Author Topic: Decembar 2010.  (Read 132689 times)

Offline Miloš

  • Moderators
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 5688
Re: Decembar 2010.
« Reply #525 on: December 14, 2010, 20:48:05 »
Kod prognoze u ovakvim situacijama, mora se obratiti pažnja i na neke detalje, a to su i temperature u svim slojevima atmosfere.
Evo šta kaže zadnji izlaz GFS-a kad je Podgorica u pitanju. U petak uveče bi bilo idealnih uslova za snijeg, dok bi već u toku noći probio nešto topliji vazduh po visini, i snijeg bi prešao u susnježicu i kišu. E sad, pitanje je da li je ovaj gruborezolucijski model uzeo u obzir uticaj orografije i visokih planina južnije od Podgorice koje bi spriječile taj priliv toplijeg vazduha. Tu će se modeli još lomiti, a i mi sa njima. Još uvijek je daleko za preciznu prognozu, tako da nam ostaje da pratimo.
Evo meteograma za PG o kom sam pričao:


Offline Bole-PG

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1007
Re: Decembar 2010.
« Reply #526 on: December 14, 2010, 20:50:17 »
A koliki smo baksuzi vjerovatno ce biti ponovo susnjezica
Podgorice grade moj!!!

Offline Fraka

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 8078
Re: Decembar 2010.
« Reply #527 on: December 14, 2010, 20:52:01 »
Ma ja od pocetka vjerujem u taj scenario.. pocece snijeg, a kad tad prec u kisu, nema tu filozofije.. ukoliko pocne snijeg u citavu cg ukljucujuci primorje, ako je za utjehu podgorica ce vise izdrzat  :48: mada sve je moguce  :109:

Offline Stefan600

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 4096
Re: Decembar 2010.
« Reply #528 on: December 14, 2010, 21:05:42 »
Aoo. Momci. Iz izlaza u izlaz sve gore i gore. I vi se necemu nadate. E pa, izlleda da ne znate sta je Pg. ====RUPA
Februar 2012. :)

Offline Miloš

  • Moderators
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 5688
Re: Decembar 2010.
« Reply #529 on: December 14, 2010, 21:08:38 »
E kad Stefan konačno kaže da nema snijega u PG, onda su stvarno velike šanse da konačno padne.  :03:

Offline Bole-PG

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1007
Re: Decembar 2010.
« Reply #530 on: December 14, 2010, 21:11:14 »
 :11: evo yr.no neku susnjezicu najavljauje za petak i subotu kratkotrajnu
Podgorice grade moj!!!

Offline Stefan600

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 4096
Re: Decembar 2010.
« Reply #531 on: December 14, 2010, 21:11:58 »
Ne nego ozbiljno. Jako mi je zao. Ali taj snijeg ce kako je krenulo pocet da pada i padace 2 sata i preci ce u kisu koja ce ga istopit!!!! ! ! ! !   :12:  :12:  :12:  :12:  :12:
Februar 2012. :)

Offline Bole-PG

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1007
Re: Decembar 2010.
« Reply #532 on: December 14, 2010, 21:18:43 »
Nema admina da se ukljuci u raspravu
Podgorice grade moj!!!

Offline sanjin

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6270
Re: Decembar 2010.
« Reply #533 on: December 14, 2010, 21:28:25 »
http://www.yr.no/place/Montenegro/Other/Podgorica/long.html
Ovih 34mm za petak i subotu izgleda fino.

Offline Fraka

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 8078
Re: Decembar 2010.
« Reply #534 on: December 14, 2010, 21:31:51 »
Hm, sad mozda razmisljam da ostanem u Bg do nedjelje.. crta se nekih nekoliko solidnih mm padavina sto bi moglobit dobro.. na osnovu sledeca 2 izlaza odlucujem haha. Ec crta lijepo snijeg za bg u subotu.

Offline Dzoni

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 3381
  • Blagosloven koji dolazi u ime Gospodnje
Re: Decembar 2010.
« Reply #535 on: December 14, 2010, 21:38:21 »
Kod prognoze u ovakvim situacijama, mora se obratiti pažnja i na neke detalje, a to su i temperature u svim slojevima atmosfere.
Evo šta kaže zadnji izlaz GFS-a kad je Podgorica u pitanju. U petak uveče bi bilo idealnih uslova za snijeg, dok bi već u toku noći probio nešto topliji vazduh po visini, i snijeg bi prešao u susnježicu i kišu. E sad, pitanje je da li je ovaj gruborezolucijski model uzeo u obzir uticaj orografije i visokih planina južnije od Podgorice koje bi spriječile taj priliv toplijeg vazduha. Tu će se modeli još lomiti, a i mi sa njima. Još uvijek je daleko za preciznu prognozu, tako da nam ostaje da pratimo.
Evo meteograma za PG o kom sam pričao:

Pa to je ono o cemu smo ja i ti danas pisali...ja vjerujem da ce snijeg krenuti u PG i da ce nakon par sati preci u kisu,kako model i govori a ti si iznio stav da postoji velika vjerovatnoca da ce PG izdrzati taj nalet juzine (za sta si imao pravo po situacijama koje se cesto desavaju) i da ce snijeg padati cijelu noc do prestanka padavina u subotu prije podne.

Mozda ce stvarna situacija biti negdje izmedju moje i tvoje teze. A cini se i dosta vjerovatnom a to je da ako pocne sa snijegom u petak vece (recimo 20h) za sto postoje pretpostavke, snijeg ce nastaviti da pada cijelu noc jer je tesko za povjerovati da ce PG pustiti prodor toplijeg zraka u najhladnijem dijelu dana (noc od 00 do 06h). Snijeg bi prelazio u kisu u subotu u jutarnjim satima kada T ide gore i probija topliji zrak ali nebi padala dugo vec bi kroz par sati stala kako model i kaze. Ako bi se ostvario ovaj scenario ja prognoziram oko 10cm snijega za subotu ujutru u PG. DG ide do 20cm.

Nema admina da se ukljuci u raspravu

Iako sam ga prozvao na prethodnoj stranici i zamolio ga da iznese svoje vidjenje za cetvrtak,petak i subotu za PG on mudro cuti  :109:  Sto znaci da ce nesto pametno i kvalitetno reci kad se javi, nadam se ne u petak ujutru  :03:
« Last Edit: December 14, 2010, 21:41:02 by Dzoni »

Vjestica

  • Guest
Re: Decembar 2010.
« Reply #536 on: December 14, 2010, 21:42:43 »
Rekao je Dusan za TV Vijesti nocas,da ce snijeg padati u vecem dijelu zemlje,to sto se tice petka vece na subotu.Samo je to pomenu.

Offline Dzoni

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 3381
  • Blagosloven koji dolazi u ime Gospodnje
Re: Decembar 2010.
« Reply #537 on: December 14, 2010, 21:50:04 »
Cekamo ga ovdje sa malo detaljnijom analizom  :03:

Madjo

  • Guest
Re: Decembar 2010.
« Reply #538 on: December 14, 2010, 21:53:23 »
Ne bi valjalo da se ciklon produbi previše  :01: Mada i za sad se crta dosta dubok, 996 mb, to me malo brine...nebi smetalo puno da se produbi kad se primakne jugu Jadrana, ali na sjever Jadrana bi.Onda bi se kao po običaju razduva jugo, i bojim se da bi bio jedan silovit prodor toplijeg vazduha....podgoričani bi  :28: ...u slučaju da pirka vjetar, donijelo bi nam ladan vazduh jer je u tom trenu nula po visini skoro do Malte  :11:

Offline Miloš

  • Moderators
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 5688
Re: Decembar 2010.
« Reply #539 on: December 14, 2010, 21:56:47 »
Rekao je Dusan za TV Vijesti nocas,da ce snijeg padati u vecem dijelu zemlje,to sto se tice petka vece na subotu.Samo je to pomenu.

Rekao je ono što bi i rekao svako ko je dobro upoznat sa situacijom koja nas očekuje u petak i u subotu. Jer bilo bi previše hrabro govoriti išta preciznije ili najavljivati snijeg sa sigurnošću. Naravno da svi njegovo mišljenje ubjdeljivo najviše cijenimo ovdje na forumu, a imamo i razloga za to. Ne zato što on ima pristup nekim modelima, kojim mi nemamo, već zbog dugogodišnjeg iskustva i mnogo prognoziranih ovakvih situacija.
Ja pratim vremenska dešavanja od kad znam za sebe, ali tek u prethodnih par godina sam malo detaljnije upoznao klimu Crne Gore, a i usavršio se u prognozi. Ovakvih situacija, kakva se sad crta za PG je u tih par godina bila samo jedna, i to ona februara 2009. Prije toga je bila ona čuvena zima 2004/2005. Tako da ne mogu da se baš pohvalim sa iskustvom.  :03:
Nikako da dočekamo ove 12Z izlaze WRF i NMM. Oni će mnogo toga reći.

Offline Miloš

  • Moderators
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 5688
Re: Decembar 2010.
« Reply #540 on: December 14, 2010, 22:22:29 »
Upravo izašao WRF. On crta sličnu situaciju kao onaj GFS-ov meteogram koji sam gore postavio. Prema ovome, jak snijeg u petak veče, koji bi u toku noći prešao kišu koja bi ga istopila do jutra. NMM još uvijek nije izašao, pa se nadamo da će on da poplavi i ove linije iza ponoći.


Offline Cirius

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Decembar 2010.
« Reply #541 on: December 14, 2010, 22:26:41 »
Ne bi valjalo da se ciklon produbi previše  :01: Mada i za sad se crta dosta dubok, 996 mb, to me malo brine...nebi smetalo puno da se produbi kad se primakne jugu Jadrana, ali na sjever Jadrana bi.Onda bi se kao po običaju razduva jugo, i bojim se da bi bio jedan silovit prodor toplijeg vazduha....podgoričani bi  :28: ...u slučaju da pirka vjetar, donijelo bi nam ladan vazduh jer je u tom trenu nula po visini skoro do Malte  :11:
To bi mogao biti faktor najveceg rizika.  Temp su bas dobre tako da bi mozda prezivjele i eventualno rano naoblacenje tokom dana  (sa oblacima i padavinama ce poci par stepeni dolje,  tako da bi nekih 4 stepena u petak trebala da budu dovoljna uoci nailaska ciklona,  ali ne preko toga ..  valjda),  i sanse da snijeg startuje ce biti dosta dobre  (tu ce se kvota vjerovatno kretati oko  1,60  :122: ),  a da se izdrzi nekoliko termina juzine s mora,  bice sigurno veca kvota  ..  moracemo sacekati preciznije nesto,  sjutra vece ce izaci nmm do subote u podne,  tada cemo znati vise.  Dzoni vjeruje da ce probti' juzina kasnije,  Milos misli da ce se drzati Kazan ..   naravno,  bice korigovanja do poslednjeg trenutka   :83:    bilo bi dobro da Admin izadje sa opsirnijom analizom sjutra vece,  ili najkasnije u cetvrtak.


Offline Dzoni

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 3381
  • Blagosloven koji dolazi u ime Gospodnje
Re: Decembar 2010.
« Reply #542 on: December 14, 2010, 22:32:53 »
Ovo sam Milose i pricao i bojao se ovakvog scenarija iz iskustva sa mojim rodnim gradom, to ti je kao "deja vu" .
WRF sada na terminskim kartama za temperature pokazuje da bi snijeg mogao padati max do 03h u noci petak na subotu a tada bi bila "probijena" Podgorica sa juzinom i otisla bi u 06h u subotu ujutru na +6C.
Na kartama za padavine crta pocetak padavina poslije 18h,znacajnije tek poslije 21h a velika kolicina padavina se crta od ponoci do 06h u subotu ujutru. Jos samo kad bi to bio snijeg  :23: ali nazalost nece vec pola kisa pola snijeg sto za rezultat u subotu ujutru ima vodurinu bez snijega  :12:

Offline Transmat

  • NVO - member
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 2171
Re: Decembar 2010.
« Reply #543 on: December 14, 2010, 22:39:14 »
Ja neću nikakve analize da izvodim jer ne vidim svrhu..
To je još daleko.. Svi smo nestrpljivi, ali nema sad osobe na svijetu koja može da dodje i reče BIĆE sigurno snijeg  ili neće biti..
Da je išta sigurno ne bismo ovoliko analizirali i dvoumili se.. nego bi rekli, URAAA snijeg će i kraj  (kao što je na Žabljak siguran)

Vjerovatno se do zadnjeg trenutka neće znati..  Priroda je i dalje toliko "jača" od nas da nismo ni svjesni..

Na kraju krajeva, koja fajda ako i bude padao, kad je izvjesno da će ojužiti ujutru i sve se to pretvoriti u vodu..

Madjo

  • Guest
Re: Decembar 2010.
« Reply #544 on: December 14, 2010, 22:44:04 »
Petak nije loš, ali subota ujutro kritično.Kritično čak i za moje selo.Ciklon sa sjevernog Jadrana preko Dalmacije ulazi na kopno, i nije najbolja kombinacija,tako da kad jednom dune jugozapad i uđemo u topliji sektor nema povratka.Tako kaže 12z NMM   :80:

Offline Fraka

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 8078
Re: Decembar 2010.
« Reply #545 on: December 14, 2010, 22:46:20 »
Da, ali kako komentarises ovo dan ranije za Ulcinj? ovo bi moglo bit nekoliko cm?!

Offline Fraka

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 8078
Re: Decembar 2010.
« Reply #546 on: December 14, 2010, 22:47:45 »
Crta se dobar snijeg za citav predio iznad Boke, ali sito tako strasno topljenje snijega, znaci.. veoma lose.

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Decembar 2010.
« Reply #547 on: December 14, 2010, 22:48:44 »
Dosta ste vi toga već napisali pa ne bih da ponavljam.
Dakle, Podgorica može da "odbije" nalet juga-jugoistoka 12 do 24 sata, ukoliko nije previše jak. Ne čini mi se da će jugo "eksplodirati", i time srušiti sve naše nade. U situaciji u petak treba pratiti ponašanje temperature u Ulcinju. Ukoliko ona bude uspijevala da bude par ili više stepeni niža od Barske eto nama lijepog snijega.

Madjo

  • Guest
Re: Decembar 2010.
« Reply #548 on: December 14, 2010, 23:01:23 »
Bogami Admine, nema govora o snijegu u Pg od subote.Dosta se tu uklapa i Wrf.Jedini grad koji može duže izdržat južinu je Nikšić-nešto slično je bilo prošle godine za Nikoljdan..

Offline Poseydon

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 509
Re: Decembar 2010.
« Reply #549 on: December 14, 2010, 23:14:39 »
Admine ovo probija sa jugozapada, a ne jugoistoka  :78: