rekao je Viljo Pesonen, gradonačelnik tog grada sa oko 9.000 stanovnika.

"Oni se ne povode za vremenskim prilikama, već dužina dana i doba godine određuju kada će promeniti boju krzna. Postalo je i mnogo mračnije pošto nema snega da osvetli kratke dane", rekao je Pesonen i dodao da je jaka kiša već sprala sneg.

Offline Cirius

  • Moderators
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Klimatske promjene
« Reply #121 on: December 02, 2011, 14:19:00 »
Da budemo u toku ...   inicijativa o geoinženjeringu kojim bi se uticalu na globalnu klimu dobija na značaju.  U principu vrlo efikasne i jednostavne akcije mogu biti u tom pravcu sprovedene.  Dugo sam se pitao zašto se ne govori više o tome,  ali evo počele su ozbiljne rasprave na tu temu     :114:     cilj:  da se klima vrati na nivo od prije  250 godina,  tj prije industrijske revolucije.  Prednosti i rizici.  Da parafraziram dio teksta :   ideje o manipulisanju klimom se već neko vrijeme pojavljuju u naučnim diskusijama,  ali sada se ta tema kreće prema mejnstrimu - tj ulazi u glavne tokove naučne javnosti    :43:
Problemi tipa kakvu akciju preduzeti,  na koliko  'podesiti'   globalnu klimu,  ima li zemlja pravo da plasiranjem neke visokoreflektivne supstance u višu atmosferu utiče na klimu drugih zemalja pored svoje  itd  imaju i značajne političke implikacije,  ali svakako se to da prevazići    :122:


http://www.physorg.com/news/2011-12-geoengineering-earth-.html

Offline Rade

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 1323
Re: Klimatske promjene
« Reply #122 on: December 02, 2011, 14:34:39 »
Iskreno se nadam da neće doć do toga, mada mislim da se već to dešava, a ovo je samo na neki način traženje dozvole da se javno to radi.

Offline Cirius

  • Moderators
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Klimatske promjene
« Reply #123 on: December 04, 2011, 12:10:02 »
http://www.portalanalitika.me/tehnologija/zanimljivosti/44439-naunici-planiraju-odbiti-dio-suneve-svjetlosti-da-bi-ohladili-zemlju.html#CommentForm

Ova inicijativa se širi prilično brzo ...   pošto zemlje ne mogu da se usaglase oko smanjenja emisija i pošto je nemoguće napraviti pritisak na sve zagađivače i njihov moćni lobi,  niti očekivati od ljudi neka veća odricanja u tom pravcu,  ide se iz pasivne u aktivnu varijantu:  svaka zemlja može preduzeti ove korake u cilj prevencije daljeg porasta T ili povratka klime na nekadašnje vrijednosti.   Biće veoma interesantno pratiti ovo.    


Offline Rade

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 1323
Re: Klimatske promjene
« Reply #124 on: December 04, 2011, 12:27:41 »
E ne znam dragi ciruse... Ljudi danas oće da spase Zemlju a ne mogu sebe da spase no se uništavaju na svakom polju, a mislim da je Zemlji najmanje potrebna pomoć jer je sa mnogo većim stvarima izlazila na kraj, a mislim da je ovo prirodan proces sa sadašnjim temperaturama.