Author Topic: Srednjoročne i dugoročne prognoze  (Read 487784 times)

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #250 on: October 15, 2010, 23:41:41 »
Danas je "obnarodovan" sezonski prognostički materijal ECMWF.
Pokušaću da vam prepričam šta taj materijal kaže za naše područje.
Govorimo o temperaturi na 2m

Najprije o tromjesečju novembar-decembar-januar:

Vjerovatnoća da tromjesečje novembar-decembar-januar bude među trećinom klimatski najhladnijih tromjesečja je 20 do 40%
Vjerovatnoća da tromjesečje novembar-decembar-januar bude među trećinom klimatski srednjih tromjesečja je 20 do 40%
Vjerovatnoća da tromjesečje novembar-decembar-januar bude među trećinom klimatski najtoplijih tromjesečja je 20 do 40%

Vjerovatnoća da pomenuto tromjesečje bude među 20% najhladnijih je 10 do 30%
Vjerovatnoća da pomenuto tromjesečje bude među 20% najtoplijih je 10 do 30%

***
Sad o tromjesečju decembar-januar-februar:

Vjerovatnoća da tromjesečje DJF bude među trećinom klimatski najhladnijih tromjesečja je 50 do 60%
Vjerovatnoća da tromjesečje DJF bude među trećinom klimatski srednijih tromjesečja je 20 do 40%
Vjerovatnoća da tromjesečje DJF bude među trećinom klimatski najtoplijih tromjesečja je 20 do 40%

Vjerovatnoća da pomenuto tromjesečje bude među 20% najhladnijih je 25 do 35%
Vjerovatnoća da pomenuto tromjesečje bude među 20% najtoplijih je 10 do 30%

***
Sad o tromjesečju januar-februar-mart:

Vjerovatnoća da tromjesečje JFM bude među trećinom klimatski najhladnijih tromjesečja je 40 do 50%
Vjerovatnoća da tromjesečje JFM bude među trećinom klimatski srednijih tromjesečja je 20 do 40%
Vjerovatnoća da tromjesečje JFM bude među trećinom klimatski najtoplijih tromjesečja je 20 do 40%

Vjerovatnoća da pomenuto tromjesečje bude među 20% najhladnijih je 30 do 40%
Vjerovatnoća da pomenuto tromjesečje bude među 20% najtoplijih je 10 do 30%

***
Sad o tromjesečju februar-mart-april:

Vjerovatnoća da tromjesečje FMA bude među trećinom klimatski najhladnijih tromjesečja je 25 do 45%
Vjerovatnoća da tromjesečje FMA bude među trećinom klimatski srednijih tromjesečja je 20 do 40%
Vjerovatnoća da tromjesečje FMA bude među trećinom klimatski najtoplijih tromjesečja je 20 do 40%

Vjerovatnoća da pomenuto tromjesečje bude među 20% najhladnijih je 25 do 40%
Vjerovatnoća da pomenuto tromjesečje bude među 20% najtoplijih je 10 do 30%

Što se padavina tiče za tromjesečje NDJ su sve tri trećine raspodjele padavina (kišnija, srednja, suvlja) jednako vjerovatne.
U ostalim tromjesečjima (DJF, JFM, FMA) vjerovatnoća najsuvlje trećine se kreće od 40 do 50%, srednje 10 do 30%, a najkišovitije do 10%.

---
Na kraju, sezonski prognostički materijal se nikada ne bavi ekstremnim vrijednostima ili apsolutnim vrijednostima parametara. Ovi modeli imaju prilično grubu rezoluciju i pokušavati "izvući" takav podatak iz njih je nemoguće. U krajnjoj liniji to nije ni u opisu posla ovih modela.

Offline Rade

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 1323
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #251 on: October 16, 2010, 00:17:38 »
Što znači da na osnovu ovih podataka teorije o ledenom dobu na Balkanu i sl. padaju u vodu.

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #252 on: October 16, 2010, 00:32:34 »
Ovo bi značilo da će februar u našim predjelima vjerovatno biti hladniji od normale, a da će od januara biti nešto suvlje.
Naravno, treba obratiti pažnju sa koliko vjerovatnoće oni "najavljuju" ta odstupanja.
Mišljenja sam da sezonski prognostički materijal čak ni ne treba prezentovati najširoj javnosti jer se najčešće prihvata zdravo za gotovo i kao takva ta prognoza više može štetiti nego donijeti koristi.

Madjo

  • Guest
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #253 on: October 16, 2010, 00:40:46 »
Ovakvu procjenu sam moga ja dat, da ne čekamo na ljude iz Ridinga  :67:

Jeli lakše bilo najavit da će sve tri opcije imati vjerovatnoću po 33 % i mirne glave krenemo u zimu, pa što bude da bude...Uf,kad ovo pročitam 20 do 40 posto,mogućnosti,vjerovatnoće,tromjesečja,... ka da mi neko otvara glavu sa šafcigerom  :78:

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #254 on: October 16, 2010, 01:03:43 »
Pa htjeli mi to priznati ili ne rijetko neko tromjesečje uđe u onih 20% najviših ili najnižih vrijednosti. Probjem je, između ostalog, što mi ne priznajemo ništa što je u granicama neke normale. Mi prosto vapimo za nekim ekstremima, nekim čudima, a ona se ipak ne događaju svakog dana.

Offline Dusko

  • Jr. Member
  • ***
  • Posts: 302
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #255 on: October 16, 2010, 01:26:15 »
Hmmm, ovo je sve toliko preširoko i uopšteno, tako da je šansa za grešku ravna nuli?! :78: Možda grijesim i bez želje da uvrijedim bilo kog profesionalca, ali sto bi Madjo rekao, ovakvu procjenu sam mogao i ja napisati! :72:

Jedna nejasnoca, kako ovo da su sigurniji u dešavanja u drugoj, pa čak i trećoj etapi nego u ovoj što najpre dolazi?

Offline SnowHunter

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3772
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #256 on: October 16, 2010, 03:09:10 »
Pa istina je da kod ove prognoze ne postoji mogućnost greške, jer šta god da bude, obuhvaćeno je ponuđenim vjerovatnoćama. Ovo opet znači da neka određenija i preciznija prognoza ovog tipa nije, makar zasad, ni moguća.

Jedna nejasnoca, kako ovo da su sigurniji u dešavanja u drugoj, pa čak i trećoj etapi nego u ovoj što najpre dolazi?

Nijesi to dobro shvatio, prognostički i statistički materijali ukazuju, kako je već i Admin rekao, na veću vjerovatnoću hladnijeg februara, pa on povećava vjerovatnoću hladnijeg tromjesečja dec-jan-feb. Dakle, ne radi se o sigurnosti prognoze.

Inače, termini normalno i ekstremno nijesu proizvoljni, u prinicipu oni se definišu u odnosu na ono što je već bilo i što je izmjereno. Obično se za ovakvo definisanje koriste percentili. Od svih izmjerenih vrijednosti nekog parametra njih 50% koje se nalaze u sredini niza pripadaju kategoriji normalno, tek njih 4% (tj. po 2% s oba kraja niza), pripadaju kategoriji ekstremno. Ostale vrijednosti su u međukategorijama. Dakle, normalno je da je ''normalno'' najvjerovatnije, a ovo ekstremno značajno manje vjerovatno, jer smo se, između ostalog, mi tako dogovorili.  :116: S druge strane, moderna meteorologija i klimatologija ne postoje tako dugo, što opet znači da ne raspolažu dovoljno dugim nizovima podataka, pa su ova ekstremna ''iznenađenja'' sasvim moguća. Ali, malo vjerovatna... :120: :120: :120:

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #257 on: October 16, 2010, 08:54:23 »
Niz sa kojim se vrše poređenja nije 30-godišnji nego 25-godišnji (1985-2009)
Naravno u njihovim kartama ima i drugih informacija poput odstupanja modelske medijane (sezonski model "razmatra" veliki broj slučajeva, mislim, blizu 300) od klimatske normale i sl.

Offline bole

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1883
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #258 on: October 16, 2010, 10:12:57 »
Ove ce se  pretvorit u  naucnu fantastiku, a kod nas ce  profitirat prodavci grejnih tijela i drva.

Nego cekamo prodor hladnog talasa iz sibira :) posto su rusi imali  toplo ljeto, ocekuje ih extremno hladna zima  ovo je izjava jedtong dpl.met.moskovskog hahaha

Offline bole

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1883
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #259 on: October 16, 2010, 13:36:21 »
evo jedan copy - paste    preuzeto sa    slobodnaevropa.org


Nakon što su ruski meterolozi prije nekoliko dana prognozirali kako će ova zima biti najhladnija u posljednjih 1.000 godina, upozorenje da nam predstoje ekstremno hladni mjeseci stiglo je i od Evropskog meteorološkog centra prema kojoj će posebno biti pogođen Balkan sa temparaturama i do minus 30.

Prema Evropskom centru za srednjoročnu prognozu iz Redinga kod Londona, Evropu čeka neuobičajeno hladna zima kao posljedica neuobičajeno toplog ljeta na sjeveroistoku Evrope i većem dijelu Sibira.

Dok su se Moskovljani u julu pržili na 38 stepeni, ako je suditi prema procjeni Evropskih meteorologa, ove zime najviše će drhtati stanovnici Balkana, gdje će se temparatura spuštati i do minus 30.
 
Kolika je vjerovatnoća da će se obistiniti predviđanja centra iz Redinga pitali smo sinoptičare iz regiona.

Svi su saglasni da je riječ o referentnoj ustanovi ali da je još rano za pouzdaniju prognozu. Jedino što je sigurno, prema riječima kilmatologa iz Sarajeva Željka Majstorovića, jeste da će ova zima biti hladnija od prethodne.

"Prognoza, što se radi na duže staze sve je manje pouzdana. Još uvijek nauka nema tako precizne metode. Ono što se može reći to je da će ova zima vjerovatno biti hladnija nego prethodne. Slabi uticaj El Ninja, iako je on daleko od nas, on je indikator klime na svjetskom okeanu, tako da kažem. Tako da to u stvari znači selidbu toplih površinskih voda sa istoka na zapad. Iz Evrope ka Americi," kaže Majstorović.

Sličan stav iznosi i beogradski meteorolog Branko Sparavalo:
 
"Pitanje je zaista koliko će se ta prognoza ostvariti.Vrijednosti koje se navode, da će temperatura stići do minus 30 na Balkanu su dosta niske i takve vrijednosti su veoma rijetke, ne samo u toku jedne decenije već i u toku vijeka. To je dosta smjela prognoza i ne možemo se generalno pouzdati u te prognoze i one su još u eksperimentalnoj fazi", navodi Sparavalo.



Biće sibirskih talasa
 
Šta čeka Crnu Goru, može li se dogoditi da umjesto uobičajene mediteranske dobijemo sibirsku zimu, pitali smo Branka Miceva, načelnika Centra za analizu i prognozu u Hidrometeorološkom zavodu u Podgorici.

"Pretpostavka je da će tokom ove zime biti prodora tih hladnih talasa, sibirskih talasa. Može se očekivati da ćemo imati u naletu tih talasa hladnije vrijeme nego što smo imali do sada ali daleko od toga da će sve da se zaledi. To hladno vrijeme neće biti cijele zime, nego samo kada taj sibirski talas naiđe i tada u pojedinim danima temperature mogu da budu od minus 20 do minus 30 u najhladnijim predjelima Crne Gore", kaže Micev.

Na pitanje, da li je moguće da temperatura padne u Podgorici na minus 20 stepeni tokom zime, Micev odgovara:

"Ne, ne. To je prava hipoteza. Minus 20 se nikada nije desilo .Minus 10 ili 11 je nešto što smo imali i što možemo očekivati."

U naletu hladnih sibirskih talasa, kako dodaje Micev, uvijek su moguće materijalne štete pa i gubitak ljudskih života zbog smrzavanja.
 
No apokaliptičan scenario po kome bi bio paralisan svakodnevni život građana, kako tvrdi pomoćnik ministra za vanredne situacije u Ministarstvu unutrašnjih poslova Crne Gore Zoran Begović, nije moguć:

"Mi radimo za vanredne uslove i on nije dimenzionisan da samo reaguje samo kada je sunčano i kada je temperatura 30 stepeni. To je sistem koji se prilagođava vanrednoj situaciji i zato su i planska dokumenta i procjene ugroženosti rađeni tako da obuhvataju sve te najekstremnije uslove."

Kakva god bila zima, Begović tvrdi da građani neće imati razloga za zabrinutost:

"Za dio za koji ja odgovaram građani ne moraju da budu zabrinuti. Sistem će funcionisati potpuno normalno."





« Last Edit: October 16, 2010, 13:37:58 by bole »

Gustav

  • Guest
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #260 on: October 16, 2010, 15:01:24 »
Što je ovo ljudi?
Ima li ko drugi da zabavlja ovi narod?

Offline Dzoni

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 3381
  • Blagosloven koji dolazi u ime Gospodnje
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #261 on: October 16, 2010, 20:41:33 »
Ovakvu procjenu sam moga ja dat, da ne čekamo na ljude iz Ridinga  :67:

Jeli lakše bilo najavit da će sve tri opcije imati vjerovatnoću po 33 % i mirne glave krenemo u zimu, pa što bude da bude...Uf,kad ovo pročitam 20 do 40 posto,mogućnosti,vjerovatnoće,tromjesečja,... ka da mi neko otvara glavu sa šafcigerom  :78:

Upravo je ovo ono sto sam Dusanu u sali rekao u temi "aktuelno vrijeme" gdje sam rekao da ja kao ekonomista mogu reci da ce nezaposlenost u CG kretati od 15-25% i nema sanse da omanem,ali to je toliko siroko da je samo po sebi smijesno. :79:

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #262 on: October 16, 2010, 21:41:10 »
I ja tebi kao ekonomisti mogu reći da će se inflacija u CG u idućoj godini kretati od 0.5 do 5%, a ti mi vjerovatno kao stručan možeš dati prognozu iz mjeseca u mjesec. Naravno, pravi ekonomista će mi reći i koji će artikal poskupiti u kojem mjesecu, a precizno kretanje cijene nekretnina u različitim djelovima Podgorice se podrazumijeva. AKo to ekonomisti nisu u stanju džaba im nauka.  :120:

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #263 on: October 16, 2010, 21:56:01 »
Možda će vam ove slike više reći i ozbiljnije djelovati.








Offline Dzoni

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 3381
  • Blagosloven koji dolazi u ime Gospodnje
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #264 on: October 16, 2010, 21:56:32 »
I ja tebi kao ekonomisti mogu reći da će se inflacija u CG u idućoj godini kretati od 0.5 do 5%, a ti mi vjerovatno kao stručan možeš dati prognozu iz mjeseca u mjesec. Naravno, pravi ekonomista će mi reći i koji će artikal poskupiti u kojem mjesecu, a precizno kretanje cijene nekretnina u različitim djelovima Podgorice se podrazumijeva. AKo to ekonomisti nisu u stanju džaba im nauka.  :120:

Xaxaxa  :120:

Sad vec debelo mijesas baba i zabe. Da ti ja kazem kako ce se kretati cijena pojedinih artikala u nekom danu u maloprodaji ? Hocu, ali kad mi ti kazes kolika ce biti temperatura u iducu subotu u PG u 20h !  :116:
E to ti je ekvivalent. A ja sam dao laganiji ekvivalent, a to je ova najava kakva ce biti zima, vrlo proizvoljno tipa od 20 do 50 % i sl... e za to sam dao poredjenje kolika ce biti nezaposlenost u narednih pola godina, tipa od 15 do 25%...obije prognoze su po meniz uzasne ! Tako moze svako prognozirati sto rece neko gore. Ja ocekujem da kazem da ce nezaposlenost biti od 15-17% u narednih 6 mjeseci isto tako ocekujem da meteorolog kaze za ta 2 tromjesecja u procentima procjenu tipa od 30-35%,to je vec korektno.  :109:

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #265 on: October 17, 2010, 01:00:09 »
Nisi baš dobro interpretirao moje pisanje u prethodnom postu, ali nije u tome poenta.
Ja sam banalizovao ono o ekonomiji htjevši ti pokazati kako izgleda kad neko omalovažava ono u šta nije upućen.

Meteorologija i meteorološki problemi su Džoni daleko kompleksniji od onoga kako ih ti doživljavaš.
« Last Edit: October 17, 2010, 01:06:13 by Admin »

Offline Fraka

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 8078
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #266 on: October 17, 2010, 01:48:09 »
malo ste odlutali od teme cini mi se... a uporedjivanje meteorologije i ekonomije je u samom startu glupo, a ne ulazit u detaljeKo misli da je lako, neka upise meteorologiju pa ce se o jadu zabavit.

Offline bole

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1883
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #267 on: October 17, 2010, 02:49:00 »
reko jA fino gore ............science fiction :116:



dobre fotke admine    :04:
« Last Edit: October 17, 2010, 02:51:08 by bole »

Vjestica

  • Guest
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #268 on: October 21, 2010, 18:35:16 »
 :14:





Offline milos555

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 837
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #269 on: October 21, 2010, 19:47:39 »
O Boze !  :104:   Srecom,ovo je daleko pa je neizvjesno...  :57: :57: :57:    :14:

Offline Miloš

  • Moderators
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 5688
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #270 on: October 21, 2010, 22:02:43 »


Potpuno atipičan anticiklon za ovo doba godine. Mislim da su jako male šanse da se tako nešto ostvari, pogotovo što ima do tada još iha-ha...  :59:

Mada u ovoj temi i pričamo o srednjeročnim i dugoročnim prognozama.

Offline Stefan600

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 4096
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #271 on: October 22, 2010, 18:26:57 »
Neki prosipaju price o najhladnijoj zimi u 1000 god ovi iz HMZ demantuju...  :103: Meni se svidja ovaj podatak o najhladnijoj zimi ali mislim da su to gluposti jer odakle oni znaju kakve je zima bila prije 1000 god  :120:  :23:
Februar 2012. :)

Offline Dzoni

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 3381
  • Blagosloven koji dolazi u ime Gospodnje
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #272 on: October 25, 2010, 18:02:13 »
Gotovo je Stefane upravo je Moskovski met zavod objavio da se u sredozemlju ocekuje sibirska zima i da se mogu ocekivati rekordne snijezne padavine,zanci PG ce oboriti ovaj rekord od 56 cm.  :79:

Vjestica

  • Guest
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #273 on: October 25, 2010, 18:09:56 »
A sto cine podgoricani od snijega  :102:

Offline Dzoni

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 3381
  • Blagosloven koji dolazi u ime Gospodnje
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #274 on: October 25, 2010, 19:49:17 »
A sto cine podgoricani od snijega  :102:

Eh Stenli ,ne kvari mi premijere, to je bilo za Stefana  :109: