Author Topic: Kratkoročne prognoze  (Read 42930 times)

Madjo

  • Guest
Re: Kratkoročne prognoze
« Reply #75 on: October 09, 2009, 10:39:13 »
Danas se ocekuje taj max dnevnih temperatura,jer sjutra ce biti lokalno oblaka,mislim da Pg nece preci 30 C.

Madjo

  • Guest
Re: Kratkoročne prognoze
« Reply #76 on: October 09, 2009, 13:49:20 »
Po novome EC-u,padavine obilne glavnina u ponedjeljak.
Po Gfs manje padavina,dok za utorak daje suvo zahladjenje,sto je logicnije.
I dalje se razilaze modeli nevjerovatno.Svako svoju pricu.
« Last Edit: October 09, 2009, 13:53:53 by Madjo »

Offline Branko Micev

  • Newbie
  • *
  • Posts: 49
Re: Kratkoročne prognoze
« Reply #77 on: October 09, 2009, 18:09:24 »
Tako je Madjo, danas je na Žabljaku izmjereno rekordnih 22.1C za današnji dan u pola vijeka. Evo synop coda 13361 medjunarodni broj stanice Žabljak,  i temp. 22.1C (red).  u 15h local time.
13361 42682 32904 10221 20044 38593 48540 57006 81201 333 81840=

EC daje jako zahladjenje na sjeveru, više padavina ponedjeljak na utorak! A od utorka katastrofa hladno najviša dnevna na Žabljaku oko 0C. Od srijede razvedravanje sa jakim sjevernim vjetrom. Vidjećemo... Razlika u modelima je dijelom izazvana različitim tretiranjem topografije i rezolucije u modelu a djelimično različitim ulaznim-startnim podacima, ta razlika se, numeričkim rješavanjem jednačine metodom iteracije,  povećava i na kraju prognostičkog perioda ispada da svaki model ima svoju priču...
« Last Edit: October 09, 2009, 18:11:45 by Branko Micev »

Offline Cirius

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Kratkoročne prognoze
« Reply #78 on: October 09, 2009, 21:26:08 »
Kakve temperature po gfs-u za srijedu i cetvrtak !  Jeste da su uracunali topografiju od Bosne do Makedonije, ali ...   "svijetlo plavo"  ?    - 7 jutarnja na sjeveru, niske dvocifrene dnevne na jugu ..   showtime    ;D

Offline Kimi

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 857
Re: Kratkoročne prognoze
« Reply #79 on: October 09, 2009, 21:33:10 »
GFS 12Z kaže....Kod mene sneg u Sredu  uz temperaturu od -1 do +1C  ;D  ;D

ECMWF 12Z malo slabiji od 0Z,ali i dalje je to konkretna promena  ;)  !!!

Madjo

  • Guest
Re: Kratkoročne prognoze
« Reply #80 on: October 09, 2009, 22:30:01 »
Lijepo je vidjet nocasnji EC koji se ne razlikuje puno od jutrosnjeg.I dalje uporan u finim padavinama,veci dio ipak za ponedjeljak uz umjeren jugo.Utorak osjetno hladniji,ali mislim da ce sa prodorom sjevernog vjetra padavine stati na Njegusima i juznoj planinskoj regiji,iako cu temperaturalno biti blizu snijezne granice male su sanse za snijeg kod mene,osjetniji prodor sa sjevera ce sigurno doci kasnije nego na sjever republike i tamo ce se duze zadrzati davajuci kakve-takve padavine,vjerovatno snijezne,tako da ce jug Crne Gore i Jadran ujedno prestavljat sami rub ciklona.
Standardna situacija al da je zimski period,ali ovako interesantna situacija a tek oktobar... Sto reci

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Kratkoročne prognoze
« Reply #81 on: October 09, 2009, 23:21:50 »
I dalje prilična razlika između GFS i ECMWF.  :-\

Offline Kimi

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 857
Re: Kratkoročne prognoze
« Reply #82 on: October 10, 2009, 00:14:56 »
GFS 18Z još bolji  ;D....Sneg u sredu, četvrtak i u petak  :o

Offline Branko Micev

  • Newbie
  • *
  • Posts: 49
Re: Kratkoročne prognoze
« Reply #83 on: October 10, 2009, 13:43:31 »
Tako je Kimi * 100%, olujni sjever i sniježne mećave. Kratko, vremenski uslovi poprimiće karakter elementarne nepgode! Nema druge!?
A evo i dokaza na slikama: ::) >:(
« Last Edit: October 10, 2009, 13:45:17 by Branko Micev »

Offline Branko Micev

  • Newbie
  • *
  • Posts: 49
Re: Kratkoročne prognoze
« Reply #84 on: October 10, 2009, 18:37:59 »
Utorak ujutro  i tokom dana, snijeg u CG, prema operativnih modela WRF i NMM  u HMZ CG. ;)
« Last Edit: October 10, 2009, 18:46:29 by Branko Micev »

Transmat

  • Guest
Re: Kratkoročne prognoze
« Reply #85 on: October 10, 2009, 23:28:24 »
Modeli (GFS, ECMWF) crtaju to sto crtaju, ali ja bih ipak skrenuo paznju (zbog ljudi koji se manje razumiju a možda posećuju sajt da bi saznali više ) da ne treba sve uzimati zdravo za gotovo kad su modeli u pitanju. Pogotovo iskusniji clanovi sa foruma. Ne vidim da je išta strašno u ovoj situaciji koja ce se desiti u utorak i srijedu.. (naravno, ako sve to ublazim sto modeli crtaju, i prilagodim konkretnim regijama u Crnoj Gori.
Snijeg na sjeveru Crne Gore? Sasvim normalna stvar za period posle 10 oktobra. S tim da skrenem paznju da ce taj snijeg uglavnom biti u visim predjelima na sjeveru.. Ne bih rekao da ce "zatrpati" Kolašin ili Bijelo Polje, Niksic nikako! Mada, Niksic valjda ubrajaju u centralni dio (mislim kad daju prognozu u HMZCG).

I na kraju posto se to sve primaklo, pa se moze i nesto konkretnije reći:
Izvjesno je da će biti veće zahladjenje, i snijeg na sjeveru Crne Gore (ozbiljniji u višim predjelima, jer će padavine prestati u trenutku kad naidje hladan sjeverni vjetar).
A sto se tiče olujnog vjetra nisam bas siguran.. U ovakvim situacijama je vrlo moguć (vidi se ta situacija gore na Micevim slikama), ali isto tako je moguće da izostane, tj. da bude umjeren. To će zavisiti od mnogo stvari, a prije utorka veče niko to nece ni znati.. cesto se desi da na odredjenim lokalitetima izostane skroz ili bude slab do umjeren. Moje je misljenje da ce vec u srijedu da oslabi..
 

« Last Edit: October 10, 2009, 23:32:49 by Transmat »

Madjo

  • Guest
Re: Kratkoročne prognoze
« Reply #86 on: October 11, 2009, 00:52:41 »
Dobro je kad se neki razumiju pa se moze nauciti od njih.U situaciji koja nas ocekuje tokom utorka kao i citav zimski period Niksic se svrstava u sjevernu regiju.
Karakteristika je jaki prodori hladnog vazduha sa sjevera po visini i pojacan sjeverni vjetar,i slabe/umjerene snijezne padavine tokom prodora,sto kod mene se rjedje desava(jedino kad je prodor po visini NW/NE).
 Vecerasnji EC u skladu sa proslim izlazima,dakle bez lutanja tamo,vamo,drzi se umjerenih padavina na jugu u dva dana lokalno preko 100 litara.Jedina nedoumica kakav ce bit scenario hladnog prodora,sa ili bez padavina(naravno na jugu Cg).
Sjever ce vidjet snijeg.

Offline Miloš

  • Moderators
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 5688
Re: Kratkoročne prognoze
« Reply #87 on: October 11, 2009, 11:49:50 »
Modeli i danas crtaju snijeg na sjeveru republike u utorak, s tim što se već u prijepodnevnim satima očekuje slabljenje ili prestanak padavina, a na jugu i razvedravanje. Formiranje sniježnog pokrivača očekujem samo na Žabljaku, mada nije isključena mogućnost da se zabijeli i negdje niže.  :)
Ono što je meni trenutno zanimljivije je da se, nakon prodora hladnog vazduha u utorak, crtaju nove padavine u petak i za vikend, uglavnom na jugu. S obzirom da bi se do tada zadržao hladan vazduh, na osnovu ovoga što crtaju modeli, mogao bi se očekivati snijeg i u nižim predjelima na sjeveru. Mada, to je još daleko, ali biće zanimljivo za pratiti.
Ja sam trenutno u Beogradu, ovdje se padavine crtaju od ponedjeljka do petka, dok bi maksimalna temperatura u srijedu i četvrtak iznosila svega 5°C.

Transmat

  • Guest
Re: Kratkoročne prognoze
« Reply #88 on: October 11, 2009, 12:03:27 »
Baš tako Miloše.
Drago mi je da se slažeš sa mnom.
Juče su u "izgledima vremena " najavljivali snijeg u višim predjelima na jugu.. Popović je to danas promijenio skroz (rekao bih iskusno i mudro).




