Author Topic: Klasični meteorološki instrumenti  (Read 45358 times)

Madjo

  • Guest
Re: Klasicni meteoroloski instrumenti
« Reply #25 on: January 17, 2010, 13:00:31 »
Evo moji termometri,jedan s pjace,kosta 1 euro,a drugi unutrasnji od mercedesa 124 princip na bimetalnu spiralu :D
Nije lose,imam zaklon,djelimicno ostecen od jakog vjetra.
Daleko je to od propisa,al bolje ista nego nista.
« Last Edit: January 17, 2010, 13:03:09 by Madjo »

Offline dino_mo

  • Newbie
  • *
  • Posts: 31
Re: Klasicni meteoroloski instrumenti
« Reply #26 on: January 17, 2010, 13:30:26 »
Evo me.  :)
Upravo sam poslikao sve.
Evo ovaj je osjetljiviji, kisomjer od stanice Davis Vantage Pro 2. Rezolucija mu je 0.2 mm.
Kao sto se i vidi, na prvoj slici je prijemi dio. Voda upada kroz otvor, slijeva se do klackalica koje se vide na drugoj slici. Kada padne odredjena kolicnina vode (0,2mm), klackalica koja je skupljala vodu obori se na drugu stranu, a na njeno mjesto podigne se druga. Pri tome, klackalica preko magneta da impuls mjernom dijelu, i tako se prenosi dalje signal. Voda se izlijeva kroz otvor van.

Offline dino_mo

  • Newbie
  • *
  • Posts: 31
Re: Klasicni meteoroloski instrumenti
« Reply #27 on: January 17, 2010, 13:35:02 »
Drugi kisomjer koji je bio aktivan jednu godinu, stradao je u grmljavinskom nevremenu.
Cesto je bilo problema...Slao je neke enormne cifre o kol.padavina, koje su se morale na vrijeme editirati, jer softversko rijesenje nije bilo bas najbolje. Ali nije nikakvo cudo, jer je stanica Davis skuplja od ws3600 tri puta! (osnovni model)
Ovaj kisomjer ima rezoluciju 0.5mm i radi na istom principu. Prijemi dio mu se razlikuje, i unatoc ovakvom obliku, odstupanja od sluzbenih mjerenja su mala...

Madjo

  • Guest
Re: Klasicni meteoroloski instrumenti
« Reply #28 on: January 17, 2010, 13:50:20 »
Interesantno rijeseno.
I djeluje kvalitetno.Osjetljivost od 0,2 mm je vrlo dobra.Inace,padavine u jednom lokalitetu znaju varirat u 200-300 metara i do 5%,tako da je vrlo pouzdan aparat.
Jedino tehnika moze zakazat,i dobro bi ti dosao klasicni kisomjer,za slucaj da nesto zakaze.
Kod mene ima problema sa strujom,zadnji sam u liniji,ugradjena je osjetljiva sklopka kod brojaca u slucaju praznjenja(sto se cesto desava),izbaci sklopka cim zagrmi,pa neznam kako bi to podnijela stanica.Sigurno,nebi bilo dobro.Da mi nije sklopke sve bi pogorelo u kucu.

Offline dino_mo

  • Newbie
  • *
  • Posts: 31
Re: Klasicni meteoroloski instrumenti
« Reply #29 on: January 17, 2010, 14:06:23 »
Ma oprema je jako kvalitetna. O tome je suvisno pricati.
Sto se tice napona i struje i to je rijeseno. U slucaju kada nema struje, stanica ima mogucnost napajanja na beterije. Sklop instrumenata (term. higro, kisomjer, anemometar, uv, solar) napaja se solarno. Kada nema sunca, stanica korosti bateriju koja je smjestena u centralnom sklopu senzora.
Konzola (baza, displej) se isto tako moze napajati pomocu 3 one velike,deblje (mislim A, 1,5V) baterije i imas uvijek uvid u stanje.
Evo, recimo, baterije sam stavio pocetkom prosle godine, i povremeno bi radila, kada nema struje, kada zaboravim ukljuciti ponovo stanicu... i potroseno je svega 0,23V. Jos je ostalo 4,27V, tako da prakticno stanica moze raditi intenzivno samo pomocu baterija nesto vise od godine. To je i sugurniji nacin, jer je svakodnevne osiclacije u naponu mogu unistiti.

