Author Topic: II ciklus - komentari  (Read 58976 times)

Offline Miloš

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 5688
Re: II ciklus - komentari
« Reply #350 on: December 25, 2013, 00:37:06 »
Za Tmin je neviđeno šarenilo, ali generalno sam tu među par najviših, interesantno je da mnogi vide na Žabljaku nižu Tmax, nego što ja vidim Tmin u tom terminu. A zašto i ne bi bilo kad modeli vide 2-4°C na 850mb površi ujutru (Žabljak će biti oko 830mb)... :02:
Cirius je možda i previše rizikovao sa vjetrom, nijedan takmičar nije dao tako nisko. Primjera radi, ja mislim da Bar može da ide sam do 10m/s. Sa vjetrom sam u nekoj zlatnoj sredini prognoza.
Za padavine takođe šarenilo, ali neki prosjek je očekivano 1 3 2...
Za snijeg su prilično ujednačene prognoze. Manje-više svi vide blago smanjivanje sniježnog pokrivača.
E sad što se tiče Tmax, po meni nemaju osnova u modelima prognoze Tmax za Bar ispod 15°C. Eto, toliko svi modeli vide prognozu temperature iznad otvorenog mora, a obično bude i stepen-dva viša od toga. Za Cetinje je sve moguće u zavisnosti od vjetra i padavina, za Žabljak su tu već relativno ujednačene Tmax sa 3-5°C.
Raspisah se, a ništa nisam rekao, reći će nam ciklon u četvrtak mnogo više!  :27: Srećno svima!  :48:
« Last Edit: December 25, 2013, 00:38:42 by Miloš »

Offline Cirius

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: II ciklus - komentari
« Reply #351 on: December 25, 2013, 01:05:03 »
Na Meteo centru je večeras data Tmax za četvrtak za Žabljak 2'C, za Budvu 13'C, Herceg Novi 12'C ... doduše njihove stanice nisu baš blizu mora poput barske, ali pri jakom jugu to ne znači mnogo ... a i išao sam na kompaktnu oblačnost kroz sve termine u Baru, dakle s minimalnim toplotnim dodatkom "s neba" ... modeli koje sam ja gledao daju 14'C nad morem, a bliže obali i 12'C   :78: 

ps - razlika u Tmin stvarno velika,  13,5 stepeni !
« Last Edit: December 25, 2013, 01:09:50 by Cirius »

Offline prenka

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1267
  • cetiri ljeta cetiri zime
Re: II ciklus - komentari
« Reply #352 on: December 25, 2013, 01:35:50 »
Sarenilo od prognoza  :101: Meni u prvih mah cudno ,nemogadoh da vjerujem da sam ovakvu prognozu poslao pa iako sam na brzinu radio  ,ali onda pretpostavih da je Admin pogresno uneo podatke ,odnosno da je prepisao prognozu iz proslog kola :67:  Nularice na padavine stoje ,a sto znam mozda i vise ubodem poena ako je ostavimo ovako  :102:
« Last Edit: December 25, 2013, 01:39:53 by prenka »

Offline skener

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 2292
Re: II ciklus - komentari
« Reply #353 on: December 25, 2013, 07:37:34 »
Jutros u Pv Tmin -7 C, na Zb -1.1, ostali u plusu, pa je ocigledno da oni koji su igrali na niske Tmin sjutra mogu to ocekivati jedino od Pljevalja  :32:

Offline dikile

  • Jr. Member
  • ***
  • Posts: 299
Re: II ciklus - komentari
« Reply #354 on: December 25, 2013, 08:27:33 »
Ja sam svesno rizikovao gotovo sve parametre. Ipak zaostajem 6 bodova u odnosu na Cirusa i  3 boda u odnosu na Milosha.  Računam na to da će padavine malo okasniti.

Pa valjda ce me sreca pogledati ovog puta  :23:

Evo moje...

BAR  16.4  0
CET  9.5  2
ZAB  2.1  1
Vjetar (Br+Ct+Za) 17
Tmin -0.2
SnZ  12

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: II ciklus - komentari
« Reply #355 on: December 25, 2013, 10:01:06 »
Ima nekoliko stvari koje idu u prilog Miloševom razmišljanju i relativno visokoj T u Baru.
Prvo, stanica u Baru se nalazi tridesetak metara od mora i na visini od 5 m. Temperatura površine vode mora, na otvorenom, se kreće oko 15 do 16 C. Očekuje se jak jugoistočni vjetar i nemirno more, što znači intenzivnu razmjenu toplote između gornjih slojeva vode i donjeg sloja vazduha.
I na kraju, relativno često pojačan jugoistok smanjuje količinu padavina na jugoistoku države, pa bi tokom dobrog dijela dana u Baru moglo biti suvo.
Stanica Herceg Novi je osjetno dalje od obale i na visini od 60 metara. Ono što je najvažnije veća je i vjerovatnoća padavina što bi trebalo za koji stepen da obori temperaturu. Mada, i u Herceg Novom dovoljno jak jugoistočni i istočni vjetar znaju usloviti znatno smanjenje padavina (ponekad i izostanak), pa samim tim i  T može biti par stepeni viša od očekivane.
Što se Budve tiče, jako ju je teško komentarisati, jer su izmjereni temperaturni podaci pod jako velikim znakom pitanja, zbog nereprezentativnosti mjernog mjesta.
No, već ste se uvjerili (i ja dosta puta  :57: ) da logična razmišljanja i poštovanje prognostičkog materijala ponekad ne rezultuju dobrom prognozom.

Offline Miloš

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 5688
Re: II ciklus - komentari
« Reply #356 on: December 25, 2013, 10:19:32 »
Ja vjerujem da bi čak i sunčanih intervala moglo biti u Baru u prvom dijelu dana. Možda jesam malo pretjerao sa Tmax, ali i dalje vjerujem da to ide lagano preko 15°C. Što se Žabljaka tiče, tu je već na +5°C, dok Cetinje drži inverziju i +4°C. To će takođe biti zanimljivo pratiti koliko dugo će Cetinje držati inverziju. Poznato je da jugo tamo ne probija tako lako, ali vjerujem da će sjutra u neko doba dana probiti i naglo dići temperaturu.
Pljevlja su najveća enigma, tamo je inverzija zacementirana, od vjetra ni traga ni glasa, red bi bio da probije jugo danas, pogušiše se te ljudi...
Meni je već sad zanimljivo praćenje, mogu misliti koliko će tek sjutra biti! Pa makar i -5 poena osvojio, obožavam ovakva kola i nedostajalu su u ovom takmičenju!

Offline Cirius

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: II ciklus - komentari
« Reply #357 on: December 25, 2013, 11:47:58 »
U sljedećih 24 h pritisak treba da sleti za 10 hPa, taj detalj isto treba imati u vidu.

Očekuje se jak jugoistočni vjetar i nemirno more, što znači intenzivnu razmjenu toplote između gornjih slojeva vode i donjeg sloja vazduha.

Jak vjetar takođe smanjuje T mora u blizini obale, u plićim djelovima, miješajući je sa hladnijim donjim slojevima. Ne znam jesam li precijenio taj faktor, svakako sam pošao prenisko sa Barom izgleda, jer mi neki modeli danas vuku T2m 14'C i preko obale, na što nisam obratio pažnju sinoć ... a padavine će tek žurku da naprave, sa ovim poznim startom    :67:   vjetar je dodatno pojačan u današnjim izlazima, a i oblačnost malo "poroznija" u odnosu na juče. Not good   :13:
« Last Edit: December 25, 2013, 12:02:36 by Cirius »

Offline mecava_zg

  • Full Member
  • **
  • Posts: 68
Re: II ciklus - komentari
« Reply #358 on: December 25, 2013, 12:14:31 »
Ja sam za sve stavio kod 1 za padaline i ne bih to mijenjao, eventualno Cetinje 2...
A ne bi me začudilo ni da Bar ostane na 0  :11:

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: II ciklus - komentari
« Reply #359 on: December 25, 2013, 13:06:51 »

Jak vjetar takođe smanjuje T mora u blizini obale, u plićim djelovima, miješajući je sa hladnijim donjim slojevima.

Ovo prvenstveno važi za sjeverni vjetar.
Jugo nosi površinski sloj vode sa otvorenog ka obali i eventutualno dovodi do hlađenja vode na otvorenom, mnogo prije nego li u priobalnom području.

