Author Topic: Januar 2017.  (Read 182952 times)

Offline Niksic 3

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 3345
Re: Januar 2017.
« Reply #1075 on: January 08, 2017, 10:24:30 »
-10.6 oblaci se

Offline staracfoco

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1168
Re: Januar 2017.
« Reply #1076 on: January 08, 2017, 10:46:33 »
Jutros je magle,koja se rano digla i otkrila nebo, djelimično prekriveno oblacima.Iako se -24 stepena ne dešava baš često,mislim da bi bilo i hladnije za stepen dva da nije bilo oblaka.Inače je čitavo Polimlje,od Plava do Bijelog Polja imalo baš,da ne kažem,brutalne minimalce.Zbog nekog kvara na instalacijama išao sam za majstora oko 7 sati.Valjda zbog godina,nije mi bilo prijatno.Brkovi mi se zalediše.

Mađo

  • Guest
Re: Januar 2017.
« Reply #1077 on: January 08, 2017, 10:49:20 »
Prosto mi je nevjerovatno da je Nk ostao zakucan na -14.4, toliko je bilo i u 01:00. Vjetar uzrok ili neki drugi kastig ?

Vjetar miješa vazduh i izjednačava temperaturu u prizemnim slojevima.Spriječava ozračivanje tla i inverziju.
-------
Umjereno oblačno i ledeno, -8.7° I dalje pirka vjetar.

Offline niksicki

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1890
Re: Januar 2017.
« Reply #1078 on: January 08, 2017, 11:07:59 »
Sokolac u Republic Srpskoj jutros mjeri -28!

Offline Cirius

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Januar 2017.
« Reply #1079 on: January 08, 2017, 11:30:34 »
Vlažnost vazduha u Podgorici svega 14,4%.
« Last Edit: January 08, 2017, 11:45:34 by Cirius »

Offline Dzoni

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 3381
  • Blagosloven koji dolazi u ime Gospodnje
Re: Januar 2017.
« Reply #1080 on: January 08, 2017, 13:50:06 »
Odosmo u plus ! Topliji dan od prognoziranog, razlog treba traziti u slabljenju vjetra.
Ul i dalje u minusu, -1.6c.

Offline Južina

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1375
Re: Januar 2017.
« Reply #1081 on: January 08, 2017, 14:31:39 »
 Ali zato ovamo hladnije nego juče.

Offline Milossss

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1613
  • ⬛⬜ ⬛⬜
Re: Januar 2017.
« Reply #1082 on: January 08, 2017, 15:37:21 »
Od danas vise nisam ljubitelj zime I snijega. Zamrzle cijevi od vode u zemlju. Od 8 lozim vatru tamo i nista. A hladno ko u grobu. Ima -15 sigurno.
Only black and white

Offline Fraka

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 8078
Re: Januar 2017.
« Reply #1083 on: January 08, 2017, 15:48:48 »
Zamrzle su i u Kotor, a ne u Bijelo polje. Eo meni stricu zamrzlo pa  sam isto sa ovim jakim fenom da to grijemo. Meni su plasticne, pa nema problema.

T -1 trenutno.. vjetar skoro stao.. ali ce se podic opet sigurno.

Offline Milossss

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1613
  • ⬛⬜ ⬛⬜
Re: Januar 2017.
« Reply #1084 on: January 08, 2017, 15:56:19 »
Usao sam u kucu. Brenerom sjutra nesto pokusat. Ako to ne uspije do proljeca I zarkoga sunca bez vode u kucu. Ne mogu ni pomislit na to. Pratim prognozu,dako ojugovi oko petka. Nisam mislio da cu to pozeljet jos.
Only black and white

Mađo

  • Guest
Re: Januar 2017.
« Reply #1085 on: January 08, 2017, 16:34:10 »
Usao sam u kucu. Brenerom sjutra nesto pokusat. Ako to ne uspije do proljeca I zarkoga sunca bez vode u kucu. Ne mogu ni pomislit na to. Pratim prognozu,dako ojugovi oko petka. Nisam mislio da cu to pozeljet jos.

