Author Topic: Januar 2017.  (Read 58004 times)

Offline Fraka

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 8078
Re: Januar 2017.
« Reply #75 on: January 02, 2017, 14:16:44 »
Visina u modelu za Kotor je 567m.  Susnjezice ce vjerujem biti.

Meni pise 227 m. Mada nasao sam tacke od 50-60 m.. isto vidi dosta plavoga

Offline sanjin

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6270
Re: Januar 2017.
« Reply #76 on: January 02, 2017, 14:32:19 »
Aha, ja sam gledao ovaj sa rezolucijom od 3km.

Offline boka

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 602
Re: Januar 2017.
« Reply #77 on: January 02, 2017, 15:25:32 »
Evo jedan od malo opsirnijih clanaka za naredni period.

DANAS POSLE PODNE I KRAJEM DANA PROMENA VREMENA.

U TOKU NOĆI I SUTRA VEĆI DEO DANA OBLAČNO SA PADAVINAMA, NA KOPNU SNEG, A NA PRIMORJU I U HERCEGOVINI KIŠA. BEZ PADAVINA NAJVEROVATNIJE OSTAJU SEVEROZAPAD I KRAJNJI SEVER HRVATSKE I MOŽDA KRAJNJI SEVER VOJVODINE.

POSLE KRATKOTRAJNOG SMIRIVANJA VREMENA DO ČETVRTKA STIŽE EKSTREMNO HLADAN VAZDUH IZ SIBIRA.

UZ POVREMEN SNEG U SREDU UVEČE I U ČETVRTAK TOKOM DANA TEMPERATURE ĆE OD ČETVRTKA UVEČE UZ JAK SEVERNI VETAR DRASTIČNO OPASTI.

SEKUNDARNA CIKLOGENEZA ZA SADA JUŽNIJE I ISTOČNIJE OD POLOŽAJA KOJI NAMA DONOSI OBILAN SNEG, ALI ĆE JUG I ISTOK REGIONA IMATI UMEREN SNEG.

OD 6.01. DO 10.01. EKSTREMNO HLADNO!

MINIMUMI OD -21 DO -14,  MAKSIMUMI OD -10 DO -4. NA PLANINAMA ISTOČNE BIH I SRBIJE ISPOD -15.

OD 10.01. SE OČEKUJE SLABLJENJE LEDENOG TALASA ALI UZ NOVE SNEŽNE PADAVINE.

DALJI TREND NIJE JASAN, ALI MODELI OKO 12.01. SIMULIRAJU NOVU CIKLOGENEZU NAD SEVERNOM EVROPOM UZ PODIZANJE ANTICIKLONA KA GRENLANDU. MEĐUTIM TRENUTNO GFS I ECMWF IMAJU ZNATNO DRUGAČIJI POLOŽAJ TIH SISTEMA, ECMWF IH POSTAVLJA ZNATNO ISTOČNIJE U ODNOSU NA GFS.

Evo i prvog javljanja u novoj 2017 godini.

Ono što je sada sigurno da će se od sutra nad većim delom regiona prekinuti ovaj neobično dugačak, sušnni, period.

Hladan front koji u ovim trenutcima prelazi preko središnje Evrope će uveče preći preko Alpa i usloviti razvijanje slabog, sekundarnog, ciklona nad Đenevskim zalivom. Obzirom da front nije preterano jak, ciklogeneza bi trebao biti dosta slaba. Sa druge strane iza fronta dolazi hladan vazduh i kada su ovakvi prodori u pitanju modeli teško da mogu precizno odrediti reakciju Sredozemlja kada osetno hladniji vazduh stige do njega. Ne očekujem neku drastično jaču ciklogenezu  od one koju modeli trenutno simuliraju, ali količina padavina bi mogla biti problematična za procenu, posebno južno od Save, Drave i Dunava gde će ulogu igrati i pretežno planinski teren. Kako sada situacija pokazuje bez snega (barem u merljivoj količini) će ostati severozapad i sever Hrvatske i možda kranji sever Vojvodine u Srbiji.

Što se tiče količina, najviše snega bi trebalo biti u gorskoj Hrvatskoj, oko područja Like, planinskom zaleđu Dalmacije, zatim jugozapadnoj i središnjoj BiH. Ovde se očekuje od 8cm do 20cm snega, ponegde u oko 25cm. Severnije od toga, nad severom BiH, jugom i istokom Hrvatske, zapadnom i jugozapadnom Srbijom, generalno od 5cm do 10cm snega. Središnja Srbija, Šumadija, istočna Srbija i veći deo Vojvodine od 3cm do 6cm snega. Modeli za sada za sever C.Gore ne daju više od 10cm snega, ali nekako nisam baš to ubeđen.

Količina akumuliranog snega na tlu će u velikoj meri zavisiti od tajminga kada će početi sneg i hoće li prvo biti kiše ili susnežice. Modeli za sada to ne mogu rešiti jer se još ne zna kojom brzinom će se front prebaciti preko Alpa. Uveče nova analiza količine padavima.

Ciklon će već sutra posle podne napuštati naše predele, a sneg će uz smanjenje oblačnosti prestati.

Želim obratiti pažnju na period posle 5.01.

Modeli već tri dana simuliraju podizanje anticiklona ka V.Brtitaniji i Skandinaviji što će ka nama usmeriti zaista neobilčno hladan vazduh uz južnog Sibira.

Prvo će već u sredu uveče na toplom frontu ciklona koji će se preko Poljske premeštati ka Ukrani biti nešto padavina (snega najverovatnije) nad severom regiona, a zatim će u četvrtak uz prodor veoma hladnog vazduha ponovo biti snega povremeno.

Za sada proračuni modela daju sekundarnu ciklogenezu u četvrtak negde između Tirenskog mora i srednjeg Jadrana koja bi se vrlo brzo uz jačanje premestila istog dana nad južni Jadrana, a zatim otišla dalje na istok. Ovaj položaj ciklona nama nije najpovoljniji za obilan sneg jer je sistem previše pomeran ka jugu i istoku. Da bi region dobio obilan sneg sistem mora biti pozicioniran oko 200km zapadnije, nad severni ili srednji Jadran te bi ga tada visinsko strujanja "uhvatilo" i pomeralo preko južnog Jadrana dalji na istok Balkanskog poluostrva.

Ove situacija su jako komplikovae za prognoziranje i modeli trenutno simuliraju taj položaj ciklona na osvnou očekivane putanje hladnog vazduha iz Sibira. Kada prodor počne, moguća su iznenađenja, i pomeranje putanje hladnoće kako na zapad tako i na istok, a samim tim će biti i korekcije putanje sekundarnog ciklona.

Ipak, mislim da će izmene biti minimalne, tako da bi pri ovoj postavci modela, zapad i severozapad Hrvatske gotovo prošao bez snega, a isto važi i za severozapad BiH. Istočnije i južnije bi snega bilo sve više, a najviše bi ga bilo nad jugoistokom BiH, severom C.Gore, južnim, jugoistočnom i istočnom Srbijom.

Od 6.01 do 10.01. bi mogla zavladati ESKTREMNA HLADNOĆA uz minimume koji bi se kretali od -21 do -14 i maksimume od -11 do -4 stepena Celzijusa, tako da šta od snega padne neće se topiti.

Obzirom da snagu hladnog prodora vrlo je moguće da snega (i to ne samo u tragovima) bude i nad južnim Jadranom, ostrvima južnog Jadrana kao i primorju C.Gore, ali o toj mogućnosti više informacija sutra.....

Od 10.01. bi ledeni nalet polako popušao uz pristizanje vlage sa atlantika i najverovatnije nove sneže padavine , ovog puta pretežno nad severozapadom i severom regiona. .

Posle 12.01. oba modela imaju simulaciju koja nam "obećava" nov zimski scenario, ali za sada su razlike u postavkama GFS-a i ECMWF- veoma velike i mislim da još neko vreme neće biti jasno šta će se tačno oko 12.01. dešavati.

POČETAK NOVE GODINE SVAKAKO DONOSI PREKID MONOTONIJE U PROGNOZI, A U KOLIKO NE BUDE VELIKIH PROMENA U POSTAVKAMA MODELA OD 6.01. DO 10.01. SE SPREMITE ZA JEDAN OD NAJJAČIH HLADNIH PRODORA U POSLEDNJIH DESETAK GODINA, KOJI NA NAJVEROVATNIJE NEĆE DUGO TRAJATI.

U KOLIKO NE BUDE SNEGA, PRETI ZNAČAJNO IZMRZAVANJE OZIME PŠENICE, A SVAKAKO ĆE AGRUMI U DOLINI NERETVE BITI JAKO UGROŽENI HLADNOĆOM....Svako dobro...admin Marko.

Offline Dzoni

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 3381
  • Blagosloven koji dolazi u ime Gospodnje
Re: Januar 2017.
« Reply #78 on: January 02, 2017, 18:08:39 »
da se vratimo prognozi. da bi pg u cetvrtak imala snijeg potrebno je da se makar na par sati razvedri u srijedu vece ili da tmax tog dana ostane niska zbog oblacnosti.

Da @sanjin , to sam i ja iznio.
Medjutim, male su sanse da se to dogodi, po sadasnjim materijalima.

Offline Cirius

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Januar 2017.
« Reply #79 on: January 02, 2017, 22:19:39 »
Novi EC daje do  -15'C na 850hPa na Jadranu, južno od naše obale    :77:     :67:    nerealno, a "ljubičastih" -16'C do primorskih planina, kod Konavla i ta izoterma ide preko mora !  Kazan je sav u ljubičastom     :111:   Čini mi se da nikad ovakav izlaz nije bio od kad pratimo karte na ovom forumu     :28:      da vidimo jaču rezoluciju kako će to da obradi, sva je prilika da će ovo biti par dana nalik na zime kakve su nekad bile   :121:

------ ovo se odnosi na prodor koji počinje od četvrtka uveče.
« Last Edit: January 02, 2017, 23:03:40 by Cirius »

Offline sanjin

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6270
Re: Januar 2017.
« Reply #80 on: January 02, 2017, 22:55:48 »
Za cetvrtak CT 20mm na negativi ili blizu nule. :77:

Offline Dzoni

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 3381
  • Blagosloven koji dolazi u ime Gospodnje
Re: Januar 2017.
« Reply #81 on: January 02, 2017, 23:16:32 »
Lijepa tura snijega ih sleduje.

Offline Poledica

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1072
  • Crvena Zvezda 🔴⚪🔴⚪
Re: Januar 2017.
« Reply #82 on: January 02, 2017, 23:24:29 »
Mozemo li ocekivati u Nk 15-20 cm ?Ili sam ja lud ako to ocekujem.

Offline Niksic 3

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 3345
Re: Januar 2017.
« Reply #83 on: January 03, 2017, 09:22:11 »
Mozemo li ocekivati u Nk 15-20 cm ?Ili sam ja lud ako to ocekujem.
U cetvrtak dobijamo snijeg al kolik vidjet cemo :79:

Offline mijo

  • Jr. Member
  • ***
  • Posts: 204
Re: Januar 2017.
« Reply #84 on: January 03, 2017, 09:51:01 »
niksic je siguran, podgorica nista ovaj put

Offline sanjin

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6270
Re: Januar 2017.
« Reply #85 on: January 03, 2017, 10:19:56 »
Znacajno  povecane padavine za cetvrtak.

Gotove prognoze za Rozaje daju -32 u subotu.  :67:
« Last Edit: January 03, 2017, 10:24:27 by sanjin »

Offline EagleS

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1098
Re: Januar 2017.
« Reply #86 on: January 03, 2017, 11:19:42 »
Kakav smo mi kazan kad nam -6 po visini ne može ništa   :107:  :106:
The absence of evidence is not the evidence of absence

Offline Dzoni

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 3381
  • Blagosloven koji dolazi u ime Gospodnje
Re: Januar 2017.
« Reply #87 on: January 03, 2017, 11:33:47 »
Jad i bijeda... :54:

Kako zauzmemo hladnocu drzimo je fino, jos duze na nesrecu nedamo ni toplotu kad se spusti...nema snijega u Pg bez prethodnog sjeverca makar na kratko i onda vedrine da se spusti T2m, a takve situacije su rijetke.

Offline vanja

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 4009
  • 🔵⚪💙⚪🔵
Re: Januar 2017.
« Reply #88 on: January 03, 2017, 12:27:38 »
Jad i bijeda... :54:

Kako zauzmemo hladnocu drzimo je fino, jos duze na nesrecu nedamo ni toplotu kad se spusti...nema snijega u Pg bez prethodnog sjeverca makar na kratko i onda vedrine da se spusti T2m, a takve situacije su rijetke.
dzoni nadam se da cu ga vidjeti u cetvrtak rano ujutro kako provijava ....tih pola ure 1 pahulja na metar kvadratni  hahahha

Offline Dzoni

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 3381
  • Blagosloven koji dolazi u ime Gospodnje
Re: Januar 2017.
« Reply #89 on: January 03, 2017, 13:22:04 »
Sanse su nam moj Vanja u promilima  :75:

Offline sanjin

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6270
Re: Januar 2017.
« Reply #90 on: January 03, 2017, 16:57:55 »
Četvrtak:
Umjereno do potpuno oblačno, u južnim predjelima povremeno kiša, u ostalim predjelima susnježica i snijeg, a ponegdje i u kontinentalnim predjelima na jugu kratkotrajno moguća susnježiča i snijeg. U poslijepodnevnim satima i tokom noći se očekuje jačanje sjevernog i sjeveroistočnog vjetra, osjetan pad temperature, prvenstveno na jugu prestanak padavina i smanjenje oblačnosti, dok će na sjeveru zemlje biti jakih sniježnih mećava. Vjetar tokom dana sjeverni i sjeveroistočni u pojačanju, u noćnim satima pojačan i veoma jak, na udare olujne i orkanske jačine. Jutarnja temperatura vazduha od -12 do 5, najviša dnevna od -4 do 10 stepeni.

Podgorica:
Pretežno oblačno, povremeno kiša, a kratkotrajno je moguć i snijeg ili susnježica, u poslijepodnevnim satima se očekuje jačanje sjeveroistočnog vjetra, osjetan pad temperature, prestanak padavina i smanjenje oblačnosti. Jutarnja temperatura vazduha oko 1, najviša dnevna oko 5 stepeni.

Offline Dzoni

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 3381
  • Blagosloven koji dolazi u ime Gospodnje
Re: Januar 2017.
« Reply #91 on: January 03, 2017, 17:05:04 »
Sanjine,

To mi je najmrzniji "trip"...koja mp3 pahulja nosena sjevernim vjetrom, radje bi i da se ne dogodi to kad ne moze kako treba da pada.  :46:

Offline pg

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 954
Re: Januar 2017.
« Reply #92 on: January 03, 2017, 17:06:26 »
Na Tv Vijesti najavise Tmax za PG u petak -3C  :52: Jel moguce toliko da ce se spustiti
10.02.2012
11.02.2012
12.02.2012

Offline Fraka

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 8078
Re: Januar 2017.
« Reply #93 on: January 03, 2017, 17:07:08 »
Tako kazu svi parametri, da li je moguce, vidjecemo.

Offline Dzoni

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 3381
  • Blagosloven koji dolazi u ime Gospodnje
Re: Januar 2017.
« Reply #94 on: January 03, 2017, 17:11:54 »
Na Tv Vijesti najavise Tmax za PG u petak -3C  :52: Jel moguce toliko da ce se spustiti

Pitaj kolegu budva-lastva grbaljska, on nije vjerovao da moze 0c biti tmax i da se to nije desavalo  :120:

Salu na stranu, sibirska hladnoca a Dusan je to vrlo dobro odmjerio, Pg u petak u rasponu od -5c do -3c.

Offline sanjin

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6270
Re: Januar 2017.
« Reply #95 on: January 03, 2017, 17:13:23 »
ja ipak mislim da ce -3 bit jutarnja.  dzoni,  ako se daje tmin 1 stepen, moguce da padavine odrze nisku t tokom dana.
« Last Edit: January 03, 2017, 17:19:29 by sanjin »

Offline Poledica

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1072
  • Crvena Zvezda 🔴⚪🔴⚪
Re: Januar 2017.
« Reply #96 on: January 03, 2017, 17:34:02 »
Ako moze neko od iskusnijih clanova da mi odgovori,za Niksic se daje od sjutra vece do cetvrtka popodne 15 mm.Ako bi se to ostvarilo koliko bi se moglo ocekivati snijega?

Offline staracfoco

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1168
Re: Januar 2017.
« Reply #97 on: January 03, 2017, 17:43:01 »
Ja,kao veliki znalac,pratio sam razmjenu mišljenja oko T max za Podgoricu za 06.01.2017.god.Po Yr.no i meteogramu (3 km) za Podgoricu,max.T na taj dan trebala bi da bude -3 stepena.

Offline sanjin

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6270
Re: Januar 2017.
« Reply #98 on: January 03, 2017, 17:43:19 »
poledica ako t bude ispod nule, a bice, to moze biti i 25cm+ .

Offline Nemanjaaa96

  • Full Member
  • **
  • Posts: 90
Re: Januar 2017.
« Reply #99 on: January 03, 2017, 17:45:23 »
Evo uveliko objavljuju na nekoliko stranica da Podgoricane ceka snijeg,da vidimo i to cudo :79: