Author Topic: Jun 2023.  (Read 4926 times)

Offline Nikola

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6633
Jun 2023.
« on: June 01, 2023, 00:01:13 »
Klimatološko ljeto počinje oblačnim i svježim vremenom.

T 19.5C

Offline Nikola

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6633
Re: Jun 2023.
« Reply #1 on: June 01, 2023, 17:12:38 »
Dobra formacija kod jezera,ide to direkt na PG.

T 28C

Offline Dusko

  • Jr. Member
  • ***
  • Posts: 302
Re: Jun 2023.
« Reply #2 on: June 02, 2023, 15:26:42 »
AMS Cetinje od preksinoć ne daje znake života, minimalci i padavine se već nekoliko dana ne očitavaju (upisuju) u Herceg Novom.... ?! Kad pomisliš da gore ne može, zavod ipak iznenadi  :07:

@Nikola se, vidim, bori svim silama da održi forum, a i tu smo utanjili. Nadam se, samo trenutno :119:

U Bg danas toplo i sparno, oko podne dobar pljusak uz grmljavinu dvadesetak minuta. Trenutno 23 oC

Offline Nikola

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6633
Re: Jun 2023.
« Reply #3 on: June 03, 2023, 00:54:08 »
Svitka prema Danilovgradu,vidim na mapi ima blicanja između DG-NK.Uzrok je priliv svježijeg vazduha iz srednje Evrope,potpomognutim prolazom visinske doline sa sjevera Evrope i slabog AC iz srednjeg Jadrana,dok iz Egejskog mora imamo visinski ciklon.Ovaj središnji dio od NK do PG je imao nešto energije koja se aktivirala.


Offline Nikola

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6633
Re: Jun 2023.
« Reply #4 on: June 03, 2023, 01:53:00 »
Cb se formira na visini od oko 2-2.5km što je na nekih 750-800mb.Ono što se može primijetiti je da kad imamo slabo strujanje i visok pritisak u višim slojevima vrh Cb-a(nakovanj) prelazi u visoku oblačnost jer je oblak stacioniran pa ulazne tople struje vrše kondezaciju koja se poput erupcije vulkana uzdiže naglo na gore ali kako se matično tlo ispod ohladi tj. izgubi raspoloživu energiju i taj razvoj brzo slabi i uglavnom djeluje na manjem području, dok nakovanj prekrije i PG što utiče na rast temperature.Takvi razvoji su karakteristični za područje Cuca i iznad planinskog masiva Prekornice.

Modeli do zore daju mogućnost formiranja slabe frontalne konvekcije.

Offline Cirius

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Jun 2023.
« Reply #5 on: June 04, 2023, 22:04:59 »
Kazan još nije prešao 30'C, a možda neće ni sljedećih dana...   :45:

Offline vanja

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 4009
  • 🔵⚪💙⚪🔵
Re: Jun 2023.
« Reply #6 on: June 04, 2023, 23:25:57 »
Svitka prema Danilovgradu,vidim na mapi ima blicanja između DG-NK.Uzrok je priliv svježijeg vazduha iz srednje Evrope,potpomognutim prolazom visinske doline sa sjevera Evrope i slabog AC iz srednjeg Jadrana,dok iz Egejskog mora imamo visinski ciklon.Ovaj središnji dio od NK do PG je imao nešto energije koja se aktivirala.




sinoc je vele mi ovamo u martinice bio jedan dobar nocni pljusak. zao mi je sto nema stanice tamo. umiju ti razvoji od pipera tj studenog da budu zanimljivi

Offline sanjin

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6270
Re: Jun 2023.
« Reply #7 on: June 05, 2023, 16:32:57 »
Kazan još nije prešao 30'C, a možda neće ni sljedećih dana...   :45:
Prešao još 27.maja.

Offline Cirius

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Jun 2023.
« Reply #8 on: June 07, 2023, 09:29:18 »
Promaklo mi je...  isto je lagan početak ljeta, ostajemo bez vrelih saharskih masa do daljnjeg izgleda.

Offline Matija Milosevic

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 2070
Re: Jun 2023.
« Reply #9 on: June 08, 2023, 16:18:02 »
Lijep dan voda nije hladna taman kako treba
Kod mene u KL dobra kisa pala maloprije dosadi i to
I ako nece kako stvari stoje hvaliti vode ovog ljeta gore
Ja mislim da je jedino BD za sada imala tropsku noc makar zaokruzenu na 20 C

Offline sanjin

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6270
Re: Jun 2023.
« Reply #10 on: June 10, 2023, 15:20:35 »
Grmi vec skoro sat.   Rominja kisa trenutno.

Offline Nikola

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6633
Re: Jun 2023.
« Reply #11 on: June 10, 2023, 15:25:47 »
Strahovit intezitet pljuska na Smokovcu i u Zelenici prema Zeti.

Offline Nikola

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6633
Re: Jun 2023.
« Reply #12 on: June 10, 2023, 22:47:15 »
Nisam uspio nažalost da zabilježim ali takav intezitet koji me zadesio u Zeti, mjesto Bijelo polje, se rijetko doživljava, sigurno u top 5 ikad doživljenih.Većina auta su morala da budu na zaustavljena pored puta a i saobraćaj je bio prekinut u jednom dijelu.
Sa manje ili više sličnih situacija ćemo se susrijećati i narednih dana sudeći po modelima.

Offline sanjin

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6270
Re: Jun 2023.
« Reply #13 on: June 11, 2023, 14:53:48 »
Fin pljusak je bio. Desetak litara pade.

Offline Aquaria

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 520
Re: Jun 2023.
« Reply #14 on: June 13, 2023, 01:53:10 »
Zvučaće pomalo nevjerovatno, ali moje selo je izvisilo za padavine ovih dana.  :120: Bude dobra putanja oblaka, smrači se, dune vjetar kao pred oluju iiiii ništa - ugasi se ili skrene sjevernije ili južnije. U par navrata poklopi sa svih strana i na kraju ne bude ni kapi. Eto, preksinoć (nedjelja/ponedjeljak) se vrijeme mučilo cijelu noć, sijevalo, zbog sparine i grmljavine skoro nepodnošljivo za spavanje, da bi na kraju samo nešto malo poprskalo negdje pred zoru. Ispade da se selo zove Gubavci, a ne Grbavci  :120:

Offline Matija Milosevic

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 2070
Re: Jun 2023.
« Reply #15 on: June 14, 2023, 19:16:37 »
Pocinje nova tura kise ova ce biti obilnija  :120:
Nevjerovatno ljeto za sada

Offline Nikola

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6633
Re: Jun 2023.
« Reply #16 on: June 15, 2023, 16:18:38 »
Velika ispala modela,mada nisam detaljno ispratio moglo se naslutiti kad je luk visinske doline u Tirenskom moru, pa i visinski ciklon i međuslojevima.Po Hercegovini max 70 L dok su modeli davali preko 200 L, kod nas opet manja razlika.

Offline Nikola

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6633
Re: Jun 2023.
« Reply #17 on: June 16, 2023, 19:18:03 »
Ne pamtim da je dva dana zaredom na ovom datumu bilo pretežno oblačno, danas je u 11:50h T uhvatila 25C što je zamalo da ostanemo bez ljetnjeg dana, što će kao kontast biti za 7 dana kad ćemo imati preko 10C višu T.Palo je nekih 20-25l što nije loše za floru.

Oblačno uz povrenemu slabu kišu, T 20C

Offline Južina

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1373
Re: Jun 2023.
« Reply #18 on: June 17, 2023, 11:30:25 »
Dva dana kiša ne prestaje jedva je 40l palo :11:

Offline Nikola

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6633
Re: Jun 2023.
« Reply #19 on: June 17, 2023, 19:07:19 »
Treći pretežno oblačan dan zaredom uz to T max 22.8C.Ovo ne pamtim u junu, može biti nešto za pamćenje, a sa druge strane dosta nezanimljivo za praćenje.Sve je posledica visokom pristiska u višim geografskim širinama dok zimi jedva da se to desi, to je upravo uzrok što više nemamo ni pravo ljeto ni pravu zimu, naravno sve je to posledica promjena klime i hemijskog sastava atmosfere pa je i barička situacija drugačija što za glavni indikator ima promjene T u vidu naglih i neuobičajenih hladnih i toplih talasa.

Offline Buc

  • Jr. Member
  • ***
  • Posts: 103
Re: Jun 2023.
« Reply #20 on: June 18, 2023, 21:21:31 »
Kakve su prognoze za jul

Offline Nikola

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6633
Re: Jun 2023.
« Reply #21 on: June 19, 2023, 22:01:38 »
Danas pravi ljetnji dan,Tmax 30.9C, iako je subjektivno bilo toplije u odnosu na juče.Od sjutra na snazi tropski talas do vikenda.

Offline Bura

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 5035
Re: Jun 2023.
« Reply #22 on: June 21, 2023, 14:50:04 »
E pa Nikšićani, nek vam je sa srećom povratak AMS Nikšić poslije par godina odsutnosti. Vrijeme je više bilo. :03:

Sajt Zavoda polako, ali sigurno ima sve manje sadržaja i sve češće bulazni. Ukidanje mogućnosti da i mi vidimo synope još nijesam prebolio. Tako, juče da nije bilo AMS cijeli dan juče i pola danas, ne bismo znali kakvo je stanje, jer odjeljak "aktuelno vrijeme" nije radio. Kad se uđe u odjeljak "aktuelno vrijeme" prvo mi se pojave neki podaci od zimus pa poslije sekund-dva aktuelni podaci, nekad to traje i duže, što može zbuniti posjetioce (takvo stanje je već neki period). Onaj fini, sažeti prikaz na mapi Crne Gore trenutnog stanja vremena, temperatura, pritiska i ostalih veličina, više nema. I dalje je postavljeno da se prvo prikazuje visina snijega čiji je spisak prazan, a odmah pored piše i temperatura mora pa ljudi misle da se taj prazni spisak ustvari odnosi na temperaturu mora. Dnevne biltene nije moguće preuzeti. Podaci za stanice Cetinje, Ulcinj, Herceg Novi, Žabljak i Kolašin ne idu u međunarodnu razmjeru i dakle ne mogu se niđe naći (prije je makar moglo lokalno jer smo imali synope unazad). Ako sam dobro ispratio, vikendom poslije 15h iz Nikšića, Pljevalja, Heceg Novog i Ulcinja podataka više nema no što ima; Cetinje evo godinama nakon ponovnog otvaranja stanice i dalje nema drugu smjenu. Za planove o osnivanju novih glavnih stanica i proširivanju mreže neću ni da pitam... Biser Jadrana - Kotor nema svoju stanicu. Grad koji je centar turizma države koja živi od turizma - Budva, nema stanicu. Možda najvreliji grad u ovom dijelu Evrope - Danilovgrad, nema stanicu. Cijeli jedan dio države, koji ima, slobodno mogu reći, zasebne klimatske karakteristike u odnosu na ostatak države - Polimlje, nema niti jednu stanicu, makar ili Bijelo Polje ili Berena. Možda vam se čini da ima prečih stvari od svega ovoga što sam rekao, i ima, ali i u nauku treba ulagati, makar povremeno. Bez nauke i znanja niđe nijesmo prispjeli.
Izvinjavam se na ovom skretanju s teme.  :05:

Tek četvrti junski dan sa temperaturom od 30+ stepeni u Podgorici. Biće da je to debelo ispod prosjeka za posljednjih 20-ak godina. Moj Bar još uvijek nije prelazio 30.
U regionu, Zenica juče uhvatila 35.2°C, Karlovac 34.0°C.
Iz svijeta, Meksiko je pod nezapamćenim toplotnim talasom, narednih dana se očekuju temperature iznad 50°C, Indija se  ovih dana takođe bori sa izrazito visokm temperaturama, a do prije 20 dana su bili pod hladnim talasom neuobičajenim za taj period godine. Kina je takođe bila pod jakim toplotnim talasom prije nekoliko dana, Peking je zamalo izbjegao 40°C. Mjestašce Gulsvik u Norveškoj, je prije par dana, najverovatnije postavilo novi nacionalni rekord Norveške za najvišu izmjerenu temperaturu u junu, 33.9°C. Kanada nakon ekstremnih vrućina u maju, od prekjuče je pod hladnim talasom sa snijegom u višim predjelima provincije Alberte.
Bolje gram nafake no kilo mozga.

Offline Matija Milosevic

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 2070
Re: Jun 2023.
« Reply #23 on: June 21, 2023, 15:55:31 »
Cini mi se da je cak danas bilo neke nestabilnosti oko PG ne znam da li je bilo kise
KL je mozda danas uhvatio i prvi tropski dan ali ne rade AMS
U Budvi pune plaze pravo ljeto konacno

Offline sanjin

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6270
Re: Jun 2023.
« Reply #24 on: June 21, 2023, 18:10:56 »
U PG je rominjala kisa 5 minuta uz sunce.

Bravo za AMS Niksic! Samo da podese vrijeme jer pokazuje +1h.