Author Topic: Srednjoročne i dugoročne prognoze  (Read 487625 times)

Offline bole

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1883
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #50 on: November 17, 2009, 09:57:50 »
Nema zaladjenja, ali ni kise .......mozda do kraja mjeseca :)

Madjo

  • Guest
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #51 on: November 17, 2009, 10:40:02 »
Gotovo svaki sezonski "izlaz" ECMWF-a prikazuje toplije neko godisnje doba,u ovom slucaju zimu,od klimatske normale.Mozda su nekad zime stvarno bile zesce,ipak mislim da se EC drzi politike globalnog otopljavanja i da je sto efikasnije plasira u javnost.Vidjecemo..
Hvala Admine sto si obradio i postavio ovaj materijal.Lijepo bi bilo da narednog 15-og postavis sezonsku za zimu,pa da uporedimo.

Offline bole

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1883
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #52 on: November 17, 2009, 10:50:54 »
Neka izgura ovaj Novembar bez kisa.......i na konju smo, a posle naka okine  ;)

Madjo

  • Guest
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #53 on: November 17, 2009, 12:27:18 »
Tako je Bole,prija mi ova toplina,a uspijem i ponesto zavrsit oko kuce.Samo je pitanje koliko ce potrajat ove temperature i anticiklon,ovakvom vremenu je i red da bude u novembar ako vec mora.Sjetimo se pocetka novembra 2006 godine,kada je naglo zaladilo,jutarnje su bile vrlo niske-kakva je bila ta zima?Blaga.Bolje ovako.Svaka akcija mora imat proporcionalnu reakciju.Kad oplete stud i snijeg,onda ce mediji pisat "nevrijeme pogodilo crnu goru",ne obaziruci se na prethodno nenormalno toplo vrijeme koje je zapravo nevrijeme! 

Madjo

  • Guest
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #54 on: November 17, 2009, 23:43:01 »
Po Gfs-u 12z ladan zrak dolazi za 11 dana,i dalje pod anticiklonalnim poljem

Offline Miloš

  • Moderators
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 5688
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #55 on: November 18, 2009, 08:19:08 »
Da, za nekih 10-ak dana se nazire prodor hladnog vazduha, ali uglavnom bez padavina. I logično je bilo da poslije onog dužeg perioda kišovitog vremena, nastupi period suvog i stabilnog. Meni ne smeta, ali sve što previše potraje, dosadi... :)

Offline Cirius

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #56 on: November 21, 2009, 16:31:30 »
"na horizontu"   :)     Nakon nekih pocetnih promjena u decembru, opet jak greben nad Alpskim podrucjem.  Kvota na ovo 2,70     ;D
« Last Edit: November 21, 2009, 16:35:31 by cirus »

Offline Cirius

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #57 on: December 03, 2009, 10:28:19 »
Odavno nije nista postovano ovdje, pa da pribiljezimo nesto ..   :)    
Mislim da krajem sljedece sedmice, s pocetkom sljedeceg vikenda najdalje, pocinje jace i trajnije zahladjenje sa zimskim temperaturama. Postepena stabilizacija anticiklona nad Britanijom, zapadnom Evropom ...  Da ne stavljam gomilu izlaza,  uglavnom svima je daleko, ali su prilicno saglasni zasad oko toga ...
« Last Edit: December 03, 2009, 10:40:35 by cirus »

Offline bole

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1883
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #58 on: December 03, 2009, 10:45:04 »
slazem se ciruse 13-14-15  dec   ???     

Offline Cirius

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #59 on: December 03, 2009, 11:06:28 »
trebalo bi, to su krupniji potezi, rjedje se grijese ..  a kad se modeli slazu znaci da po raznim kalkulacijama, i sa drugacijim akcentovanjem razlicitih elemenata, stoji isti scenario, tako da ja vjerujem da ce doci ovo ..  nego, dobro bi bilo i da dodje jedan superhladni 'argument' koji gfs vidi da se, sa ovim, spusta do nas oko 18-og, no da ne pricam svasta ..   :D

Offline bole

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1883
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #60 on: December 03, 2009, 13:13:03 »

« Last Edit: December 03, 2009, 13:18:10 by bole »

Offline Cirius

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #61 on: December 03, 2009, 13:34:34 »
Da da, na to mislim   ;D    ali bilo je toga cesto tako za dvije nedelje unaprijed, pa ispari ..  cekaj dok nam bude na 6-7, ili najdalje 9-10 dana, onda mozemo poredit' modele i vidjet' imamo li zbilja sto cekat'.

Offline bole

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1883
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #62 on: December 03, 2009, 13:38:56 »
Ja gledam na ovo sa velikim optimizmom, krajnje je vrijeme za jednog sibirca :) stvarno.......

Madjo

  • Guest
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #63 on: December 03, 2009, 13:45:49 »
Ne mora bit,bole.U zadnje 3-4 godine nije bilo takvih prodora u decembar.Cekacemo mi jos stud.Kao sto sam napisa u neku temu prije,za jedno 50 godina zima ce pocinjat u januar a ljeto u maj.Sve se izobrtalo.

Offline bole

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1883
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #64 on: December 03, 2009, 19:29:53 »
Da da, na to mislim   ;D    ali bilo je toga cesto tako za dvije nedelje unaprijed, pa ispari ..  cekaj dok nam bude na 6-7, ili najdalje 9-10 dana, onda mozemo poredit' modele i vidjet' imamo li zbilja sto cekat'.





vec je isparilo  >:(

Offline bole

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1883
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #65 on: December 04, 2009, 11:47:49 »



ovi izlazi su pomanitali...........
« Last Edit: December 04, 2009, 12:27:41 by bole »

Offline Cirius

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #66 on: December 04, 2009, 16:09:32 »
heheh ..  strpljivo samo, mijenjace se to jos, dok se ne uoblici .. evo ovo zahladjenje krajem sledece  nedelje prati, ono je izvjesnije i prilicno konkretno ..  pusti sad to oko Nikoljdana   :D

Offline bole

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1883
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #67 on: December 04, 2009, 22:37:53 »



ovi izlazi su pomanitali...........



ciruse prokomentarisi ovo divljanje na gfs........:)  a i ec polako ide nama u prilog

Madjo

  • Guest
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #68 on: December 04, 2009, 23:43:41 »
Dobar gfs za 8 dana,zimski.Hladnoca sa sjevera polako dolazi,na 10.dan se formira ciklon nad Jadranom i vjerovatno prvi snijeg i u nizim opstinama na sjeveru.Rub hladnoce dolaskom ciklona ce se pomjerit ka sjeveru,tako da ce na jugu i kod mene padat kisa.Nakon prolaska ciklona opet pat pozicija-nit juzina niti sjever.
Bole pominje konacnu zimu tamo oko Nikoljdana,sto se slazem ali ce se karte mijenjati ohoho.Mozda se i nadoveze na ovaj prvi period sto bi bilo mnogo dobro.
Ne kaci mi se sad karta,to cu kad se malo primakne.
Ecmwf takodje gura hladnocu put nas ali ne daje upad ladnog zraka u Sredozemlje.Ili je jos rano.

Offline bole

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1883
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #69 on: December 05, 2009, 09:31:37 »
Od srijede lagano temperatura nanize :) .10-11-12... dec          
ali pomanitali gfs...........  :o crta svasta za period kad svi ocekojemo ulazk zime na velika vrata , ali daleko je to............`like admin`.
« Last Edit: December 05, 2009, 10:17:45 by bole »

Offline Cirius

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #70 on: December 05, 2009, 10:47:52 »
 :)   ne mijenjam 'iskaz' jos  haha ..  ali odavno nisam blenuo u sve moguce karte kao jutros.  Od cetvrtka vjerujem da ostavljamo jesen iza definitivno, dobar i dugotrajan pad temperature u danima posle toga, vidi se evo par dana jasno, sad na svim modelima, bez sumnje to,  ali za ovo sto je jos kasnije ........   neki modeli daju i jace zahladjenje (ovo prvo) nego gfs, ali ono drugo ne drzi ec u rezervi bez razloga, ovo sto Madjo pominje.  Centralni Balkan je jedna prica, mi imamo drugih, toplijih faktora za racunanje, npr ovaj sveprisutni topli (u odnosu na hladne mase) 'rep' kroz Otrantska vrata iz mlakog Sredozemlja, onda stalnu ciklonsku magistralu NW-SE (manje-vise ..  to su ti ovi Madjovi ljubimci iz sjeverne Italije hehe), koja ce ti pomrsit' racune, sem ako ti cijela dolina vec ne bude hladna ...  Treba puno kockica da se slozi da bi ovdje u decembru dosao vazduh sa originarnih - 10'C na 850 mb, jos je to neizvjesno, u najmanju ruku ..
« Last Edit: December 05, 2009, 12:01:13 by cirus »

Madjo

  • Guest
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #71 on: December 05, 2009, 18:11:26 »
Ciruse ;)
evo sto stari dobri Accuweather kaze za Nikoljdan,tj 19.12 za Cetinje
   Sat  Dec 19
Cold with intermittent snow
High: 4C
RealFeel: -1C
Winds: ENE 18 kph
Gusts: 21 kph
Rain: 0mm
Snow: 10.16mm
------------------------
     Overnight
Cold with snow;sleet and freezing rain mixed in late
Low: -1C
RealFeel: -8C
Winds: ENE 21 kph
Gusts: 32 kph
Rain: 0mm
Snow: 60.96 mm
Ice: 1.02 mm


najavljuje metar snijega i pomet:D :D.Bogami ce se dostina omrsit na svetoga Nikolu :D :D

Offline bole

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1883
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #72 on: December 05, 2009, 18:20:13 »


najavljuje metar snijega i pomet:D :D.Bogami ce se dostina omrsit na svetoga Nikolu :D :D
[/quote]


 ;D ;D ;D ;D ;D ;D
od kad se najavljuje........madjo munjo greota bi bilo da ne bude tako

Madjo

  • Guest
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #73 on: December 05, 2009, 19:45:20 »
Bole,logicno je da ne moze bit tako.Snijeg sa istoka/sjeveroistoka moze max da pane 5-10 cenata u Cetinje,na Njeguse jos manje.E da je za Rozaje ili Kolasin to je druga prica,tamo moze.
Bole,ceka se zahladjenje,to je dobro.Neka nas suva stud malo prodzara 7-8 dana,onda neka se napravi neka kutara u Jadran pa krene put nas.Pa se lijepo naoblaci po noci,a u zoru pocne plasat.Pogledas na termometar,a ono -1 stepen.Oko podna malo omechi,na +1,pa zaplasa jos jace.To se trazi.S juga.A ti uzmes metar zidarski i izmjeris 20 cenata popodne u Podgoricu.Eto.
Mada je ovaj accuweather teska glupost,isto mi je interesantan,zato sam postavio ono gore.Da patim.

Offline bole

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1883
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #74 on: December 05, 2009, 20:36:38 »
normalno madjo munjo.......
ali nisim siguran da neces yabadat yidarski metar....bar jednom ove godine
....da sacekamo........
« Last Edit: December 05, 2009, 20:49:48 by bole »