Author Topic: Klima CG  (Read 118846 times)

Offline Cirius

  • Moderators
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Klima CG
« Reply #50 on: September 13, 2010, 01:00:21 »
Uh,sjecam se i ja 2005 godine odlicno,u DG ga je bilo za izvoz,panulo je tada velikih 45cm nesto i vise kolko se sjecam,morali smo nekoliko dana posle kad je sjeverac dunuo i kada se sve zaledilo,da lomimo krampama i cime stignemo sante leda po putu,posto nam se komunalci nisu bas dobro spavali tih dana,bili na fejsbuk do kasno..haha..Ali evo zasto sve ovo pisem  ;),Daniovgrad ljeti skoro svaki dan pri vrhu sa najvecom maksimalnom temperaturom,a jutarnjom uglavnom hladnijom dosta..A zimi totalno drukcije,u ravni sa Niksicom kako kad..Evo da pitam nekoga,zasto je to tako ?? Da li djeluju,to sto ljeti velike planine oko Dg-a odbijaju sunceve zrake pod nekim uglom pa se brzo zagrijava ili sta ?? A zimi se jednostavno spusti sa planina to jezero hladnoce,i tako se 'ustani' i jutarnje temperature znaju bit dosta dosta niske,i nize od Niksicke ili nekog grada sa sjevera. ??
Danilovgrad ima,  zahvaljujuci svojoj orografskoj okolini,  elemente lokalne klime doline,  tako da su nize jutarnje temp za ocekivati,  zbog inverzije hladnog vazduha sa visih terena,  zatim pojave poput jutarnje magle itd ...   nije neobicno da ima Tmin kao Niksic,  isto kao sto Kolasin cesto  "sleti"  nize od Zabljaka tokom noci,  iako je preko 450 mnv razlika u visini,  jer je on u dolini,  a Zabljak na visoravni.
Preko dana,  medjutim,  Niksic bi trebao biti hladniji od Danilovgrada za nekih 4'C u prosjeku,  po onoj gruboj procjeni da na svakih 150 metara nadmorske visine temp pada za po jedan stepen.   Naravno,  postoji gomila situacija kad ovo nije tacno,  dovoljna je i prosta oblacnost u jednom, a vedro vrijeme u drugom mjestu, da se odstupi od pravila ..  ipak, pod jednakim okolnostima, (i bez temp inverzije AC polja,  naglih naleta nekih vazdusnih masa itd)  prilicno je tacna proporcija.

Madjo

  • Guest
Re: Klima CG
« Reply #51 on: October 01, 2010, 00:55:24 »
Nastavlja se trend nadprosječno ili prosječno kišnih mjeseci,naravno ako izuzmemo avgust( ipak nije bio sušan, razlika od 20-tak mm padavina je manje važna nego se čini na prvi pogled).Ovo dolje su količine padavina u Njeguše "od oktobra do oktobra".Tokom jednogodišnjeg perioda palo je preko 4000 litara vodenog taloga po kvadratnom metru, više od prosjeka za tačno 1371 mm, što odgovara otprilike prosječnoj količini padavina koju primi recimo Tivat za godinu dana :104: Glavnina padavina se istresla tokom prošle zime ali isto tako ne smije se zanemariti vrlo kišoviti april,maj,jun a to su mjeseci koji češće imaju manju količinu padavina (npr tokom 2009 godine april 109 mm, maj 46 mm, jun je bio vrlo kišovit sa 292mm ).Vjerovatno je slična proporcija i u ostalim mjestima južne i centralne regije, možda neđe,kad budem ima dosta vremena a i volje, pokupim podatke sa stanica Nikšić,Podgorica,Danilovgrad i okačim grafikon.  :25:


Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Klima CG
« Reply #52 on: October 01, 2010, 13:02:06 »
Dobro bi bilo da si napisao o kojem gradu se radi, čisto da se ne bavimo pretpostavkama!  :22:

Madjo

  • Guest
Re: Klima CG
« Reply #53 on: October 01, 2010, 13:11:00 »
Napisa sam. :77:  Našteluj fokus.  :11:

Ovo dolje su količine padavina u Njeguše "od oktobra do oktobra".

