Author Topic: Srednjoročne i dugoročne prognoze  (Read 488260 times)

Offline Nikola

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6635
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #1600 on: October 26, 2015, 22:33:57 »
Prostran i jak AC djelovace,po trenutnom materijalu na veci dio prve sedmice novembra.Ono sto je govoriti iz iskustva,uvijek je posle duzih perioda AC krajem i pocetkom ili sredinom novembra dolazilo do naglog zahladjenja i prvog znacajnijeg snijega na sjeveru.Na primjer 23. novembra 2005. godine i u Podgorici je zabiljezen snijezni pokrivac u vecernjim satima dok je Danilovgrad imao sjutra zvanicnih mislim 2cm,ali te su godine rijetke,mada eto vec 10 godina nije bilo snijega u to doba u tim mjestima.Snow Hunter je negdje ostavio podatke o tome kolika je ucestalost padanja snijega u novembru,koliko se sjecam mislim da na svake 10 ili 15 godina imamo takav scenario.

Ono sto je pa sigurno da ce ove zime biti pokrivaca u Podgorici mada nije iskljucino da ga ne bude,jer od kad se vrse mjerenja jednom se desilo da 3 uzastopne zime nema pokrivaca,ali to je jako rijedak slucaj.
« Last Edit: October 26, 2015, 23:34:44 by nikolA »

Offline Czv Nk

  • Jr. Member
  • ***
  • Posts: 187
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #1601 on: October 27, 2015, 00:20:14 »
Znate sta laik sam,ali sam primijetio da cim je ljeto toplo i suvo kao ove god i dosta suva jesen zima je dobra.Kao sto je bilo 2005 i 2012 bilo je slicno kao oce god.Imam neki dobar osjecaj a sta ce biti vidjecemo.

Offline Cirius

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #1602 on: October 27, 2015, 00:39:27 »
Ako i ova godina bude bez statističkog centimetra snijega u Podgorici, ne znam bi li to bio prvi put da se vežu tri uzastopne godine bez pokrivača ... ?

Pretežno AC period pred nama, od petka priliv suve kontinentalne mase ... sunce gubi snagu, stiže novembar i bajkoviti dani difuznog svijetla    :105: 

Offline Nikola

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6635
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #1603 on: November 07, 2015, 11:00:20 »
Povoljne analize italijanskih meteorologa za snjegoljupce od decembra,sledece azuriranje 20.nov pa ce tu biti jasniji.
« Last Edit: November 07, 2015, 11:30:27 by nikolA »

Offline Južina

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1375
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #1604 on: November 07, 2015, 15:02:00 »
Vakat je ;D

Offline Nikola

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6635
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #1605 on: November 09, 2015, 17:32:32 »
Prognozira se negativan NAO indeks posle 20tog.

Offline Czv Nk

  • Jr. Member
  • ***
  • Posts: 187
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #1606 on: November 09, 2015, 20:03:09 »
Moze li prevod za nas laike? :11:

Offline Nikola

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6635
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #1607 on: November 09, 2015, 21:26:02 »
Moze li prevod za nas laike? :11:
Oko 20tog se ocekuje zahladjenje i padavine.

Offline Nikola

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6635
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #1608 on: November 11, 2015, 11:05:50 »
Ovako izgleda projekcija vremena za zadnju sedmicu novembra pa do sredine decembra.




Oba modela daju slabljene uticaja AC posle 20tog.
« Last Edit: November 11, 2015, 11:11:17 by nikolA »

Offline Nikola

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6635
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #1609 on: November 20, 2015, 10:55:41 »
Ne vidi se stvaranje bloka do decembra,AC se drzi Azora,pozitivan NAO indeks.

Offline sanjin

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6270
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #1610 on: November 20, 2015, 22:50:48 »
Modeli crtaju "very heavy snow" na sjeveru za 5-6 dana.





Offline EagleS

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1098
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #1611 on: November 21, 2015, 01:35:13 »
The absence of evidence is not the evidence of absence

Offline Nikola

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6635
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #1612 on: November 23, 2015, 12:24:34 »
Prognozira se negativan AO index pocetkom decembra medjutim preba da prodje par dana da sve dodje na svoje.Italijani za sledeci vikend(6-7.) prognoziraju snijeg i u ravnicama na jugu.

Offline staracfoco

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1168
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #1613 on: November 23, 2015, 18:33:59 »
Molim za pojašnjenje pojmova NAO i AO index.Negđe sam,možda i na ovom forumu,natrčao na ove pojmove ali nijesam obratio pažnju na to.Sada sam probao da nađem što je to preko Gugla ali su svi tekstovi na engleskom a kad sam se ja školovao mogao sam da biram samo između ruskog i ruskog jezika.Kad je engleski počeo da se više koristi već sam bio u fazi :"Stari konj se ne uči igrati"što je veliki hendikep.Nadam se da ćete imati strpljenja i razumijevanja za starog konja i ,najkraće što je moguće,pojasniti što znači visok NAO  I nizak AO indeks.Shvatio sam da to ima neke veze sa temperaturama okeana i sa Arktikom ali kakve su te veze sa vremenskim situacijama ,bez pomoći,ne mogu da dokučim.

Offline Djole

  • Jr. Member
  • ***
  • Posts: 214
  • Podgorca-Beograd
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #1614 on: November 23, 2015, 18:52:51 »
ukratko NAO= sjeverne articke oscilacije a AO articke oscilacije .ukucao na google pa Vam preveo :)

Offline Nikola

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6635
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #1615 on: November 23, 2015, 19:22:41 »
Molim za pojašnjenje pojmova NAO i AO index.Negđe sam,možda i na ovom forumu,natrčao na ove pojmove ali nijesam obratio pažnju na to.Sada sam probao da nađem što je to preko Gugla ali su svi tekstovi na engleskom a kad sam se ja školovao mogao sam da biram samo između ruskog i ruskog jezika.Kad je engleski počeo da se više koristi već sam bio u fazi :"Stari konj se ne uči igrati"što je veliki hendikep.Nadam se da ćete imati strpljenja i razumijevanja za starog konja i ,najkraće što je moguće,pojasniti što znači visok NAO  I nizak AO indeks.Shvatio sam da to ima neke veze sa temperaturama okeana i sa Arktikom ali kakve su te veze sa vremenskim situacijama ,bez pomoći,ne mogu da dokučim.
Mislim da ovo moze da pomogne http://www.meteo.co.me/forumi/index.php?topic=4070.0

Offline staracfoco

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1168
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #1616 on: November 23, 2015, 22:18:58 »
Zahvaljujem na iscrpnim objašnjenjima koja sam našao na datoj adresi.Sada mi je štošta jasnije,a ako nastavim sa edukacijom uz ovakve učitelje,nemojte se iznenaditi ako se pojavim i ja neđe sa prognozom.Još jednom hvala,jer je sramota,po meni,biti dio nečega(u ovom slučaju jednog finog društva pozitivaca) a biti totalni duduk za teme o kojima se razgovara.

Offline Nikola

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6635
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #1617 on: November 25, 2015, 17:58:45 »
Fenomen El Ninjo itekako ima uticaja na klimu Sjeverne Amerike,ovaj i prosli novembar se ne mogu uporediti.El Ninjo tamo donosi toplije i suvlje vrijeme.
Posljedicno tome ima uticaja i na Evropu ali ne u onoj mjeri kako ga neki predstavljaju.Potpuno mi je blizak 'Butterfly effect' ali se on pogresno tumaci i banalizuje ''Ako leptir mahne krilima u Pekingu, u Njujorku ce nastati tornado''.

GFS 12Z mnogo bolji za period posle 2-3. daje mogucnost cijepanja Arktickog vrtloga i uspostavljanje bloka.

Offline Yeti

  • Jr. Member
  • ***
  • Posts: 313
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #1618 on: November 25, 2015, 20:16:26 »
A evo vec neko vrijeme pratim na 3bmeteo I Meteo.it pricu o najavama zime,pa po jednima ide "gelido inverno"(brrrrr zima) zbog tri faktora:El Ninja koji je nikad jači(slicno kraju '96),ništavne golfske struje i snijezne pokrivenosti sibirske oblasti u oktobru i novembru(što bi posredno moglo poremetiti polarni vrtlog-uslov svih uslova da ka nama krene ozbiljnija hladnoca).S druge strane u stratosferi se desava stratcooling-rashladjivanje stratosfere sto polarni vrtlog cini jos kompaktnijim i eto nama u decembru opet megaanticiklona da imamo monotoniju od vremena! :107: :54:
Listen to me carefully,I shall say this only once

Offline bole

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1883
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #1619 on: November 25, 2015, 21:52:22 »
Mi nemamo ama bas nista od tog El Ninia
daleko je to od nas da bi nesto znacajno uticalo, mozda sijever Evrope....

Offline Nikola

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6635
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #1620 on: November 26, 2015, 13:52:31 »
GEFS daju razlicite NAO i AO indekse,bar do 10 decembra nece biti nista znacajno za nize predjele,a do prije par dana bilo je drugacije.Nista dok se za 5-6 dana svi ne podudare.

Offline Stefan600

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 4096
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #1621 on: November 30, 2015, 17:23:03 »
Vec nekoliko dana opet pratim forum po malo. Kako vidim, prvi dio decembra ce donijeti vrijeme na kakvo smo navikli vec nekoliko mjeseci. A sve na sta naviknemo, zna i da dosadi  :64:
Ne znam zasto, ali imam osjecaj da ce nam neko zahladjenje jace doci oko Nove godine, a vjerovatno grijesim. A mozda to nije osjecaj nego se samo potajno nadam? :28:
Februar 2012. :)

Offline sone

  • Urednik
  • Hero Member
  • *
  • Posts: 950
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #1622 on: November 30, 2015, 19:49:08 »
Vec nekoliko dana opet pratim forum po malo. Kako vidim, prvi dio decembra ce donijeti vrijeme na kakvo smo navikli vec nekoliko mjeseci. A sve na sta naviknemo, zna i da dosadi  :64:
Ne znam zasto, ali imam osjecaj da ce nam neko zahladjenje jace doci oko Nove godine, a vjerovatno grijesim. A mozda to nije osjecaj nego se samo potajno nadam? :28:

Ja danas sa ocem pricam koji je primakao 80-tim,kaze on posle ovoga moze samo dobar snijeg jer ovakvo vrijeme mora iskijat na nos sto bi se reklo.Mnogo je ovo lijepo a i dugo traje.Logicki da slijedi hladnoca s padavinama nakon ovoga.Zivi bili pa vidjeli...mada logike ima sve manje u svemu,da se ogradim.

Offline Nikola

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6635
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #1623 on: November 30, 2015, 20:06:10 »
Zanimljiva ilustracija 


(preuzeto sa 3bmeteo.com)

EC 12Z uvodi mogucnost da se formira AC nad sjevernom Evropom i da povuce hladnocu iz Sibira,to je jos bolji i sigurniji recept za snijeg od bloka na Atlantiku.

Offline petar

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 890
Re: Srednjoročne i dugoročne prognoze
« Reply #1624 on: December 02, 2015, 14:12:47 »
Modeli za sada u daljem periodu ne vide nista znacajno sto bi moglo uticati na promjenu vremena... Mislim da je sigurno da narednih 8-10 dana ce biti suncani i topli za ovo doba godine  :116: