Author Topic: Klasični meteorološki instrumenti  (Read 45359 times)

Madjo

  • Guest
Klasični meteorološki instrumenti
« on: January 13, 2010, 13:54:14 »
Slika dolje,kisomjer Helmanovog tipa,sastoji se iz 5 djelova:
-drzac kisomjera ili stub
-gornji dio ili slivnik posude
-donji dio ili posuda
-kantica ili bocica  
-drzac bocice
Uz kisomjer,potrebno je imati tacno odredjenu menzuru,koja mjeri kolicinu padavina u mm.
Otvor kisomjera je tako podesen prema menzuri da 1 mm taloga u menzuri daje 20 grama vode,sto odgovara kolicini padavina od 1 litra na povrsini od 1 m2.
 Kisomjer se postavlja tako da se vrh posude nalazi na 1 m visine.Takodje je jako bitno da se nalazi podalje od kuce,drveca i svega sto bi pravilo prepreku da slobodno padavine upadaju u kisomjer.
Mjerenje se vrsi presipanjem vode u menzuru i ocitavanjem skale u mm.Menzura mjeri do 10 mm,tako da ako je u pitanju bila nesto veca kisa menzuru treba puniti vise puta,a ukupnu kolicinu sabrati kao zbir pojedinacnih ocitavanja.
 Snijezne padavine se mjere otopljavanjem napadalog snijega u gornjem dijelu posude,a prije toga treba ocistiti snijeg s vanjske strane.Nakon topljenja,voda se izmjeri kao kisa.Bitno je kisomjer postaviti malo dalje od peci,pokriti ga komadom kartona da sto manje isparava tecnost.
Bocica kisomjera moze primiti 50-tak mm,ako se prepuni ona se dalje sliva u donji dio posude,tako da je kapacitet ovog kisomjera oko 130-140 mm.
Mjerenje se vrsi svakog jutra u 06h po srednjeevropskom vremenu,sto znaci kod nas zimi u 07h a ljeti u 08h,i prestavlja kolicinu padavina za 24h prethodnog dana.Moze se uraditi i vanredna mjerenja,ako postoji opasnost od obilnih padavina da se nebi prepunio kisomjer.Dakle izmjeri se kolicina,isprazni se kisomjer i zapise se sa strane i ujutro se sabere.
« Last Edit: March 02, 2010, 14:00:10 by Madjo »

Madjo

  • Guest
Re: Klasicni meteoroloski instrumenti
« Reply #1 on: January 13, 2010, 13:58:21 »
Gornji i donji dio posude kisomjera

Madjo

  • Guest
Re: Klasicni meteoroloski instrumenti
« Reply #2 on: January 13, 2010, 14:01:56 »
Svi djelovi Helmanovog kisomjera,izuzev drzaca(nijesam ga htio skidat)
Tu je i menzura.

Offline Rade

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 1323
Re: Klasicni meteoroloski instrumenti
« Reply #3 on: January 13, 2010, 14:09:49 »
Baš mi je ovakva tema trebala ;) Bravo Mađo!
Đe imaju da se kupe kod nas gotovi kišomjeri?

Madjo

  • Guest
Re: Klasicni meteoroloski instrumenti
« Reply #4 on: January 13, 2010, 14:24:25 »
Neznam ima li idje,ja sam ovaj dobio iz Hidrometeoroloskog Zavoda.
Ima i drugih tipova kisomjera,savremenijih,ali ja sam zadovoljan tacnoscu ovog Helmanovog tipa.Nesto ti ja ne volim automatiku i tehniku,mehanika i klasika zakon!
Mene je bio potreban,a vi u Pg imate stanicu tako da imate podatke o kol padavina.
 

Offline dino_mo

  • Newbie
  • *
  • Posts: 31
Re: Klasicni meteoroloski instrumenti
« Reply #5 on: January 16, 2010, 16:08:29 »
Cestitke Madjo na poklonu  :)
Lijepa reportaza za one neupucene.
Ja vec odavno trazim jedan ovakav, jednostavno zelim imati klasicni mehanicki instrument, kako bih i mogao vrsiti poredjenje, ukoliko nekad bude potrebe.
Pronasao sam i firmu, ovdje u Bosni i Hercegovini koja se bavi prodajom meteo opreme, one profesionalne, i cijena me prilicno iznenadila i ohladila. Preko 200Eura je potrebno izdvojiti za ovakvu stvarcicu, naravno, bez troskova postavljanja i stuba na koji se pricvrscuje.
Mislim da bi se to moglo napraviti za mnogo manju sumu novca kod nekog limara, uz tacne dimenzije, ali onda dolazi problem sa menzurom. Kako, sta, gdje?

Na netu sam gledao slican tip kisomjera. I oni u trgovinama su ga nazvali Hellmanov. Mislim, u principu, gotovo da je isti samo sto na otvoru posude nema jasno oivicen rub. Menura mu je podijeljena na 1mm, i kapacitet tu negdje. Medjutim, dosta je jeftiniji. Na ebay-u i slicnim prodavnicama moze se kupiti po cijeni od 50.-tak Eura.
Evo i linka, da vidite kako izgleda:
http://www.suederluegumwetter.de/Hellmann.html

Madjo

  • Guest
Re: Klasicni meteoroloski instrumenti
« Reply #6 on: January 16, 2010, 17:13:46 »

Pronasao sam i firmu, ovdje u Bosni i Hercegovini koja se bavi prodajom meteo opreme, one profesionalne, i cijena me prilicno iznenadila i ohladila. Preko 200Eura je potrebno izdvojiti za ovakvu stvarcicu, naravno, bez troskova postavljanja i stuba na koji se pricvrscuje.
Mislim da bi se to moglo napraviti za mnogo manju sumu novca kod nekog limara, uz tacne dimenzije, ali onda dolazi problem sa menzurom. Kako, sta, gdje?

Dino,skupo je to kod vas.Nego,kod vas se makar ima dje kupit meteo oprema,a kod nas nidje.
Predlazem ti Dino da to napravis od plastike.Kao osnovnu komponentu mozes iskoristit siru plasticnu cijev od vodovoda i nesto slicno.Naravno,od lima je najbolje ali vrlo je tesko limaru napraviti savrsen cilindricni oblik bez masinskog savijanja.A dati pare za nesto sto neugledno izgleda nije bas najsretnije. ;)
Nosac kisomjera nije problem napravit.
Sto se tice menzure,i nju mozes napravit,ali posto napravis kisomjer.Uzmes neku bocicu i po njoj markerom precizno oznacis mjere.Kako?Znaci,20 grama vode iz kisomjera ove velicine predstavlja 1 mm na menzuri.Potom ponovis stvar dodavajuci po 20 grama vode.Potrebna ti je precizna kuhinjska vaga.
 Ja ti mogu dati mjere-precnik,poluprecnik,obim,visina kisomjera,precnik gornjeg ruba itd. uz neku skicu,pa da pokusas sam napravit.
I zaboravio sam reci da je moja menzura preciznosti 0,1 mm.Nema kud bolje ! :)

Offline dino_mo

  • Newbie
  • *
  • Posts: 31
Re: Klasicni meteoroloski instrumenti
« Reply #7 on: January 16, 2010, 18:47:59 »
Ma nije to Madjo samo kod nas. To je firma koja uvozi te instrumente iz Njemacke od firme Lambrecht i sli.
Kao i sva met. oprema i taj instrument je jako skup. Zar nije dovoljan podatak da najobicniji termometar kosta oko 75Eura.
Postoji i kod vas (odnosno zastupnici za Srbiju i Crnu i Goru) par firmi koje se bave tim, a ako nekome trebaju podaci, kontakt, nek se jave na PP. Pri tome, vjerovatno se moraju dodatno placati putni troskovi, carina, porez ili kako to vec kod vas ide.
Mislim da i Zavodi to izradjuju kod nekih firmi koje se bavi limarijom, samo kupe ondaj gornji obruc, otvor kisomjera, a ostalo je lahko i ne mora biti neka velika preciznost. Uz tacne dimenzije, da se to lijepo napraviti.