Razumijem te.I mene od sinoć sledilo sve u kupatilo.Probaj vrelu vodu usut na mjesto đe sumnjaš da je sledilo.Mene je dobro ukopano u zemlju plus što ima dosta snijega koji je ka izolator,ali zalud kad mi sledi cijevu zid iza kuće.A ostavio sam bio da toči sinoć.Jbga jedva 30 cenata debeo zid od običnija blokova.Pi.  :34:
------
Polako se smiruje vjetar.Današnji Tmax veći par stepeni od juče, -6.2°
Trenutno -9.5° uz povremen slab vjetar.

Offline Transmat

  • NVO - member
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 2171
Re: Januar 2017.
« Reply #1086 on: January 08, 2017, 17:02:13 »
Jutros kod mene -13.4 pokazao neki obicni digitalni/ Ams Dg opet ne salje podatke na sajt naravno! A nikoga iz zavoda nije briga da okaci tu T-min jer oni imaju sigurno podatke manuelnoi prikupljene makar ??

To sto pricate o smrzlm cijevima itd... Ja sam misljenja da ove iz grada sto crkose za snijegom treba poslati sad jedno 20 dana na sjever na -20 . I to lijepo da cijepaju drva, drze krave, prte kroz snijeg i sve teske poslove .. ne bi onda kukali za snijegom ovoliko.
Nikad vise da ne vidim snijeg ne bih zazalio uopste, eto toliko sam se najeo snijega i smrzao u njega.

Offline SnowHunter

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3773
Re: Januar 2017.
« Reply #1087 on: January 08, 2017, 17:59:00 »
Ovo je vrijeme izvanredno i ja bih volio da su nam cijele zime ovakve.  :43: :43: :43:  To što je moderni čovjek zbog pretjeranog udovoljavanja sebi, svojim strastima i svom komforu postao fizički i mentalno impotentan i bolestan je njegov problem, a ne problem vremena. Zakukavanje preko medija o ekstremnoj hladnoći i nemogućim uslovima  je obični senzacionalizam, u suštini glupost. Pa lažno saosjećanje sa ljudima u odsječenim selima, kojih su se mediji baš sad sjetili.  :71: Mo'š misliti, da ti ljudi ne znaju kako da se nose sa snijegom i studeni ne bi ni živjeli tu gdje žive... Meni je zapanjujući odnos ljudi prema ovakvom vremenu, lažni stručnjaci dijele lažne savjete preko mas medija plašeći ih idiotarijama. Pa tako ovdje u BG djecu ne možeš vidjeti na ulici, zaboga opasno je. A sva listom bolesna u pregrijanim, neprovjetrenim prostorijama sa ''šestokomornom'' PVC stolarijom.  :20:

Idiokratija zavladala...  :20: :20: :20: :20:

Offline markonato

  • Jr. Member
  • ***
  • Posts: 155
Re: Januar 2017.
« Reply #1088 on: January 08, 2017, 18:14:04 »
@SnowHunter

Danas imao prepirku sa nekim starijima iz mojeg naselja baš zbog ovoga "nemojte đecu vani po ovoj zimi". Ja ne mogu da dokažem da je bolje kad su đeca na svježi vazduh a ne zatvorena u kući, ali jbg ja guram svoje a oni neka pričaju. Meni su đeca bila napolju cijelo vijeme i uživali su.

On:

Moj digitalac mjeri -1 a čini mi se da je nakako brzo pala temp jer neđe oko 17:00h kad sam gledao bilo je -0.3

Offline Transmat

  • NVO - member
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 2171
Re: Januar 2017.
« Reply #1089 on: January 08, 2017, 19:00:25 »
@snow
 Na zalost ovo nije Svajcarska ili Norveska pa da je dobar standard i da se redovno ciste putevi kad zatrpa snijeg. 2012 kad je palo 80 cm u Dg. 10 dana se nije moglo doci normalno autom do Pg.. na samo 18 km od centra u ravnici. ..
U ovakvim ekonomskim uslovima kao sto su u Cg nije prijatno kad okuje snijeg i ekstremnije hladnoce, sve se uspori.. i ovako se jadno zivi.
Ne znam ,  cudan mi je tvoj komentar. U sustini sam provalio sasvim odlicno sta si htio da kazes.. Nekom odgovara da je hladno i snjegovito jer ga ne ometa previse .. kancelarija, kuca, taksi, centralno itd..   neko drugi salje djecu po 20 km do skole premrzle itd..
Ja sam siguran da bi neka porodica koja sad zivi u recimo Selo Japan ispod Komova  zatrpana u snijeg po 5 mjeseci vise voljela da zivi na primorje.. ali eto ne moze im se. Pa su se zato i prilagodili tim uslovima.. kome da prodaju imanje i kucu i da kupe na more? nego da ne odem jos i u politiku i geopolitiku sad... jer ionako nema pravde odavno, sve je lazna demokratija svuda.. 

Navukose se neki oblaci, ..   kad bi bilo svu noc vedro, guralo bi do -15 ovdje.

Offline superwoman

  • Jr. Member
  • ***
  • Posts: 177
Re: Januar 2017.
« Reply #1090 on: January 08, 2017, 19:25:56 »
@Transmat Slazem se potpuno. U Austriji i Svajcarskoj se snijeg odmah  cisti sa ulica i nema zavejanih puteva. Ja sam  bila na - 22, stanje kao da je +22.

@Snow hunter Nisu svi fizicki spremni niti mozda vole snijeg. Licno, u CG samo na slikama da ga  vidim. A
Kad je kisa u Pg kolaps...

Mađo

  • Guest
Re: Januar 2017.
« Reply #1091 on: January 08, 2017, 19:36:33 »
Viline vode,Žabljak i Pljevlja već na -20°   :81:

Offline vanja

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 4009
  • 🔵⚪💙⚪🔵
Re: Januar 2017.
« Reply #1092 on: January 08, 2017, 19:57:29 »
Ja bih se slozio i sa Transmatom a u neku ruku i sa SH.
CG je planinska zemlja i ne vjerujem da sluzbe mogu da odgovore tako brzo da ociste sve puteve. Pogotovo ako je pala velika kolicina snijega. Sjeticete se i da u najvecim gradovima na svijetu 20 cm izaziva totalni kolaps u saobracaju. Ima isto istine da ekonomske prilike u zemlji nisu bas sjajne tako da i to ima udjela u svemu, ljudi rade za mizeriju po najnizim temperaturama da bi prehranili familiju u dotrajaloj opremi. Na kraju ne moze me niko ubjediti da CG ima toliko cistaca kojim moze u trku da ocisti sve puteve. Vjerovatno postoje prioriteti ali isto sam ubjedjen i da ljudi na najvaznijim funkcijama nisu dorasli resavanju problema sto je opet dio politickog problema u drzavi u koji nebi ulazio a kojeg smo svi svjesni.
Ovako niske temperature su normalne za sjeverni dio drzave ali ne i za ovaj nas centralno juzni dio. Vjerujem da mnoge porodice jedva cekaju da prodje ovaj hladni talas.
Ja licno cekam, ne godi mi ovolika hladnoca i vjerujem da je ljudima van grada veoma tesko. Da je na selu lako pa svi bi tamo pohitali ali evo svi su se u grad sjatili. Prodavnica ti je tu odmah na 10 metara od kuce, sve imas na dohvat ruke a na selo kad zatrpa pozdravi se. Mozes misliti kako je onima u Staroj Crnoj Gori svake godine,po 6 mjeseci zatrpani su snijegom od toga barem 3-4 mjeseca nema struje,izlazit napolje po cici zimi, radit oko stoke, cijepat drva. Ne vjerujem da bi se iko mjenjao sa njima...evo se raspisah, no razumijemo se...malo u off odoh, prastajte  :112:

Offline staracfoco

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1168
Re: Januar 2017.
« Reply #1093 on: January 08, 2017, 20:00:10 »
Da se i ja priključim ovoj maloj razmjeni mišljenja.Od kad znam za sebe volio sam snijeg i zimu.Nije bilo sile,sem kad sam bio u školi,da me zadrži u kući.Sanke i gomila dječurlije,ne baš sjajno utopljene,obilazila je sva mjesta oko grada đe se moglo sankati.Kad sam malo porastao i ojačao,sa starijima obavezno skijanje.Nije bilo ratraka no smo staze sami uređivali.Sat vremena se penješ a sletiš niz padinu za minut.E taj minut je bio važniji od svega.Kasnije,sa podmlatkom iz PSD obišao sve planine u Crnoj Gori,đe su održavana takmičenja.Da nije bilo toga,ko zna da li bih ikada stigao tamo đe sam bio.To su bila vremena entuzijazma.Kasnije su stigle žičare i tehnika koji su pružali uslove za mnogo lakše uživanje u skijanju i planini uopšte.Ali to se zaboravlja a sjećanje na gaženje dubokog snijega,uređivanje staza po svakakvom vremenu i druženje, ostalo je zauvijek u sjećanju.Ja sam to radio iz zadovoljstva,a da mi je to bila obaveza i borba za preživljavanje,vjerovatno bi moj post bio drugačiji.Odoh ja u duboki off.U Beranama ledno,trenutna T -17 stepeni,vedro i bez vjetra.Ne zamjerite,pitao bih Mađa kako se zove onaj treći vrh na Lovćenu(pored Jezerskog i Štirovnika) jer me ,za njega, vežu lijepa sjećanja.

Offline staracfoco

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1168
Re: Januar 2017.
« Reply #1094 on: January 08, 2017, 20:04:46 »
Da se nadovežem na prethodni post,mislim da se vrh zove Vjeternik ili nešto slično.

Offline SnowHunter

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3773
Re: Januar 2017.
« Reply #1095 on: January 08, 2017, 20:17:12 »
Ja neću dalje elaborirati temu, a imao bih šta da kažem. Preveliki je offtopic, a vjerovatno bi se dotakli stvari kojima nije mjesto na ovom forumu.

Ontopic. Podgorica je nakon više od 20 godina imala ledene dane - nažalost ostaće zabilježen samo jedan iako je period konstantnog minusa trajao nešto više od 55h. Ovo je graf dobijen iz podataka AMS:



U Baru je ledeni period trajao tek par sati kraće nego u Podgorici, a 07.01. ostaće ubilježen kao dan sa najnižom maksimalnom temperaturom u istoriji barskih meteo mjerenja:


