Author Topic: II ciklus - komentari  (Read 53186 times)

Offline Miloš

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 5688
Re: II ciklus - komentari
« Reply #400 on: December 16, 2015, 01:15:07 »
Za Podgoricu i vjetar sam znao da će biti ujednačeni u prognozama. Iznenadila me prilična ujednačenost Tmin, ali i šarenolikost Tmax na Žabljaku i u Ulcinju.
Pa Žabljak i Ulcinj su danas uz sunce i 5C na 850mb izgurali do 9C i 16C. Ne znam šta treba da se desi pa da u četvrtak uz T850mb od 0C izguraju do jednakih vrijednosti kao danas.
Istočni vjetar u Ulcinju nema fenski efekat i očekujem da će biti umjeren tokom cijelog dana. Pokrio sam 14C samo u slučaju blagog smirivanja vjetra sredinom dana.
Ipak mi čudno da je samo jedan takmičar dao tu nižu Tmax od mene.

Offline Kimi

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 857
Re: II ciklus - komentari
« Reply #401 on: December 16, 2015, 01:38:43 »
Ulcinj u pretprošlo otišo nebu pod oblake,niko nije mogao ni naslutit onakvu Tmax.

Zato ja preventivno dadoh malo višu Tmax (14,8C)  :11: Ipak će tu biti sunca čitav dan.

Offline prenka

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1267
  • cetiri ljeta cetiri zime
Re: II ciklus - komentari
« Reply #402 on: December 16, 2015, 03:17:18 »
Ne stigoh da posaljem prognozu veceras , vjerovali ili ne sad tek zavrsih svoj radni dan  :26: :07:

Offline demijan

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1443
  • "ko ne pamti iznova proživljava"
Re: II ciklus - komentari
« Reply #403 on: December 16, 2015, 07:22:51 »
jutros t min na cetinju -5,0. žabljački "snijeg" ne mrda normalno

Offline skener

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 2292
Re: II ciklus - komentari
« Reply #404 on: December 16, 2015, 07:25:35 »
jutros t min na cetinju -5,0. žabljački "snijeg" ne mrda normalno

Da, samo bi 10-ak takmicara tu uzelo bod da se danas prognozira

Offline Bart

  • Jr. Member
  • ***
  • Posts: 220
Re: II ciklus - komentari
« Reply #405 on: December 16, 2015, 10:21:23 »
Kod mene u Nisu bi se za ovih nekoliko dana na toj temperaturi koja je bila u Zabljaku otopilo 10cm a tamo osta 4... Koja je fora sa Cetinjem pa je ovoliko niska tmin? Ja ne poznajem toliko CG pa mi ne zamerite, a zanima me, vidim da je na 670m ali je i blizu mora pa mi to nije jasno...

Online Nikola

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6633
Re: II ciklus - komentari
« Reply #406 on: December 16, 2015, 11:27:49 »
Kod mene u Nisu bi se za ovih nekoliko dana na toj temperaturi koja je bila u Zabljaku otopilo 10cm a tamo osta 4... Koja je fora sa Cetinjem pa je ovoliko niska tmin? Ja ne poznajem toliko CG pa mi ne zamerite, a zanima me, vidim da je na 670m ali je i blizu mora pa mi to nije jasno...
Cetinje je dolina,kod anticiklona inverzija je veoma izrazena.Niksic na slicnoj nadmorskoj visini ima mnogo vise Tmin jer je polje.

Da danas saljem prognozu povecao bih za stepen T na Zabljaku ostalo sve ostavio.

Offline Bart

  • Jr. Member
  • ***
  • Posts: 220
Re: II ciklus - komentari
« Reply #407 on: December 16, 2015, 11:56:37 »
Hvala nikolA, sad mi je jasno :)

Offline mecava_zg

  • Full Member
  • **
  • Posts: 68
Re: II ciklus - komentari
« Reply #408 on: December 16, 2015, 12:04:02 »
Išao sam malo na rizik pa da vidim kako će to ispasti sa Žabljakom, ali ipak je jasno da sam dao previsoko. No, uz oblačnu noć i razvedravanje ujutro mislim da će to sutra izgurati dosta više nego danas. Ne baš preko 7°C što mi je donja granica za bod, ali mislim da bi trebalo preko 5°C da izbjegnem negativni.

Online Nikola

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6633
Re: II ciklus - komentari
« Reply #409 on: December 16, 2015, 12:44:12 »
Danas se u Podgorici desava potpuno drugacije od onog kako sam racunao.Juce je T850mb bila oko 5c i bilo je bez vjetra,danas niza T850mb uz vjetar i izadjosmo na trenutno 15.1c.To je sve zbog vjetra,to sam imao na umu ali sam otisao za brojkama.

Offline skener

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 2292
Re: II ciklus - komentari
« Reply #410 on: December 16, 2015, 13:28:46 »
Vjetar je danas bio cak 15, samo bi 3 takmicara uzeli tu bod...ako ne bude rasta T u Ulcinju je danas bilo cak 16.6 i bod bi uzela samo 2 takmicara, a na Žavljaku 0.6 i bod bi uzelo 5 takmicara  :05:   Nadam se da ce to sjutra biti drasticno drugacije  :03:

Offline Kimi

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 857
Re: II ciklus - komentari
« Reply #411 on: December 16, 2015, 13:48:06 »
Da,ali je verovatno da ce danasnje brzine vetra sutra zadrzati samo Ulcinj. :03: Hladna advekcija zavrsava sutra,samim time i vetar na Zabljak ce slabiti.Jedino mi je podgorickih 5m/s iznenadjenje,ali ce i tamo biti (makar nesto) slabiji sutra.

Offline kristian_zg

  • Jr. Member
  • ***
  • Posts: 152
Re: II ciklus - komentari
« Reply #412 on: December 16, 2015, 13:55:22 »
Danas sigurno nije dan za usporedbu sa sutrašnjim  :33:

Offline Miloš

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 5688
Re: II ciklus - komentari
« Reply #413 on: December 16, 2015, 14:14:55 »
Šta napravi Ulcinj danas  :02: Očekivao sam 15C u vr' glave, kad ono izgura na 16.8, više nego i Bar i HN. Izgleda da sam precijenio hlađenje vjetrom.
Čak i da sutra bude ~2C niža temperatura koliko vide modeli, to bi opet bilo oko 15C, što je previše.

Žabljak ne vrijedi komentarisati, tamo su oblačnost i vjetar danas zadržali temperaturu očekivano nisko. Sutra je potpuno drugačija situacija i ići će prilično više.

Što se tiče Tmin, nadam se da Cetinje može 0.5C niže nego jutros, toliko bi mi falilo za bod. Ako se razvedri negdje na sjeveru, takođe može Tmin da bude tamo.

Offline Miloš

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 5688
Re: II ciklus - komentari
« Reply #414 on: December 16, 2015, 18:47:42 »
Počinje borba za poslednju Tmin na ovom takmičenju. Kad je taj parametar u pitanju, u poređenju sa prethodnim takmičenjima, zanimljivo je da nijednom nismo imali Tmin u Pljevljima ili na Cetinju. 5 puta je najhladniji bio Žabljak, 4 puta Kolašin.
S obzirom da na sjeveru ima vjetra i oblačnosti, za sada sasvim solidne šanse ima Cetinje da bude najhladnije ujutru, s obzirom da je u zavjetrini, a nema ni oblačnosti. Za sada bilježi sličan pad kao juče, trenutno je +0.5°C uz vlagu od 83%.

Nego, htio sam da skrenem pažnju na jednu zanimljivost. Ako pogledamo sinoptičku situaciju od prošlog četvrtka za koji smo prognozirali i današnjeg dana, vidimo dvije jako slične situacije, na osnovu svega što se moglo pročitati iz karata modela.
U oba slučaja smo imali vedro vrijeme do ponoći otprilike, zatim naoblačenje i probijanje sjevernog vjetra. Modeli su u prosjeku davali oba puta T850mb oko -4°C. U četvrtak su naoblačenje i prodor sjevernog vjetra na Žabljaku donijeli čak i pad temperature sa -5°C koliko je bilo prije naoblačenja do -6°C u neko doba noći. Sinoć su u jako sličnoj situaciji naoblačenje i vjetar donijeli postepen skok temperature sa -5°C na 0°C u jutarnjim satima. Razlika 6°C. Otkud tolika razlika? - Ne znamo. Samo znam da se prognozirala npr. za danas samo terminska temperatura na Žabljaku u 7h da bi malo ko prošao bez negativnog boda.
Još jedna zanimljivost, ako se sjećate u prošlom kolu smo takođe imali probijanje sjevernog vjetra u cijeloj zemlji. Ali ne baš u cijeloj zemlji, potpuno je izostao u Herceg Novom. I tako je sredinom dana Ulcinj imao 12m/s, Bar 7m/s, Herceg Novi 1m/s. Naravno, uz takav vjetar, Ulcinj i Bar su bili znatno hladniji od HN. Danas su modeli davali sličan raspored vjetra kao tada. U Herceg Novom je probio gotovo istovremeno kad i u Baru i Ulcinju i sredinom dana su sva tri grada imali 4-6m/s. Još jedna situacija koja govori koliko je teško prognozirati vremenske prilike u Crnoj Gori, pa čak i ako smo nedavno imali jako sličnu situaciju.

Ne govorim sve ovo da bih opravdao loš rezultat koji mi se sprema sutra. Već hoću da skrenem pažnju na to da nije sve u bodovima i plasmanu. Samo praćenje je toliko interesantno, da ne postoji situacija koja neće donijeti iznenađenje. Na kraju, pobijediće onaj koji je iznenađenje u ovom kolu odlično namirisao i svjesno rizikovao.

Offline Bart

  • Jr. Member
  • ***
  • Posts: 220
Re: II ciklus - komentari
« Reply #415 on: December 16, 2015, 19:11:26 »
U 19h Cetinje sa 0.14C uz Zabljak sa -1.28C su najhladniji a ja ipak mislim da ce Zabljak imati tmin.. Jos 12 sati ima da opada temperatura, bice zanimljivo  :106:

Online Nikola

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6633
Re: II ciklus - komentari
« Reply #416 on: December 16, 2015, 19:23:36 »
Vjetar i oblacnost na Zabljaku rade svoje,ipak mislim da ce Cetinje uzeti Tmin.

Offline demijan

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1443
  • "ko ne pamti iznova proživljava"
Re: II ciklus - komentari
« Reply #417 on: December 16, 2015, 19:37:16 »
i ja mislim da cetinje i ujutru uzima t min prvo mjesto.Samo sam skeptičan da će ispod -5,2 koliko meni treba za bod . :72:

Online Nikola

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6633
Re: II ciklus - komentari
« Reply #418 on: December 16, 2015, 20:25:19 »
Cetinje prilicno usporilo pad,vjetar i tamo radi svoje,niza vlaznost vazduha.

Offline Bart

  • Jr. Member
  • ***
  • Posts: 220
Re: II ciklus - komentari
« Reply #419 on: December 16, 2015, 20:41:19 »
Cetinje sa -0.35C na +0.36C u poslednjih mislim 40 ili 50  minuta... Nesto se promenilo, verovatno vetar tome trenutno pomaze...  :78:

Offline Miloš

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 5688
Re: II ciklus - komentari
« Reply #420 on: December 16, 2015, 20:55:04 »
Nije ni Cetinje imuno na vjetar, iako je u poređenju sa ostalim gradovima u zavjetrini.
Duga je noć, mislim da će biti neizvjesna borba za Tmin, ali ona neće odlučivati, jer su prilično slične prognoze među takmičarima.
Meni je prvi checkpoint -3.5, sledeći -5.5.

Offline skener

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 2292
Re: II ciklus - komentari
« Reply #421 on: December 16, 2015, 22:56:47 »
Zabljak je na -2.5 C...mmeni treba bar -4 da izbjegnem negativni bod-6 da ga dobijem...sve ce zavisiti najvise od oblacnosti, iako ima i vjetra...ali nadam se da ce se djelimicno razvedriti do jutra

Offline Miloš

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 5688
Re: II ciklus - komentari
« Reply #422 on: December 16, 2015, 23:10:03 »
Žabljak i pored oblačnosti i vjetra ima kakav-takav pad temperature, tako da bi valjalo da čak i u slučaju da se ne razvedri pred zoru temperatura ode makar do -3.5°C.

Cetinje zabušava, trenutno je na -1.2°C. Ovakvim tempom teško da može previše nisko, tako da je Žabljak opet favorit za Tmin. Tu će sve zavisti od tajminga razvedravanja. Dovoljno je samo sat vremena vedrine za pad temperature od nekoliko °C. Pljevlja i Kolašin su za sada otpisani, osim ako neko čudo ne izazove povratak otpisanih.  :03:

Offline skener

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 2292
Re: II ciklus - komentari
« Reply #423 on: December 16, 2015, 23:13:19 »
To je upravo ono sto sam rekao...samo da se razvedri na Zabljaku pa makar i do 6 ujutro, to ce biti dovoljno da temp do 7h ode par stepeni nize...i siguran sam da ce Tmin biti na Zabljaku

Offline skener

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 2292
Re: II ciklus - komentari
« Reply #424 on: December 16, 2015, 23:22:38 »
Samo je jos falilo da AMS ne rade