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Klima CG
« Reply #54 on: October 01, 2010, 15:22:49 »
Previdio sam da si već napisao!  :02:
Ništa čudno, previdim i važnije stvari.

Offline SnowHunter

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3771
Re: Klima CG
« Reply #55 on: October 28, 2010, 17:46:46 »
Miloš je pronašao na svom fakultetu neke lijepe klimatske podatke za nekoliko crnogorskih stanica.  :45: Radi se o srednjim mjesečnim temperaturama i mjesečnim padavinama za period 1951-2000. Pošto je ovo odjeljak posvećen klimi Crne Gore, evo tih podataka na pravom mjestu.  :62:

Za početak postavljam tabele za Kolašin (kasnije kad nađem vremena biće tu još i Bar, Herceg Novi, Podgorica i Pljevlja).





Nekoliko grafika, na brzinu sklepanih od ovih podataka, tek da se stekne uvid o značajnoj promjenljivosti i temperature, a pogotovo padavina (između najtoplijeg i najhladnijeg februara razlika je skoro 10°C, dok je u novembru 1985. zabilježeno više padavina nego cijele 1953. - 947mm prema 927.7mm!!!):









Offline SnowHunter

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3771
Re: Klima CG
« Reply #56 on: November 02, 2010, 12:25:04 »
Evo dodajem podatke o srednjim mjesečnim temperaturama i ukupnim mjesečnim padavinama za još nekoliko stanica u CG za period 1951-2000. Bar, Herceg Novi i Pljevlja imaju i temperaturne i padavinske podatke, Podgorica samo padavinske.















Na kraju dva grafika sa poređenjem novembarskih temperatura i padavina Bara i Pljevalja koja govore da su neke stvari ipak izvjesne. Najtopliji novembar u Pljevljima je hladniji od najhladnijeg barskog novembra. S druge strane, nikad novembar u Pljevljima nije bio kišovitiji nego u Baru (iako Bar nije 'etalon' visokih padavina u CG). Neće biti različito ni ove godine... :120: :120: :120:




Vjestica

  • Guest
Re: Klima CG
« Reply #57 on: November 13, 2010, 02:36:48 »
Ima li ko podatak za rekord mjesecnih padavina u novembru,za Danilovgrad,SH ? :122:

Offline SnowHunter

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3771
Re: Klima CG
« Reply #58 on: November 13, 2010, 13:05:32 »
Nažalost, ja nemam taj podatak.  :82:
Gledajući raspodjelu padavina, Danilovgrad je najbliži Nikšiću, pa čak i Kolašinu. Novembar 1985. koji je bio rekordno kišovit je, vrlo moguće, Danilovgradu isporučio cijelih 900mm! Ipak, ovo je samo pretpostavka, kako je stvarno bilo nemam pojma... :101:

Vjestica

  • Guest
Re: Klima CG
« Reply #59 on: November 13, 2010, 15:20:09 »
Ok,hvala ti kako god.. :63:

Madjo

  • Guest
Re: Klima CG
« Reply #60 on: November 27, 2010, 16:40:06 »
 :02: Pomalo se učim radit u Excel-u, postaviću ođe sve dnevne količine padavina u Njeguše od početka ove godine.


Offline SnowHunter

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3771
Re: Klima CG
« Reply #61 on: November 28, 2010, 03:39:46 »
Super pregledna tabela Mađo, svaka čast!  :45:
Bez problema izlaziš na 4000mm ove godine, što je stvarno impresivna cifra.  :109:

Offline vanja

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 4009
  • 🔵⚪💙⚪🔵
Re: Klima CG
« Reply #62 on: November 28, 2010, 23:07:22 »
djoma  :45:
vidi vidi februar i novembar kako su blizu...bice svasta narednih dana

Madjo

  • Guest
Re: Klima CG
« Reply #63 on: November 28, 2010, 23:31:44 »
Prošle godine je bilo prilično suvlje.Postavljam tabelu sa podacima iz 2009. godine.Počeo sam mjerenja od 01.februara.Primjetićete kako se razlikuju decimale od polovine oktobra  :67: Tada sam dobio originalni kišomjer i menzuru  :105: :109:
Naravno, u pitanju su Njeguši   :03:







Madjo

  • Guest
Re: Klima CG
« Reply #64 on: December 04, 2010, 14:01:49 »
Admine, ili SnowHunter, imate li podatke koja je najveća izmjerena 48 časovna količina padavina u Cetinje ? 1. i 2. je ukupno palo 486.4 mm, jeli ikad palo više ?

Offline SnowHunter

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3771
Re: Klima CG
« Reply #65 on: December 04, 2010, 23:52:48 »
Ja, nažalost, nemam taj podatak.  :82:
Gledam ovu tvoju padavinsku tabelu za 2009. Iako kažeš da je bilo prilično suvlje, možda zaboravljaš da je januar 2009. bio vrlo kišovit, Cetinje je zabilježilo 815mm padavina, Nikšić 460mm, ako računamo da su tvoji Njeguši negdje između, to je na godišnjem nivou preko 3.000mm, možda vrlo blizu 3.500mm, što je vrlo respektabilna brojka.  :03: Zadnje dvije godine su vrlo padavinske, kada dođu one suvlje ove brojke će vjerovatno izgledati nedostižne...

Madjo

  • Guest
Re: Klima CG
« Reply #66 on: December 05, 2010, 00:10:52 »
U pravu si, ja potpuno zaboravio na januar 2009. godine. :75:  Pa on je glavni "krivac" što sam počeo da mjerim  :109: :109: Naprotiv, čak je godina bila kišna, ako uzmemo da je višegodišnji prosjek 2683 mm, podaci koji se čine sasvim ok.

Još sam malo doradio šablon Excel tabelu, dodao sam izračun po dekadama, postaviću je ođe možda nekom bude od koristi  :27:

Nikako ne mogu da provalim(ili ja tu mogućnost nemam) kako da tabela sama nađe najveće 48-časovne padavina  :23: Izgleda da moram prvo da u kvadratić unesem funkciju SUM i to pazi kako : b1:b2(suma 1.januara i 2. ) pa sljedeći kvadratić ispod b2:b3 pa b3:b4 i sve tako do 32 polja, puta 12 mjeseci  :13: i onda da sve te kvadratiće ostavim da ne prikazuju vrijednost ali da pamte (jer bi zauzimali masu prostora), pa zatim od tih 720 i više kombinacija odredim LARGE i to bi bilo to. Međutim, kad funkcija SUM sve sabira  :07: :07: :75: :31: i b1:b2 + b2:b3+b3:b4 i vrlo brzo bi došla do milionske cifre  :75:  Neznam što da radim, moram pronaći funkciju da individualno sabira dva podatka  :82:


Offline SnowHunter

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3771
Re: Klima CG
« Reply #67 on: December 05, 2010, 00:53:59 »
Evo kako sam ja to uradio, sigurno bi moglo bolje i elegantnije korišćenjem nekih drugih funkcija ili makroa, ali sa njima ne znam da radim.  :82:
Sve sam uradio na drugom sheet-u da ne bih opterećivao prvi. Koristio sam samo sabiranje i funkciju MAX. Drugi sheet možeš da sakriješ funkcijom Hide, a podatak o maksimalnim dvodnevnim padavinama samo iskopiraš na neko mjesto na prvom listu koje ti odgovara. Ovo sam na brzinu, nadam se da nema grešaka...