Offline Niksic 3

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 3345
Re: Januar 2017.
« Reply #1096 on: January 08, 2017, 20:26:29 »
Ja bih se slozio i sa Transmatom a u neku ruku i sa SH.
CG je planinska zemlja i ne vjerujem da sluzbe mogu da odgovore tako brzo da ociste sve puteve. Pogotovo ako je pala velika kolicina snijega. Sjeticete se i da u najvecim gradovima na svijetu 20 cm izaziva totalni kolaps u saobracaju. Ima isto istine da ekonomske prilike u zemlji nisu bas sjajne tako da i to ima udjela u svemu, ljudi rade za mizeriju po najnizim temperaturama da bi prehranili familiju u dotrajaloj opremi. Na kraju ne moze me niko ubjediti da CG ima toliko cistaca kojim moze u trku da ocisti sve puteve. Vjerovatno postoje prioriteti ali isto sam ubjedjen i da ljudi na najvaznijim funkcijama nisu dorasli resavanju problema sto je opet dio politickog problema u drzavi u koji nebi ulazio a kojeg smo svi svjesni.
Ovako niske temperature su normalne za sjeverni dio drzave ali ne i za ovaj nas centralno juzni dio. Vjerujem da mnoge porodice jedva cekaju da prodje ovaj hladni talas.
Ja licno cekam, ne godi mi ovolika hladnoca i vjerujem da je ljudima van grada veoma tesko. Da je na selu lako pa svi bi tamo pohitali ali evo svi su se u grad sjatili. Prodavnica ti je tu odmah na 10 metara od kuce, sve imas na dohvat ruke a na selo kad zatrpa pozdravi se. Mozes misliti kako je onima u Staroj Crnoj Gori svake godine,po 6 mjeseci zatrpani su snijegom od toga barem 3-4 mjeseca nema struje,izlazit napolje po cici zimi, radit oko stoke, cijepat drva. Ne vjerujem da bi se iko mjenjao sa njima...evo se raspisah, no razumijemo se...malo u off odoh, prastajte  :112:
Bravo odlicno rečeno :45:.Volim zimu i snijeg,al ni priblizno ljetu.Kad pane snijeg,volim da bude hladno,da ga smrzne,da bude suv,al ovo sto se desava danas je previse maximalna u Nk -11 :75:.Nek bud maximalna -1,-2 a minimalna -5,-6 sasvim dovljno da ga smrzne.A ovakvom vremenu se ne raduje sjever zemlje,voda mrzne,struja nestaje,hronicni bolesni u opasnosti i jos nesto sto svi zaboravljamo a to su zivotinje(psi i macke)kako je tek njima napolje.Odoh u dubok off -10 u Nk :61:

Mađo

  • Guest
Re: Januar 2017.
« Reply #1097 on: January 08, 2017, 20:27:12 »
Da se nadovežem na prethodni post,mislim da se vrh zove Vjeternik ili nešto slično.

Neznam za takav naziv. :02: Pored Štirovnika ti je Babljak, a Čista strana pored Jezerskoga vrha-vidi se iz Titograda.
Treštanik je više Ivanovija Korita,Osmogrk dolje niže iznad Bjeloša,Hum je daleko -skoro iznad Budve...Sa ove njeguške strane istaknut je Goliš, pa Kapa prije Trešnje...S mora i Grblja visoki su Đurđeva glavica,Koložunj,Babina glavica i Kolovijer...
-----------
-10 okruglo.Vjetar se ne predaje.

Offline Transmat

  • NVO - member
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 2171
Re: Januar 2017.
« Reply #1098 on: January 08, 2017, 20:31:09 »
Da se nadovežem na prethodni post,mislim da se vrh zove Vjeternik ili nešto slično.

Neznam za takav naziv. :02: Pored Štirovnika ti je Babljak, a Čista strana pored Jezerskoga vrha-vidi se iz Titograda.
Treštanik je više Ivanovija Korita,Osmogrk dolje niže iznad Bjeloša,Hum je daleko -skoro iznad Budve...Sa ove njeguške strane istaknut je Goliš, pa Kapa prije Trešnje...S mora i Grblja visoki su Đurđeva glavica,Koložunj,Babina glavica i Kolovijer...
-----------
-10 okruglo.Vjetar se ne predaje.
A htio sam rec : Ne zna ti to Madjo :) Tacno sam znao da neces znat!!   ima li koji proplanak i uzvisica a da mu ne znas ime ;) 

Offline staracfoco

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1168
Re: Januar 2017.
« Reply #1099 on: January 08, 2017, 20:31:49 »
Zaboravio,kao i mnogo toga.Tu se održavao Lovćenski slalom u okviru Crnogorskog alpskog kupa.Dolazi se sa Ivanovih korita.Bio sam tamo 1976.god.