Author Topic: II ciklus - komentari  (Read 53196 times)

Offline demijan

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1443
  • "ko ne pamti iznova proživljava"
Re: II ciklus - komentari
« Reply #350 on: December 10, 2015, 15:41:19 »
super je sto nas padavine i t max u plje mogu drzati u neizvjesnosti do kraja.. :109:
ono u pola 4 kad se znaju konacni ishodi je tako pfff :39:

Offline Miloš

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 5688
Re: II ciklus - komentari
« Reply #351 on: December 10, 2015, 15:45:01 »
Pljevlja polako i sigurno izguraše do 0°C. Vidjelo se od početka da ni sunce ni advekcija nisu razlog rasta temperature tamo. Jednostavno, razbijanje inverzije je bolan i dugotrajan proces.  :03:

Sad se sjetih ove Skenerove poruke nakon prethodnog kola:

U drugom ciklusu ce biti neizvjesno do kraja, a sto se tice ukupnog plasmana ne vidim nacin da Milos ispusti pobjedu, 4 boda je velika prednost...narocito jer se i za sledecu nedelju ne ocekuje neka znacajnija promjena vremena

I rekoh da to nije skoro nikakva razlika, to se istopi u jednom kolu, a kamoli u dva. Jednostavno, način bodovanja je takav da čak i između dvije jako slične prognoze bodovna razlika može da bude velika. Pitanje je samo kome će se sreća osmjehnuti.
Evo npr. ako pogledamo Cervantesovu i moju prognozu, koncept je jako sličan, gotovo da i nema tu nekih bitnijih razlika između prognoza. Čak je i moja ukupna greška u Tmax i Tmin (°C) i manja nego njemu. A razlika u bodovima će biti čak +3 u njegovu korist.

Nakon sledećeg kola nema više popravnog. U ovom ciklusu igram po principu toplo-hladno, jedno bolje i jedno lošije kolo. Da ako tako i nastavim.  :07:

Offline skener

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 2292
Re: II ciklus - komentari
« Reply #352 on: December 10, 2015, 16:00:40 »
Tacno ce Pljevlja ostati na -0.1 C  :14:

Offline Boki-RI

  • Newbie
  • *
  • Posts: 14
Re: II ciklus - komentari
« Reply #353 on: December 10, 2015, 16:02:18 »
Imam pitanje, zašto je 14.2 za HN proglašeno kao konačno, ako je u jednom terminu automstska, negdje oko podne pokazivala i 14.5°C?

Offline Miloš

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 5688
Re: II ciklus - komentari
« Reply #354 on: December 10, 2015, 16:08:41 »
Od početka takmičenja se gledaju samo terminske Tmax, ne dnevne. Tako je uvijek bilo.

Malo usporila Pljevlja, ali ne mora to ništa da znači, ima tu još prostora za rast.

Offline skener

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 2292
Re: II ciklus - komentari
« Reply #355 on: December 10, 2015, 16:08:54 »
Imam pitanje, zašto je 14.2 za HN proglašeno kao konačno, ako je u jednom terminu automstska, negdje oko podne pokazivala i 14.5°C?

Zato sto se racunaju samo terminske temperature...na svaki sat (u 12,,13, 14 itd) a ne i one izmedju tih termina

Offline Boki-RI

  • Newbie
  • *
  • Posts: 14
Re: II ciklus - komentari
« Reply #356 on: December 10, 2015, 16:19:46 »
U redu, hvala na odgovorima.

Offline skener

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 2292
Re: II ciklus - komentari
« Reply #357 on: December 10, 2015, 16:30:42 »
Pljevlja polako krecu nazad, bilo je za ocekivati da ce tako biti posle 16h...osim ako ne bude mjerljivih padavina imamo i konacne rezultate i tabelu u ukupnom plasmanu koju je Milos postavio...ali jos veci haos je na tabeli za II ciklus

Offline demijan

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1443
  • "ko ne pamti iznova proživljava"
Re: II ciklus - komentari
« Reply #358 on: December 10, 2015, 16:44:50 »
Realno je misliti da imamo konacne rezultate za danas.Ako i bude u Plje ,gde su najocekivanije padavine,nekih pahulja ne ocekujem  da bude mjerljiva kolicina ali ipak neizvjesnot dobro je da postoji.. :121:

Offline Miloš

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 5688
Re: II ciklus - komentari
« Reply #359 on: December 10, 2015, 22:22:12 »
Čestitam Kristianu na odličnoj prognozi!  :47: Osvojenih 8 poena u ovakvom kolu je veliki uspjeh, pogotovo ako se uzme u obzir da nijedan bod nije bio na granici, i da je 9-ti bio dosta blizu.
Odličnu prognozu je imao i NikolA, uz bespotreban rizik sa padavinama u oba grada. Uz umjereniju varijantu sa jednom "0" i jednom "1" bi takođe imao 8 bodova.