Madjo

  • Guest
Re: Klasicni meteoroloski instrumenti
« Reply #30 on: January 17, 2010, 14:23:50 »
Odlicno.Kazes da imas Davis stanicu,jeli bezicna?
Ja sam isao na sajt www.amteh.hr,poslao mejl i dobio odgovor da bi kompletna bezicna stanica kostala oko 800 eura,sa troskovima carinjenja i pdv.I morao bih licno poc za nju,ne salju pouzecem za CG.Znaci,trebalo bi mi skoro 1000 eura.To je previse za mene.
Jos me interesuje kako bi se ponasala stanica u slucajevima naglih zamrzavanja/odmrzavanja,zivim u podrucju na 860 mnv,na kontaktu izmijenjeno mediteranske i planinske klime?Jos planiram,ako je ikad nabavim,da je postavim nize kuce u polje,a kad je stabilno vrijeme dolje zna bit ladnije koji stepen tokom veceri,a teren je izuzetno suncan,mada cest je mraz i u aprilu mjesecu.Iz tvog iskustva,kako bi to podnijela stanica,konkretno tehnicki elementi,ima li je ko u visoj planinskoj zoni da ti znas?

Offline Rade

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 1323

Madjo

  • Guest
Re: Klasicni meteoroloski instrumenti
« Reply #32 on: January 17, 2010, 14:38:01 »
Neka Rade,pomamiste me :D
Al treba odit u Ameriku za nju

Offline dino_mo

  • Newbie
  • *
  • Posts: 31
Re: Klasicni meteoroloski instrumenti
« Reply #33 on: January 17, 2010, 14:44:11 »
Odosmo u offtopic. :) :)
A da li ti trebam govoriti ista vise osim toga da se koristi na polovima za razna istrazivanja koja provode razne organizacije  ;)
Tesko da ces je moci uvesti osim otici i kupiti na licu mjesta, ili ako imas nekog u Hrvatskoj zamoliti da kupi i donese ti ili ti opet odes po nju.
Ta od 800Eura je osnovna stanica. Svakako odlicna i povremeno mozes kupovati senzore i nadograjivati.
Ja koristim wirelles i tu ti preporucujem. Kablovi ni slucajno!
Bez 1000Eura tesko da ces moci proc...
Kada je temp. ispod nule, kod mene se to ove godine desilo, padala je kisa(!) i stvorio se ledeni cep, tako da tek kada je otoplilo izmjerenja je napadaala kolicina.
Kod mene nema potrebe, ali moguce je kupiti (ili napraviti, mnogo jeftinije!) grijac za kisomjer...
Tako da jednostavno, sto se tice ove stanice, za sve prepreke moguce je pronaci i postoji rjesenje!
Samo naravno, ukoliko soldi nisu problem  :)

Sto se tice ove novije serije Vantage Vue ja je ne bih nikom preporucio. Koliko je jeftinija, vjerovatno se toliko, ili duplo odrazava na mjerenja. Tehnika je ok, ali raspored instrumenata i cijeli sklop na jednom mjestu bez mogucnosti odvajanja mi se nimalo ne svidja.

Madjo

  • Guest
Re: Klasicni meteoroloski instrumenti
« Reply #34 on: January 17, 2010, 14:51:45 »
Da,da.Grijac je prava stvar.Ja cak razmisljam postavit grijace na gornji dio klasicnog kisomjera,palo mi je na pamet grijaci iz skijaske jakne,na baterije ! izvodljivo zasto da ne.
Dino,velika ti fala za sve informacije i slike,vidi se da si izuzetno upucen u rad Ams,svaka cast !
Ako ti sto god treba od mene,tu sam.Sa zadovoljstvom cu pomoc,ono sto znam podijelicu sa vama na forumu.

Offline dino_mo

  • Newbie
  • *
  • Posts: 31
Re: Klasicni meteoroloski instrumenti
« Reply #35 on: January 17, 2010, 21:29:23 »
Pa da, ako imas potrebe zasto ne. Imas raznih opcija.
Evo i jedan link gdje je detaljno poslikano i objasnjeno kako se sve pravi. Ovakav grijac je kod Davis stanica.
http://www.wxforum.net/index.php?topic=1468.0
Onda, jos jednostavnije! U kisomjer mozes ugraditi obicnu sijalicu. E sad, zavisno od velicine kisomjera, odaberes jacinu sijalice. Ona ce sasvim sigurno drzati temp. debelo iznad nule, samo moras paziti da ne bude pretoplo, kako ne bi doslo do isparavnja.

