Author Topic: Jun 2013.  (Read 11639 times)

Online Nikola

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6633
Re: Jun 2013.
« Reply #25 on: June 19, 2013, 07:00:13 »
Danas u popodnevnim satima lokalno u kontinentalnim predjelima mjestimicno pljuskovi i grmljavina.

Mađo

  • Guest
Re: Jun 2013.
« Reply #26 on: June 19, 2013, 11:34:54 »
Danas u popodnevnim satima lokalno u kontinentalnim predjelima mjestimicno pljuskovi i grmljavina.

Teško Nikola.  :23:
Modeli ne naslućuju nikakvu mogućnost za tako nešto, izuzev standardnih bagova koje izbača Wrf ili Wrf/Nmm.
Uglavnom niža je vlažnost vazduha nego juče a čini mi se da je i vjetar za nijansu jači.
Manje-više je ujednačena temperatura po svim slojevima vazduha po visini iznad Crne Gore.
Eto viđećemo; naravno da uvjek nešto može da nikne,nenadano.


Offline Transmat

  • NVO - member
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 2171
Re: Jun 2013.
« Reply #27 on: June 19, 2013, 12:06:24 »
a nema ni teorijske šanse, nažalost!  :56:
upeklo je, vedro kao oko..

Offline zec

  • Jr. Member
  • ***
  • Posts: 253
Re: Jun 2013.
« Reply #28 on: June 19, 2013, 12:17:34 »
Ja bih se ipak složio sa Nikolom da ima šansi za lokalne pljuskove sa grmljavinom, a lokalno i grad (s obzirom da ima visokih parametara nestabilnosti, iako se na teritoriji Crne Gore ne vrše sondažna merenja). Atmosfera jeste nestabilna, ali fali vlage za razvoj, izuzev planinskih predela gde će danas, kao i prethodnih dana što je bilo, lokalno biti jačih oblaka. No, to ne treba sto posto tvrditi, ali evo već sada u Bosni ima razvoja i grmljavina, što se da zaključiti da šansi ima za razvoje itekako ima.

Offline Fraka

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 8078
Re: Jun 2013.
« Reply #29 on: June 19, 2013, 12:18:12 »
Ima sansi na durmitor.

Offline Fraka

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 8078
Re: Jun 2013.
« Reply #30 on: June 19, 2013, 12:21:13 »
Vec ima razvoja u Bosnu... no kakva je nama korist od toga... Samo najvise planine sjevera mogu zakacit kakav pljusak... mi u rernicu

Mađo

  • Guest
Re: Jun 2013.
« Reply #31 on: June 19, 2013, 12:42:17 »
Ja bih se ipak složio sa Nikolom da ima šansi za lokalne pljuskove sa grmljavinom, a lokalno i grad (s obzirom da ima visokih parametara nestabilnosti, iako se na teritoriji Crne Gore ne vrše sondažna merenja)

Ništa parametri nestabilnosti ne znače na kartama.Govorim za Crnu Goru, i taj parametar uopšte ne gledam.
Mnogo je korisnije pogledati temperaturu po visinskim slojevima, udio vlage u prizemlju i eventualno odsustvo vjetra po visini.
Pratiti parametre sa lokalnih stanica i iskrivit vrát malo put neba.  :60:
Lako se to dá zaključiti.

Po mene, veće su šanse za vikend nego danas i śutra.
Uostalom, za vikend je Trojičindan a mene je baš jedna babá jučen rekla da bi moglo kao i svake godine porosit malo kiše na svečeve.  :11:

Offline zec

  • Jr. Member
  • ***
  • Posts: 253
Re: Jun 2013.
« Reply #32 on: June 19, 2013, 13:28:03 »
Quote

Ništa parametri nestabilnosti ne znače na kartama.Govorim za Crnu Goru, i taj parametar uopšte ne gledam.
Mnogo je korisnije pogledati temperaturu po visinskim slojevima, udio vlage u prizemlju i eventualno odsustvo vjetra po visini.
Pratiti parametre sa lokalnih stanica i iskrivit vrát malo put neba.  :60:
Lako se to dá zaključiti.

A šta drugo parametri nestabilnosti predstavljaju, nego preračunatu vlagu, vetar, temperaturu, mehanizme uzdizanja itd? Dakle, sve što se može videti na kartama po pitanju vertikalnog profila atmosfere se "preračunava" u indekse nestabilnosti.

Ako gledamo samo podatke sa AMS mi ne možemo znati da li ima nestabilnosti u atmosferi, da li ima dovoljno vlage. Vlage može biti u prizemnom sloju u izobilju, dok u višim slojevima može biti tek u "mrvicama" - i obrnuto. Tako da nam to o stabilnosti atmosfere ništa ne govori. Što se tiče vetra, on može samo da nam posluži kao pokazatelj da li se radi o vetru koji ometa razvoje - kao što je recimo košava kod nas u Srbiji. U današnjem slučaju vetra ima samo u prizemnom sloju, tek slabog, dok u višim slojevima njega bukvalno i da nema, tj. strujanje je vrlo slabo do visine od oko 500 hPa.

A o pogledu u nebo se slažem, evo recimo ovde, iako se Srbija nalazi u "centru " anticiklona ipak ima razvoja kumulusa, što juče nije bio slučaj - izuzev planinskih krajeva.

Bez obzira šta modeli kažu po pitanju nestabilnosti, to se može, a i ne mora ostvariti. Da bismo znali kakvo je stanje u praksi sa atmosferom moramo pogledati AVG, ali to se u Crnoj gori ne vrši što je još teže u slučaju neke kratkoročne prognoze konvektivnih padavina. Ali ipak, dovoljan pokazatelj da uslova za razvoje ima jeste pogled u satelit i munjobrojača.

