Author Topic: Februar 2015.  (Read 21849 times)

Offline petar

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 890
Re: Februar 2015.
« Reply #75 on: February 04, 2015, 15:22:40 »
Kao sto svi kazu, tesko ali zaista tesko, vjetar je ono sa cim ne mozemo da se izborimo. U svakom slucaju siguran sam da cu vidjeti makar padanje snijega

Offline Danilovgrad

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1076
  • Danilovgrad
Re: Februar 2015.
« Reply #76 on: February 04, 2015, 15:23:58 »
"U nedelju osetno zahladjenje sa sniježnim padavinama, koji će se krajem dana i tokom noći proširiti i u južnim predjelima Crne Gore. U ponedeljak veoma hladno, na sjeveru ledeno hladno, vjetrovito sa snežnim padavina u većini mjesta Crne Gore. "

Offline SnowHunter

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3772
Re: Februar 2015.
« Reply #77 on: February 04, 2015, 15:41:59 »
Sniježna godina o kojoj govorite nije bila 1984, već 1985. Sniježna je bila i 1984, ali u planinama. Zima 1984/85 je bila daleko najhladnija u zadnjih 30 godina. U Podgorici je bilo 25 dana sa sniježnim pokrivačem, najviše 29cm na tlu, ukupno 73cm novog snijega, ali i 10 dana tokom kojih je zabilježen novi snijeg iznad 1cm. Nedavne 2012. neki od ovih rekorda su srušeni - na prvom mjestu čak 110cm novog snijega, ali je broj dana sa novim snijegog ipak bio ''samo'' 6, što upućuje da je '85-e prava zima puno duže trajala.

On topic... Četvrtak bi kod nas ljubitelji snijega trebalo da prespavaju zbog sopstvenog mentalnog zdravlja...  :120:






Offline vanja

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 4009
  • 🔵⚪💙⚪🔵
Re: Februar 2015.
« Reply #78 on: February 04, 2015, 16:01:58 »
Pamtim ja 84-godine bas u februaru veliku snijeznu mecavu sa sjevercem u Titogradu.Put Podgorica-Cetinje kroz donju goricu je bio kao bob staza,temp je bila u dobrom minusu.Eto ako bi neko potrazio te podatke jer ja nisam nesto informaticki pismen,ne zamjerite.Po sjecanju je to bilo u prvih 15 dana februara.

ja se odlicno sjecam tog snijega. citavu noc je padala jaka kisa a izjutra ga je okrenulo na vrlo jak sjever. sve je krenulo da se ledi,snijeg je udario i za kratko vrijeme nosen vjetrom sve je prekrio. padao je jakim intezitetom od negdje 8 ujutro do 2-3popodne. ja sam imao tada 11 godina, sjecam se da je na pojedina mjesta bilo nameta i do metar. sledecih dana je isto bilo strasno hladno uz konstantni vjetar,vedro...to je trajalo skoro mjesec dana cini mi se. citavo dvoriste je bilo zamrznuto,mi djeca smo se sankali i klizali po ledu. to nikad vise u zivotu dozivio nisam a i kao sto znamo toliko je bilo situacija u pg da udari jak vjetar i mi ostanemo bez snijega ali ova situacija iz 85 je bila nesto posebno...zamislite situaciju dje je vedro nad pg i naleti oblak i istrese malo snijeg na podgoricom i onda opet udari sunce...to se ponavljalo i trajalo je. ja takvu situaciju nikad u pg dozivio nisam osim tad ili na nekoj planini.obicno je to u pg "maca",udari kisa iz vedrog neba sto se kaze ...koliko stvari treba da se potrefi da bi se ovakav scenario u podgorici odigrao mogu samo da pretpostavim...izvinjavam se za off ali jednostavno ta zima  je ostavila veliki utisak na mene

ovo sto u pg dolazi na kraj nedjelje jedno je defintivino sigurno. vrlo jaaak sjeverni vjetar...bice tu jakih udara

Offline Stefan600

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 4096
Re: Februar 2015.
« Reply #79 on: February 04, 2015, 16:09:57 »
U pitanju je sigurno bio neki jak ciklon, cim to sjeverac tada nije mogao da oduva nikako.. Jak ciklon, ali na nekom polozaju koji je odgovarao spustanju te hladnoce..  :45:
Februar 2012. :)

Offline petar

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 890
Re: Februar 2015.
« Reply #80 on: February 04, 2015, 16:17:08 »
Vanja sve to sada ka pricas, ja prosto zamisljam sliku, i samo zamislim sliku tada i sliku sada, kada nemamo nikakvih sansi ni za pokrivac... malo smo otisli u off al sto kaze vanja ova zima je ostavila nevjerovatno los utisak. Sada je sve izvjesno, jak sjever u Pg, bolje da nije bilo zahladjenja, jer od sjevera nista gore nema, niti se moze izac, a kada izadjes izdrzat ne mozes...

Offline Stefan600

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 4096
Re: Februar 2015.
« Reply #81 on: February 04, 2015, 16:44:17 »
Ljudi, tako je to u Podgorici.. Svjestan sam da ce biti jos mnogo zima gdje necemo ni vidjeti pahulje. Tu smo dje smo  :03:
Ne raduje me ovaj vjetar nikako posle vikenda, bice jak, to je sad vec skoro 1/1..
Vidjecemo koliko ce se temperature nisko drzat', to ce mi isto bit zanimljivo da vidimo..
Februar 2012. :)

Offline mijo

  • Jr. Member
  • ***
  • Posts: 204
Re: Februar 2015.
« Reply #82 on: February 04, 2015, 16:55:27 »
bit ce ovo interesantno za pratiti od 8. do 11 .

Offline Gile

  • Full Member
  • **
  • Posts: 59
Re: Februar 2015.
« Reply #83 on: February 04, 2015, 17:12:33 »
Ocemo li moci mi zakuciti sta zabog :32:

Offline Fraka

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 8078
Re: Februar 2015.
« Reply #84 on: February 04, 2015, 17:16:22 »
Nista.. drzi se egejskog mora ovo. Zbilja steta velika. Frustritajuce je da ce jedna Palagruza, sa tropskom klimom skoro, imat dana sa pokrivacem, a da nase primorje ne zakuci nista. Da ne pominjem jedan Volos, sto nosi po metra, ili Solun... pa i Bari ebeni.
No, stid me da se zalim, jer treba shvatit ljude, prije svega iz BP i Berana, koji zime ne gledase odavno.

Offline skener

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 2292
Re: Februar 2015.
« Reply #85 on: February 04, 2015, 18:15:01 »
Vanja sve to sada ka pricas, ja prosto zamisljam sliku, i samo zamislim sliku tada i sliku sada, kada nemamo nikakvih sansi ni za pokrivac... malo smo otisli u off al sto kaze vanja ova zima je ostavila nevjerovatno los utisak. Sada je sve izvjesno, jak sjever u Pg, bolje da nije bilo zahladjenja, jer od sjevera nista gore nema, niti se moze izac, a kada izadjes izdrzat ne mozes...

Vjeruj ti meni da je sjeverac u Pg nesto najbolje sto se moze desiti posle 10 kisnih dana...od ovolike vlage se ne moze disati, neka to procisti malo  :03:

Offline Higlander

  • Newbie
  • *
  • Posts: 26
Re: Februar 2015.
« Reply #86 on: February 04, 2015, 19:26:12 »
Te 85 e je pao ogromni snijeg u Nikiscu  104 cm mislim da je tad to najvisi bio,vrlo hladna zima kazu je to bila,ujak mi je pricao,Nikisc je bio okovan kao neki grad u na sjeveru Skandinavije.

Offline Higlander

  • Newbie
  • *
  • Posts: 26
Re: Februar 2015.
« Reply #87 on: February 04, 2015, 19:32:33 »
Inace kako pratim forum,a cuo sam za 85  u i tu zimu,brzo ukucah da potvrdim pricu, pa osatdoh bez highlander pa ispade higlander :67:  a htio sam cragsman no eto,jos pri tom super znam engleski al ... :63:dako ispravimo  account,velik poz svima...

Offline sanjin

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6270
Re: Februar 2015.
« Reply #88 on: February 04, 2015, 21:49:18 »
Modeli presusili za nedjelju i ponedjeljak.

Mađo

  • Guest
Re: Februar 2015.
« Reply #89 on: February 04, 2015, 21:55:26 »
Inace kako pratim forum,a cuo sam za 85  u i tu zimu,brzo ukucah da potvrdim pricu, pa osatdoh bez highlander pa ispade higlander :67:  a htio sam cragsman no eto,jos pri tom super znam engleski al ... :63:dako ispravimo  account,velik poz svima...

 :11: Odličan ti je nik,ne diraj ništa... pozdrav i tebe  :48:
----------
Od ponedionika pomet.  :02:

Offline prenka

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1267
  • cetiri ljeta cetiri zime
Re: Februar 2015.
« Reply #90 on: February 04, 2015, 21:59:13 »
Ode i Ec-ov ciklon u pravcu Grcke   :75: 

Offline Higlander

  • Newbie
  • *
  • Posts: 26
Re: Februar 2015.
« Reply #91 on: February 05, 2015, 01:33:33 »
Znaci od ponedjeljka sjever,a kakvih padavina subota neđelja oće li biti?

Offline skener

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 2292
Re: Februar 2015.
« Reply #92 on: February 05, 2015, 07:56:25 »
Znaci od ponedjeljka sjever,a kakvih padavina subota neđelja oće li biti?

