Author Topic: Januar 2010.  (Read 83317 times)

Offline Poseydon

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 509
Re: Januar 2010.
« Reply #275 on: January 22, 2010, 11:46:41 »
Naredni vikend je 100% ciklon, a hoce li biti toplo ili hladno ???Koje smo srece kisa ce padat i na Durmitoru :(

Madjo

  • Guest
Re: Januar 2010.
« Reply #276 on: January 22, 2010, 11:54:57 »
Neznam,Posejdone,ako porani stud sa sjevera-potisnuce ciklon puno juznije od nas,tako da ostajemo kratkija rukava.Ako se povuce stud put sjevera,centar ciklona ce se primac blize nasim krajevima i bilo bi padavina,ali planine bi vidjele snijeg.
Ako istovremeno se spusti stud s Rusije i ciklon krene put juga Italije,dobili bi debeli jorgan,sto veli cirus.
Puno faktora treba da se poslozi,prostiranje Ac sa zapada i crnomorski Ac da ojaca,tako da se olaksa i ubrza spustanje hladnoce.
A za vikend,otom potom.Kako oce. ;)

Offline milosh

  • Full Member
  • **
  • Posts: 72
Re: Januar 2010.
« Reply #277 on: January 22, 2010, 12:57:19 »
Da li cemo uopste ocekivati snijeg pocetkom sledece nedelje?Sta se desava?Prognosticke karte i modeli se mijenjaju.Hladan vazduh iz Rusije donio bi nam jaku hladnocu i snijeg,a topao vazduh prethodnih dana uticao je na prilike u Velikoj Britaniji i Francuskoj gde je prije toga palo puno snijega i gdje su bile rekordno niske temperature...Treba da se nadamo pravoj zimi,mada ima jos vremena za to(februar nekada ima vise snijega nego januar,posebno prethodnih nekoliko godina).Ali ja bih ipak volio da se ponovi zima iz 2005.godine kada je i Podgorica imala 20 cm snijega,a na Zabljaku je palo i 230 cm.....

Offline vanja

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 4009
  • 🔵⚪💙⚪🔵
Re: Januar 2010.
« Reply #278 on: January 22, 2010, 13:19:28 »
Miloshe svaka  ti se pozlatila. Dako jednog dana se desi da i u pg padne metar snijega,odjednom. Bas me interesuje sto ce tad Mugi da preduzme :))) a jednom se mora i to desiti,nezvao se ja Nebojsa.


pa i ne zovem se tako :))

Offline Cirius

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Januar 2010.
« Reply #279 on: January 22, 2010, 13:32:34 »
Hladan vazduh iz Rusije donio bi nam jaku hladnocu i snijeg

Samo hladnocu, snijega on vrlo malo donosi, i to samo sjeveru i sjeveroistoku CG.  Treba ti jugo istovremeno, ili sa malim zakasnjenjem u idealnoj varijanti, za velik snijeg, i neka cirkulacija sjevernih pravaca da ga zadrzi, mada je to manji problem.
Mislim da je neko pomenuo da se u poznatoj zimi 1984/85. spustio hladni ciklon sa sjevera i donio gomilu snijega  (i potrajao skoro mjesec dana),  ali ja se toga ne sjecam  (mada imam fotke iz djetinjstva, nekoliko zima tokom osamdesetih je imalo prilicno snijega, sad tako padne jednom u nekoliko godina ... neke fotke su iz neke zime gdje je snijeg djeci do koljena, to je vjerovatno ta),  moguce je da je to bio taj sjeverni ciklon .. ?  Ne znam, ali i ako jeste,  bas rijetko se desava.  
Pominjao mi je stari neku cuvenu zimu 1954, kad su skole u Pg bile raspustene zbog zime, snijeg trajao 6 nedelja i ledeni klinovi visili sa morackih pecina iznad rijeke ...
On topic,  detalji iz najnovijih nogaps-a, gefs-asemblija i gfs-a, jos ih nisam analizirao, samo da ih spustim sad da budemo u toku ..

Offline Cirius

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Januar 2010.
« Reply #280 on: January 22, 2010, 13:46:47 »
Oni su svi dobri u razradi za nase krajeve, u juznim i nizim predjelima bi pocela kisa u srijedu, ali kako bi topli dio ciklona odmakao dalje ka istoku, a u sjeverni dio se jos ukljucila hladnoca sjeveroistocnog ac izvora, u cetvrtak bi presla u Pg, cak mozda i na primorju, u snijezne padavine, i to solidna tura pod nailaskom hladnoce ..   
Bez ec-a malo boljeg ovo ne znaci puno, rezolucija je gruba, a i ranije se za nase krajeve davala temp malo visa nego sto treba od brojnih modela, mozda se izostavi onaj 'rep' toplije struje kroz Otrant ili nesto drugo, uglavno mi se redovno 'podgrijemo' malo kako se termin primice   :D
Ipak, ovo su dobre vijesti,  za sad ....   8)

Offline milosh

  • Full Member
  • **
  • Posts: 72
Re: Januar 2010.
« Reply #281 on: January 22, 2010, 14:02:33 »
Sada sam procitao u danasnje dnevne novine Dan na poslednjoj strani,da je meteorolog Branko Micev najavio kisu u utorak i srijedu,u centralnim i juznim predjelima.A u cetvrtak suvo...  ??? :( :( :( :( :( :( :(

Offline Poseydon

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 509
Re: Januar 2010.
« Reply #282 on: January 22, 2010, 14:08:14 »
Pa to je najvjerovatniji razvoj dogadjaja...ako pane snijeg na Cetinje da pjevamo...35km do snijega nije mnogo...

Offline Cirius

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Januar 2010.
« Reply #283 on: January 22, 2010, 14:14:37 »
Rizikovao je dosta da najavljuje toliko unaprijed ..  ali na tu distancu i ako promijeni 'iskaz' nece biti mnogo primijeceno ..  crtaju i modeli suvo kasnije, ali prije toga drugi dio padavina u obliku snijega.  Ovi modeli, to jest ..  a nece nijedan ostati do kraja vjeran danasnjim izlazima, tek sjutra i preksjutra ih mozemo ozbiljnije sagledavati .. stvarno smo poceli rano da ga pratimo ovog puta.

ps -  usli smo u jezgro zime,  period od 20. jaguara do 20. februara je zlatni presjek akumulirane hladnoce i jos uvjek slabe insolacije     8)
« Last Edit: January 22, 2010, 14:38:36 by cirus »

Offline bole

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1883
Re: Januar 2010.
« Reply #284 on: January 22, 2010, 14:39:02 »
samo cu rec jedno mirise mi na fini snijegopad

Offline vanja

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 4009
  • 🔵⚪💙⚪🔵
Re: Januar 2010.
« Reply #285 on: January 22, 2010, 14:43:28 »
samo cu rec jedno mirise mi na fini snijegopad
neka Bole ne pomamljuj. Evo u pg mirise snijeg,nebo prelijepa sivkasta boja.ne vidim okolne planine al ako krene po njima da pada , doletece i njih par do grada a?

Madjo

  • Guest
Re: Januar 2010.
« Reply #286 on: January 22, 2010, 14:47:16 »
Ovako,
sto je potrebno za veci snijeg?
Postoje 2 mogucnosti:visednevno kruzenje hladnog ciklona nad nama,kao 2005.,oivicenog sa istoka i zapada jakim anticiklonima,kada je pomalo dodavalo svaki dan.Druga mogucnost(koju ja preferiram,iz iskustva to zna donijet metar snijega u Cetinje i okolinu za 24h) je brza i snazna ciklogeneza u Jadran.Znaci,to je direktan sudar hladne i suve mase sa vlaznom i toplom masom,u momentu kada vlazna masa tek pocinje da se krece sa sjevera/centra Italije u Jadran.Ako je u tom momentu,kao sto obicno bude,anticiklon nad sjeveroistocnom Evropom ili Rusijom,uspostavlja se jugozapadno visinsko strujanje,a u prizemlju juzno ili istocno,dirigovano putanjom ciklona.To strujanje donosi obilje vlage iz Mediterana novoformiranom ciklonu(donekle novi,jer se tu produbi,ojaca nad Jadranom).Mi smo bas u tom momentu na prednjoj strani ciklona,koja je u sustini topliji sektor ciklona,ali pun vlage.Medjutim,to ne smeta,jer je ciklon ispunjen ladnim zrakom,naprotiv,jake snijezne padavine u brdskoplaninskim krajevima,kao februara 2009.god.Brzo se premjesta na istok.Odmicanjem ciklona,ubrzo se nalazimo u ladnijem sektoru,pocne duvat sjeverni vjetar i kao slag na tortu nabaci koji cm suvog snijega.
Moram napomenut da ovo nije idealna situacija za sjever CG,znatno manje padavina bude gore.
Cirus je pomenuo cuvenu 1954.God,pricao mi djed o tom snijegu,danima je padalo,pravljeni tuneli u snijeg kroz grad,svaki dan su bile akcije ciscenja,itd itd.Sluzbeno ga je bilo u Cetinje 209 cm,u visim djelovima grada do 2 ipo metra,po selima do 3 metra.Mogu zamislit Lovcen ili Orjen tada ..   

Offline vanja

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 4009
  • 🔵⚪💙⚪🔵
Re: Januar 2010.
« Reply #287 on: January 22, 2010, 16:35:26 »
upravo gledam  prilog bugarske tv...sjeveroistocni dio zemlje bukvalno zatrpan snijegom...temperature dostigle -22 stepena

Offline Poseydon

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 509
Re: Januar 2010.
« Reply #288 on: January 22, 2010, 18:26:53 »
Sto je lijep 12Z GFS,  sto bi rekao Novak Kilibarda "Evo kise, evo narodnog bericeta"  ;D Vikend je i dalje ziv, tada moze biti snijega, bice usko...

Offline bole

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1883
Re: Januar 2010.
« Reply #289 on: January 22, 2010, 19:13:54 »
bice ovo yanimljivo kad bi ovaj sjever produzio do utorka  >:D

Madjo

  • Guest
Re: Januar 2010.
« Reply #290 on: January 22, 2010, 20:17:54 »
Po novom Ecmwf-u nista od ciklona za srijedu/cetvrtak.Vec drugi izlaz los.
Nista,ceka se naredni vikend,kada se crta ciklon blize nasem podrucju.
I treba sam prije vidjet da ciklon s centrom nad Sardinijom mora bit dubok i prostran da bi uticao na vrijeme kod nas.Ne da mu Ac sa sjevera da proseta put nas.

Offline Xenia

  • Full Member
  • **
  • Posts: 85
Re: Januar 2010.
« Reply #291 on: January 22, 2010, 20:45:17 »
Nasla sam siguran izvor informacija. Ukoliko bude sansi za ozbiljniji snijeg (ne par pahuljica nanesenih vjetrom) obavijesticu vas makar dva-tri dana unaprijed.
Inace i ja sam vrlo nestrpljiva iscekujuci da podgoricke ulice i trotoari, drvece, travnjaci i krovovi zaogrnu bijelo ruho.

Madjo

  • Guest
Re: Januar 2010.
« Reply #292 on: January 22, 2010, 21:03:05 »
Nasla sam siguran izvor informacija. Ukoliko bude sansi za ozbiljniji snijeg (ne par pahuljica nanesenih vjetrom) obavijesticu vas makar dva-tri dana unaprijed.
 
Ela Ksenija,javi nam obavezno,da znamo.

Velike razlike u gruborezolucijske evropske i svjetske modele za eventualnu ciklonsku aktivnost srijeda/cetvrtak.Ec najgori-nema ciklona,ode u Afriku,Gfs i nekako,Gem daje klasicni ciklon s prodorom juzine dok Nogaps daje prilican snijeg visim krajevima uz nultu izotermu kod Otranta.
Eta takodje poput Ec-a ne daje nista bijelo.Jma ne gledam odavno,totalni promasaj.
Ne pogledah Njemce,Gme-dwd sto oni nude.Relativno dobri Coamps gleda do +72h,a do tada cemo,nadam se,znat sto nas ceka.

Offline vanja

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 4009
  • 🔵⚪💙⚪🔵
Re: Januar 2010.
« Reply #293 on: January 22, 2010, 21:06:25 »
madjo mozda su samo na trenutak podbacili...mozda se modeli vrate sjutra...sjutra vece bi trebalo da se zna sta ce biti :)


edit: ma bice neki zvrk,mora biti...makar do kraja mjeseca...citavo vrijeme se pokazuje neka frka sa snijegom

edit 2: evo vidji ovo kako je hladno :)
http://91.121.94.83/modeles/nogaps/run/nogaps-0-180.png?22-18

http://91.121.94.83/modeles/nogaps/run/nogaps-1-180.png?22-18

Madjo

  • Guest
Re: Januar 2010.
« Reply #294 on: January 22, 2010, 21:19:14 »
Ja se nadam Vanja.Ali vec 2 izlaza Ecmwf(model koji je definitivno naj) sve gori i gori.
Nije problem ladnoca,ima je stalno pritiche zato jer je snazan anticiklon nad Atlantikom,otvoren autoput sa sjevera.A svi modeli,srednjerocno,vide chvrst atlantski blok do daljnjeg.To je bitno da im je zajednicko.Znaci,nema bolesne juzine,ako se pojavi-eventualno jedan dan ili nejaka ce biti.

Offline Poseydon

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 509
Re: Januar 2010.
« Reply #295 on: January 22, 2010, 22:43:29 »
GFS prilicno uporan kad su padavine u pitanju, ali isto tako uporan i u prodoru juzine...Planine ce dobiti porciju sigurno..., a mi podgoricani mozemo se slikat...Ali da sacekamo jos malo...

Offline Kimi

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 857
Re: Januar 2010.
« Reply #296 on: January 22, 2010, 22:51:52 »

Offline Transmat

  • NVO - member
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 2171
Re: Januar 2010.
« Reply #297 on: January 22, 2010, 23:21:47 »
Sada sam procitao u danasnje dnevne novine Dan na poslednjoj strani

Jesi li siguran? Da nije mozda bila predzadnja strana...

Nasla sam siguran izvor informacija. Ukoliko bude sansi za ozbiljniji snijeg (ne par pahuljica nanesenih vjetrom) obavijesticu vas makar dva-tri dana unaprijed.


Auuu, odavno nista bolje ne cuh.. Javi i meni obavezno, da zgrnemo pare pod hitno, drago mi je da je neko skroz pouzdan  :D

Rizikovao je dosta da najavljuje toliko unaprijed ..  ali na tu distancu i ako promijeni 'iskaz' nece biti mnogo primijeceno ..  crtaju i modeli suvo kasnije, ali prije toga drugi dio padavina u obliku snijega.  Ovi modeli, to jest ..  a nece nijedan ostati do kraja vjeran danasnjim izlazima, tek sjutra i preksjutra ih mozemo ozbiljnije sagledavati .. stvarno smo poceli rano da ga pratimo ovog puta.

ps -  usli smo u jezgro zime,  period od 20. jaguara do 20. februara je zlatni presjek akumulirane hladnoce i jos uvjek slabe insolacije     8)

Glas razuma! Odlicno. Pruzam ruku. Mogao bih da potpisem tvoj komentar.
Evo vec veceras se potvrdjuje koliko je rano bilo komentarisati ovo sto nas ceka iduce nedelje.

Nasla sam siguran izvor informacija. Ukoliko bude sansi za ozbiljniji snijeg (ne par pahuljica nanesenih vjetrom) obavijesticu vas makar dva-tri dana unaprijed.
 
Ela Ksenija,javi nam obavezno,da znamo.
;D  ;D


Offline Poseydon

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 509
Re: Januar 2010.
« Reply #298 on: January 22, 2010, 23:32:13 »
Sve ispari, nista ni za sledeci vikend ??? Ciruse, Madjo ??? Potpuno druga situacija se crta...

Madjo

  • Guest
Re: Januar 2010.
« Reply #299 on: January 22, 2010, 23:53:31 »
Nebi me cudilo ni da ojuzi za dva dana.
A i noge su mi se zagrijale,nema snijega :D