Offline Cirius

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: II ciklus - komentari
« Reply #360 on: December 25, 2013, 13:19:09 »
Ovo prvenstveno važi za sjeverni vjetar.
Jugo nosi površinski sloj vode sa otvorenog ka obali i eventutualno dovodi do hlađenja vode na otvorenom, mnogo prije nego li u priobalnom području.

Može i to, štogod, samo da je snizi malo, prihvatam   :120:    nego, sve mi se čini da će taj Tmax bod prohujati sa južinom ... jedna slamka među vihorove    :67:   

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: II ciklus - komentari
« Reply #361 on: December 25, 2013, 14:00:39 »
Interesantno je da niko nije pomenuo 5.kolo I ciklusa, a koliko se sjećam sinoptička situacija je bila slična!

Offline Miloš

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 5688
Re: II ciklus - komentari
« Reply #362 on: December 25, 2013, 14:05:22 »
Ne znam, danas Bar ode do 15°C bez ikakvog vjetra. Modeli za sjutra daju zbog tople advekcije 2°C višu temperaturu, ne bih se bunio. Zadovoljan sam generalno kako se odvija situacija danas. U Pljevljima se razbila inverzija, poslije jače od mjesec dana odoše preko 10°C (u 14h čak 10.9°C). Jeste da jugo nije probio još, ali nadam se da će oblačnost u toku noći odraditi svoje i da Pljevlja poslije dugo vremena neće imati negativnu Tmin, donja granica mi je +0.7°C.

@Admin, slično ali ne toliko. Tada smo imali dan prije neku situaciju sličniju današnjoj uz izražen vjetar, dok je taj četvrtak donio neku djelimičnu stabilizaciju, slabljenje padavina i vjetra. Nisu baš za poređenje ova dva dana, možda samo po broju osvojenih poena budu.  :11:
« Last Edit: December 25, 2013, 14:10:04 by Miloš »

Offline skener

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 2292
Re: II ciklus - komentari
« Reply #363 on: December 25, 2013, 15:19:16 »
Ipak je probio jugo u Pv, toplija su trenutno od Pg... a iz HMZ najavljuju za sjutra Tmax do 14 C

Offline Miloš

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 5688
Re: II ciklus - komentari
« Reply #364 on: December 25, 2013, 15:47:41 »
Probio jugo i na Žabljaku, prilično naglo spustio temperaturu na 3-4°C. Tako da je Žabljak ostao i jedini kandidat za Tmin ujutru, osim ako u Pljevljima u neko doba noći vjetar naglo ne prestane i to uz vedrinu.
Na jugu i na primorju se još uvijek ne osjeća južina.

Offline Miloš

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 5688
Re: II ciklus - komentari
« Reply #365 on: December 25, 2013, 16:48:24 »
Na Cetinju je već počela kiša, 0.2mm prema AMS, poranila.
Žabljak ima već niskih 3.4°C, Kolašin i Cetinje su blizu sa 5.2°C, Pljevlja se polako eliminišu iz borbe za Tmin. Neka, da se i tamo ljudi malo nadišu čistog vazduha.  :08:

Offline Fraka

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 8078
Re: II ciklus - komentari
« Reply #366 on: December 25, 2013, 16:50:23 »
Padalo je i ovamo i preko 0.2... a ne znam.. volio bi da  bude potop sjutra iako ga nisam odigrao haha

Offline zec

  • Jr. Member
  • ***
  • Posts: 253
Re: II ciklus - komentari
« Reply #367 on: December 25, 2013, 18:26:24 »
Voleo bih da sam za Bar stavio malčice višu temperaturu, bar za 0.5°C, kao i za Žabljak. Za Cetinje sam stavio kod 4, tako da bi bilo dobro da kiša ne pretera (Cetinje već i beleži padavine, a sutra je dug dan) ili da, s druge strane - podbaci (kao, recimo, tokom onog novembarskog ciklona, kada su padavine prolazile svega 10-ak km severoistočnije).
U poslatim prognozama pojedinih takmičara mi nisu jasni onoliko jaki udari vetra (>25 m/s), jer mi se čini da je taj parametar uvek jedan od najlakših za prognozu, a i onoliko niske Tmin su zaista iznenađenje. Ja mislim da temperatura ne bi trebalo da padne u negativu.