Madjo

  • Guest
Re: Klima CG
« Reply #68 on: December 05, 2010, 01:13:58 »
Radi  :114: :114:  :109:  Svaka ti čast  :109: Velika ti fala  :109: 

Offline SnowHunter

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3771
Re: Klima CG
« Reply #69 on: December 05, 2010, 02:06:39 »
Ma ništa, Mađo  :45:
Inače, funkcije u Excelu možeš da kopiraš isto kao podatke. Recimo da u jednoj koloni imaš sve dnevne padavine u cijeloj godini, znači 365 redova. Hoćeš dvodnevne ili trodnevne padavine ili bilo šta drugo. U koloni pored ili neđe đe ti odgovara napraviš odgovarajuću funkciju samo za prvo polje (tj. sabereš prva dva, ili prva tri podatka ili bilo šta drugo iz kolone s podacima), onda lupiš Enter. Vratiš se na isto polje, odradiš Copy (ctrlC), onda označiš sva ostal polja u koloni za koja hoćeš da ti važi primijenjena funkcija i odradiš Paste (ctrlV). Funkcija će automatski biti primijenjena na sva polja, bez potrebe da se radi pješke. A možda si ovo i znao... :83:

Madjo

  • Guest
Re: Klima CG
« Reply #70 on: December 05, 2010, 02:13:52 »
Nijesam znao za to  :52:  :75: A ja sve ručno radio, umorio sam se radeći broj padavina veći od 0.1 0.5 itd  :75: Pokušaću sjutra ovo što kažeš. Tek se upoznavam sa Excelom  :51:

Offline SnowHunter

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3771
Re: Klima CG
« Reply #71 on: December 05, 2010, 11:15:06 »
Još jedan mali prilog temi Klima CG. Na Wiki stranici o Orjenu, ima jedna tabela sa padavinskim podacima, koja izgleda ovako:



 :109: :109: :109:

Madjo

  • Guest
Re: Klima CG
« Reply #72 on: December 05, 2010, 13:10:10 »
Bravo  :109:  Ipak mi se čini da su padavine u Risnu prepumpane, možda Admin ima neki podatak ?  :32:

I još nešto.Na adresi Adricosm Star  :81: http://www.meteo.co.me/adricosm/ postoji katalog Meteo Dataset 007 sa podacima o dnevnoj količini padavina u periodu između 1960-1984 na lokalitete Buljarica, Karuč, Kunje, Mišići, Ostros, Risan, Sveti Nikola, ali nikako nemogu da pristupim podacima, traži mi username i lozinku  :32:  :12:  Može pomoć,Admine ? Par puta sam slao svoj mejl ali ništa  :07:

Vjestica

  • Guest
Re: Klima CG
« Reply #73 on: December 05, 2010, 14:42:00 »
Da se nadovezem na pricu Danilovgradskog...Ja mislim da Danilovgrad moze dobit obilan snijeg kao 2005 godine,od 45cm i nesto vise,jedino sa juga,kad je jugovina odje trpa samo tako,zna da pane vise nego u Nk npr...Dok sa sjevera moze samo da nanosi,i da se stvori realan pokrivac od 5-10cm...
Danilovgradski,sjecas se 2005 ?? :79: pola metra :114:

Offline Miloš

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 5688
Re: Klima CG
« Reply #74 on: December 05, 2010, 19:27:28 »
Dok ne vidimo kako će započeti decembar, evo ukupnih novembarskih padavina.

Izgleda da će Bar, Ulcinj i Budva jedini biti u kategoriji "normalno", ali opet iznad prosjeka.

Bio sam blizu u procjeni, samo se i Bijelo Polje pridružilo ova tri grada.  :03:
Evo kako na karti izgleda odstupanje padavina od prosjeka u novembru 2010:



Što se tiče temperatura ovaj novembar je bio znatno topliji od prosječnog, naročito na sjeveru zemlje. Obratite pažnju na ostupanje u Rožajama: