Author Topic: Zvanična mjerenja, nezvanična zapažanja  (Read 56715 times)

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Zvanična mjerenja, nezvanična zapažanja
« Reply #25 on: October 01, 2009, 23:57:15 »
Evo satelitskog snimka 15 minuta prije ponoći. U Podgorici umjerena kiša.

Madjo

  • Guest
Re: Zvanična mjerenja, nezvanična zapažanja
« Reply #26 on: October 02, 2009, 00:08:06 »
A iznad Boke komad vedrog neba se vidi.Smijesno..
A jos prokapa...Sto se cini od vremena

Offline Miloš

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 5688
Re: Zvanična mjerenja, nezvanična zapažanja
« Reply #27 on: October 02, 2009, 00:09:19 »
U Baru sada oblačno i suvo uz povremeno sijevanje u daljini, dok se vjetar pošteno razduvao, promjenljivog smjera je, iako su modeli crtali uglavnom SE smjer.

Madjo

  • Guest
Re: Zvanična mjerenja, nezvanična zapažanja
« Reply #28 on: October 02, 2009, 00:14:32 »
Barem se kod tebe napadalo,Milose.Ovaj Lovcen nicemu ne sluzi,ne da kisi put ovamo.Oblaci se raspukli,i idu prema unutrasnjosti.

Offline Miloš

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 5688
Re: Zvanična mjerenja, nezvanična zapažanja
« Reply #29 on: October 02, 2009, 00:19:48 »
Mađo, ja mislim da je to samo uvod u ono što slijedi sjutra... GFS i EC su se usaglasili oko obilnih padavina u cijeloj CG, tako da teško mogu da očekujem ispod 50mm, kod tebe možda i 100mm. ;)

Evo još jedne zanimljive slike, ESTOFEX koji je stavio CG primorje u drugi stepen upozorenja, zbog mogućnosti obilnih padavina i pijavica na moru:


Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Zvanična mjerenja, nezvanična zapažanja
« Reply #30 on: October 02, 2009, 00:22:12 »
Tako je Miloše, glavnina padavina tek slijedi. Počinje tokom jutra,uglavnom slabe do umjerene padavine, ali zato od sredine dana bi ponegdje moglo dobro da padne.

Offline Miloš

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 5688
Re: Zvanična mjerenja, nezvanična zapažanja
« Reply #31 on: October 02, 2009, 02:33:45 »
U Baru strašna oluja !  :o Jedna od jačih u zadnjih par godina. Ovakav potop uz grad i veoma jaku grmljavinu ne pamtim, odavno. Do 2h je palo samo 9mm kiše, a u prethodnih 15 minuta makar 2-3 puta više, i ne namjerava da prestane.

Sat. slika:

« Last Edit: October 02, 2009, 02:35:26 by Miloš »

Offline Miloš

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 5688
Re: Zvanična mjerenja, nezvanična zapažanja
« Reply #32 on: October 02, 2009, 09:56:53 »
Nakon noćašnjeg 20-minutnog nevremena, u Baru je u toku noći bilo još povremene kiše sa grmljavinom. Do 8h je palo 52mm. Osim Bara, obilnije padavine je imao samo još i Ulcinj. Evo količina padavina u Crnoj Gori u prethodnih 12h:

Bar 52mm
Ulcinj 36mm
Budva 21mm
Cetinje 12mm
Podgorrica (aerodrom) 9mm
Podgorica 8mm
Herceg-Novi 6mm
Tivat 5mm
Kotor 4mm
Šavnik 3mm
Danilovgrad 2mm
Ostali gradovi nisu imali mjerljivih padavina.

Madjo

  • Guest
Re: Zvanična mjerenja, nezvanična zapažanja
« Reply #33 on: October 02, 2009, 10:56:51 »
Bravo Milose.Kod tebe vidim bilo dobre kise.Na Njegusima do 08.00h palo 5,5 mm kise,tokom jutra je padala umjerena i postepeno pojacava.Do sada,tj do 10.55 h palo ukupno 19,7 mm od ovog ciklona.
Imao je i Petrovac kise,do 08h palo 23 mm.
« Last Edit: October 02, 2009, 13:47:01 by Madjo »

Offline Miloš

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 5688
Re: Zvanična mjerenja, nezvanična zapažanja
« Reply #34 on: October 02, 2009, 20:25:06 »
U Baru tokom većeg dijela dana bilo povremene kiše, ukupno je palo svega 4mm. Bar i Ulcinj jutros bili na vrhu liste, a uveče na dnu, tako da je sve došlo na svoje. :) Padavine od 8h do 20h:

Herceg-Novi 37mm
Žabljak 30mm
Tivat 25mm
Kolašin 18mm
Nikšić 16mm
Podgorica 14mm
Golubovci 14mm
Pljevlja 8mm
Bar 4mm
Ulcinj 3mm

Madjo

  • Guest
Re: Zvanična mjerenja, nezvanična zapažanja
« Reply #35 on: October 02, 2009, 20:35:42 »
Kod mene bilo tokom citavog dana slabe do umjerene kise do maloprije kada je stala.U drugom dijelu dana bile intezivnije padavine.
U istom vremenskom periodu kod mene na Njeguse je palo 44 mm.

Madjo

  • Guest
Re: Zvanična mjerenja, nezvanična zapažanja
« Reply #36 on: October 03, 2009, 08:51:33 »
Tokom posljednje 24 h na Njeguse palo 72,2 mm kise.
Ukupne padavine od ovog ciklona iznose 77,6 mm za sada,jer i jutros pada slabim intezitetom.

Madjo

  • Guest
Re: Zvanična mjerenja, nezvanična zapažanja
« Reply #37 on: October 03, 2009, 10:33:25 »
Padavine u Crnoj Gori u 08h:
Tivat  38 mm
Niksic  36 mm
Golubovci 36 mm
Pljevlja  32 mm
Vrlo ujednacene cifre,sto dovodi do zakljucka da su padavine u skoro citavoj Crnoj Gori bile slabog inteziteta i konstantne.
Kasnije cu dopunit listu sa ostalim gradovima. 

Offline Miloš

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 5688
Re: Zvanična mjerenja, nezvanična zapažanja
« Reply #38 on: October 03, 2009, 12:02:14 »
U Baru tokom cijele noći bilo slabe kiše uz jak vjetar, palo je znatno manje kiše nego u ostatku Crne Gore, 13mm. Evo količina padavina u zadnja 24h:

Njeguši 72mm
Cetinje 72mm
Žabljak 55mm
Herceg-Novi 46mm
Mojkovac 46mm
Šavnik 45mm
Kolašin 43mm
Bijelo Polje 40mm
Tivat 38mm
Nikšić 36mm
Golubovci 36mm
Pljevlja 32mm
Podgorica 30mm
Berane 30mm
Ulcinj 29mm
Rožaje 29mm
Berane 29mm
Plav 28mm
Kotor 28mm
Danilovgrad 27mm
Bar 17mm
Budva 12mm

A evo i ukupnih padavina od ovog ciklona, za sada. Ne vjerujem da će biti više bitnijih promjena na ovoj listi:

Cetinje 84mm
Njeguši 78mm
Bar 69mm
Ulcinj 65mm
Žabljak 55mm
Herceg-Novi 52mm
Mojkovac 46mm
Šavnik 45mm
Golubovci 45mm
Kolašin 43mm
Tivat 43mm
Bijelo Polje 40mm
Podgorica 38mm
Nikšić 36mm
Budva 33mm
Kotor 32mm
Pljevlja 32mm
Berane 30mm
Danilovgrad 29mm
Rožaje 29mm
Berane 29mm
Plav 28mm
« Last Edit: October 03, 2009, 13:44:53 by Miloš »

Madjo

  • Guest
Re: Zvanična mjerenja, nezvanična zapažanja
« Reply #39 on: October 03, 2009, 13:30:20 »
Svaka ti cast.Taman sam sredjivao tabele,ustedio si mi trud.
Po podacima koje ja imam mislim da je Bar prethodne noci dobio 17 mm,ne 13.
Sto se tice Njegusa,ispravi tabelu,od juce je palo 72,2 mm,kao Cetinje,a sve ukupno iznosi 77,6 mm.Znaci manje nego Cetinje.
Bice tu jos par litara sto pada od jutros.
Pohvale za tvoj trud da sve ovako pregledno uradis.

Offline Miloš

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 5688
Re: Zvanična mjerenja, nezvanična zapažanja
« Reply #40 on: October 03, 2009, 13:46:58 »
Po podacima koje ja imam mislim da je Bar prethodne noci dobio 17 mm,ne 13.

