Author Topic: Istorija takmičenja  (Read 6495 times)

Offline Miloš

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 5688
Istorija takmičenja
« on: November 18, 2012, 14:50:45 »
O četvrtom i petom takmičenju se sve informacije se mogu naći na ovom forumu, ali zato se većina informacija o prva tri takmičenja izgubila kada je ugašen prvi forum HMZCG-a. Zato, reko da se malo prisjetimo istorije takmičenja, tj. kako je to bilo na prva tri takmičenja.

Još davne 2006. godine je na starom forumu HMZCG-a pokrenuta ideja o organizaciji takmičenja u prognozi vremena u okviru HMZCG-a. Nismo vjerovali da će biti dovoljno zainteresovanih, ali zahvaljujući forumima ljubitelja meteorologije u regionu, nakupilo se dovoljno ljudi i još je samo trebalo obezbijediti i nagrade da se ljudi dodatno motivišu.

Prvo takmičenje je održano od oktobra 2006. do marta 2007. godine. Za razliku od sadašnjih, mogli su da se takmiče samo amateri, tj. ljudi kojima meteorologija nije profesija kojom se bave u životu. Takmičenje je bilo podijeljeno u četiri ciklusa, od kojih je svaki imao po pet kola.
Oblik prognoze i način bodovanja se malo razlikovao od sadašnjeg, i izgledao je ovako na početku takmičenja:

Quote
POD 14 1 1
NIK 8 1 1
KOL 6 1 1


Terminska temperatura se zaokruživala (bez decimala) i greška od 0°C ili 1°C zaokruženo je donosila bod, greška od 2°C nula bodova, a greška od 3°C i više -1 bod.
Pored količine padavina, prognozirala se i pojava padavina, tako da je u kolima sa pojavom padavina bilo moguće osvojiti 6 bodova na tom parametru, a u kolima bez pojave padavina 3 boda.
Do kraja takmičenja došlo je do izmjena u obliku prognoze. Dodata su još dva parametra za prognozu. Jedan se mijenjao od kola do kola i podrazumijevao je:
1) ukupnu oblačnost u tri grada u 12UTC
2) ukupni vjetar u tri grada u 12UTC
3) ukupni vjetar u zadatom gradu u tri termina (06UTC, 12UTC i 18UTC)
Sistem bodovanja je bio sličan kao kod vjetra u aktuelnom takmičenju.
Drugi parametar je bio terminska Tmin u 06UTC koji se održao do dan danas. Tako da je prognoza imala oblik:

Quote
BAR 14 1 1  
ZAB  7 0 0
PLJE 10 1 1
OBL(U-P-N) 15
Tmin 1


Takmičenje je završeno 8. marta 2007. godine. 15-ak takmičara je istrajalo do kraja takmičenja i tabela na kraju je izgledala ovako:

IvanZD 82
GORAN 74
Stormbringer 72
Tom 72
Cervantes 72

Katarina 71
CROMETEO 68
MAGICIAN 68
Fisher 62
Transmat 61
Gustav 60
AdriaticWeather 56
Boki 56
Albatros 51
Joe 47
ZW 41
Hold 41
Ophiuhus 30
tađiki 29
el hefe 28
Dragan 27
New_Weather 23
ALEN 22


Drugo otvoreno prvenstvo Crne Gore u prognozi vremena je održano od oktobra 2007. godine do februara 2008. Ovoga puta nije bilo takmičenje amatera, već je bilo otvoreno prvenstvo na koje je mogao bilo ko da se prijavi. Kao i prethodno takmičenje, bilo je podijeljeno na četiti ciklusa od kojih je svaki imao po pet kola. U početku je razlika u bodovanju bila što se temperatura prognozirala sa decimalom i način bodovanja je bilo kao kod sadašnjeg takmičenja. Oblik prognoze je bio:

Quote
PG 29.7 / 0 / 0
BR 24.8 / 0 / 0
NK 24.2 / 0 / 0
Vje (P-B-N) 6
Tmin 6.0


Već u prvom ciklusu, kao treći parametar za prognozu se ustalio zbirni vjetar u tri grada, što je i danas ostao standardni treći parametar za prognozu.

Učestvovalo je tridesetak takmičara više, nego na prvom.
Nakon tri ciklusa, na vrhu tabele su izdvojili takmičari Transmat i Stormbringer. Finiš takmičenja pamtim još uvijek, kada su samo nijanse odlučivale koji će od ova dva takmičara uzeti prvo, a koji drugo mjesto.
Nažalost, nemam sačuvanu kompletnu tabelu na kraju takmičenja, ali ovako je bilo nakon trećeg ciklusa:

Stormbringer 78
Boce 73
Transmat 73
MKD-Š 72
Delibal 69
MAGICIAN 66
PtPrince 62
Tom 62
Gustav 58
CERVANTES 57
Zadar 55
Alen 55
CROMETEO 52
Freddy 47
DraganPG 45
Joe 42
Petar 40
Bumbar 38
Puls 34
Ophiuhus 26
Tackica 25
GORAN 23
Boki 20
AdriaticWeather 15
Nino 12
COJA 5
Albert 3

Na kraju takmičenja, prva tri mjesta su osvojili:

Transmat 101
Stormbringer 100
MKD-Š 93



Treće otvoreno prvenstvo Crne Gore u prognozi vremena je održano od oktobra 2008. do marta 2009. godine. Na takmičenju je učestvovalo 40-ak ljudi. Trajalo je kao i prethodna dva, a oblik prognoze i način bodovanja su konačno dobili oblik koji se zadržao i u narednim takmičenjima. Parametar koji je dodat za prognozu je i snijeg na Žabljaku u 06UTC, tako da je maksimalni broj bodova koje je moguće osvojiti postao 9.

Quote
POD 25.2 1
BAR 22.9 1
ZAB 13.3 0
Vjetar (Pg+Br+Zb) 13
Tmin 7.2
SnZ 0


Od svih takmičenja, ovo je bilo jedino koje nije imalo neizvjesnu završnicu (barem kad pobjednik ukupnog takmičenja u pitanju), jer se jedan od takmičara već nakon trećeg ciklusa bio dovoljno izdvojio na čelu tabele. Nakon 20 odigranih kola, takmičenje je završeno 12. marta 2009. i stanje na tabeli na kraju je bilo sledeće:

Stormbringer 116
Transmat 106
Anita 105

Delibal 103
Zvone 103
LazarP 103
MKD-Š 102
Gustav 100
Bumbar 99
MAGICIAN 99
Tom 99
CROMETEO 95
IvanZD 94
Sandro 93
Boce 92
Dikile 90
Lapsus 84
PtPrince 82
cirrus 80
Demijan 80
Adriatic Weather 77
Grec 77
Jocozr 76
Cervantes 75
DraganPG 68
DrAzH3n 66
Darkos 44
Bura 44
Joe 42
Goran 38
Meteonews 37
Alen 34
Petar 24
Boki 21
bhmeteo 21
Meteoman 14
Gogi 0
TAĐIKI 0
Sibirski vuk 0
Korda -3


Godinu dana je trajala pauza i mislili smo da je ovo treće bilo zadnje održano takmičenje, međutim u oktobru 2010. je na ovom forumu organizovano četvrto otvoreno prvenstvno, a nakon njega i peto i aktuelno šesto. Sve što vas zanima o ovim takmičenjima se može naći na ovom forumu.
Za razliku od prva tri, ova takmičenja su imala više prijavljenih takmičara, a trajala su kraće, tako da je oba puta neizvjesnost bila mnogo veća i mnogo više takmičara je konkurisalo za prvo mjesto i u ciklusima i na kraju takmičenja.

Sad kada je ovo takmičenje već uveliko preraslo u tradiciju, ostaje nam da se nadamo da će tako biti i narednih godina.  :109:

Offline Dzoni

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 3381
  • Blagosloven koji dolazi u ime Gospodnje
Re: Istorija takmičenja
« Reply #1 on: November 18, 2012, 21:41:10 »
Jesi li nam ovo napisao da se opravdas za los pocetak ovogodisnjeg takmicenja, da svi vide ko je bio ranije glavni  :61:  Sala naravno  :109:

Offline Miloš

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 5688
Re: Istorija takmičenja
« Reply #2 on: November 18, 2012, 22:17:40 »
Haha, jes', ovo sve sam napisao da bi znali ostali takmičari s kim imaju posla!  :119:

Inače sam u tekstu zaboravio da napomenem da ni prvog, a ni svih ostalih takmičenja ne bi bilo da nije bilo našeg Admina i njegovog velikog truda i dobre volje koje je uložio da se takmičenje održi svih ovih godina. Bez njega bi ovo takmičenje bilo nezamisljivo,  :47:

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Istorija takmičenja
« Reply #3 on: November 18, 2012, 22:33:07 »
Pronađoh podatke sa trećeg prvenstva, ali nažalost ne i sa prva dva.
Moji se podaci malo, ali nebitno, razlikuju od onih koje je Miloš već publikovao.
---

Offline Fraka

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 8078
Re: Istorija takmičenja
« Reply #4 on: November 18, 2012, 23:01:31 »
Kako ja samo tada nisam imao pojma da postoji forum, takmkcenja i sve to.. Bas mi je krivo  :03:

Offline Transmat

  • NVO - member
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 2171
Re: Istorija takmičenja
« Reply #5 on: November 18, 2012, 23:14:09 »
Moram i ja malo sad da se pravdam :P
Propustio sam prva dva kola na prvom prvenstvu. pa sam zato bio na sredinu tabele na kraju :) A ostatak prvog prvenstva sam slao iz nekih internet kafea jer sam samo skitao.. kakao je bila dobra ta pauza imedju fakulteta..

Miloše, bravo za ove podatke.  kad se sjetim koliko je bilo ispisanih stranica ovdje i na Serbian meteo...  ludilo!!

Offline Dzoni

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 3381
  • Blagosloven koji dolazi u ime Gospodnje
Re: Istorija takmičenja
« Reply #6 on: November 20, 2012, 15:12:12 »

Inače sam u tekstu zaboravio da napomenem da ni prvog, a ni svih ostalih takmičenja ne bi bilo da nije bilo našeg Admina i njegovog velikog truda i dobre volje koje je uložio da se takmičenje održi svih ovih godina. Bez njega bi ovo takmičenje bilo nezamisljivo,  :47:



Uaaaaa za admina  :114:

Offline Jocko

  • Jr. Member
  • ***
  • Posts: 154
    • MeteoPlaneta
Re: Istorija takmičenja
« Reply #7 on: November 20, 2012, 22:59:58 »
Sve pohvale za Miloševo prisećanje.  :63:
Lepo je videti "bolje trenutke", zapravo treće prvenstvo kada sam bio na sredini tabele (bolje poznavao klimu Crne Gore, ili je to pak uteha?!)  :04: