Author Topic: Jul 2016  (Read 21590 times)

Offline Bura

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 5035
Re: Jul 2016
« Reply #125 on: July 25, 2016, 21:12:51 »
U Baru traje pljusak slabe kiše krupnih kapi, eventualno umjerene na trenutke koji pada nekih petnaestak minuta. T 27.1°C.
U daljini se vide munje iz ovog oblaka na granici sa Hrvatskom.
Bolje gram nafake no kilo mozga.

Offline Miloš

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 5688
Re: Jul 2016
« Reply #126 on: July 25, 2016, 21:16:28 »
Bogami kod mene je fino pljusnulo, ali nije trajalo duže od 5-6 minuta. Palo je možda litar kiše.
Mali je oblak, nije ni čitav grad zahvatio.

S obzirom da se oblačnost obnavlja, može biti još kiše, sve dok bura ne probije.

Offline Miloš

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 5688
Re: Jul 2016
« Reply #127 on: July 25, 2016, 21:49:36 »
Ipak se brzo razvedrilo, prije toga je još malo pljusnulo. AMS je zabilježila 0.7mm, eto tek toliko da može da se može reći da je bilo nešto kiše od ovog ciklona, s obzirom da su narednih dana slabe šanse.

Offline Niksic 3

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 3345
Re: Jul 2016
« Reply #128 on: July 25, 2016, 21:58:52 »
U Niksicu se oblaci svitka prema zapadu eh da oce malo kise.

Offline staracfoco

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1168
Re: Jul 2016
« Reply #129 on: July 25, 2016, 23:43:42 »
Za razliku od sinoć ,u ovo vrijeme, noćas baš svježe i vedro.Ko je izašao lagano obučen,kao ja,noćas će fino nauzimat stude.Za spavanje se podrazumijeva jorgan.Inače ovi ljetnji razvoji baš znaju da iznenade.Dok smo mi danas imali polusatni biblijski potop ,u selu Buče,koje je samo par kilometara od grada,kažu mi prijatelji ,nije pala ni kap kiše.

Offline Niksic 3

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 3345
Re: Jul 2016
« Reply #130 on: July 26, 2016, 12:17:47 »
Kakva crnina u Niksicu grmi daj boze kise

Offline Niksic 3

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 3345
Re: Jul 2016
« Reply #131 on: July 26, 2016, 13:04:09 »
Pocelo je strckati.

Offline Miloš

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 5688
Re: Jul 2016
« Reply #132 on: July 26, 2016, 16:59:50 »
Nad Rumijom:



I iza Rumije:



Još da vidimo može li doći do osvježenja u vidu pljuska. Teško, ali nikad se ne zna.

Offline staracfoco

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1168
Re: Jul 2016
« Reply #133 on: July 26, 2016, 17:20:13 »
Upoređujući jutrošnje izlaze sa klimatoloških stanica sa tabelom padavina koju je istakao Miloš (istina, periodi koi su obuhvaćeni se ne poklapaju) osim Plava,niđe drugo nije bilo ozbiljnije kiše.Ja sam ono jučerašnje nevrijeme,vjerovatno,sanjao ali pošto i drugi pričaju o tome,prije će biti da na lokaciji klimatološke stanice nije bilo padavina,iako je mjesto đe sam ja bio, dok je trajao pljusak, udaljeno stotinjak metara od stanice(vazdušna linija).Čisto sumnjam da je pljusak promašio stanicu.Pošto su i ranije iskazivane rezerve u vjerodostojnost podataka sa pojedinih klimatoloških stanica,i ja izražavam rezervu u vezi objavljenog podatka.I 2012.godine,prilikom onog epskog snjegopada,mjerenja visine snijega koje sam vršio i ja a i mnogi drugi,značajno su se razlikovala od zvaničnih brojki(mislim da tada jedino Berane,od svih gradova na sjaveru,nije dostiglo visinu snijega od 1m a mi,što smo ga čistili i sa krovova kuća,mjerili smo i do 25 cm više nego što je zvanićno objavljeno).Sad mi je jasno zašto su Berane izgubile status glavne klimatološke stanice.

