Author Topic: April 2021.  (Read 23565 times)

Offline Matija Milosevic

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 2069
Re: April 2021.
« Reply #175 on: April 14, 2021, 09:38:42 »
32 mm do jutros
8 cm u 7 h snijega
T 0.7 trenutno propada snijeg

Offline staracfoco

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1168
Re: April 2021.
« Reply #176 on: April 14, 2021, 10:47:20 »
Do jutros 15mm padavina. Posmatrači izmjerili 5 cm snijega, ali ja ne znam dje su to uradili. Više od famoznog statističkog 1 cm bilo je samo po kolima i krovovima. Trenutna T 2,4 stepena.

Online Nikola

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6633
Re: April 2021.
« Reply #177 on: April 14, 2021, 17:28:22 »
Da će u dosta mjesta na śeveru biti snježniji april od decembra malo je bilo vjerovatno ali evo moguće je.

Garač i Lisac bez snijega,Prekornica ponovo zabijelila na 1300/400mnv,iznad nikšićkog polja prema śeveru zabijelilo,Budoš i prema jugu  bez pokrivača.

Pretpostavljam da u ovom periodu najviše kote planina u centralnim oblastima nijesu stojale bolje sa snijegom u proteklih par decenija,što donekle potvrđuje i snimak kolege Gaston za Prekornicu.

Oblačno i suvo,T 12C

Offline SnowHunter

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3771
Re: April 2021.
« Reply #178 on: April 14, 2021, 19:58:10 »
Bilo je dobrih snjegova i ranije, vjerujem da je 2010. i 2013. sniježno stanje u ovo doba na visokom planinama juga i centralnih oblasti bilo još i bolje. Istina, zbog nepostojanja bilo kakvih sistematskih mjerenja to ne možemo provjeriti. Ono što, po meni, više obilježava ovaj april od snijega su niske temperature. Žabljak će valjda prvi put od 1997. imati negativnu srednju temperaturu u prvoj polovini aprila. U odnosu na prethodnih 15-ak godina temperaturno odstupanje na nivou CG je od -4°C do -5°C. Zanimljivo da je april uz ljetnje mjesece pokazivao u navedenom periodu najveće pozitivno odstupanje, uz jedan super topli ekstrem kakav je bio 2018, pa je ovo sa stanovišta vjerovatnoće donekle očekivano. Sad čekamo jedno hladno ljeto... :-)))

Za arhivu današnje sniježne slike sa Bjelasice i Durmitora:





Žabljak je trenutno na 150% ostvarenih cm-dana, na današnji dan od 2001. više snijega je bilo samo jednom (2015):



Danas je tačno 100. dan sa žabljačkim snijegom iznad 50 cm, opet je više takvih dana bilo samo jednom (2006):


Offline nedjo

  • Jr. Member
  • ***
  • Posts: 222
Re: April 2021.
« Reply #179 on: April 14, 2021, 20:26:49 »
upravo su 2006.  snjezanici strasno dugo trajali .1 septembra cak ispod Zekove glave , kao i onim udolinama pored Razvrsja.imamo sansu da to ponovimo.
(''imamo sansu ''.....skroz sam se  utripovao ahahah)
« Last Edit: April 14, 2021, 20:30:15 by nedjo »

Offline sanjin

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6270
Re: April 2021.
« Reply #180 on: April 16, 2021, 12:27:47 »
Njegovudja jutros -12.1. Kosanica -10.5

Offline SnowHunter

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3771
Re: April 2021.
« Reply #181 on: April 16, 2021, 17:27:20 »
Svi jutrošnji negativni minimumi na jednom mjestu:



Prva polovina proljeća u CG je daleko najhladnija u prethodnih 13 godina - na grafu su uprosječene vrijednosti srednje temperature na 8 glavnih stanica:



Žabljak je imao negativnu srednju temperaturu u navedenom periodu, prvi put nakon 2003. April je za sada hladniji od decembra. Planinske stanice imaju do 15 mraznih dana, Kosanica čak 5 dana sa dvocifrenim minusom, a srednjeg kosaničkog minimalca od -6.4°C se ne bi postidio ni januar.

Offline Matija Milosevic

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 2069
Re: April 2021.
« Reply #182 on: April 17, 2021, 08:01:42 »
Pada snijeg od jutros
Uglavnom mecavi
T 0.3 c

Offline Milossss

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1613
  • ⬛⬜ ⬛⬜
Re: April 2021.
« Reply #183 on: April 17, 2021, 21:45:04 »
Слаба киша. Хладно. Вјероватно и последњи овако хладни дан ове продужене ''зиме'', бар што се максималне температуре тиче. 5.3° мах. Тренутно 3°. Можда у току ноћи буде и која пахуља, било би лијепо,за опроштај😁
Only black and white

Offline Matija Milosevic

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 2069
Re: April 2021.
« Reply #184 on: April 17, 2021, 22:09:53 »
Kod mene sad lijepo pada
Nemoj se jos oprastat 🤣🤣🤣

Offline SnowHunter

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3771
Re: April 2021.
« Reply #185 on: April 17, 2021, 23:24:12 »
Još jedan ledeni dan u planinama, maksimalac ispod nule zabilježili su Viline Vode, Gornja Bukovica i Njegovuđa. Kosanica je bila na samoj granici, desetominutne temperaturne brojke ne otkrivaju da li se radilo o ledenom danu. Žabljak i Jezerine nakratko su plesali na plusu. I ovdje u BG već duže traje kuknjava o ''nezapamćenoj'' hladnoći i kako proljeće nikako da dođe. Često od istih onih koji kukaju na globalno otopljenje?! Šta bi tek bilo da se temperaturni trendovi obrnu... :-)

Da je hladno jeste, ali vrlo daleko od nekih super-ekstrema kojih smo se u smislu toplote nagledali i naživjeli u prethodnih par decenija. Evo šta kaže podgorička statistika o dosadašnjem dijelu proljeća u poređenju sa istorijskim brojkama:



U odnosu na cijeli period meteo osmatranja dosadašnji tok proljeća je u kategoriji hladno, u odnosu na stari referentni period 1961-1990 u kategoriji normalno (istina hladnije od prosjeka). Pošto ljudsku percepciju najviše određuju bliska iskustva, proljećnja kuknjava donekle ima opravdanje - ovako hladan prvi dio proljeća zaista nije bio u prethodnih 20-ak godina.

Offline sanjin

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6270
Re: April 2021.
« Reply #186 on: April 18, 2021, 09:08:12 »
Jutros u 8h:

Zabljak 68cm
Rozaje 3cm
Pljevlja 1cm

Na Jezerinama je tokom noci palo 5-6cm snijega.

Offline Bura

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 5035
Re: April 2021.
« Reply #187 on: April 18, 2021, 21:31:51 »
Otkako je skiknuo podgorički anemometar češće gledam stanje na stanici na aerodromu kako bih imao neku predstavu o vjetru. Primijetih usput da, naročito pri hladnim prodorima Golubovci imaju nešto niže minimalne temperature u odnosu na grad. Međutim, nakon koji dan, poslije stabilizacije prilika, uglavnom je hladniji grad, najčešće između pola i cijelog stepena; što je pomalo neočekivano jer ipak u gradu imamo efekat gradskog toplotnog ostrva. Za ovo razlog može biti što je aerodrom koliko - toliko bliži Skadarskom jezeru, tj. velikoj vodenoj površini, jer mi drugo ništa ne pada na pamet. Bilo kako bilo očekivao sam da aerodrom ama baš uvijek ima niže minimalce od grada i da tih 10-ak km bliže jezeru ne može da utiče. Što se maksimalnih temperatura tiče, grad je uvijek topliji od aerodroma uglavnom za stepen, ponekad i dva.

Onda sam pročačkao malo i po ljetnjim minimalcima i maksimalcima. Tu već veliku ulogu igra podgorički beton, ali samo za maksimalne temperature; uvijek je viša temperatura u gradu, nerijetko i preko 2°C. Za minimalne opet, makar za mene, iznenađenje. Golubovci najčešće imaju ili gotovo istu minimalu temperaturu kao grad, ili samo malo niže (razlika do pola stepena, eventualno do 1°C), a nerijetko su i topliji od grada (za koju decimalu). Očekivao sam da će zbog odsustva betona, a nesmetanog izračivanja, Golubovci imati znatno niže minimalne temperaure u ljetnjem periodu i da je tada, ujedno, ta razlika i najizraženija. Izgleda da je Podgoričko-skadarska kotlina kazan kako god okreneš.  :11:

Dakle, čini se da aerodrom po pravilu ima manju dnevnu temperaturnu amplitudu od grada. Kad se sve skupi, nižu srednju dnevnu temperaturu gotovo uvijek imaju Golubovci.

Lijepa ideja za neku podrobniju analizu, ako već nije i urađena. Ako je ima neko, zamolio bih ga da to podijeli s nama.  :21:

Izvinjavam se na skretanju s teme, ali nekako sam ocijenio da bi najzgodnije bilo da se poruka nađe u ovoj.

_____________________________________________________________________

Da sada kažem nešto u sklopu teme.

Promjenljiv i više oblačan dan u Baru danas. Veče vedro, mirno i svježe, T 10.1°C.

Žabljak je tokom dana izgubio 5 cm snijega, u 20h ima 63 cm. Još uvijek je cijela država u plusu.
« Last Edit: April 18, 2021, 21:38:42 by Bura »
Bolje gram nafake no kilo mozga.

Offline Matija Milosevic

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 2069
Re: April 2021.
« Reply #188 on: April 18, 2021, 22:09:41 »
Narednih dana neka sipeca kisa kao danas
Ovo vrijeme vec sad ni za sta nije dobro i ako meni ne smeta to,ali za radove na selu za vegetaciju za rod ovo veze nema
Ovo nije April nego Novembar  :120: :58:

Offline SnowHunter

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3771
Re: April 2021.
« Reply #189 on: April 19, 2021, 04:22:05 »
....
Dakle, čini se da aerodrom po pravilu ima manju dnevnu temperaturnu amplitudu od grada. Kad se sve skupi, nižu srednju dnevnu temperaturu gotovo uvijek imaju Golubovci.

Malo veći uzorak koji poredi ekstremne temperature u Podgorici i Golubovcima baš i ne potvrđuje tvoju tezu. U narednoj tabeli su sažeti brojevi za period 01.11.2008 - 31.03.2021, dakle nešto preko 12 godina:



Sve gornje brojke su izvedene iz synop izvještaja, gdje se ekstremne temperature objavljuju u terminima 06 UTC i 18 UTC. Ima tu sigurno i pogrešnih vrijednosti, one očigledne su ispravljene, ostale zbog velikog uzorka ne mogu značajnije da promijene gornje brojeve. Dakle, na ukupnom uzorku veća je razlika kod minimalnih nego kod maksimalnih temperatura u korist grada. To jeste u skladu za efektnom gradskog ostrva toplote. Ono što je najuočljivije iz sirovih brojeva u tabeli jeste da je razlika između minimuma izraženija u hladnijem periodu godine, dok je razlika između maksimalnih temperatura izraženija u toplijem periodu. Na cijelom uzorku (4534 dana) Golubovci imaju viši maksimum u nekih 15% dana, a viši minimum u 14% dana, dok se u skoro 3% dana ekstremne vrijednosti poklapaju. Vrlo slično se ponašaju i srednje temperature, prosječna razlika je u rasponu 0.7°C-0.8°C.

Offline Matija Milosevic

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 2069
Re: April 2021.
« Reply #190 on: April 19, 2021, 12:40:01 »
Hladno 5.9 katastrofa ufff

Offline Milossss

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1613
  • ⬛⬜ ⬛⬜
Re: April 2021.
« Reply #191 on: April 19, 2021, 17:29:22 »
Hladno za ovo doba godine i danas. Max. 8°C. Trenutno 7. Slaba kisica. Jos deblje jakne ne skidamo. Cini mi se da ce se nositi sve do kraja mjeseca.
Only black and white

Offline Poledica

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1072
  • Crvena Zvezda 🔴⚪🔴⚪
Re: April 2021.
« Reply #192 on: April 20, 2021, 14:06:14 »
Prijepodne je bilo suvo,popodne evo kisa umjerena evo pola sata ,ima malo sugradice kroz nju.

Offline Bura

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 5035
Re: April 2021.
« Reply #193 on: April 20, 2021, 15:01:10 »
SnowHuntere, hvala na poređenju Podgorice i aerodroma. Interesantni podaci.  :45: :45:

Pljevlja već drugi dan zaredom nijesu poslala niti jedan synop. Čak ni glavne. :29: :32:

U Baru promjenljiv dan, pravi proljećni. Jutro je počelo pljuskovima i grmljavinom, a sad je gotovo potpuno sunčano. Temperatura je izgurala na trenutnih 15°C.
Bolje gram nafake no kilo mozga.

Offline Aquaria

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 520
Re: April 2021.
« Reply #194 on: April 20, 2021, 23:35:34 »
Prilično varljiv dan danas. Većinom je bilo sunčano uz južni vjetar, popodne je bilo nešto prolazne oblačnosti, ali, za razliku od grada, ovamo nije bilo ni kapi kiše (a očekivala sam makar jedan dobar pljusak, sudeći po oblacima).

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk


Offline SnowHunter

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3771
Re: April 2021.
« Reply #195 on: April 21, 2021, 00:29:18 »
Još jedna vrlo hladna dekada je iza nas. Srednje temperature na glavnim stanicama uz odstupanje u odnosu na prosjek u prethodnih 13 godina:



U odnosu na stari referentni period odstupanja su oko -2°C. U Podgorici je u ovom vijeku hladnije bilo samo 2001, odstupanje u odnosu na cijeli period meteo osmatranja iznosi -2.5°C:



Ovo je već peta uzastopna dekada hladnija od novog prosjeka, uz to sa najvećim negativnim odstupanjem:



Evo kako na primjeru Žabljaka izgleda ovaj dugi hladni period:



Pljevlja već dva dana ne daju synop izvještaje, AMS takođe nije online pa je pljevaljska finalna brojka aproksimativna, ipak ne bi trebalo značajnije da odstupa od stvarne. Neke od planinskih stanica u aprilu do sada imaju 19 mraznih dana, a Viline Vode uz to čak 9 ledenih dana. Dosadašnji aprilski srednjak na Vilinim Vodama je -2.1°C, tako da meteorološka zima u planinama i dalje traje...

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: April 2021.
« Reply #196 on: April 21, 2021, 13:09:55 »
Kompletna pljevaljska posada je Covid-pozitivna ili se pak oporavlja. AMS radi, ali je problem sa internetom, odnosno slanjem podataka.

Offline Niksic 3

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 3345
Re: April 2021.
« Reply #197 on: April 22, 2021, 18:33:25 »
Kišovito i hladno, drvece  i dalje u zimskom modu.

Offline Matija Milosevic

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 2069
Re: April 2021.
« Reply #198 on: April 22, 2021, 20:14:57 »
Fina kisa danas i u KL,na Planinama uveliko snijezi kao da je novembar
Kod mene tek nista nije olistalo kad ce nzm
T samo 4.6 trenutno slaba kisa

Online Nikola

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6633
Re: April 2021.
« Reply #199 on: April 22, 2021, 23:07:42 »
Ove a i prošle dvije godine sam primijetio promjenu klime,naime imam dvije višnje koje kasne sa cvjetanjem i plodom a onda u periodu sazrijevanja dođu nagle vrućine i plod istruli.

---------------------------------

P.S. Prohladno uz slabu kišu.T 10C