Ja se nisam baš proslavio u ovom kolu, mada su me samo nijanse dijelile od još 3 poena. Po 0.3°C na Kolašin i Tmin i 1m/s na vjetar. Da se makar nešto od toga ostvarilo, mirnije bih ušao u sledeće kolo, ovako nas čeka veoma neizvjesna završnica.
Jedna zanimljiva činjenica mi ne ide u prilog. Naime, od prethodnih 8 takmičenja, u 5 je došlo do preokreta u poslednjem kolu. Poslednji put se to dogodilo na pretprošlom takmičenju kada je Cirius pred poslednje kolo imao 3 poena prednosti u odnosu na mene, a onda u poslednjem kolu totalni preokret. To je vjerovatno zato što je laške odigrati kad juriš prvo mjesto, nego kad čuvaš. Manji je pritisak, odigra se rasterećenije, nema šta da se izgubi. Od četiri prventstva što sam osvojio, tri sam osvojio u poslednjem kolu. Tako da ulogu favorita prepuštam takmičarima koji su iza mene. Mislim da je Cervantes zaslužio prvo mjesto, ne samo zbog dobrih prognoza u ovom takmičenju, već zato što je jedan od najkonstantnijih i najkorektnijih takmičara, i standardno dobar. Mislim da je među rijetkima koji nisu propustili nijedno takmičenje do sada i bilo bi sasvim pravedno da ovoga puta osvoji. Sjećam se da smo na prvom takmičenju podijelili treće mjesto.  :47:

Offline Dzoni

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 3381
  • Blagosloven koji dolazi u ime Gospodnje
Re: II ciklus - komentari
« Reply #360 on: December 10, 2015, 22:37:01 »
Ne kukaj Milose stalno  :15: uzimas prvo mjesto, mani se statistike i sto je bilo. To je ad acta.
Cestitam ti vec sad na pobjedi !
Ja sam relativno zadovoljan sa 6p iako sam glupo ispustio bod na Kl a vjetar je zaista bio iznenadjenje. Prva zamisao mi je bila za padavine 3 x 0 jer mi je to bio predosjecaj iako su modeli davali izgledne sanse, ali u krajnjem promijenih na Plj kod 1. Eto bar 2 boda rasuh tako. No, bilo pa proslo, ne moze se ispraviti.
Sve kolege pozdravljam, cestitam na rezultatima i ucescu i da u ovom lijepom duhu sumiramo ovogodisnje takmicenje narednog cetvrtka !

Online Nikola

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6634
Re: II ciklus - komentari
« Reply #361 on: December 10, 2015, 23:10:55 »
Znao sam da ce biti vise suvlje kolo i umjesto da odigram kombinaciju da uzmem 2/3,odigram na rizik,ne zalim jer da je doslo 0 1 1 zalio bih sto nisam rizikovao.

Gledajuci oba ciklusa odlicne rezultate od domacih takmicara pored mene i Milosa dobar uspjeh je postigao i Dado.

Milos zasluzuje pobjedu,a statisticki gledano ona je i sigurna jer takmicari ispod ne smiju da izgube bod da bi osvojili 60/61 a Milos ima pravo na 1/2 greske.

Offline Miloš

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 5688
Re: II ciklus - komentari
« Reply #362 on: December 11, 2015, 00:19:49 »
Ne kukaj Milose stalno  :15: uzimas prvo mjesto, mani se statistike i sto je bilo. To je ad acta.
Cestitam ti vec sad na pobjedi !

Zezaj, zezaj Džoni.  :11: Nisam kukao, samo sam iznosio neke zanimljive činjenice. A ko da je uostalom i bitno ko će pobijediti. Pobjednika na kraju zapamti samo pobjednik i eventualno par konkurenata.
Meni je žao što ove godine nema više diskusije na forumu, duhovitih i "emotivnih" navijakčih komentara koji su krasili ovo takmičenje i davali mu posebnu čar. Ove godine se sve svodi na praćenje podataka, pišemo nas 4-5, svako prokomentariše svoj rezultat i to je to. Većina takmičara vjerovatno samo pogleda rezultate uveče i to je to.

Gledajuci oba ciklusa odlicne rezultate od domacih takmicara pored mene i Milosa dobar uspjeh je postigao i Dado.
Milos zasluzuje pobjedu,a statisticki gledano ona je i sigurna jer takmicari ispod ne smiju da izgube bod da bi osvojili 60/61 a Milos ima pravo na 1/2 greske.

Da, ti si još u prethodnom takmičenju ostvario odličan rezultat, a Dado je napravio veliki napredak u odnosu na prethodnu godinu. Ne bi bilo nimalo nezasluženo ni kad bi neki od vas dvojice pobijedio na kraju.
Ne znam kako računaš da mi je pobjeda statistički sigurna. Čak i da bude kolo sa 4 sigurna poena (padavine i snijeg), ponovo bi imalo prostora za makar 5 bodova razlike.

Izašao već sledeći zadatak. Nadao sam se da će u igri biti Bar i Podgorica, umjesto Bara je tu Ulcinj koji je malo teži za prognozu generalno. Globalni modeli se još nisu usaglasili šta da očekujemo sledećeg četvrtka. EC daje stabilan anticiklon, GFS prolazak hladnog fronta sa padavinama. Navijam za EC.

Do sledećeg kola...  :72:

Offline skener

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 2292
Re: II ciklus - komentari
« Reply #363 on: December 11, 2015, 00:33:34 »
I mene je iznenadio zadatak, ocekivao sam Cetinje prije svih jer smo ga imali samo u 1.kolu ovog ciklusa...a Ulcinj i Zabljak su bili u proslom tj 3.kolu  :22: ali sta je tu je, vjerovatno su tu da bi zadatak koliko toliko bio tezi  :03: bice zanimljivo svakako...

Sto se tice tabele ja svakako ostajem pri tome da je Milos skoro sigurno pobijedio iako je razlika prepolovljena...a za pobjednika II ciklusa vodi se velika borba, Gustav bjezi 1 bod Dadu, Cervantesu i meni...ja sam zadovoljan kako igram od 3 kola prvog ciklusa pa ovamo...danas losa procjena Kolasina i nedostatak srece od 0.1 za Pv su me kostala 2 boda i vodjstva u II ciklusu...vidjecemo sta donosi naredno kolo  :38:

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: II ciklus - komentari
« Reply #364 on: December 11, 2015, 00:51:19 »
Manjak komentara je, možda, posledica skrivanja aduta, načina razmišljanja...
Objektivno, u ovom kolu se moralo uzeti 5 poena, sve preko toga je čist ćar.
Dakle, nije bilo dileme oko snijega, bilo je za očekivati da se uspješno prognozira Tmax i padavine u Herceg Novom. Tmax u Pljevljima nije bila previše problematična, a ni Tmin na kojoj su neki dobri takmičari kiksali. To su tih 5 "sigurnih" poena
Veća je bila vjerovatnoća da neće biti mjerljivih padavina u Kolašinu i Pljevljima, ali iskreno i ja bih udario jedinicu makar na jednom od tih gradova.
Materijal EC je ukazivao da će vjetar u PV biti jako slab. Taj isti materijal je davao slab vjetar i za H.Novi, ali ni pomislio ne bih da će cijelog dana vjetar u HN biti ispod 2m/s. Objektivno, 10 mi se činilo kao najrazumnija prognoza zbirne brzine vjetra.
Na kraju, ostala je Tx u Kolašinu. Kolašin nema toliko izražen kotlinski karakter kao Pljevlja ili Bijelo Polje i za mene je iznenađenje da se temperatura zakucala na 0.2 do 0.4 C. Vjerovao sam da će se makar na desetak minuta probiti sunce... i to bi bilo dovoljno za osjetan skok.
---
Razmišljao sam da li u poslednjem kolu da stavim cetinje umjesto Podgorice. Presudila je činjenica da Cetinje već dvije sedmice, zbog nekih radova, ima problema sa strujom, pa mi se učinilo da bi mnogo bilo da u završnom kolu nemamo podataka sa dvije AMS.
Srećno

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: II ciklus - komentari
« Reply #365 on: December 11, 2015, 00:56:32 »
Inače u ovom kolu je čak osam takmičara izgubilo po jedan poen za 0.1
Titulu "mister promašenko" u ovom kolu je zaslužio Cirius koji je izgubio čak dva poena na pomenuti način.

Offline Miloš

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 5688
Re: II ciklus - komentari
« Reply #366 on: December 11, 2015, 01:25:29 »
Konačno nam se i Admin raspisao, izgleda da sam uticao.  :72:

Volim da prokomentarišem i ja na kraju svako kolo, šta se moglo pogoditi i šta nije. Za mene je Tmin podjednako iznenađenje kao vjetar, pogotovo ako se uzme u obzir da se situacija sa oblačnošću i vjetrom razvijala kako sam očekivao. Znao sam da će Tmin biti na Žabljaku, ali modeli su u utorak uveče davali temperaturu na 850mb na sjeveru CG oko -4°C za četvrtak ujutru. Visina 850mb je bila za nekih 100m iznad Žabljaka, tako da sam mislio da je realno da bude malo više od -4°C. Kasnije su izlazi modela blago spuštali T na 850mb, ali i dalje nije djelovalo da može ispod -5°C. I tako mi je Tmin već drugo kolo za redom pobjegla za 0.3°C. Kompenzacija za dvije greške od 1.3°C za redom ranije.

Što se tiče vjetra, tu kad prognoziram uvijek uzmem opseg za sva tri grada. I onda sam računao HN 2-4, KL 4-6, PV 1-2, ukupno 7-12. I kad je ostalo da odlučim da li da stavim 9 ili 10, odigram 10 jer mi se 13 činilo kao realnija opcija od 6. I eto, tako se gube poeni.

Razmišljao sam da li u poslednjem kolu da stavim cetinje umjesto Podgorice. Presudila je činjenica da Cetinje već dvije sedmice, zbog nekih radova, ima problema sa strujom, pa mi se učinilo da bi mnogo bilo da u završnom kolu nemamo podataka sa dvije AMS.

Ja sam se nadao da će biti Bar, Podgorica i Cetinje. Žabljak ne volim, mada mi je donio neke važne poene na Tmax u 2 kola.

Offline Cirius

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: II ciklus - komentari
« Reply #367 on: December 11, 2015, 11:46:26 »
Inače u ovom kolu je čak osam takmičara izgubilo po jedan poen za 0.1
Titulu "mister promašenko" u ovom kolu je zaslužio Cirius koji je izgubio čak dva poena na pomenuti način.

Daa ... a promašio sam i dosta drugih graničnih situacija, naročito padavine. Na duže staze, u situacijama sa više mogućnosti, bolje je tražiti srednju vrijednost i gledati da se ne dobije negativni bod (o čemi je pisao Miloš), nego se odlučivati za jednu varijantu ...  Ali kad već startuješ loše, moraš rizikovati i onda ili stižeš razliku, ili ideš dolje    :120:     :07:      :116:

Offline Miloš

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 5688
Re: II ciklus - komentari
« Reply #368 on: December 11, 2015, 14:27:19 »
Kao da sam prognozirao za pogrešan dan. Da se moja prognoza odnosila na današnji dan, imao bih cijelih 8 poena, uz ukupnu grešku na Tmax i Tmin ispod 2°C.

A kad sam već kod ukupne greške Tmax i Tmin, od pretprošlog takmičenja je Admin uveo da u slučaju jednakog osvojenog broja bodova na kraju, konačni plasman odlučuje ukupna greška u Tmax i Tmin od početka do kraja takmičenja. Nešto slično kao gol razlika u fudbalu. To je vjerovatno uvedeno da bismo izbjegli slučaj od 5. takmičenja, kada smo imali tri pobjednika na kraju.  :03:

S obzirom da je mala razlika u poenima između 6 prvoplasiranih takmičara, postoje prilične šanse da na kraju među prvih tri ili četiri bude jednako osvojenih bodova. Pa sam računao ukupnu grešku pomenutih takmičara, čisto da vidim ko će imati prednosti u slučaju jednakog broja osvojenih bodova. I dobio sam zanimljive rezultate:

1. Stormbringer  45.0
2. Dado              49.3
3. Gustav           51.2
4. Kristian_zg     54.4
5. Nikola             54.5
6. CervantesRI   59.8

Malo me jesu iznenadili rezultati. Razlika između mene, Dada i Gustava se jako dobro uklapa u bodovnu razliku, ali nisam očekivao ovoliku razliku između mene i dvojice takmičara koji imaju samo 2 boda manje. Nadam se da će me Admin ispraviti ako sam nešto pogrešno sabrao. Da su se od početka takmičenja prognozirale samo temperature, vjerovatno bih imao nedostižnu prednost, ali mnogo sam bitnih poena izgubio na vjetar, padavine i snijeg.


Offline kristian_zg

  • Jr. Member
  • ***
  • Posts: 152
Re: II ciklus - komentari
« Reply #369 on: December 11, 2015, 15:05:58 »
Čestitam SB-ac što si natjecanje ponovo napravio napetim  :111:

Sada samo u slijedećem kolu nesmiješ izgubiti 3 boda u odnosu na druge i to je to.

