Author Topic: Kratkoročne prognoze  (Read 42917 times)

Madjo

  • Guest
Re: Kratkoročne prognoze
« Reply #25 on: September 29, 2009, 11:18:09 »
EC sve sigurniji za petak,vidi kisu uz jak jugoistocni vjetar svudje,kod mene daje cak 80 litara.GFS takodje vidi finu kisu,izrazeniju u jutarnjim casovima,ali sa slabijim vjetrom.Izgleda da ce nas ovaj omanji ciklon poharati.

Offline Miloš

  • Moderators
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 5688
Re: Kratkoročne prognoze
« Reply #26 on: September 29, 2009, 11:52:21 »
Crtaju i GFS i EC obilne padavine, s tim što bi prema GFS-u one došle nešto kasnije (u petak poslijepodne), dok bi prema EC-u već počele u toku noći. Evo meteograma koji to potvrđuju:



Sundjer.Bob

  • Guest
Re: Kratkoročne prognoze
« Reply #27 on: September 29, 2009, 14:25:23 »
 :D Al cu se nakvasit u petak a i u subotu izgleda ;D

Madjo

  • Guest
Re: Kratkoročne prognoze
« Reply #28 on: September 29, 2009, 23:07:26 »
EC strasan,cak 100 litara samo za petak kod mene.Dako proradi lokalni vodovod,u suprotnom cu morat kupovati vodu.

Madjo

  • Guest
Re: Kratkoročne prognoze
« Reply #29 on: September 30, 2009, 11:26:37 »
Kao sto obicno biva sa EC-om,srezao padavine znatno,ali ipak dovoljno ih ima.GFS se drzi umjerenih padavina i daje ih podjednako za petak i subotu
« Last Edit: September 30, 2009, 11:31:07 by Madjo »

Offline Kimi

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 857
Re: Kratkoročne prognoze
« Reply #30 on: September 30, 2009, 17:57:54 »
Kod mene GFS crta nekih 30-ak mm već nekoliko izlaza......Dosta  ;D  ;)  ;)

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Kratkoročne prognoze
« Reply #31 on: September 30, 2009, 20:33:59 »
Za jesen nisu uobičajene prljave kiše, ali Dream model ih crta za večernje sate u petak.

Offline Branko Micev

  • Newbie
  • *
  • Posts: 49
Re: Kratkoročne prognoze
« Reply #32 on: September 30, 2009, 21:26:06 »
Po modelu, kolicina  depozicije je kao da je april mjesec! Ipak dolina AT500 i visinska SW struja vrh doline dobro zadire u sjevernu Afriku, daje nam, cini mi se,  za pravo da vjerujemo modelu. Brzo ce petak uvece pa cemo vidjeti.

Offline Miloš

  • Moderators
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 5688
Re: Kratkoročne prognoze
« Reply #33 on: September 30, 2009, 21:31:33 »
Ja sam baš primijetio da, kad god su padale prljave kiše, nije bila neka značajnija količina padavina. Makar kod mene na moru, to je bila uglavnom povremena slabija kiša i takvo vrijeme je trajalo danima (najčešće u proljećnim mjesecima), što neće biti slučaj u petak i subotu. E sad, ne znam ima li ova moja priča ikakvog smisla... :)
Vidjećemo u petak, iako moram priznati da mi je to malo sumnjivo.

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Kratkoročne prognoze
« Reply #34 on: September 30, 2009, 21:46:35 »
Mala je vjerovatnoća da će, ako se radi o obilnijim padavinama tokom cijele kišne epizode kiša biti prljava. Samim tim postoji mogućnost da je i ne primijetimo, odnosno da nam se učini da je sadržaj prašine mnogo manji od stvarnog. Hemijska analiza padavina bi u takvim situacijama mogla biti od pomoći.

Offline Branko Micev

  • Newbie
  • *
  • Posts: 49
Re: Kratkoročne prognoze
« Reply #35 on: September 30, 2009, 22:41:39 »
Mozemo sa pravom da sumnajmo da ce biti prljave kise u petak navece, bar ne u toj mjeri da to bude vidljivo sto se kaze golim okom. A kako treba da izgleda situacija za dobro prljavu kisu? Ovo je primjer kada je kisa bila prljavija kao nikad prije. Samo da mi je bilo da slikam auta po Podgorici i lisce vinove loze! No, ipak ovo je situacija od aprila kada je sezona PK.

Offline Branko Micev

  • Newbie
  • *
  • Posts: 49
Re: Kratkoročne prognoze
« Reply #36 on: September 30, 2009, 22:42:37 »
A evo i satelita iz iste situacije...

Madjo

  • Guest
Re: Kratkoročne prognoze
« Reply #37 on: September 30, 2009, 22:44:56 »
Pocetkom februara je padala bas glibava kisa na Njeguse.Jasno se vidio glib u kisomjer.A i bila je prilicno obilna,povremena uz pljuskove.
Sto ga je bilo potkupilo iz Sahare.
Vecerasnji EC opet povecao padavine,izgleda samo ce petak biti kisovit,subota vec lijepa.

Offline Miloš

  • Moderators
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 5688
Re: Kratkoročne prognoze
« Reply #38 on: September 30, 2009, 23:47:28 »
Na ovim slikama što je Branko postavio se jasno vidi odakle nam dolazi ta prašina u oblacima. I dalje mislim da u petak neće biti takva situacija.
Što se padavina tiče, u Baru očekujem oko 30-50mm u petak i subotu, mada je EC 12Z znatno utanjio padavine i ne crta više od 10mm.

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Kratkoročne prognoze
« Reply #39 on: October 01, 2009, 09:49:31 »
Dream model, po najnovijim izlazima, odustaje od depozicije prašine u naše krajeve. S druge strane i  satelitski snimak prašine (jutros od 8 časova) malo drugačije izgleda.
« Last Edit: October 01, 2009, 15:58:28 by Admin »

Madjo

  • Guest
Re: Kratkoročne prognoze
« Reply #40 on: October 01, 2009, 09:49:43 »
Kako je krenulo,nebi me chudilo da vecerasnji izlaz Ec bude suncan za sjutra.Iskasapio je kisu.Jedva 15 litara za moje polje ravno.   

Offline Miloš

  • Moderators
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 5688
Re: Kratkoročne prognoze
« Reply #41 on: October 01, 2009, 10:33:10 »
Nevjerovatno kako su modeli presušili odjednom. Na kraju će vjerovatno pasti 2-3mm kiše i prašine ukupno.  ???

Offline Kimi

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 857
Re: Kratkoročne prognoze
« Reply #42 on: October 01, 2009, 12:16:52 »
GFS 06Z ponovo crta obilnije padavine u Crnog Gori,a i meni je povećao padavine  :) :)

Madjo

  • Guest
Re: Kratkoročne prognoze
« Reply #43 on: October 01, 2009, 14:38:40 »
Nevjerovatno kako su modeli presušili odjednom. Na kraju će vjerovatno pasti 2-3mm kiše i prašine ukupno.  ???
po ko zna koji put ec mijenja plocu..A panuce izgleda 1 litar kise i po metra gliba...
Ubuduce cu pitat babe po selu za kisu,znaju po vena i zglobova... ne treba im model.
Govorio sam danima da mi je sumnjiva situacija.Jos ova sumaglica nenormalna sto traje danima ne uliva mi nadu...obicno je pred ozbiljniji front nema

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Kratkoročne prognoze
« Reply #44 on: October 01, 2009, 16:00:11 »
Biće Mađo kiše dovoljno, ako imaš dobar sliv, da pripuniš bistijernu, a sva je prilika da će prljava kiša otić na jug Albanije i Grčke.

Madjo

  • Guest
Re: Kratkoročne prognoze
« Reply #45 on: October 01, 2009, 16:36:40 »
Kod nas su sve bistijerne spojene na lokalni vodovod-izvoriste Koritnik,nema nijedna slivnike a tako ni moja.Taj vodovod je jak zimi,toliko izdasan da bi mogao dva grada snabdjevati,ali zato vec s pocetka ljeta presusi.A kaptaze su male za potrebe naseg sela.
Potrebna je jaka kisa,nemora bit dugotrajna,sigurno je dovoljno visok nivo podzemne vode ispod sifona tog izvorista.Sto kaze narod,samo da "progrmi",a sudeci po modelima i da ne budem offtopic,trebalo bi da bude makar par sati jace kise tokom jutra.
Samim tim i te prljave kise nemaju znacaj jer odje koristimo izvorsku vodu.U druge djelove Katunske nahije to je vec druga prica.

Madjo

  • Guest
Re: Kratkoročne prognoze
« Reply #46 on: October 01, 2009, 21:54:54 »
Evo pocelo sijevanje,iako oblaci nijesu prekrili ni 1/8 neba.Podsjeca me situacija na kraj juna,kada je nonstop sijevalo i grmjelo,a palo svega 4 litra kise.Tada je profitiralo Primorje sa kisom.

Offline Miloš

  • Moderators
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 5688
Re: Kratkoročne prognoze
« Reply #47 on: October 01, 2009, 22:35:09 »
E, mislim da je bolje da o trenutnom stanju pišemo u onoj drugoj temi. Evo, ja sam probio led. Ti oblaci iz kojih sijeva su zahvatili primorje. Predhodila dugotrajna i jaka grmljavina, zatim ne tako intenzivan pljusak. Palo je između 5 i 10mm.

Madjo

  • Guest
Re: Kratkoročne prognoze
« Reply #48 on: October 02, 2009, 00:37:09 »
Reka sam sebi da necu gledat modele uoci padavina.Nekako me je strah da se ne razocaram,otuda i ovi moji komentari "na suvo",bez uvida u trenutnu situaciju.Isto kà ove babe kad prizivaju smrt,a sve im je miliji zivot  :))
Ali sam mora bachit pogled na EC na vas prigovor.I odusevljen sam sa ova dva 3-satna termina,cak 70 mm.
E to mi treba da dodje voda u bistijernu.
  Ajmo kisa.

Madjo

  • Guest
Re: Kratkoročne prognoze
« Reply #49 on: October 02, 2009, 13:40:13 »
Po jutrosnjem izlazu Ec vidi glavninu padavina u naredna 3 sata i to cak 62 mm za podlovcenski kraj.