Subota slabe padavine, nedelja, uglavnom slab snijeg na sjeveru

Offline skener

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 2292
Re: Februar 2015.
« Reply #93 on: February 05, 2015, 07:59:06 »
EC u poslednjem terminu 14og uvece crta ciklon sa minusom po visini, ali naravno...dalekooo

Offline EagleS

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1098
Re: Februar 2015.
« Reply #94 on: February 05, 2015, 11:17:33 »
oko 15toga gfs vidi novi talas sa ciklonom, naravno daleko je ali daje nam još jednu šansu, da vidimo kako će se mijenjat pozicija ciklona ako ga uopšte i bude kasnije  :20:

ec
The absence of evidence is not the evidence of absence

Mađo

  • Guest
Re: Februar 2015.
« Reply #95 on: February 05, 2015, 11:25:30 »
Eagles, ova druga karta - po poziciji ciklona i dubini u centru takođe velika je šansa za povlačenje toplijeg vazduha put našija krajeva, a po prolasku slijedi zahlađenje.Deža vu po hiljadu puta nažalost.  :23:

Offline Nikola

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6634
Re: Februar 2015.
« Reply #96 on: February 05, 2015, 13:10:35 »
Drugi pravi polarni talas ove zime od nedelje vece do srijede,na Jadranskoj obali juga Italije opet 'sea effect',visinska izoterma -10c ide do Jonskog mora.
Sve u svemu jedan pravi zimski period od nedelje,a valjda ce konacno posle ovog zalada uskociti neki ciklon.

Offline Al3k5aNd4R

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 805
  • IG: @alexandarsh.me
    • Alexandarsh točka Me :)
Re: Februar 2015.
« Reply #97 on: February 05, 2015, 15:39:28 »
Evo ja da postavim jedno potpuno laičko pitanje:
Sobzirom na to da taj "model" sateliti, kompjuteri, šta su već, prognoziraju nonstop unaprijed te prodore, pa na kraju nikad ne ispadne to što nacrtaju, a kako tehnologija napreduje i imamo super pametne računare, kako je moguće da ne mogu da u odnosu na te neke varijable koje dobijaju na kraju zbog kojih su u početku pogriješili da nauče na greškama i bolje prognoziraju vrijeme? Pretpostavljam da je nekome palo na pamet da razvije takav softver koji bi predviđao vrijeme u odnosu na prethodna očitavanja i da moguće predvidi do kakve bi greške došlo u običnom očitavanju i da na kraju da bolji i tačniji model. Znam da je vrijeme nepredvidivo, ali na osnovu "iskustva" morao bi biti tačniji?
❄❄❄ --> Podgorica <-- | ❄❄❄ |My gallery on 500px | Mačka mala | ❄❄❄

Offline Nikola

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6634
Re: Februar 2015.
« Reply #98 on: February 05, 2015, 16:07:02 »
Evo ja da postavim jedno potpuno laičko pitanje:
Sobzirom na to da taj "model" sateliti, kompjuteri, šta su već, prognoziraju nonstop unaprijed te prodore, pa na kraju nikad ne ispadne to što nacrtaju, a kako tehnologija napreduje i imamo super pametne računare, kako je moguće da ne mogu da u odnosu na te neke varijable koje dobijaju na kraju zbog kojih su u početku pogriješili da nauče na greškama i bolje prognoziraju vrijeme? Pretpostavljam da je nekome palo na pamet da razvije takav softver koji bi predviđao vrijeme u odnosu na prethodna očitavanja i da moguće predvidi do kakve bi greške došlo u običnom očitavanju i da na kraju da bolji i tačniji model. Znam da je vrijeme nepredvidivo, ali na osnovu "iskustva" morao bi biti tačniji?
Dobro razmisljanje. Ali to ne smije da se radi.Recimo ako bi se sjutrasnji podaci unijeli kao trenutni,iako se zna za sjutra kako ce vrijeme biti opet bi bilo pogresno za kasnije dane,jer se i u toku unosenja trenutnih podataka vec nesto promijenilo,ide se ustvari na sto preciznije unosenje trenutnih podataka a vidimo koliko je i to tesko,a ne jos da se ide na pretpostavku da se podaci od +24h unesu kao trenutni.

Offline Dzoni

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 3381
  • Blagosloven koji dolazi u ime Gospodnje
Re: Februar 2015.
« Reply #99 on: February 05, 2015, 16:24:14 »
Eto ispari sve kako sam ko vjestac pretpostavljao  :75: i osta jadni suvi zalad uz jak sjever - meni najmrznija sinopticka situacija.
Lagano za Pg zima ide ka kraju, jos tih zadnjih 10 dana februara ostaje kao tanka nada a poslije ovdje nema nista, obdanica duza, tlo zagrijanije, sanse mnogo manje.

Sadasnji izlazi ne ohrabruju za ovaj ciklon poslije sjeverca.

Za kolegu koji je pitao u vezi modela - naprosto - mijenjaju se inputi svakodnevno i s toga se modeli mijenjaju cesto na srednjorocne i dugorocne prognoze. Tu za sad nema resenja.