Author Topic: Kratkoročne prognoze  (Read 42927 times)

Offline Miloš

  • Moderators
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 5688
Re: Kratkoročne prognoze
« Reply #150 on: October 19, 2009, 16:18:12 »
Slažem se da će najvjerovatnije padavine biti negdje "na sredini između ova dva modela."
Ako se sjećate, kod ove prve veće promjene vremena početkom oktobra, prvo je EC vidio neku ekstremnu promjenu, dok GFS nije vidio ništa. Vremenom, EC je ublažavao, a GFS je pojačavao promjenu, pa su poslije nekog vremena došli na isto.
Ali, kao što rekoste, od početka ove jeseni je bio pouzdaniji EC, tako da će padavina u četvrtak i petak vjerovatno biti. Mislm da ipak neće biti u pitanju neke obilnije količine, zaista ih je i previše bilo u ovih 20 dana.  :)

Madjo

  • Guest
Re: Kratkoročne prognoze
« Reply #151 on: October 19, 2009, 19:21:37 »
haha, lijepo je bit' laik i moci da lupis svasta i ostanes ziv ..     slazem se s adminom da je, od kad je kalendarska jesen pocela, bio je pouzdaniji od ECMWF ..
a sto cu ja jadan kad se ne razumijem..nego barem se u rakiju razumijem ;)
po mene je bio pouzdaniji EC od Gfs citav period,cak i ljeti kad neznas dje ce koliko pasti kise.Ja,laik,pratim Ec,a on je vise nego fantasticno ispratio puno procesa.I kolicina i raspodjela.

Madjo

  • Guest
Re: Kratkoročne prognoze
« Reply #152 on: October 20, 2009, 00:50:37 »
Po nocasnjem Ec ceka nas obilna kisa za cetvrtak petak.Vidljiv porast temperature na 850hPa,odlazi hladno jezero vazduha sa Balkana  i narednih dana uz ciklon ce biti mjestimicno pojacan jugoistok koji ce skrenuti u subotu na NNE uz blagi pad temperature u nizim slojevima.Od nedjelje uspostavljanje anticiklonalnog polja uz priliv nesto toplijeg vazduha sa juga.
Pa da vidimo kako ce bit,ako modeli nastave ovu pricu

Offline Cirius

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Kratkoročne prognoze
« Reply #153 on: October 20, 2009, 03:21:12 »
Htjedoh reci da je lijep osjecaj kad ne moras da 'odgovaras' za prognozu, cini mi se da sam bio neshvacen ..  hehe,  taj osjecaj postane rijedak posle puberteta, uzeli ga covjek    ;D   ...  Moje je iskustvo vise nego skromno, sto se tice pracenja modela, cesto zaboravim da pogledam unazad koliko je koji detaljan bio ...  ali kad je bilo ovo naglo zahladjenje i totalna promjena temperature, gfs je iscrtao i ciklon i prodor sa sjevera za "tri bambija".   :-X    EC daje i simpatican vjetar za petak, ako ostane pri tome.

Madjo

  • Guest
Re: Kratkoročne prognoze
« Reply #154 on: October 20, 2009, 07:31:40 »
To je tacno za Gfs,ali se kasnije priklonio Ec-u koji je zaista crtao cudesa u par izlaza.Kao sto kaze Milos,nasli su se na pola puta.Kad pomijesas ta dva modela u svojoj glavi,onda ti se stvori slika stanja kako nas ocekuje.Posebno za svoj kraj kad znas otprilike kako ce djelujovat odredjeni cikloni i procesi.
Ma salio sam se ja..zato sam i pomenuo rakiju..to sto si ti peka' ;)

Madjo

  • Guest
Re: Kratkoročne prognoze
« Reply #155 on: October 20, 2009, 09:54:20 »
Jutrosnji Ec identican proslome,jedino je smanjio vjetar zeru.Dakle bice kise i to dosta na jugu,posebno petak.

Madjo

  • Guest
Re: Kratkoročne prognoze
« Reply #156 on: October 20, 2009, 16:21:00 »
Evo prikaz 6-satnih padavina,sprema li se stotka za podlovcenski kraj? modeli u operativnoj sluzbi Hmz razlicito vide period intezivnijih padavina.Evo dokaz
« Last Edit: October 20, 2009, 16:31:14 by Madjo »

Madjo

  • Guest
Re: Kratkoročne prognoze
« Reply #157 on: October 21, 2009, 09:06:15 »
Aladin daje vec od cetvrtka u popodnevnim satima kisu za veci dio C.Gore.Najprije zahvaca Istru i sjeverni Jadran.Evo 12-satne sume
« Last Edit: October 21, 2009, 09:08:09 by Madjo »

Madjo

  • Guest
Re: Kratkoročne prognoze
« Reply #158 on: October 21, 2009, 09:44:52 »
I novi izlazi WRF-a vide pocetak padavina za cetvrtak popodne

Offline bole

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1883
Re: Kratkoročne prognoze
« Reply #159 on: October 21, 2009, 10:36:56 »
Nema izgleda da ce  danas temp  prebacit 13c u PG,  a kamo li 20c kako je najavljivano...... ;)
jos uvjek pirka neki NW vijetar , kisa popodne....



Imam pitanje za Admina .......
Odakle vrsite mjerenja temperature .......iz centra grada dje se nalazi HMZ ili sa vise lokalitera pa dajete srednju vrijednost ?????
konkretno me interesuje za Podgoricu

Podgorica - 2009.10.21. (11:00)
Podgorica Temperatura: 13oC
Relativna vlaznost vazduha: 86 %
Vazdusni pritisak: 1015 hPa
Brzina vjetra: 1.0 m/s
Smjer vjetra: NW
Nebo: oblacno
« Last Edit: October 21, 2009, 12:13:38 by bole »

Madjo

  • Guest
Re: Kratkoročne prognoze
« Reply #160 on: October 21, 2009, 14:30:44 »
Evo ti u 14.00h u Podgorici 18 C.Umjereno oblacno je,vjetar slab zapadni a kisa nije najavljivana.

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Kratkoročne prognoze
« Reply #161 on: October 21, 2009, 14:55:14 »
Mjerenja se vrše u blizini Biotehničkog instituta (tzv. dio grada Preko Morače).
Za danas je prognoza bila odlična, mada nije ni bilo previše diskutabilno.

Madjo

  • Guest
Re: Kratkoročne prognoze
« Reply #162 on: October 21, 2009, 19:19:52 »
Petak polovina dana,najintezivnije padavine.Crno se pise mojim krajevima 

Offline bole

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1883
Re: Kratkoročne prognoze
« Reply #163 on: October 21, 2009, 21:18:15 »
Mjerenja se vrše u blizini Biotehničkog instituta (tzv. dio grada Preko Morače).
Za danas je prognoza bila odlična, mada nije ni bilo previše diskutabilno.


jeste prognoza je bila odlicna   danas  sve pohvale  12:00h temp u auto je pokazivala 12c cinjelo se da nema izgleda da izbaci danas 18c
za prekticno 2h temp je porasla 6c............na onlineweather.co.uk koji  daju dosta dobru prognozu........najavili su kisu vec popodne :)
 


Madjo

  • Guest
Re: Kratkoročne prognoze
« Reply #164 on: October 22, 2009, 11:27:05 »
Aladin 0z

Offline Kimi

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 857
Re: Kratkoročne prognoze
« Reply #165 on: October 25, 2009, 12:16:05 »
GFS 06Z odličan  :)  :) !!!!Prodor sa Istoka znatno jači,ima čak i snega   ;D  :)......Ali naravno,to je samo jedan izlaz,videćemo šta će se crtati u narednim izlazima

GFS




Temperature na 850hpa  




Sneg   :)