:03:

Na kraju krajeva evo i današnje prognoze koju daje neprofitno udruženje "ESTOFEX", koje okuplja ljubitelje meteorologije. Naravno, ima tu i starijih, iskusnijih ljudi - meteorologa.


Mađo

  • Guest
Re: Jun 2013.
« Reply #33 on: June 19, 2013, 13:41:56 »
Ali da bi bio kompletan proračun indeksa nestabilnosti, modeli moraju u svoj input unijeti tip terena, reljef, pokrivenost šumama,vodene površine,kamenjar, kotline,prevoje, itd.
Jer svi znamo da se ne zagrijavaju podjednako recimo goli kamenjar ili gusta šuma.
A otolen kreće početni mehanizam.
Zato ja ne pratim nestabilnosti na kartama.Naravno da na moje mišljenje ima uticaja iskustvo u u toku određenih situacija.

Offline Dusko

  • Jr. Member
  • ***
  • Posts: 302
Re: Jun 2013.
« Reply #34 on: June 20, 2013, 00:47:34 »
Danas u popodnevnim satima lokalno u kontinentalnim predjelima mjestimicno pljuskovi i grmljavina.

Teško Nikola.  :23:
Modeli ne naslućuju nikakvu mogućnost za tako nešto, izuzev standardnih bagova koje izbača Wrf ili Wrf/Nmm.
Uglavnom niža je vlažnost vazduha nego juče a čini mi se da je i vjetar za nijansu jači.
Manje-više je ujednačena temperatura po svim slojevima vazduha po visini iznad Crne Gore.
Eto viđećemo; naravno da uvjek nešto može da nikne,nenadano.
Predveče,ne znam tačno vrijeme, izmedju Manastira Morača i Crkvina prošao kratak pljusak (palo kiše toliko da ošteti sijeno) uz jaku grmljavinu. Oblak naišao od pravca Kolašina. Nikola, ovaj put :109:

Offline Cirius

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Jun 2013.
« Reply #35 on: June 20, 2013, 14:46:27 »
Dobar EC 0 Z za sljedeću sedmicu, potvrdio i blago pojačao osvježenje. Nadam se da neće biti većih korekcija tu u sljedećim izlazima.

Offline pg

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 954
Re: Jun 2013.
« Reply #36 on: June 20, 2013, 15:39:34 »
Koliko stepeni se ocekuje nakon pada temperature
10.02.2012
11.02.2012
12.02.2012

Offline Cirius

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Jun 2013.
« Reply #37 on: June 20, 2013, 16:40:14 »
Koliko stepeni se ocekuje nakon pada temperature

Od vikenda počinje pad temperature, nezahvalno je prognozirati preciznije, ali sudeći po trenutnom ec izlazu, rekao bih da sredinom sljedeće sedmice Tmax u Podgorici ne bi trebala da prelazi 30'C - 32'C ...  nakon toga se crta i dalji pad temperature, što bi bilo odlično, ako se zadrži.

Offline Miloš

  • Moderators
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 5688
Re: Jun 2013.
« Reply #38 on: June 20, 2013, 16:41:54 »
Da, osvježenje od ponedjeljka je sve izvjesnije, ali treba izdržati još tri dana pakla. Nadam se da će taj pad temperature biti praćen makar nekom kišom, postoje šanse makar ovamo.

Online Nikola

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6633
Re: Jun 2013.
« Reply #39 on: June 20, 2013, 17:08:44 »
Od subote do utorka u poslijepodnevnim i vecernjim satima u centralnoj,zapadnoj i sjevernoj Srbiji bice lokalnih nestabilnosti sa pljuskovima i grmljavinom lokalno i gradom i velikim kolicinama padavina.
----------

Takodje ce na sjeveru CG  u tom periodu biti lokalnih nestabilnosti.
Na jugu u nedelju prolazna oblacnost,o padavinama jos nema rijeci,a to bi bilo kratkotrajno u popodnevnim satima.
« Last Edit: June 20, 2013, 17:11:25 by nikolA »

Online Nikola

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6633
Re: Jun 2013.
« Reply #40 on: June 22, 2013, 21:16:21 »
EC 12 Z daje mogucnost za kisu u utorak,mada i ponedeljak moze biti zanimljiv,sledece sedmice svjezije vrijeme.

Offline Fraka

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 8078
Re: Jun 2013.
« Reply #41 on: June 22, 2013, 21:55:27 »
To su ona zahladjenja koja donesu savrseno vrijeme na primorje... steta sto nisam doma  :82:

Online Nikola

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 6633
Re: Jun 2013.
« Reply #42 on: June 23, 2013, 12:17:44 »
Gfs potencira u zadnjim izlazima sve nestabilnije vrijeme od cet-pet,dok EC daje slabu kisu u utorak.Izvjesno je da ce proci front u utorak pa tu moze biti druga prica.

Offline Miloš

  • Moderators
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 5688
Re: Jun 2013.
« Reply #43 on: June 23, 2013, 23:25:23 »
To su ona zahladjenja koja donesu savrseno vrijeme na primorje... steta sto nisam doma  :82:

Ne spuste toliko temperaturu, koliko rastjeraju onu sparinu, ustajali vazduh. U tom smislu donose savršeno vrijeme za ljeto.
Od utorka prilično hladnije, mada nema tu naznaka za neku kišu u CG. Ovamo u Srbiji bi moralo biti dobre kiše sjutra.

Offline Fraka

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 8078
Re: Jun 2013.
« Reply #44 on: June 23, 2013, 23:32:42 »
Na to sam i mislio... zahladjenje u kontinentu, na primorju svjezina...  :105: