Author Topic: Srednjoročne i dugoročne prognoze  (Read 488209 times)

Offline Nikola

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6634
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #1750 on: January 06, 2016, 15:05:37 »
Zasto mi se zaboga prva varijanta cini iskustveno bliza ?  :78:
Vjerovatno mi mislio na situaciju kao kod ciklona 'Dragice'



Slicna situacija koju sad u nesto blazem izdanju crtaju UMKO i GFS nije dugorocno odrziva,jer uvijek polarni AC usisa Atlanski,zbog niskog pritiska nad Evropom a onda se opet otvori 'magistrala' S.Amerika - Evropa.

Meni je bolja varijanta EC,to je nesto slicno januara 2005. gdje posle toga mozemo imati suvo vrijeme


Offline Nikola

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6634
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #1751 on: January 06, 2016, 15:15:20 »
Cisto da se uporedi sa 2005.

EC 00Z



Zanimljivo da da bi posle 11 godina imali identicnu situaciju u gotovo istom periodu.


Offline boka

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 602
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #1752 on: January 06, 2016, 16:00:50 »
Samo da se odrzi sve to u narednim danima i bit ce vise nego zanimljivo ... :72:

Offline NK sve ce biti dobro

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1163
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #1753 on: January 06, 2016, 17:32:07 »
Milsim da nam je ovdje presudan period od 7 do 9 januara, 10og ce to biti vise manje iskristalisana situacija, ali po meni neke ekstremne promjene na gore ne bi trebalo da bude, jer odavno se nije cini mi se ovakva situacija javljala, ne znam sta vi misliste, ali ajde bice sto ce bit.
Sutjeska je naša dika, to je snaga pobjednika,
volimo vas mi smo s vama, vi ste radost Nikšićana!

Offline Nikola

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6634
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #1754 on: January 06, 2016, 20:04:45 »
EC 12Z se priklanja GFS 00Z i crta losiju situaciju,gdje polarni AC usisava Atlanski a na Atlantiku se povezuju kontinentalni minimumi.

Kod ovakve situacije tesko da bi nizi predjeli imali snijeg,a onda bi nastupilo ono sto je nastupilo i posle 'Dragice'.
Srecom ovo nije u blizem terminu pa racunam da ce ispasti na kraju drugacije,mada mi smo bakcuzi kad se nesto nepovoljno nacrta na +240h to se i ostvari  :120:


Offline skener

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 2292
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #1755 on: January 06, 2016, 20:12:28 »
I EC i GEM crtaju za 15.janusr dobre padavine , ali u obliku kise...a EC u tom terminu +240 vraca hladnocu uz padavine za razliku od GEM-a. Nadajmo se da ce se promijeniti stvari kad je u pitanju temp a da padavine ostanu...jer ce po EC vec 13 i 14 biti minus po visini

Offline Czv Nk

  • Jr. Member
  • ***
  • Posts: 187
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #1756 on: January 06, 2016, 20:36:48 »
Zanima me da je sjutra takvo stanje kakvu bi napiaali profnozu,kako bi nas ocekivalo vrijeme?

Offline Transmat

  • NVO - member
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 2171
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #1757 on: January 06, 2016, 22:41:48 »
Pa misim, pricati o tome oce li snijeg pasti u Pg za  +240 h je stvarno nezahvalno ? opustite se ljudi/  ok je da se mašta, ali znate i sami koliko je to daleko..  jednostavno, južina do daljnjeg.. pa ce se vidjeti za par dana sta moze iz svega da ispadne..  Ako će mo pošteno može i kiša i snijeg suvo zahladjenje...   ali jedna stvar je evidentna kiša će dobro da se ispada sad.

Offline Czv Nk

  • Jr. Member
  • ***
  • Posts: 187
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #1758 on: January 06, 2016, 23:10:59 »
To je tek za 9-10 dana,bice tu sigurno dosta promjena,nadajmo se u nasu korist
 :79:

Offline Nikola

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6634
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #1759 on: January 07, 2016, 13:51:08 »
Jos uvijek nisam vidio da se prognozira toliko negativan AO indeks(oko -5) a da je vecina ansambala slozna,sto ide sa rijetko vidjenih 1055/60mb nad Grenlandom.

Rijetko se vidja i to da su svi modeli slozni oko slicnog razvoja situacije za tako dug period.

AC predaleko,iako se polarna hladnoca spusta u Evropu,AC nije dovoljno blizu da je odbaci juznije,vec nam hladnocu donose cikloni,tj.kad je povuku tokom prolaza.

Sve ce zavisiti od blizine bloka,hocemo li imati hladnocu do 17tog ili nakon toga.Mogu samo da zamislim sta ce se sve crtati u narednim izlazima.

Offline EagleS

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1098
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #1760 on: January 07, 2016, 14:38:14 »
Jos uvijek nisam vidio da se prognozira toliko negativan AO indeks(oko -5) a da je vecina ansambala slozna,sto ide sa rijetko vidjenih 1055/60mb nad Grenlandom.


Isto sam htio da prokomentarišem nego nađoh neđe SH post sa tabelom temperaturnih odstupanja u PG i AO indexom a zaključak je bio da AO nikad nije mnogo uticao na klimu (temp) :16: iako AO negativni po pravilu donosi padavine na ovom prostoru.
The absence of evidence is not the evidence of absence

Offline Nikola

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6634
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #1761 on: January 07, 2016, 14:56:53 »
Jos uvijek nisam vidio da se prognozira toliko negativan AO indeks(oko -5) a da je vecina ansambala slozna,sto ide sa rijetko vidjenih 1055/60mb nad Grenlandom.


Isto sam htio da prokomentarišem nego nađoh neđe SH post sa tabelom temperaturnih odstupanja u PG i AO indexom a zaključak je bio da AO nikad nije mnogo uticao na klimu (temp) :16: iako AO negativni po pravilu donosi padavine na ovom prostoru.
:45: AO indeks direktno ne utice na klimu kod nas,ali ukoliko se poklopi sa negativnim NAO indeksom onda je pun pogodak,takodje cesto negativan AO indeks otvara mogucnost da se kroz dalji period hladnoca moze spustiti (jer prekida polarni vrtlog) i u nize predjele Evrope.

Offline petar

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 890
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #1762 on: January 08, 2016, 00:31:30 »
Ec 12Z los... za juznije predjele tu ne bi bilo sansi za neke snijezne padavine sto se tice perioda posle 14-og, GFS bolji ali i on popusta malo, ckeamo sledece izlaze da vidimo sta ce se desiti... Izgleda da ce hvaliti tu hladnoce, padavine nece izostati, ali za sada ukazuje na to da ce biti u obliku kise  :77:

Offline Dzoni

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 3381
  • Blagosloven koji dolazi u ime Gospodnje
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #1763 on: January 08, 2016, 00:40:09 »
Zasto mi se zaboga prva varijanta cini iskustveno bliza ?  :78:
Vjerovatno si mislio na situaciju kao kod ciklona 'Dragice'

Da, cini mi se izvjesnija ta varijanta u ovakvoj situaciji, ako govorimo o scenariju sa padavinama.
Poslije ovakve juzine i visokih T da se nadoveze dovoljno ubjedljiva hladnoca (po visini i u prizemlju)uz znacajnu ciklonsku aktivnost koja bi rezultirala snijeznim padavinama na jugu treba pravo malo cudo da se desi.
Suvi zalad sa prodorom hladne mase je takodje i dalje moguc (iako, cini se, po sadasnjim izlazima manje izvjestan)koji bi mozda bio solidna zaloga za nesto iza sto bi eventualno islo.

Offline Nikola

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6634
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #1764 on: January 08, 2016, 13:59:01 »
Modeli jutros svako svoju pricu,uglavnom,samo UMKO crta nesto ljepse pozicioniran blok,ostali slabi.

Offline petar

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 890
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #1765 on: January 08, 2016, 19:38:57 »
Polako ali sigurno modeli ukidaju svaku sansu za juzne predjel, mislim sto se snijega ticee  :107:

Offline Czv Nk

  • Jr. Member
  • ***
  • Posts: 187
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #1766 on: January 08, 2016, 19:41:52 »
Polako jos ce se to mijenjati.Dako bar pane ovdje ...

Offline NK sve ce biti dobro

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1163
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #1767 on: January 08, 2016, 19:45:05 »
Polako ali sigurno modeli ukidaju svaku sansu za juzne predjel, mislim sto se snijega ticee  :107:

Ja mislim da bi bilo jako dobro kad bi bar visi predjeli centralnog  dijela imali snijeg zagarantovan, onda ne bi bile isklucene pahulje i za Pg. Mislim da je mnogo bitno sta se predvidja za centralni dio drzave.
Sutjeska je naša dika, to je snaga pobjednika,
volimo vas mi smo s vama, vi ste radost Nikšićana!

Offline Стенли

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1962
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #1768 on: January 08, 2016, 19:50:39 »
Polako ali sigurno modeli ukidaju svaku sansu za juzne predjel, mislim sto se snijega ticee  :107:

Losa procjena...  :03:

Offline Nikola

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6634
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #1769 on: January 08, 2016, 20:00:37 »
Ne znam cemu presudjivanje u ovoj temi i to uvijek pesimisticno.Nema potrebe da gubite tlo pod nogama a izmijenice se stanje jos minimum 6 puta do 15tog da ne govorimo za posle.

Modeli polako ukidaju stabilan blok,ali se sad otvaraju druge mogucnosti,brzopotezni upadi hladnoce iz ne-tipicnih situacija.



Offline sone

  • Urednik
  • Hero Member
  • *
  • Posts: 950
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #1770 on: January 08, 2016, 21:32:22 »
Polako ali sigurno modeli ukidaju svaku sansu za juzne predjel, mislim sto se snijega ticee  :107:
Bice snijega Petre i to gradu pod Goricom.Zivi bili pa vidjeli.Ne moze ovo proci bez nekog kijameta dobrog.Pušti modele i zaj...

Offline bole

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1883
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #1771 on: January 08, 2016, 21:39:31 »
Neka si mu reka Sone
:)

Koliko se ja razumijem u gradjevinu, nece nam falit zime u drugoj polovini Januara.

 

Offline prenka

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1267
  • cetiri ljeta cetiri zime
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #1772 on: January 08, 2016, 21:47:51 »
A sto se radi odjenake u prognoze  :102:  Jedno je sigurno a to je da ce modeli da nas setaju makar do polovine iduce nedelje ako ne i dalje  :122:

Offline bole

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1883
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #1773 on: January 08, 2016, 22:32:17 »
Odjenake mi se najvise svidja scenario EtA mODELA sa ILmeteo, jedini koji daje sansu da ovi Iz Zetsko-Bijelopavlicke ravnice vide koju Pahuljicu :)

Offline Dzoni

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 3381
  • Blagosloven koji dolazi u ime Gospodnje
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #1774 on: January 09, 2016, 00:55:55 »
Samo da ne bude poznat scenario, pretoplo za nize krajeve i kisa a zatim ladni suvi zalad uz sjeverac.