Offline Miloš

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 5688
Re: Jul 2016
« Reply #134 on: July 26, 2016, 18:03:00 »
Au, kakva grmljavina, gromovi pucaju po gradu, ovako jaku grmljavinu ne pamtim. Kiše ni kapi.

Offline Miloš

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 5688
Re: Jul 2016
« Reply #135 on: July 26, 2016, 18:08:38 »
Vala ovakvo nevrijeme nisam očekivao, 10 gromova je puklo tako da iste sekunde sijevne i zagrmi. Upravo je krenuo jak pljusak.

Offline Bura

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 5035
Re: Jul 2016
« Reply #136 on: July 26, 2016, 18:18:53 »
Jak pljusak u Baru. Prvo podivljao vjetar pa počeli da pucaju gromovi. Par gromova je puklo tačno iznad grada. Temperatura u padu, trenutna T 25.5°C i nastavlja da pada.
Bolje gram nafake no kilo mozga.

Offline Dule97

  • Full Member
  • **
  • Posts: 76
Re: Jul 2016
« Reply #137 on: July 26, 2016, 18:32:57 »
Toplo i sparno, sa istoka grmi i stize jace nevijeme T 29,5C°

Offline illujo

  • Newbie
  • *
  • Posts: 2
    • About me
Re: Jul 2016
« Reply #138 on: July 26, 2016, 19:04:36 »
Slikano iz centra put Starog Aerodroma.

Offline SnowHunter

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3771
Re: Jul 2016
« Reply #139 on: July 26, 2016, 19:49:35 »
Upoređujući jutrošnje izlaze sa klimatoloških stanica sa tabelom padavina koju je istakao Miloš (istina, periodi koi su obuhvaćeni se ne poklapaju) osim Plava,niđe drugo nije bilo ozbiljnije kiše.Ja sam ono jučerašnje nevrijeme,vjerovatno,sanjao ali pošto i drugi pričaju o tome,prije će biti da na lokaciji klimatološke stanice nije bilo padavina,iako je mjesto đe sam ja bio, dok je trajao pljusak, udaljeno stotinjak metara od stanice(vazdušna linija).Čisto sumnjam da je pljusak promašio stanicu.Pošto su i ranije iskazivane rezerve u vjerodostojnost podataka sa pojedinih klimatoloških stanica,i ja izražavam rezervu u vezi objavljenog podatka.I 2012.godine,prilikom onog epskog snjegopada,mjerenja visine snijega koje sam vršio i ja a i mnogi drugi,značajno su se razlikovala od zvaničnih brojki(mislim da tada jedino Berane,od svih gradova na sjaveru,nije dostiglo visinu snijega od 1m a mi,što smo ga čistili i sa krovova kuća,mjerili smo i do 25 cm više nego što je zvanićno objavljeno).Sad mi je jasno zašto su Berane izgubile status glavne klimatološke stanice.

U izvještaju dnevnih padavina sa stanica Berane, Andrijevica i Budva (povremeno se dešava i kod Bijelog Polja i Plava) ako sve dnevne padavine budu do 12UTC u sjutrašnjem finalnom izvještaju tih padavina uopšte nema!? To je velika sramota HMZCG, na koju je ovdje već ukazivano više puta, ali ništa po tom pitanju nije učinjeno. Čini se da neke od tako netačnih brojki kasnije završe i u zvaničnim dokumentima, kao što je Meteo godišnjak, što je još jedna velika sramota HMZCG. Da je u pitanju nešto komplikovano što zahtijeva velike materijalne ili umne resurse pa da čovjek i oprosti, za ovako trivijalnu stvar izgovora nema... :46:

Dakle, finalni dnevni izvještaj - koji se može naći ovdje kaže da u Beranama nije bilo padavina:



Srećom u jučerašnjem dnevnom izvještaju koji izlazi u 12UTC (ljeti u 14h) zabilježeno je 22.7mm padavina:



Kada su padavine raspoređene na veći dio dana - tek je onda pravo zamešeteljstvo, a koliko je stvarni iznos padavina bog sami zna...  :46: :46: :46:

Offline Miloš

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 5688
Re: Jul 2016
« Reply #140 on: July 27, 2016, 00:08:01 »
U Baru na kraju 13mm iz lokalnog oblaka, savršeno osvježenje, obožavam ovakve ljetnje pljuskove. Jedino je grmljavina na momente bila zastrašujuća. Evo i mala reportaža.

Za početak, radar i munje:





Oblak niske tamne baze je krenuo da se formira nad Lisinjom i Rumijom:





Prva kišna zavjesa preko Lisinja:



Kreće da grmi uz sve gušću zavjesu:





Uzlazna struja tačno iznad grada, prema Šušnju:







U trenutku se pojavila duga:



Onda je krenula nenormalna grmljavina iz uzlazne struje. Gromovi su pucali na 100m od mene prije nego što je i kap kiše pala. Povukao sam se na sigurno. Krenuo je jak pljusak, nije to bio potop kakav zna da bude, već pravi ljetnji pljusak. Uslikao sam, kad se već malo smirila grmljavina:





Oblak se gasi polako, nije odmakao mnogo od mjesta nastanka, bukvalno barski privatni Cb:






Offline staracfoco

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1168
Re: Jul 2016
« Reply #141 on: July 27, 2016, 10:34:03 »
Milošu hvala zbog ,argumentovanog,priloga o kvalitetu podataka koje HMCZG objavljuje kao zvanične iz pojedinih mjesta.Jutros sam,ne znajući za Milošev post,razgovarao sa komšijom jednog od dvojice ljudi koji očitavaju i šalju podatke koji ostaju kao trajan zapis.Nijesam mogao da shvatim sa koliko neozbiljnosti taj čovjek prilazi svojim radnim obavezama.Za ilustraciju može da posluži i ovo o čemu smo pričali.Naime,u ponedjeljak 25.07.2016. god.,u selu odakle je dotični radnik,nije bilo kiše i on je poslao podatak,ne na osnovu stanja u klimatološkoj stanici,već na osnovu stanja u njegovom selu.Ja sada sumnjam i u ostale podatke koji se objavljuju.Slažem se u potpunosti sa ocjenom da je ovo velika sramota za HMZCG.Da je u pitanju neka komplikovana operacija,koja zahtijeva neka posebna znanja i sposobnosti,imao bih razumijevanja ali za nerad i paušalne procjene,koje postaju zvanične,nema poravdanja.Predlažem ljudima iz HMZCG da angažuju nekog iz grada,koji neće morati da putuje više od 10 km do klimatološke stanice,i ,vjerujem,da bi podaci bili malo drugačiji ali bi bili realni.

Offline Transmat

  • NVO - member
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 2171
Re: Jul 2016
« Reply #142 on: July 27, 2016, 14:21:58 »
Vi se drugari nervirate oko nekih stvari na koje sam ja ukazivao ima skoro 10 god na istom ovom forumu...
Jednostavno , neke stvari se nikad nece promijenitu u nasim institucijama i to je to...

Offline Niksic 3

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 3345
Re: Jul 2016
« Reply #143 on: July 27, 2016, 14:33:33 »
U Niksicu ima dosta oblaka,Jasenovim Poljem,Brezovim dolima i Lipovoj Ravni pada kisa umjerene jacine.

Offline Dzoni

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 3381
  • Blagosloven koji dolazi u ime Gospodnje
Re: Jul 2016
« Reply #144 on: July 27, 2016, 16:26:19 »
Milošu hvala zbog ,argumentovanog,priloga o kvalitetu podataka koje HMCZG objavljuje kao zvanične iz pojedinih mjesta.Jutros sam,ne znajući za Milošev post,razgovarao sa komšijom jednog od dvojice ljudi koji očitavaju i šalju podatke koji ostaju kao trajan zapis.Nijesam mogao da shvatim sa koliko neozbiljnosti taj čovjek prilazi svojim radnim obavezama.Za ilustraciju može da posluži i ovo o čemu smo pričali.Naime,u ponedjeljak 25.07.2016. god.,u selu odakle je dotični radnik,nije bilo kiše i on je poslao podatak,ne na osnovu stanja u klimatološkoj stanici,već na osnovu stanja u njegovom selu.Ja sada sumnjam i u ostale podatke koji se objavljuju.Slažem se u potpunosti sa ocjenom da je ovo velika sramota za HMZCG.Da je u pitanju neka komplikovana operacija,koja zahtijeva neka posebna znanja i sposobnosti,imao bih razumijevanja ali za nerad i paušalne procjene,koje postaju zvanične,nema poravdanja.Predlažem ljudima iz HMZCG da angažuju nekog iz grada,koji neće morati da putuje više od 10 km do klimatološke stanice,i ,vjerujem,da bi podaci bili malo drugačiji ali bi bili realni.

Za veliki % radnih mjesta i ljudi koji rade na njima u CG moze se izvesti ovakav presjek. Meni vise nije cudno kad naidjem na nekog u CG ko ne zna svoj posao, ko je bahat, neodgovoran, pausalan, povrsan...uhljebili su ga tu drugi i to je to. Zacudim se kad naidjem u CG na profesionalca, nekog ko u prste zna svoj posao, jako strucnu, preciznu, odgovornu i kvalitetnu osobu. Raritet. Sorry za manji off.

Offline staracfoco

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1168
Re: Jul 2016
« Reply #145 on: July 27, 2016, 21:52:31 »
Izvinjavam se SH i Milošu,jer sam u zadnjem postu,prekrstio SH u Miloša,a onda opalio po radnicima koji posao rade površno.Moj post je primjer profesionalnog,savjesnog i ,da ne nižem epitete,posla. :07:

Offline NK sve ce biti dobro

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1163
Re: Jul 2016
« Reply #146 on: July 28, 2016, 00:54:36 »
Imam jedno pitanje za Niksicane sa foruma iako mozda nije malo vezano sa meteorologiju. Jeste li osjecali tokom jucerasnjeg dana a pogotovo tokom veceri izuzetno neprijatan miris nepoznatog porijekla na brojnim lokacijama u gradu pa me interesuje od cega bi to moglo biti: da li je nesto doslo sa vazduhom, da li se cula kanalizacija ili je neka od fabrika nesto ispustala ?
Sutjeska je naša dika, to je snaga pobjednika,
volimo vas mi smo s vama, vi ste radost Nikšićana!

Offline Niksic 3

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 3345
Re: Jul 2016
« Reply #147 on: July 28, 2016, 14:23:00 »
Imam jedno pitanje za Niksicane sa foruma iako mozda nije malo vezano sa meteorologiju. Jeste li osjecali tokom jucerasnjeg dana a pogotovo tokom veceri izuzetno neprijatan miris nepoznatog porijekla na brojnim lokacijama u gradu pa me interesuje od cega bi to moglo biti: da li je nesto doslo sa vazduhom, da li se cula kanalizacija ili je neka od fabrika nesto ispustala ?
Brate nista novo za Niksic.To ti je kanalizacija,kao i uvjek,imamo problem s tim.Kanalizacija najvise bazdi kod terase Ongosot,onim djelom oko Hotela pa do semafora.

Offline Niksic 3

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 3345
Re: Jul 2016
« Reply #148 on: July 28, 2016, 14:30:46 »
Dosta crnih oblaka sa zapada u Niksicu.Cula se i grmljavina.

Offline milos555

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 837
Re: Jul 2016
« Reply #149 on: July 28, 2016, 17:06:14 »
I konačno kiša i u gradu, bilo bi strašno da nas i danas zaobiđe...