Offline Dado

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 682
Re: II ciklus - komentari
« Reply #370 on: December 11, 2015, 15:26:51 »

Da, ti si još u prethodnom takmičenju ostvario odličan rezultat, a Dado je napravio veliki napredak u odnosu na prethodnu godinu. Ne bi bilo nimalo nezasluženo ni kad bi neki od vas dvojice pobijedio na kraju.
Ne znam kako računaš da mi je pobjeda statistički sigurna. Čak i da bude kolo sa 4 sigurna poena (padavine i snijeg), ponovo bi imalo prostora za makar 5 bodova razlike.


Znao sam da ce biti vise suvlje kolo i umjesto da odigram kombinaciju da uzmem 2/3,odigram na rizik,ne zalim jer da je doslo 0 1 1 zalio bih sto nisam rizikovao.

Gledajuci oba ciklusa odlicne rezultate od domacih takmicara pored mene i Milosa dobar uspjeh je postigao i Dado.

Milos zasluzuje pobjedu,a statisticki gledano ona je i sigurna jer takmicari ispod ne smiju da izgube bod da bi osvojili 60/61 a Milos ima pravo na 1/2 greske.

Zahvaljujem na konstatovanju mog napretka  :112: To je rezulat dugogodisnjeg pracenja foruma i ucenja od svih sto je za mene amatera pored samostalnog ucenja bilo izuzetno korisno. S obzirom da sam od pocetka tu tj. od prvog takmicenja (u prethodnim ciklusima je bilo i preskakanja kola zbog razlicitih okolnosti) red je da sad kad sam izgurao ovogodisnje takmicenje do kraja postignem bar neki zavidan rezultat. Sta god da bude na kraju vec sam zadovoljan i cestitao bih i ostalima na pokazanom znanju i druzenju.  :109:

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: II ciklus - komentari
« Reply #371 on: December 11, 2015, 15:32:38 »
Ovako ta ukupna greška izgleda u mojoj evidenciji:

1. Stormbringer  45.7
2. Dado              49.3
3. Gustav           51.2
4. Nikola             54.4
5. Kristian_zg     54.5
6. CervantesRI   59.7

Offline Miloš

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 5688
Re: II ciklus - komentari
« Reply #372 on: December 11, 2015, 16:48:03 »
Samo sebi pogrešno sabrah, ali nije velika razlika. Provjerio sam, 45.7 je greška, loše sam unio za poslednje kolo.

Ako pogledamo broj osvojenih poena na Tmax i Tmin, oni se dobro uklapaju u već navedene ukupne greške:

1. Stormbringer  26
2. Dado              22
3. Nikola             21
4. Kristian_zg     20
5. Gustav            20
6. CervantesRI   17

Međutim, ako pogledamo broj osvojenih poena na svim ostalim parametrima (padavine, snijeg i vjetar), tu je poredak potpuno obrnut:

1. CervantesRI   35
2. Kristian_zg     32
3. Nikola             30
4. Gustav           30
5. Dado              29
6. Stormbringer  28

Dakle, neizvjesnosti na kraju takmičenja su doprinijele moje lošije prognoze ostalih parametara. Tu su dva izgubljena poena na vjetar za 1m/s, jedna jako loša procjena snijega na Žabljaku, a kad su padavine u pitanju u svim situacijama kad je bila neizvjesnost i lutrija, uvijek je prevagnulo onako kako nisam prognozirao.

Tako da mi ostaje da se nadam će globalni modeli ostati pri scenariju da sledeće kolo ostaje bez padavina. I dobro bi bilo da se ovih 5cm snijega na Žabljaku istopi do utorka. A ne da ostane 1-2cm, pa da gatamo hoće li se istopiti do četvrtka.  :03:

Offline Bart

  • Jr. Member
  • ***
  • Posts: 220
Re: II ciklus - komentari
« Reply #373 on: December 11, 2015, 18:09:38 »
Meni su iskreno najzanimljivija kola sa padavinama jer ovako samo 5 parametra prognoziramo  a da ima padavina onda bi 9 sa eventualnim snegom na Zabljaku, takva kola su neizvesna i puna preokreta, ali kako stoje stvari nista od njih sledeceg cetvrtka... Padavine su moguce u subotu ili nedelju to bi bilo zanimljivo da je tada poslednje kolo...To bi bilo veliko finale  :106:

Offline skener

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 2292
Re: II ciklus - komentari
« Reply #374 on: December 12, 2015, 14:47:05 »
Da se danas prognoziraju Pg i Zb bilo bi minusa  :05: inace za cetvrtak se najavljuju moguce slabe padavine na sjeveru pa moze biti zanimljivije nego sto smo ocekivali