Offline Kimi

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 857
Re: Kratkoročne prognoze
« Reply #166 on: October 25, 2009, 22:18:27 »
GFS 12Z ensembli za moje područje  :)


Offline Kimi

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 857
Re: Kratkoročne prognoze
« Reply #167 on: October 26, 2009, 09:00:46 »
GFS 0Z najbolji do sada   :)!!!! Jak prodor,sneg u Južnoj polovini zemlje  :)  ....Evo malo opširnijeg pregleda    ;) ;)
GFS


Temperature na 850hPa


Temperature na 2m sredina dana 


Sneg   :)


Madjo

  • Guest
Re: Kratkoročne prognoze
« Reply #168 on: October 26, 2009, 09:33:30 »
Bravo Kimi,bas opsirno.

Offline Branko Micev

  • Newbie
  • *
  • Posts: 49
Re: Kratkoročne prognoze
« Reply #169 on: October 27, 2009, 14:24:35 »
Sa sjevera-sjeveroistoka, hladan talas potvrdjuju AT 500mb za petak-subota-nedjelja. Ali, izgleda radi se o suvoj i hladnoj vazudusnoj masi RH700mb vrlo malo vlage po visini!, pa od količine i visine snijega, izlgeda,  ništa posebno. Vrlo malo snijega na sjeveru i sjeverositoku CG. Mislim da je akcenat na jak sjeverni vjetar i pad temperature vazduha naročito na sjeveru CG i jak windchill.

Offline Branko Micev

  • Newbie
  • *
  • Posts: 49
Re: Kratkoročne prognoze
« Reply #170 on: October 27, 2009, 14:31:12 »
A evo i snijega što daju modeli, na tri sata!? Mislim i ovo je mnogo. Doduše ovo su kg/m2, tim prije, jer se radi o suvom snijegu pa 1cm visine ne može stvoriti više od 150gr/m2. Shodno tome kada se sabere sve sto daju modeli na po tri sata ispada malo više! Lično mislim da će biti manje snijega . Vidjećemo .

Offline Kimi

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 857
Re: Kratkoročne prognoze
« Reply #171 on: October 29, 2009, 18:37:40 »
Hmmmmmm  :)  :)






Offline Cirius

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Kratkoročne prognoze
« Reply #172 on: October 29, 2009, 22:49:50 »
jeste, Balkan expres u ponedeljak vece / utorak  ;)   relativno brzo ce proci, bar ta prva dolina.  Krajem sljedece nedelje stoje neke velike padavine, ali daleko je ..     Madjo,  ozdravi brzo, nedostajes ovamo    :)

Madjo

  • Guest
Re: Kratkoročne prognoze
« Reply #173 on: October 30, 2009, 01:51:52 »
Jos me djelje H1N1 ;) ,ali ovo se ne smije preskociti.
Po americkom COAMPS-u 0z ladan rusko-ukrajinski vazduh stize do mora,poneko jezero cak i u nas dio Jadrana
Ukoliko stigne ciklon sa sjevera Jadrana/Italije cije je jezgro relativno hladno po GFS 12z  do ponedjeljka vece,moze bit iznenadjenja i na jugu C.G.Mada puno stvari treba da se poklopi da bi padao snijeg i ispod 1000m na jugu.Generalno cu bit zadovoljan ako ga vidim na Lovcenu.
Normalno,ako me ne izije ovi N1H1  :D

Madjo

  • Guest
Re: Kratkoročne prognoze
« Reply #174 on: October 30, 2009, 10:58:51 »
E jutros sam bolji
Po najnovijem Ec-u temperatura po visini stepen visa za jug C.G. kisa u vecini krajeva u utorak,a potom se ocekuje juzina i nova ciklonska aktivnost polovinom naredne nedjelje.Po modelu se crta velika kol za naredni vikend,sto je u skladu sa novembrom,najkisnijim mjesecom