Offline Miloš

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 5688
Re: II ciklus - komentari
« Reply #368 on: December 25, 2013, 18:32:10 »
Na osnovu trenutnih temperatura se ne može naslutiti gdje bi mogla biti Tmin ujutru. Što se mene tiče, nek padnu još stepen i ne moraju više.  :53:

Nikšić 4.9°C
Žabljak 4.6°C
Kolašin 4.5°C
Cetinje 4.1°C

Kišu bilježi i Bar, kao i pad temperature na 12°C, još uvijek jugo ne probija dolje. Biće zanimljivo vidjeti koliko će taj "prvi udar" juga dići temperaturu, očekujem na oko 15°C.

Offline AdriaticWeather

  • Jr. Member
  • ***
  • Posts: 110
Re: II ciklus - komentari
« Reply #369 on: December 25, 2013, 18:36:26 »
Mene uopće ne bi iznenadilo da vjetar bude 20 ili više, dosta jako jugo će biti. Sam Dubrovnik će sutra imati 20 m/s ili blizu, doduše Bar je zaštićeniji, ali 10, 11 bi lako mogao uhvatiti. A Žabljak i Cetinje bi u zbroju lako mogli zajedno imati bar 10. Začudit će me ako vjetar ne bude barem blizu 20, mada je moguće da jednostavno ne poznam dobro uvjete u Cg po ovakvim situacijama :)

Offline Miloš

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 5688
Re: II ciklus - komentari
« Reply #370 on: December 25, 2013, 18:40:51 »
Moja računica za vjetar je bila:
Bar 7-9m/s
Žabljak 5-7m/s
Cetinje 2-4m/s
Ukupno 14-20m/s, dakle 17m/s.

Offline kristian_zg

  • Jr. Member
  • ***
  • Posts: 152
Re: II ciklus - komentari
« Reply #371 on: December 25, 2013, 20:24:08 »
Žabljak i dalje beton u 19h 13cm

Offline skener

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 2292
Re: II ciklus - komentari
« Reply #372 on: December 25, 2013, 22:49:41 »
Milos je izgleda bio u pravu za Bar, vec sad je 15 C  :29:  kontinentalni dio drzave dosta hladniji i dalje se ne zna gdje ce biti Tmin...u igri su Zb, Kl, Pv, Nk i Ct  :03:

Offline Miloš

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 5688
Re: II ciklus - komentari
« Reply #373 on: December 25, 2013, 23:22:07 »
Milos je izgleda bio u pravu za Bar, vec sad je 15 C  :29:  kontinentalni dio drzave dosta hladniji i dalje se ne zna gdje ce biti Tmin...u igri su Zb, Kl, Pv, Nk i Ct  :03:

Biće zanimljivo vidjeti koliko će taj "prvi udar" juga dići temperaturu, očekujem na oko 15°C.

Ipak je to moj grad, ali ne mora da znači da ću i sjutra biti u pravu. Svakako mi je i po večerašnjem materijalu realnije da ode preko 17°C, nego da ostane ispod 15°C.

Trka za Tmin nikad neizvjesnija, u koju su se ponovo uključila i Pljevlja, koja se izjednačavaju polako sa Kolašinom koji je osjetljiv na toplu advekciju:

Pljevlja 5.1
Kolašin 4.6
Nikšić 4.4
Cetinje 3.9
Žabljak 3.6

Zanimljivo...  :08:

Offline Cirius

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: II ciklus - komentari
« Reply #374 on: December 26, 2013, 00:17:26 »
Vjerujem da će na Žabljaku biti Tmin. Na 850 hPa se očekuje ~ 2'C tada, a S i SE ne feniraju Žabljak, pa je realno da ova sadašnja opane za par stepeni do jutra. Ovi drugi teško da će toliko pasti, a ako ih probije jugo ima i da porastu prilično.
Pritisak takođe u padu, Žb maloprije pošao ispod 850 hPa.
Neki jači nalet padavina baš u trenutku mjerenja Tmin na Žabljaklu bi mogao biti zanimljiv   :67:  mada ne vjerujem da će biti tih jutarnjih šokova    :120:
« Last Edit: December 26, 2013, 00:24:48 by Cirius »