Author Topic: Srednjoročne i dugoročne prognoze  (Read 487994 times)

Offline Dzoni

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 3381
  • Blagosloven koji dolazi u ime Gospodnje
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #2050 on: July 30, 2017, 16:32:11 »
Stravicno izgledaju podaci sa modela... :13:
A sto se tice pozara, nedao Bog, pa da vidis koliko jos moze da izgori. Nadam se da su se piromani malo primirili a da ovakve tropske vrucine nece izazvati vece spontane pozare.

Offline Nikola

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6634
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #2051 on: August 28, 2017, 18:45:36 »
3-4og. ciklonska aktivnost uz cjelodnevnu kišu i grmljavinu,vjerovatno će to biti kraj T≥35c.

Offline Niksic 3

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 3345
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #2052 on: August 29, 2017, 13:13:09 »
Izgleda da prva dekada septembra nece bit susna.Tu da panu 2-3 jace kise i dodje neki zalad sve bio ovo prozelenjelo opet. :109:

Offline Nikola

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6634
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #2053 on: August 30, 2017, 14:36:12 »
Ovo izgleda 'ljetoubica' u ponedeljak.

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #2054 on: August 31, 2017, 23:37:07 »
"Ljetoubica" stiže malo ranije, a vjerujem da bi mnogi rekli NAPOKON.
Ovo je bilo četvrto najtoplije ljeto u PG što se maksimalnih dnevnih temperatura tiče.

Offline Calibraaa

  • Jr. Member
  • ***
  • Posts: 136
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #2055 on: September 02, 2017, 12:10:21 »
Nista od ponedeljka - suncano

Offline skener

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 2292
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #2056 on: September 25, 2017, 22:13:04 »
Izgleda da nas pocetkom oktobra ocekuje jedan jaci ciklon sa onilnim padavinama u juznim i centralnim predjelima

Offline Nikola

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6634
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #2057 on: September 26, 2017, 18:41:59 »
GFS i EC totalno različiti,teško je reći koji će biti u pravu je u ovom periodu zna da nastupi miholjsko ljeto ali i EC da ostvari datu prognozu.

Offline skener

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 2292
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #2058 on: October 24, 2017, 00:07:17 »
EC vidi jace zahladjenje krajem mjeseca, tacnije pocetkom naredne nedelje

Offline vanja

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 4009
  • 🔵⚪💙⚪🔵
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #2059 on: October 24, 2017, 18:34:16 »
Italijani najavljuju cuda :D https://www.ilmeteo.it/notizie/inverno-20172018-previsioni-meteo-analisi?refresh_cens
uglavnom google prevod :D :
 Sa ovom članku želimo da istaknem o mogućim vremenskim promenama za zimskim mesecima: Očigledno je ovo smernica, ali koji može otkriti neočekivane iznenađenja.

Da drže PRESENTE- brzinu kretanja snežnog pokrivača na polarnim i substožerni područjima evro-azijski i leda na pokrivenost u Barencovom moru, će biti važni elementi da sastavi rano trend zima približava.
Aspekti koji će nam dati značajnije naznake o mogućem obavljanja Polar Vortek. Međutim osećamo odmah da spekuliše o njegovom mogućem karakterizacije aspekta, posebno u prvom delu decembra, ali u prvoj polovini januara.

VINTER 2017, SUPER START? - Nedavne studije su pokazale dobru korelaciju trenda zime, kao i snežni napredak evro-azijskih i status polarnog leda u oktobru i novembru, sa prosečnom trend Bariču u septembru.

"BB" U septembru, Indikacije za zimu? - AO septembar, odnosno indeksa koji prati atmosferske razlike između Arktički polarnog kruga i srednjim geografskim širinama severne hemisfere, je registrovan prosečnu negativan trend između -0.2 i -1.
Na osnovu korelacije, dovoljno efikasna u zapažanjima poslednjih godina, uključujući i promenu AO settembrina i zime AO, dobre su šanse da prvi deo nove sezone, mogu da se razviju sa neutralnim negativna AO. To bi dovelo do Polar Vortek opušteniji, manje jake i sa većim šansama da su njegovi udovi produžiti do sredine geografskim širinama, čime hladne napade na centralnoj i južnoj Evropi.

KBO- / MINIMUM SOLARE, KLJUČ VREMENA ZA ZIMA? - Postoji nekoliko indeksi teleconnection, više ili manje poznatih, ali jedan od najvažnijih su indeks KBO, koji prati skoro dve godine oscilaciju ekvatorijalnih stratosferskog vetrova, tako da je smenjivanje onih sa Zapada i Istoka.
Ova cirkulacija povremeno obrnuto, najverovatnije uticajem atmosferske talasa iz tropske troposferi, ona završava će na različite načine za mešanje ozonski omotač sa razmišljanjima o toplotnih uslova u polarnom kući. Posebno, negativna KBO (vetrova) u korelaciji sa niskim solarnim toka (karakteristično za naše zvezde za nekoliko godina, ali opet pogoršavaju u poslednjih nekoliko meseci) je pronađen cesto zimski zagrevanje u polarnom stratosfere i konsekventno uznemireni VP, podstaknuta je hladnim požarima na mediteranskoj lokaciji.
Znak ovog indeksa nakon više meseci u pozitivnom, negativan je od jula, produbljujući na 30 HP na -14,42 u septembru. Na 50 Hpa je i dalje pozitivan, ali trend je nizbrdo sa izgledima za negativan između oktobra i novembra. Dakle, još jedan u korist zime koja ima dobre šanse da poreme VP, bolje performanse u odnosu na hladno i sneg, posebno u mesecu decembru i prvoj polovini januara, sa mogućim napretkom mraza čak iu novembru, s obzirom na dobar prediktor AO Settembrino.

INDEKS ZA Enso - Na kraju, morali bismo da stavi u kazan ENSO perspektive, to je stanje površinskih voda Tihog okeana Ekuatorial, skoro neutralnom ili umereno Nina, u korist dobrog hladnog i nestabilne sezone.

MOGUĆA SITUACIJA ATMOSFATA - Značajno visoki blokacijski pritisci na centralnu Evropu i hladne perturbacije na istočnoj Evropi. U toj dinamici, središnji Mediteran i Italija ležali su sredinom dve tiraže, ali sa čestim izlaganjem hladnom meridijanu.

CENTAR-JUG, NOVO U POLU POZICIJA ZA HLADNU I SNEG? - Najverovatnije je za prvi dio hladne zime u južnim italijanskim oblastima, sa većim rizikom od snega na malim visinama. Hladna, ali manje nestabilnost i, stoga, više snežnih epizoda na severu. Ništa znači, međutim, da su hladni impulsi mogu da pokažu više prodire više navrata u centralnom Mediteranu i da zime za sve nestabilnosti, u nizu od severa do juga.

Mađo

  • Guest
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #2060 on: October 24, 2017, 23:47:24 »
Bolje da si metnuo originalan tekst, snašli bismo se nekako, a ovako ovaj prevod u pokušaju me smutio crnje no je.  :55:

Offline vanja

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 4009
  • 🔵⚪💙⚪🔵
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #2061 on: October 25, 2017, 01:32:06 »
Bolje da si metnuo originalan tekst, snašli bismo se nekako, a ovako ovaj prevod u pokušaju me smutio crnje no je.  :55:
stavio sam link

Offline Nikola

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6634
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #2062 on: November 05, 2017, 18:07:40 »
GFS crta pravi zimski ciklon oko 14og.

Offline Poledica

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1072
  • Crvena Zvezda 🔴⚪🔴⚪
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #2063 on: November 05, 2017, 18:50:29 »
Al evo da se sad to ostvari kako bi glasila prognoza bas me in teresuje ako mi moze ko reci  :121:

Offline Niksic 3

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 3345
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #2064 on: November 05, 2017, 18:52:24 »
Da,moglo bi biti snijega :79: :79: :79:

Offline Nikola

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6634
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #2065 on: November 05, 2017, 20:22:15 »
Al evo da se sad to ostvari kako bi glasila prognoza bas me in teresuje ako mi moze ko reci  :121:
I EC potvrdio isto.Preko 600mnv bi u prvom dijelu dana padao snijeg.Meni je zanimljivo i ovo dan ranije,centralna Bosna bi bila zatrpana.

Offline Dado

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 682
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #2066 on: November 06, 2017, 14:23:14 »
Danasnji izlazi sve opovrgose.

Offline Nikola

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6634
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #2067 on: November 06, 2017, 15:06:41 »
To treba imati u vidu kod nas uvijek,kad se crta sniježni ciklon za preko 7 dana od toga nikad ne bude ništa,a kad se crta otpljenje onda se ostvari još izraženije.

Offline staracfoco

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1168
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #2068 on: November 06, 2017, 19:00:13 »
Modeli su,izgleda,koncipirani tako da tačno prate samo vrućine,a tu mi ne možemo ništa.Šalu na stranu,ali najveći broj najava zahlađenja sa snijegom,na duži rok, na kraju ispadnu ispale.

Offline staracfoco

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1168
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #2069 on: November 06, 2017, 22:45:35 »
Igranka tipa toplo-hladno se nastavlja.Ponovo se crta zimski scenario za sredinu mjeseca.Mislim da će do ujutru to da ispari.

Offline Nikola

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6634
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #2070 on: November 13, 2017, 09:49:32 »
EC u zadnja dva izlaza zimski raspoložen oko 21/22og.

Offline Dado

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 682
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #2071 on: November 13, 2017, 09:55:38 »
Lijepo je vidjet' ovakav zalad ali mislim da smo se kisjelo nasmijali.

Offline staracfoco

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1168
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #2072 on: November 13, 2017, 13:40:35 »
EC u zadnja dva izlaza zimski raspoložen oko 21/22og.
Nakon zadnjih ispala,pitam se do kad će EC zadržati trenutno raspoloženje.Mislim da je nezahvalno komentarisati ove izlaze za periode duže od par dana,ali je interesantno za praćenje.

Offline Poledica

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1072
  • Crvena Zvezda 🔴⚪🔴⚪
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #2073 on: November 13, 2017, 13:57:00 »
Nadajmo se da ce ostati u istom raspolozenju  :107:

Offline EagleS

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1098
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #2074 on: November 13, 2017, 17:43:17 »
Jak pad AO index-a za period od 16. pa nadalje, visok pritisak iznad Artika pa i odatle ovaj Sibir po Evropi oko 20. i poslije. Mi smo često uz ivicu toga Sibira pa se moramo tresti do kraja :120: 
The absence of evidence is not the evidence of absence