4mm juče do 20h i još 13mm do 8h, ukupno 17mm. Tako sam i napisao u tabeli.
Ispravio sam za Njeguše, mogao bi ti da dodaš podatak za Petrovac, jer ja nemam... Vidio sam da si juče bio napisao.

Inače, u Baru od jutros nije bilo mjerljivih padavina.

Madjo

  • Guest
Re: Zvanična mjerenja, nezvanična zapažanja
« Reply #41 on: October 03, 2009, 14:14:20 »
Za Petrovac jutros nema podataka,kako ni kol.padavina tako ni tmax/tmin
Neznam zasto nema
« Last Edit: October 03, 2009, 14:20:09 by Madjo »

Madjo

  • Guest
Re: Zvanična mjerenja, nezvanična zapažanja
« Reply #42 on: October 03, 2009, 14:30:41 »
Jutros u Zabljaku min temperatura svega 2,4 C.Mislim da je Durmitor mogao osvanut pod snijegom.

Offline Miloš

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 5688
Re: Zvanična mjerenja, nezvanična zapažanja
« Reply #43 on: October 03, 2009, 20:36:06 »
U Baru je tokom popodneva bilo kratkotrajne kiše, palo je novih 1mm, tako da sad padavine od ovog ciklona mogu da zaokružim na 70mm, što predstavlja polovinu ukupne količine padavina koja je normalna za oktobar.

Madjo

  • Guest
Re: Zvanična mjerenja, nezvanična zapažanja
« Reply #44 on: October 03, 2009, 23:04:59 »
Znaci jos jedan ciklon i eto prosjek za oktobar kod tebe.
Na Njeguse je tokom prijepodneva palo 4 mm,i ukupne padavine iznose 81,6 mm.Sasvim sam zadovoljan,dosla je voda i puni se bistijerna.  :))
Nego me interesuje Milose,s obzirom da si iz grada pod planinom Rumijom,postoji li neka padavinska stanica ili neko ko mjeri padavine u zaledje Rumije,prevashodno mislim na sjeverni dio planine i obliznja sela,a da leze otprilike na 600-700 metara?Jer imamo stanicu u podnozje Orjena u Crkvice,takodje imamo Cetinje i Njeguse pod Lovcenom,steta bi bilo da i podnozje Rumije nema neku padavinsku stanicu.Mislim da bi podaci bili veoma interesantni,nekako mi Rumija lezi povoljnije nego Lovcen i Orjen,juznije i otvorenije ciklonskim aktivnostima sa Sredozemlja,a uz to masiv Rumije dominira sirom okolinom(sjecas se snijega u februaru mjesecu kada je definitivno najvise snijega palo na Rumiji).Sa kopnene strane je i Skadarsko jezero i to moze biti povoljnost za obilne padavine.
Ja ne znam bas koja su sela neposredno pod planinom,mozda ti znas koji bi lokalitet imao najpovoljniji polozaj za dobre padavine.
Pod tim mislim da se ne uracunava Crmnica kao direktno mjesto pod Rumijom.
Sto ti mislis o ovome?

Offline Miloš

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 5688
Re: Zvanična mjerenja, nezvanična zapažanja
« Reply #45 on: October 03, 2009, 23:58:07 »
Znaci jos jedan ciklon i eto prosjek za oktobar kod tebe.
Na Njeguse je tokom prijepodneva palo 4 mm,i ukupne padavine iznose 81,6 mm.Sasvim sam zadovoljan,dosla je voda i puni se bistijerna.  :))
Nego me interesuje Milose,s obzirom da si iz grada pod planinom Rumijom,postoji li neka padavinska stanica ili neko ko mjeri padavine u zaledje Rumije,prevashodno mislim na sjeverni dio planine i obliznja sela,a da leze otprilike na 600-700 metara?Jer imamo stanicu u podnozje Orjena u Crkvice,takodje imamo Cetinje i Njeguse pod Lovcenom,steta bi bilo da i podnozje Rumije nema neku padavinsku stanicu.Mislim da bi podaci bili veoma interesantni,nekako mi Rumija lezi povoljnije nego Lovcen i Orjen,juznije i otvorenije ciklonskim aktivnostima sa Sredozemlja,a uz to masiv Rumije dominira sirom okolinom(sjecas se snijega u februaru mjesecu kada je definitivno najvise snijega palo na Rumiji).Sa kopnene strane je i Skadarsko jezero i to moze biti povoljnost za obilne padavine.
Ja ne znam bas koja su sela neposredno pod planinom,mozda ti znas koji bi lokalitet imao najpovoljniji polozaj za dobre padavine.
Pod tim mislim da se ne uracunava Crmnica kao direktno mjesto pod Rumijom.
Sto ti mislis o ovome?

Nema, na žalost, nikakva klimatološka ni padavinska stanica na barskim planinama...  :( Što se tiče druge strane planina, najbliža kilmatološka stanica je u Virpazaru, mada se ni iz nje nigdje ne šalju dnevni podaci, možda samo u bazu podataka zavoda. Na osnovu: http://195.66.163.23/klimatologija/grafici/Virpazar.jpg , zaključujemo da je klima Crmnice, što se padavina tiče, najbliža tvom kraju, dok je sa temperaturama znatno bliža Podgorici i Zetskoj i Bjelopavlićkoj ravnici. Takođe, jedna od karakteristika te klime su, ne toliko česti, koliko obilni snjegovi zimi. Posebno su zanimljive situacije kada tamo padne snijeg, dok se sa južne strane planine sniježna granica spusti na nekih 800m.

Dobro poznajem geografiju Rumije i Sutormana, naročito sa strane koja gleda ka moru. Idealno mjesto za stanicu bi bilo jedno polje (ili dolina) na Rumiji koje leži na nekih 700-900m ispod vrhova Rumije. Tu se nalazi naseljeno mjesto Mikulići. Uvijek mi je želja bila da jednom, negdje u budućnosti, postavim jednu AMS gore. Ali...  :-\ Što se druge strane planina tiče, ne znam da postoji neko pogodnije mjesto s obzirom da je vrlo strmo i prva sela se nalaze na nekih 200-300mnv.

Ne bih se složio sa tobom da Rumija dobija više padavina od Lovćena i Orjena. Ako idemo od Ulcinja, prema sjeverozapadu primorja, prosječna količina padavina raste (iako se to baš ne primjećuje u zadnje vrijeme  ???), tako da je Herceg-Novi najkišovitiji primorski grad. Samim tim, logično je i da količina padavina u zaleđu raste u tom smjeru. Zato se najkišovitije mjesto u Evropi, Crkvice, nalazi upravo u planinskom zaleđu Orjena.

Offline Branko Micev

  • Newbie
  • *
  • Posts: 49
Re: Zvanična mjerenja, nezvanična zapažanja
« Reply #46 on: October 08, 2009, 09:33:35 »
Kotline i riječne doline na sjeveru CG jutros, 08.10.2009., pod maglom.   U ovim predjelima je  vlada jaka inverzija temperature (temperatura vazduha sa visinom raste, u  9h temperatura na Žabljaku 14C u Pljevljima 8C! ) a prizemni sloj atmosfere je veoma stabilan. U tim slučajevima preti opasnost od zagadjenja tj., od prekomjerne koncentracije dima  i sl. lokalnih razmjera. U ovim situacijama raspoloživa zapremina za prihvat zagadjujućih gasova je limitirana  i ograničena je do sloja vrha inverzije (vrh inverzije dodje vam kao poklopac na šerpi). 

A slika pokazuje pogled na maglu sa meteo satelita:

Offline Branko Micev

  • Newbie
  • *
  • Posts: 49
Re: Zvanična mjerenja, nezvanična zapažanja
« Reply #47 on: October 10, 2009, 14:30:18 »
I danas, treći dan uzastopno na Žabljaku rekordna Tmax. Danas u 13h T=21.8C rekordna za današnji dan za pola vijeka. Sada upisujemo rekorde za Tmax za dva tri dana upisivaćemo izgleda rekorde za Tmin...

Madjo

  • Guest
Re: Zvanična mjerenja, nezvanična zapažanja
« Reply #48 on: October 11, 2009, 10:51:53 »
Pada jaka kisa evo pola sata,uz vjetrove sjevernih smjerova,palo otprilike 30 mm.

Madjo

  • Guest
Re: Zvanična mjerenja, nezvanična zapažanja
« Reply #49 on: October 11, 2009, 12:04:48 »
Pada li pada,i dalje jakim intezitetom.Padavine u zadnje sat vremena preko 70 litara.