Pa mogu ti rec da sam jako puno procitao o svim modelima stanica, tako da jednostavno nema one o kojoj ne znam ama bas nista :) , bilo da je to neka amaterska ili profi. To me jednostavno interesuje i stalno pratim njihovo usavrsavanje i nove modele...

Hvala i tebi na informacijama, i ako sta bude trebalo, slobodno se javi. I ti i forumasi. Draga srca cu pomoci...

Madjo

  • Guest
Re: Klasicni meteoroloski instrumenti
« Reply #36 on: January 17, 2010, 22:22:49 »
Hm..Tehnicki lakse postavit sijalicu,sa malim zaklonom,ali pitanje koliko to remeti preciznost mjerenja...Moze da isparava dio snijega..Ja bih,Dino,postavio u gornjem dijelu kod slivnika,kad se slije dolje u kanticu teze se ledi.Nesto drugo cu zamislit..Opet,treba razmotavat produzni kabal itd itd.  Al dobro.

Offline dino_mo

  • Newbie
  • *
  • Posts: 31
Re: Klasicni meteoroloski instrumenti
« Reply #37 on: January 17, 2010, 22:32:04 »
Znam gdje mislis. Treba da grije prijemni dio, znaci morala bi biti u dijelu gdje je kantica.

Ali, vjeruj, to bi mozda mogao uraditi i preko neke manje lampe. To uopste ne mora biti jaka sijalica.
Kakva god da je, mislim da ce drzati temp. u pozitivi. Vidio na CM forumu da neko je napravio od sasvim male sijalice (2-3cm), i jako dobro sluzi svrsi. Ne samo da je zagrijala kisomjer i otopila snijeg u njemu, nego i okolo kisomjera nema uopce snijega na neka 2-3 cm. :) ;)
Jedino rjesenje da ja znam bez kablova, bilo bi sa malom lampom na baterije, mozda i ona koja se koristi kad nestane struje.
Uostalom, prvim snijegom pokusaj i znaces treba li traziti novo rjesenje  ;)

Madjo

  • Guest
Re: Klasicni meteoroloski instrumenti
« Reply #38 on: January 17, 2010, 22:48:29 »
Tacno,Dino,zamisljam sa baterijama i da ugradim prekidac,po potrebi da ukljucim.Vjerovatno i mala sijalica bi bila dovoljna.Ima jedno idealno mjesto za postavit,a ne smeta nicemu,kad se vadi i mjeri.Dakle,u dno gornjeg dijela ispod slivnika ima malo ali dovoljno prostora da se ugradi sijalica a i baterije da stanu.Zagrijavalo bi i bocicu pomalo,sto je dobro.E sad,mali prekidac bih postavio isto dolje,nije problem rastavit na pola kisomjer kad pocne snijeg.
Jedino neznam bi li otapalo zidove kisomjera.Znam da je dovoljno vrlo malo toplote,tek da predje koji stepen u plus.

Madjo

  • Guest
Re: Klasicni meteoroloski instrumenti
« Reply #39 on: January 26, 2010, 18:16:21 »
Dino,precnik ulaznog dijela kisomjera je tacno 15,9 cm,mjereno sublerom.
Ne zaboravi da je to precnik onog ulaznog dijela koji je zarubljen.To je tesko izvesti i napraviti,zato nek ti bude jednak precnik gornje polovine posude,nije toliko potreban falc.Precnik donje posude nek ti bude manji otprilike 2-3 mm,da bi gornji bez problema zatvarao.Vodi racuna da nije luft prevelik,i takodje da se lako rasklapa.
Ali,to je malo teze i treba platit limara,zato predlazem ti da uradis sam posudu iz jednog dijela,precnika 15,9 cm(vodi racuna da je to unutrasnja mjera,ne uracunavaj zidove posude),i menzuru i nema brige.
Dovoljna je visina posude od pola metra,i manje.

Offline dino_mo

  • Newbie
  • *
  • Posts: 31
Re: Klasicni meteoroloski instrumenti
« Reply #40 on: January 26, 2010, 18:33:44 »
Zahvaljujem  :)
Gle cuda:  ;D

Ovo sam nasao i dimenzije su cini mi se identicne... Ostavljam na mjesto, i kada se odlucim za izradu ne bi trebalo biti problema.

Madjo

  • Guest
Re: Klasicni meteoroloski instrumenti
« Reply #41 on: January 26, 2010, 18:41:11 »
Odlicno ! To iskoristi kao falc(zarubljeni dio),ostali dio posude moze bit veci.
Kad vec to imas,mozes se upustiti u avanturu pravljenja originalnog kisomjera.

Offline dino_mo

  • Newbie
  • *
  • Posts: 31
Re: Klasicni meteoroloski instrumenti
« Reply #42 on: January 26, 2010, 18:48:01 »
Moracu da kontaktiram nekog limara da vidim koliko bi to sve izaslo u suskicama :), jer za neku normalnu cijenu nema potrebe da improvizujem kad vec imam pravu mogucnost.
Svakako, kad nesto poduzmem po tom pitanju javim se ponovo.

Madjo

  • Guest
Re: Klasični meteorološki instrumenti
« Reply #43 on: January 26, 2010, 19:05:51 »
Ok.Dacu ti sve moguce dimenzije.Samo javi.
« Last Edit: March 02, 2010, 14:01:02 by Madjo »

Offline dino_mo

  • Newbie
  • *
  • Posts: 31
Re: Klasicni meteoroloski instrumenti
« Reply #44 on: January 26, 2010, 19:10:32 »
Hvala jarane... Budem. :)

Madjo

  • Guest
Re: Klasični meteorološki instrumenti
« Reply #45 on: July 27, 2010, 20:46:09 »
Uvjek sam se pitao kako izgleda totalizator,slučajno nađoh na ovu sliku:



Totalizator služi za određivanje godišnje količine padavina na nepristupačnim,nenaseljenim mjestima.Jednostavno sve padavine ulaze kroz otvor i slijevaju se dolje u rezervoar,čini mi se da je kapaciteta 4000 mm,uz to se dodaju vjerovatno neke hemikalije protiv smrzavanja i isparivanja vode.Dobra stvar je što je dovoljno poći jednom u pola godine ili godinu i izmjerit.Gornji,prijemni dio mora biti na visinu od 3 metra.

Jes da je malo glomazno,ali bih volio imati jedno 3-4 ovakve sprave, imam nekoliko zanimljivih lokaliteta u vidu hehehe...Krstac,Ćeklići,Trešnja... a jedna bi vala stojala na vr Štirovnika


Madjo

  • Guest
Re: Klasični meteorološki instrumenti
« Reply #46 on: November 22, 2010, 11:50:11 »





Nije loše demijane.Mada, ovakav kišomjer,čini mi se, se koristi u poljoprivredne svrhe, tj da bi se momentalno očitalo koliko je kiše bilo.Zanimljivo, menzura je ugrađena unutra da bi se lako odredile manje padavina, a vjerovatno skala 1.0 2.0 3.0 itd u dno posude predstavlja 10,20 ili 30 mm,nakon što prelije menzuru.Mora stojat pod libelu, i samim tim što je providan moguće je isparavanje tečnosti, posebno u ljetnjim mjesecima, tako da nije baš idealan.U svakom slučaju, vrlo je precizan,i pojma nemam đe bi se mogao kupit.  :78:

Pogledaj kakav ja imam, naći ćeš sliku i opis u ovoj temi.  :03:

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Klasični meteorološki instrumenti
« Reply #47 on: November 22, 2010, 14:19:25 »
Mislim da se isparavanje sprečava dodavanjem ulja koje "pliva" iznad vode.

Offline demijan

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1443
  • "ko ne pamti iznova proživljava"
Re: Klasični meteorološki instrumenti
« Reply #48 on: November 22, 2010, 15:40:38 »
madjo dopada mi se unutrashnja boja tvoga kisomjera.crvena!prvi put vidim tako obojen.ekstra hahahaha uvijk sam volio razlicitosti.  :109:  ovaj "providnjak" mi je zapeo za oko.a i treba mi za jednu livadu.. naci cu ga ja vec il napravit..   :28:   :62:

Madjo

  • Guest
Re: Klasični meteorološki instrumenti
« Reply #49 on: November 22, 2010, 16:41:17 »
Poenta sa mojim kisomjerom(Helmanov tip) je sto unutra ima izolovanu bocicu, tako da ne treba ulje dolivat...Ionako je poskupjelo, ovo jestivo hahaha