Bas sam negdje na Netu gledao taj od plastike. Dobro uradjeno i izvedeno za nekakvu privatnu amatersku svrhu. Mozda za poljoprivrednike najbolje rjesenje. Medjutim, kako ja vodim evidneciju i arhivu svih met. parametara bilo bi malo neozbiljno uzimati takve podatke kao validne, a posebno vrsiti umjeravanje digitalne stanice pomocu njega ;)
Sto se tice dimenzija kisomjera, znam samo da bi gornji otvor trebao biti gotovo 16 cm, ako mu je P=200cm2.
Taj u tebe je onaj kojeg koriste hidrometeoroloski zavodi, tako da ima najbolju preciznost i tacnost. :) :)
Samo, po mom misljenju, kad se ocekuje velika kolicina padavina bilo bi bolje izvaditi onu kanticu u donjoj posudi gdje se sljeva voda, kako bi moglo stati vise vode. ;)

Madjo

  • Guest
Re: Klasicni meteoroloski instrumenti
« Reply #8 on: January 16, 2010, 19:53:30 »
Vjerovatno je taj isti termometar u Njemacku oko 40 eura.Nase firme ,kad uvoze "robu" za koju nema konkurenciju,dignu cijene gotovo duplo.To je pljackanje naroda.Da ja znam,nema nijedna firma u CG da se bavi meteo opremom.
Dino,zasto bi bilo neozbiljno uzimat podatke sa plasticnog kisomjera,ako je pravilno uradjen i ako postoji menzura?Sasvim ista stvar.Najbitnija je povrsina ulazna gornjeg dijela,ostalo nije bitno puno.Jedino da ne toci nedje :D
Kantica ili bocica u donjem dijelu je uradjena zato da bi olaksalo presipanje u menzuru,kao i kakvu-takvu zastitu od zamrzavanja.U nju staje 50-tak mm,kad prelije u donji dio stane komotno jos 70-80 mm.Znaci nema brige,cak ni za moje kisovite krajeve.Istina,par puta sam mora mjerit u toku dana zbog jake kise,al to je rijetko.
U gornjem dijelu ima prostora da padne 20 cm snijega,otprilike,ako je temp u plusu snijeg se lagano otapa i slazi u kanticu kroz lijevak.
Najgore je kad pada konstantno snijeg i napuni kisomjer,onda se mora postavit drugi kisomjer(ako postoji) a ovaj ostaviti da se otapa.Ja nemam rezervni,ali se snadjem,prespem brzo snijeg u neki sud i vratim kisomjer na mjesto.

Offline dino_mo

  • Newbie
  • *
  • Posts: 31
Re: Klasicni meteoroloski instrumenti
« Reply #9 on: January 16, 2010, 20:19:16 »
Pa upravu si. Za taj isti termometar dobio sam ponudu od firme iz Njemacke i kosta 53 Eura.
Nema ni kod nas firma kojoj je osnovna djelatnost meteo oprema, ali suradjuju i moguce je nabaviti preko njih. Kod nas ima par privatnih i drze kompletno trziste BiH, postavljanje i servisiranje kako hidroloske tako i meteorloske opreme.
Ma problem je kod sopstvene izrade kisomjera, bilo plasticnog bilo onog od lima je upravo nepreciznost. Jako tesko je to napraviti toliko precizno da bi se podaci poklapali u 0,1mm. To se po nekom mom vidjenju mora raditi masinski, ali mozda se varam.
Jedan ovakav kosta oko 50 Eura http://www.globe-swiss.ch/de/Angebote/Shop/media/Zoom/Regenmesser.jpg .
Mislim da bi bilo isplatnije i tacnije kupiti ga nego sam praviti i kisomjer i menzuru, jer ne znam koliko da se bude precizno vrlo je moguce da se greska nehoticno i nesvjesno napravi.
Nije problem, kazem, za poljoprivrednike, koji mogu zaokruziti na par litara, ali kada se radi o decimali  ???

Ma dobro, onda kantica ne predstvalja problem. Svakako da je bolje da je ima, ali eto kada se zna da ce jaka kisa i da nema opasnosti od smrzavanja moze se izvadit. (i stiti od isparavanja)
Snijeg kod mene ne moze biti problem ;D, ali eto vec si se snasao  :)

Vidim malo si ga i obojao? Neki razlog ili estetike radi?  :)

Madjo

  • Guest
Re: Klasicni meteoroloski instrumenti
« Reply #10 on: January 16, 2010, 20:33:17 »
 Hahaha,najvise sam ga ofarba unutra iz razloga da lakse klize kisne kapi do lijevka.Znas li sto mi se desilo onda-preglatko je i kapi se zadrzavaju malo duze na zidove od kisomjera! Tu sam se zeznuo,ali vremenom ce to klizat bolje.
Ok,menzuru je nezahvalno pravit,a kisomjer moze.Nije to toliko tesko Dino..Svasta se radi.
Ovaj kisomjer s ovog linka nebih nikad kupio.Providan je,znaci isparavalo bi kad grane sunce,skala je ugravirana na njega sto znaci da mora bit postavljen 100% pod libelu inace kazuje netacno.
Dino,nabavi menzuru,to je jeftino a kisomjer napravi,prijateljski savjet.Sve je to razmera i proracun.

Offline dino_mo

  • Newbie
  • *
  • Posts: 31
Re: Klasicni meteoroloski instrumenti
« Reply #11 on: January 16, 2010, 20:55:22 »
Pa za to klizanje  ;D pogledaj u trgovinama gdje prodaju boju i lakove. Ima onaj WD, pips. Napipisaj zidove tim pa ces vidjet kako lete kapi  :D
Kod nas se tako zove, ali se raspitaj pa ce ti prodavac sigurno znat reci, samo mu objasni  ;)

Da, ovo je kisomjer gdje odmah nakon kise moras izmjeriti kolicinu.
A sto se tice menzura. Da li moze svaka, ili mora biti neka posebna za taj kisomjer? Gdje naci tako preciznu? Neke mozda poljoapoteke, jer oni to dosta koriste, ili ljekarske? Ne vidim drugu mogucnost.

A vec mi se vrti neka ideja o kisomjeru 8)

Madjo

  • Guest
Re: Klasicni meteoroloski instrumenti
« Reply #12 on: January 16, 2010, 21:02:45 »
Da,i kod nas isto,WD sprej.
Raspitaj se u vas Hidrometeoroloski zavod,mozda imaju viska.
Sad mi je palo na pamet,da se raspitas u skolu(ako si ucenik,student),na primjer u ucionicu ili kabinet hemije,sigurno tamo imaju menzure.
Ja cu sad slikati menzuru,da vidis kakvu ja imam.

Offline dino_mo

  • Newbie
  • *
  • Posts: 31
Re: Klasicni meteoroloski instrumenti
« Reply #13 on: January 16, 2010, 21:12:02 »
Ma nema potrebe da se mucis... Vidi se na gornjoj slici...
Ma tesko da bih ista mogao dobiti od Zavoda. Jako stara oprema, malo sredstava se odobrava + recesija... :-\
U skoli sam bas u hem.laboratoriji gledao neke, ali je to sve procedura, jer kod nas su prije svega dvije skole pod jednim krovom (bosnjacki i hrvatski nastavni plan) + koledz ujedinjenog svijeta. Svi tu laboratoriju koristimo za vjezbe, a koledzova je oprema, tako da bi se tu malo moglo uciniti.

Madjo

  • Guest
Re: Klasicni meteoroloski instrumenti
« Reply #14 on: January 16, 2010, 21:23:24 »
Evo je Dino,samo da uploadujem slike.
Nagradno pitanje:koliko mm vode je na drugoj slici? ;)
« Last Edit: January 16, 2010, 21:27:02 by Madjo »

Offline dino_mo

  • Newbie
  • *
  • Posts: 31
Re: Klasicni meteoroloski instrumenti
« Reply #15 on: January 16, 2010, 21:35:49 »
Uh, moj vrat  ;D
6,8 mm koliko mogu vidjeti 8) ili 136 grama vode ;)

Hajde sad nagrada  :D hahahah

Madjo

  • Guest
Re: Klasicni meteoroloski instrumenti
« Reply #16 on: January 16, 2010, 21:44:00 »
Tacno.Nagrade nema :D
Mislim,poenta je kako to precizno mjeri,tako da moje podatke treba smatrati izuzetno pouzdanima.
Nemam iskustva s automatskim stanicama,posebno me interesuje kako funkcionise kisomjer.Ponekad pratim Crometeo forum,desavaju im se greske po pitanju kol padavina,kako oni kazu.Zato ja volim klasiku,najsigurnija je i najtacnija,a bogami ponekad se moram skvasit dok izmjerim. :D

Offline dino_mo

  • Newbie
  • *
  • Posts: 31
Re: Klasicni meteoroloski instrumenti
« Reply #17 on: January 16, 2010, 21:50:24 »
 :D
Automatski kisomjeri rade na principu klackalica / vaga.
Sutra cu uslikati par slika, ovog preciznijeg (0,2mm) i onog nesto manje preciznosti (0,5mm) i uz slike slijedi objasnjenje  :)
Ja, u evo nesto vise od godine sa ovim preciznijim nisam imao niti najmanju gresku, osim jednom, kada su udari bure dosezali 30m/s. Desavalo se to da vjetar zaljulja stub na kojem je kisomjer da bi se unutar njega klackalice pomjerile i na displeju mi ocitali nekoliko litara. Ali to se vrlo jednostavno edituje u softveru.

Madjo

  • Guest
Re: Klasicni meteoroloski instrumenti
« Reply #18 on: January 16, 2010, 21:55:27 »
Ha,pretpostavljao sam.
Koliki je kapacitet i prazni li se rucno? Na koji nacin mjeri trenutni intezitet padavina,isto klackalica ili neki senzor ?

Offline dino_mo

  • Newbie
  • *
  • Posts: 31
Re: Klasicni meteoroloski instrumenti
« Reply #19 on: January 16, 2010, 22:04:36 »
Cim se klackalica napuni, obori se na suprotnu stranu i voda se prospe van! Mjeri jednostavno sve dotle dok displej moze prikazati cifru.
Sto se tice intenziteta padavina to se racuna programski, nema posebnog senzora. Broj klackanja u minuti ili nesto slicno, i prikaze kao tendenciju.

Madjo

  • Guest
Re: Klasicni meteoroloski instrumenti
« Reply #20 on: January 16, 2010, 22:15:10 »
Super! To je prava stvar za mene,lijenog Crnogorca :D
Samo iz jednog razloga bih volio imat automatski kisomjer-da pratim intezitet kise.Ovaj moj kraj pod Lovcenom je specifican po pitanju kolicine i inteziteta padavina.
Jos da te pitam,ima li da se kupi samo kisomjer,bez ostalih senzora i mjerila,a naravno da ide s njim onaj mali displej i bezicna veza? nego te zamaram

Offline dino_mo

  • Newbie
  • *
  • Posts: 31
Re: Klasicni meteoroloski instrumenti
« Reply #21 on: January 16, 2010, 22:26:04 »
To si ti rekao  ;D haha
Pa gledaj, ima za kupit, samo nesto jeftinije, a da racuna intenzitet neces naci.
Evo, npr. kod nas ima nesto ovakvo http://www.conrad.ba/product_info.php/cPath/1_32_1327/products_id/2746 To je ono za kucnu upotrebu. Ima i termometar pa i nije skup za ono sto nudi.
Medjutim, ovaj moj je dosta skuplji. Na americkom trzistu je 75 Eura, a i kod nas mu se cijena bitno ne mijenja. Na to idu jos troskovi carine, pdv-a...
Cak i onaj kisomjer od ws3600 kojeg imam ne racuna, (odnosno nije racunao, jer mi se povario - grom sprzio stanicu) intenzitet.
Mislim da postoje manji kisomjeri proizvodjaca Oregon, ali im je rezolucija 1mm. I njihova cijena prelazi 50Eura i skupa je u odnosu za puno bolje koji dodju u sklopu stanica.

Madjo

  • Guest
Re: Klasicni meteoroloski instrumenti
« Reply #22 on: January 16, 2010, 22:42:51 »
Hm..u Conrad ima svacega! I cijene bas povoljne,za nas.
Dino,fala ti za sve korisne informacije.Rado bih postavio jednu stanicu dolje u vocnjak,ali trenutno se nema para.U pravu si,najbolje je kompletnu stanicu kupit,sve parametre na displeju pratit.Dokle je tehnika dogurala..

Offline dino_mo

  • Newbie
  • *
  • Posts: 31
Re: Klasicni meteoroloski instrumenti
« Reply #23 on: January 16, 2010, 22:53:54 »
Da, dokle je tehnika dogurala, a svakim danom veelikim korakom ide naprijed.
Evo malo da vidis kako to u mene na kompu izgleda:
Na prvoj slici su podaci uzivo, a na drugoj arhiva dana...

Madjo

  • Guest
Re: Klasicni meteoroloski instrumenti
« Reply #24 on: January 16, 2010, 23:04:13 »
Sjajno..nemam rijeci !
Lijepo,pregledno,korisno,zanimljivo,svi parametri na dlanu !
Pomamices me,bice da se ide u banku da se dize kredit za stanicu ;)