Transmat

  • Guest
Re: Kratkoročne prognoze
« Reply #89 on: October 11, 2009, 12:15:59 »
Dobro je kad se neki razumiju pa se moze nauciti od njih.U situaciji koja nas ocekuje tokom utorka kao i citav zimski period Niksic se svrstava u sjevernu regiju.

 ;D

Niksic se nikako ne moze svrstati u sjevernu regiju, niti je to do sada iko radio.

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Kratkoročne prognoze
« Reply #90 on: October 11, 2009, 13:42:37 »
Nikšić i Kolašin imaju približno istu geografsku širinu, a Podgorica je sjevernije od Heceg Novog.
Ipak Nikšić se češće svrstava u centralni dio nego u sjeverni. Podgorica se, zavisno od situacije, može svrstati i u centralni, ali i u  južni dio Crne Gore.

Offline bole

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1883
Re: Kratkoročne prognoze
« Reply #91 on: October 11, 2009, 13:47:54 »
Niksic se nikad nije svrstavao u sjevernu regiju. On pripada centralnoj regiji i to drugoj oblasti, koja zahvata bazen Skadarskog jezera, ravnica rijeke Zete , Bjelopavlicka ravnica kao i samo Niksicko polje .  ;)

Offline Kimi

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 857
Re: Kratkoročne prognoze
« Reply #92 on: October 11, 2009, 13:50:13 »
Kod mene u utorak sneg najverovatnije,naravno ne  očekujem ništa spektakularno (formiranje snežnog pokrivača i slično),ali će biti lepo videti sneg posle 6meseci  ;D  ;D !!!Pljuskovi snega se crtaju sve do kraja nedelje,ali videćemo  ;)  ;)

Madjo

  • Guest
Re: Kratkoročne prognoze
« Reply #93 on: October 11, 2009, 13:56:41 »
Niksic se nikad nije svrstavao u sjevernu regiju. On pripada centralnoj regiji i to drugoj oblasti, koja zahvata bazen Skadarskog jezera, ravnica rijeke Zete , Bjelopavlicka ravnica kao i samo Niksicko polje .  ;)

ada znam to,ali ima klimatske odlike sjevera,samo u ZIMSKOM periodu.Ali kao sto kaze Admin,koristi se i centralnom i sjevernom regijom kada se izdaje prognoza.

Transmat

  • Guest
Re: Kratkoročne prognoze
« Reply #94 on: October 11, 2009, 17:48:20 »
Ok, razrijesili smo tu dilemu. Takodje , slazem se da Niksic po karakteristikama (pogotovo zimi) lici kao da je na sjeveru.
Bole , zahvaljujem na odlicnoj asistenciji  ;)

Offline Kimi

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 857
Re: Kratkoročne prognoze
« Reply #95 on: October 11, 2009, 19:16:55 »
Vrlo dobar i GFS 12Z   ;)  :)....Sneg kod mene u utorak vrlo verovatan  :)  :)  !!!Nakon četvrtka visulja pa je za to teško reći nešto konkretnije,imaće uticaj na nas ali centar te visulje  GFS  stalno premešta sa jednog mesta na drugo   ???  ???

Uglavnom sve je jasno,tj. sutra uveče nam stiže VELIKAA promena vremena,osteno zahlađenje,jedva čekam da NW vetar počne da besni,baš me zanima da li će možda imati olujne udare    :D  ;D  ;D....

Pričao  sam sa ljudima ovde kod mene o vremenu,jadni ljudi,ne znaju kakva se promena vremena  sprema  :o  :o  :o !!!

Madjo

  • Guest
Re: Kratkoročne prognoze
« Reply #96 on: October 11, 2009, 19:36:10 »
Da Kimi,GFS konacno vidi ono sto daje EC danima.Izvrstan prodor,kontinetalci ce vidjet dobre padavine i snijeg.
 

Offline Kimi

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 857
Re: Kratkoročne prognoze
« Reply #97 on: October 11, 2009, 22:30:36 »
Dobar i ECMWF 12Z  :)

Madjo

  • Guest
Re: Kratkoročne prognoze
« Reply #98 on: October 12, 2009, 08:09:20 »

Evo i Aladin 0z,pogledajte koliko crvene boje u 12-satni termin.Ovo ce bit dobro.

Madjo

  • Guest
Re: Kratkoročne prognoze
« Reply #99 on: October 12, 2009, 08:56:56 »
Takodje evo i run-ovi ECMWF za +120h,dokaz da nastupajuca hladnoca nece brzo otici.Cak po ovim kartama izgledan snijeg u C.Gori za petak vece
 
« Last Edit: October 12, 2009, 09:18:27 by Madjo »