Author Topic: Srednjoročne i dugoročne prognoze  (Read 488202 times)

Online Nikola

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6634
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #1800 on: January 11, 2016, 20:36:39 »
Vidi li jos neko ciklon 17og koji ce zahvatiti i nas ili ja pogresno citam kartu EC? I GEM vidi padavine 16og i 17og
GEM daje ciklon mrvicu sjevernije i putanja mu je drugacija zbog toga crta padavine u nedelju.Cekam yr.no ali mislim da tu uz takav vjetar moze biti samo provijavanja u najboljem.

Offline skener

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 2292
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #1801 on: January 11, 2016, 20:39:11 »
GFS je mozda najslabiji od svih modela za taj period...ako ne u Pg, bice snijega na sjeveru, mozda i u NK i CT

Offline Krivi

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1790
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #1802 on: January 11, 2016, 20:47:25 »
Kad već spominjete yr.no, uvidjeh da će sljedeća neđelja biti ledena, nažalost bez padavina, ali će biti izvjesno jako zahlađenje, kakvo nam treba više. Vrijeme u zadnjih nekoliko dana je i više nego bolesno, ljigavo i atipično za ovaj period godine, bolja mi je bila ona dosada od decembra nego ovo.
GGMU!

Offline sanjin

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6270
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #1803 on: January 11, 2016, 21:11:45 »
Apdejtovao se yr.no. Daje preko 20mm za sjever 17.01. na temperaturama od -5 do -10. :120:

Za centralne i juzne krajeve duplo manje padavina.

Offline scepo

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 728
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #1804 on: January 11, 2016, 21:18:34 »
Jes da je jos daleko ali sad nesto gledam,i ako bude padavina pocelo bi sa kisom,jer T ce u subotu biti dosta visoko,ali jos je to daleko za detaljniju analizu :83:

Offline Aquaria

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 520
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #1805 on: January 12, 2016, 14:34:36 »
Oprostite mi zbog moje nestručnosti, zbog koje mogu da pratim samo gotove prognoze na sajtovima, kao i ove vaše ovdje. Da li je neko možda gledao situaciju za period 20-21. januar? Accuweather već neko vrijeme drži neku mogućnost snijega/susnježice u PG (doduše, danas je već ukinuo), a IlMeteo danas pokazuje slično, ali za period od 19. do 23. uz slabiji vjetar u odnosu na već prognozirani (ali i dugo očekivani) 17. Znam da te prognoze nisu baš precizne, naročito što se temperature tiče, ali voljela bih da čujem vaše mišljenje. Hvala :)

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk


Offline Fraka

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 8078
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #1806 on: January 12, 2016, 14:46:15 »
Te prognoze se mijenjaju svakih 6 sati jer su bazirane na grubim ulaznim podacima Global forecast systema (GFS). Vrlo nemjerodavno, pogotovo u datoj situaciji dje vjetar ponese skoro sve padavine  Podgorici. No nije nista iskljuceno i nastavi da pratis forum jer ce sigurno dati period biti detaljno opisan.

Offline Transmat

  • NVO - member
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 2171
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #1807 on: January 14, 2016, 19:07:38 »
Svašta, kakav zaokret kod GFS, vec 21-og vidi porast temp na na 850mb. to bi znacilo da ce biti kratko zahladjenje...  :22:

Online Južina

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1375
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #1808 on: January 14, 2016, 19:21:13 »
Koliko noćas će promijeniti tu priču

Offline Yeti

  • Jr. Member
  • ***
  • Posts: 313
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #1809 on: January 14, 2016, 20:48:06 »
Da li je za ovo što ni EC večeras servira za kojih 5,6 dana kriv Alexa što se stvori u Atlantiku i juri put Azora? :78:
Listen to me carefully,I shall say this only once

Offline sanjin

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6270
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #1810 on: January 17, 2016, 13:39:06 »
Srednjorocno, GFS bolji od EC-a. Po EC-u vec od 23. nas preuzima topliji vazduh zapadnog anticiklona. I GFS crta otopljenje ali ne tako drasticno, pa bi se hladni vazduh drzao Balkana jos dugo....

Offline Dzoni

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 3381
  • Blagosloven koji dolazi u ime Gospodnje
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #1811 on: January 18, 2016, 23:37:00 »
18.01.2016.

El Ninjo diktira:U februaru toplo, u martu snijeg?

Meteorolozi nakon hladnog talasa najavljuju natprosječno visoke temperature u februaru, a u martu kada čuveni El Ninjo oslabi, opet hladno vrijeme sa sniježnim padavinama.

Neuobičajeno dugotrajni anticiklon, koja je svoje središte veći dio decembra imao upravo iznad jugoistočne Europe, najvjerovatnije je povezan sa pojavom ekstremno jakog okeansko-klimatskog poremećaja poznatog kao El Ninjo.

Uprkos tome što je izvorište El Ninja u području Tihog okeana njegova snaga djeluje na vrijeme u skoro čitavom svijetu, pa tako i kod nas.

Surova prognoza: Šta nam donosi El Ninjo u 2016?
Prve ozbiljnije sniježne padavine imali smo početkom januara, a kako je El Ninjo na svom vrhuncu – ili će ga postići tokom narednih nedelja, još uvijek su moguće ekstremne vremenske neprilike, prvenstveno do kraja januara, kao i početkom februara.

Dugoročne meteorološke analize, zasnovane na proračunima Evropskog centra za srednjeročnu prognozu vremena u Readingu (UK), najavljuju nam nastavak sušnog razdoblja. Takođe, zadržaće se trend natprosječno tople zime, bez obzira na trenutni talas hladnog vazduha i mrazeve.

 Iz svega ovoga proizlazi da će u kontinentalnim područjima zima u svom završnom dijelu ličiti na ono što smo imali prilike da vidimo u decembru: biće sušna i ekstremno sušna, odnosno nadprosječno do ekstremno topla.

Meteorolozi do kraja januara i u februaru očekuju slabije padavine, sve do marta, kada će i El Ninjo znatno oslabiti, a temperature i režim padavina se približiti onom uobičajenom za to razdoblje, pa eventualno možemo očekivati i snijeg.

Sniježne epizode, ako ih uopšte i bude u nizijama, biće vrlo rijetke i uglavnom slabe i kratkotrajne.

Prenosi portal vrijeme.net
Izvor: elnino.noaa.gov

Offline vanja

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 4009
  • 🔵⚪💙⚪🔵
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #1812 on: January 18, 2016, 23:59:57 »
zar ne rekose da je na vrhuncu bio prije nove godine i da smo zbog slabljenja njegovog uticaja imali nesto padavina na novu godinu...a to za mart ovamo kod nas na jugu ga gledat necemo. dzoni sad nam dajes laznu nadu hahahha

Offline Dzoni

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 3381
  • Blagosloven koji dolazi u ime Gospodnje
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #1813 on: January 19, 2016, 14:31:49 »
 :63:

I ja sam kontao da je na vrhuncu bio do cca 10.01. a onda da njegov uticaj slabi, al evo vidi sto EC (uk) sad daje...Bojim se da ode 3-4ta zima bez ikakvog snijega u Pg.  :07:  Naravno to mi je samo osjecaj na sve ovo kad pogledam i vidim kako ce ici do kraja mjeseca, a onda znam kako kod nas ide, ako bude sto do 20.februara bude-poslije toga je kod nas proljece, manje ili vise.

Online Nikola

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6634
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #1814 on: January 19, 2016, 23:59:38 »
U narednim danima dolazi do naglog zagrijavanja stratosfere,sa potpuno druge strane nego sad,sto bi konacno moglo da dovede do malo duzeg negativnog AO i NAO indeksa.

Karte izgledaju lijepo,ali neka znacajnija promjena u tim indeksima bi se trebala ocekivati u februaru (posebno posle 10tog).
Polarni vrtlog pokusava da se uspostavi,ali Jet Stream 300hPa i geopotencijal 500hPa pokazuju da ce i narednih dana na podrcju od SAD,preko Evrope do Azije biti 'uzburkan' sto govore i GFS ansambli koji su potpuno razliciti sa vrijednostima AO i NAO indeksa za period oko i posle 1. februara.




Offline Yeti

  • Jr. Member
  • ***
  • Posts: 313
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #1815 on: January 22, 2016, 15:43:09 »
Ove godine imamo veoma stabilan polarni vrtlog u stratosferi.Ono što se može desiti krajem januara je da će se osa polarnog vrtloga okrenuti u smjeru suprotnom od smjera kazaljki na satu i dovesti do toga da najjači dio polarnog vrtloga se dislocira od Pola prema euroazijskim koordiinatama.Tehnički se takva situacija naziva "Displacement",a šta bi to moglo izazvati tek je za očekivati u februaru....
Listen to me carefully,I shall say this only once

Online Nikola

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6634
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #1816 on: January 24, 2016, 20:59:20 »
Ovakva baricka situacija u stratosferi imace uticaja tokom veceg dijela februara.

U pocetku mjeseca(vec tokom prve sedmice) treba ocekivati ponovno pucanje polartnog vrtloga i negativan AO indeks,takodje nije iskljuceno konacno uspostavljanje stabilnog bloka na Atlantiku.Po tim analizama februar bi trebao da bude dosta zanimljiviji od januara i da opravda zimu.Ostaje da pratimo kako ce to sve djelovati na nas.




Offline sanjin

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6270
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #1817 on: January 24, 2016, 21:11:55 »
Mislim da bi to, ako se desi, imalo uticaja na nas tek 15-ak dana kasnije.

Offline petar

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 890
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #1818 on: January 24, 2016, 21:13:39 »
Kako stvaris stoje, do kraja Januara uglavnom suncano i toplo za ovaj period godine, ono sto modeli vide jeste pocetkom februara ciklon i padavine, videcemo, ali mislim da od Februara krece ponovo zanimljivije situacije za pracenje  :72:

Offline Cirius

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #1819 on: January 27, 2016, 11:07:56 »
Prelaz jaguar/februar bi trebao biti hladan i snjegovit period.... ali jutrošnji EC ne vidi za cijeli desetodnevni prognostički period čak ni nulu po visini iznad Crne Gore. Pojedini dani će biti pravi martovski.   

Offline Dzoni

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 3381
  • Blagosloven koji dolazi u ime Gospodnje
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #1820 on: January 27, 2016, 19:58:09 »
Polako ali sigurno, barem mi na jugu i u nizijama, koracamo u proljece.
Kako rece kolega Cirius nema zahladjenja u doglednom vremenu i eto nas ocas na pola februara.
Nakon toga slabe su nase sanse za hladnocu i snijeg koji cekamo 3 godine. Zalosno ali bojim se da je tako. Volio bih da se desi cudo i dozivimo ono sto cekamo.

Offline niksicki

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1890
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #1821 on: January 28, 2016, 00:23:26 »
Mislim da se polako mozemo oprastati sa zimom mi koji smo ispog 1000mnv.Da vidjesmo jedan krsten snijeg ove godine,pa sve ti prosto  :07:

Offline petar

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 890
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #1822 on: January 28, 2016, 11:09:03 »
Ec dobar a period od 3-eg februara, trebalo bi da stigne neko zahladjenje i padavine, naravno bez ikakavih sansi za snijeg u nizim predjelima, za sjever su to sanse, al makar da ne idemo u proljece mnogo prije nego sto se to ocekuje  :77:

Offline Czv Nk

  • Jr. Member
  • ***
  • Posts: 187
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #1823 on: January 28, 2016, 11:44:21 »
Заиста ми није јасна кукњава око времена.Па снијег може пасти и крајем фебруара,видите како се време мијења.Ал да схватим подгоричане да кукају некако,ал никшићане нмг,па овдје може пасти у у март и то добро да напада.Ја мислим да зима ће показати зубе врло брзо.

Offline sone

  • Urednik
  • Hero Member
  • *
  • Posts: 950
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #1824 on: January 28, 2016, 13:06:50 »
Заиста ми није јасна кукњава око времена.Па снијег може пасти и крајем фебруара,видите како се време мијења.Ал да схватим подгоричане да кукају некако,ал никшићане нмг,па овдје може пасти у у март и то добро да напада.Ја мислим да зима ће показати зубе врло брзо.
Potpisujem svaku...bice snijega i kod nas.
« Last Edit: January 28, 2016, 14:15:47 by Bura »