Author Topic: Januar 2010.  (Read 83324 times)

Offline Cirius

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Januar 2010.
« Reply #100 on: January 07, 2010, 00:50:50 »
Kakva sad opet južina? Ostali mislite li da će stvatno južina opet?


Nije mislio na juzinu kao sad, nego na blazu varijantu, ali dovoljnu da razbije na 850 hPa  (1500 metara visine, manje vise, temperatura na toj visini je bitan parametar za snijezne padavine).  Treba da je najmanje 3-4 stepena u minusu na toj visini za neki suvlje, normalne pahulje, mada se slicna kondenzacija moze nastaviti i do nule, na odredjene periode,  zavisi i od strukture i visine oblaka ..  u svakom slucaju, ako na toj visini predje temp u pozitivne (vrlo jasna nula na kartama 850 hPa),  nema snijega ..  i ako jos vidis pahulje, znas da je iznad njih vec kisa   :D
Pomenuta juzina je proazna i lagana, iza nje EC vidi izvjesnog Vidaka   ;D   pomenu ga Madjo, zasad je idealan, ali je daleko ..   NOGAPS model je razvijen s ciljem da bude bolji od gfs-a, neka americka interna rivalstva valjda, tako da je za ocekivati da bude precizniji  (neki ce reci da to nije toliko tesko  :D)  no ipak je to grublja rezolucija i program je relativno nov ..   u prognozama za nase prostore se nije proslavio cini mi se, bar do sad.  Bah ...   pogodio je jednu situaciju dobro, i to u slicnoj situaciji kad je crtao previse juzine ..  kao i sad ..  ali ovaj put ce da pogrijesi, nadam se   :)
« Last Edit: January 07, 2010, 00:58:27 by cirus »

Offline Cirius

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Januar 2010.
« Reply #101 on: January 07, 2010, 01:23:32 »
Beautiful baby   ;)

Offline markonato

  • Jr. Member
  • ***
  • Posts: 155
Re: Januar 2010.
« Reply #102 on: January 07, 2010, 02:00:52 »
Ljudi ja sam odje novi,samo zelim da kazem svaka vam cast na svim tim dobrim informacijama i znanju.Ja nemam pojma o prognozi znam po malo ono sto gledam na dnevnik :)

necu se puno ukljucivati u teme ali cu citati ovo sto vi napisete,vratio sam se malo unazad na forumu i vidim da ste dosta pogadjali,mada je ovo vrijeme da ni sam Bog ne zna kako ce biti :)

pozdrav svima! :)

Offline Cirius

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Januar 2010.
« Reply #103 on: January 07, 2010, 02:18:41 »
Dobrodosao, na pravom si mjestu ..  ako te zanima nesto pitaj slobodno, a pokupices svakako dosta citajuci.  Obrati paznju na meteo adrese u prognozama, tamo su dobro sabrani neki sajtovi sa modelima i gotovim prognozama koje koristimo ..

Srecan Bozic svima,
 
Mir Boziji, Hristos se rodi  ~

Madjo

  • Guest
Re: Januar 2010.
« Reply #104 on: January 07, 2010, 08:05:27 »
Sreca Bozic!
Dobrodosli novi clanovi foruma.
Na Njeguse je u zadnje 24h palo 39,7 mm kise,od Andjelije ukupno 171,2 mm.
Jutros oblacno,maloprije pocela slaba kisa,nesto ladnije nego juce.
Tek sad vidjeh da sam pobrka temu,ovo ide u Aktuelne.Mamurluk cini svoje :)
« Last Edit: January 07, 2010, 08:18:14 by Madjo »

cetinje

  • Guest
Re: Januar 2010.
« Reply #105 on: January 07, 2010, 08:28:39 »
Srecan Bozi svima na forumu! Upravo sam gledao yr.no i vidim da daje kisu i nakon nedjelje nekoliko dana. Nista od snijega. Madjo, prokomentarisi ovo

Madjo

  • Guest
Re: Januar 2010.
« Reply #106 on: January 07, 2010, 08:35:51 »
Srecan Bozi svima na forumu! Upravo sam gledao yr.no i vidim da daje kisu i nakon nedjelje nekoliko dana. Nista od snijega. Madjo, prokomentarisi ovo
takodje nazdravlje Bozic.
yr.no i nijedan drugi gruborezolucijski model nema u svoj input specificnost mikroklime u ovom slucaju Cetinja.Tako da te 3 C od nedjelje vrlo lako moze biti 1 ili 0 stepeni,intezivne padavine mogu spustit temp u prizemlju.
Snijega ce biti,jer temp na visini je sasvim zadovoljavajuce u minus.E sad,vjerovatno ce to bit mokar snijeg.

Offline bole

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1883
Re: Januar 2010.
« Reply #107 on: January 07, 2010, 08:36:51 »
mora sam ovo izbacit........jes da je nabulozno i daleko ali izgleda fantasticno  :o




a evo ga i blagi primaka se
« Last Edit: January 07, 2010, 08:40:47 by bole »

Madjo

  • Guest
Re: Januar 2010.
« Reply #108 on: January 07, 2010, 08:39:53 »
Hahaha,bole
Da je srece to bi bila normalna pojava.
Bojim se da je to suva stud,ali i to je bolje no ova juzina.

Offline bole

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 1883
Re: Januar 2010.
« Reply #109 on: January 07, 2010, 08:42:56 »
mrazulja     desice se neko cudo ......... ova juzina je bolesna   >:D
Za tebe se ne bojim Madjo cekaju te dvije nedelje ledenih dana :) posle 10tog
« Last Edit: January 07, 2010, 08:47:51 by bole »

Madjo

  • Guest
Re: Januar 2010.
« Reply #110 on: January 07, 2010, 09:22:34 »
Nadam se.Mada odje veliki snjegovi padaju vise u februar,mart nego januar.
Neka bude suva stud danima,pa kad naidje dolina imacemo snijeg.

Offline Poseydon

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 509
Re: Januar 2010.
« Reply #111 on: January 07, 2010, 10:19:53 »
Srecan Bozic svima, HRISTOS SE RODI !
@Ciruse, centar na Siciliji, zime ima i po visini i na prizemlju  i poslije neka dodje ova boletova smrzlica i evo 3-4 dana snijega u Podgorici ;)

Offline Kimi

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 857
Re: Januar 2010.
« Reply #112 on: January 07, 2010, 10:35:06 »
Što se kontinenta tiče,sneg ne gine od nedelje,samo da uleti neki ciklon sa malo više padavina i to je to  :D ;)

Offline Kimi

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 857
Re: Januar 2010.
« Reply #113 on: January 07, 2010, 11:01:34 »


Quote
North Mediterranean

With the strong westerly flow, a short-wave trough moves eastward and crosses the Balkan region. Upslope flow of rather moist low-level air and weak instability will likely favor showers and thunderstorms that may be capable of producing excessive rain along the coasts in initially. Later in the period, the low over Iberia moves into the north-western portions of the Mediterranean, leading to warm air advection and thunderstorms along the cold front. Strong vertical wind shear will be favorable of embedded mesocyclones, and a brief tornado is not ruled out. Excessive rain is forecast especially along the wavy cold front.

Offline Poseydon

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 509
Re: Januar 2010.
« Reply #114 on: January 07, 2010, 18:09:06 »
Od Blagote cemo dobiti samo kisu, snijeg ce dobiti samo visi krajevi na sjeveru i to ako sto ostane posto vidim da ce u subotu biti potop >:(
Vidace u tebe se nadamo ;D

Offline Poseydon

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 509
Re: Januar 2010.
« Reply #115 on: January 07, 2010, 23:28:59 »
Poavetali modeli , GFS 18Z crta slab snijeg za ponedeljak ujutru  i utorak popodne i na jugu ???

Offline Cirius

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Januar 2010.
« Reply #116 on: January 08, 2010, 00:39:07 »
Poavetali modeli , GFS 18Z crta slab snijeg za ponedeljak ujutru  i utorak popodne i na jugu ???

Ne jos    :)    cekaj par dana da se ohladi prizemlje, nova magistrala se crta, sa par odgovarajucih ciklona od Sardinije prema Otrantu ili Jonskom.  Blagi ce biti zanimljiv kao relativno jak ciklon,  ima dobru dubinu, angazuje dvije totalno razlicite vazdusne mase, sto moze opet biti zanimljivo iz drugih razloga ...  on ce povuci  hladnocu, i to prvo po visini,  pa samo planine, i to u poznijem dijelu, mogu dobiti snijeg.  Neko iz Pg nema sto da ocekuje tu, tek kasnije tokom nedelje mozda, srijeda/cetvrtak ili vikend,  a gfs je ..  mamuran od blagdana, njega ne gledaj za blize periode, a za dalje je dobar, na svoj nacin. 

Offline Al3k5aNd4R

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 805
  • IG: @alexandarsh.me
    • Alexandarsh točka Me :)
Re: Januar 2010.
« Reply #117 on: January 08, 2010, 01:44:06 »
Kakvo ce mi vrijeme bit u subotu u okolini Bara, da ne rechem u centru Bara  ;D
❄❄❄ --> Podgorica <-- | ❄❄❄ |My gallery on 500px | Mačka mala | ❄❄❄

Offline Kimi

  • Hero Member
  • ****
  • Posts: 857
Re: Januar 2010.
« Reply #118 on: January 08, 2010, 02:28:07 »

Quote
... Parts of Bosnia and Herzegovina, Montenegro and extreme NW Albania ...

Although the expected precipitation (intensity and duration) from the mean of all models is a marginal level 2 situation, we decided to stick with the aggressive solution due to the repeated, heavy precipitation events in the past and the positive rainfall anomalies at least along coastal areas (coarsely shown in TRMM data). Local HRM data is in line with most global models, showing an onset of the heavy precipitation during the afternoon hours. Later in the forecast, LL wind back to southerly directions, increasing the fetch for the LLJ significantly and therefore support the advection of a very moist south-Mediterranean air mass. Thunderstorms are forecast mainly along the coast and just offshore as instability drops off onshore. Next to excessive rainfall, tornadoes can occur along the coast, where LL shear increases rapidly. The bulk of activity shifts slowly southwards during the forecast

Isolated thunderstorms are possible over the N-central Mediterranean and N-Adriatic Sea, but expected coverage will be too low for a low-end TSTM area. The same for SW-Romania, where a very isolated thunderstorm is possible during the morning hours (9th Jan.)

Isolated to scattered thunderstorms are forecast over parts of Spain, the coast of Portugal, the Bay of Biscay and the western North Sea. Snow, sleet and marginal hail is the main risk with this activity.
« Last Edit: January 08, 2010, 02:45:18 by Kimi »

Offline Cirius

  • Urednik
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3705
Re: Januar 2010.
« Reply #119 on: January 08, 2010, 02:44:29 »
 :D   Aleksandre u svako slucaju veselo u Baru u subotu, Blagi ce donositi jak jugo, dosta kise (solidan dio u pljuskovima), grmljavine (vece sanse prijepodne), drugi jaci talas je u noci sub/ned i nedelju ujutro ..  preciznije bi ti Milos znao, zivi tamo (kad ga ne zadrze djevojcice iz Bg-a   ;))

Madjo

  • Guest
Re: Januar 2010.
« Reply #120 on: January 08, 2010, 09:06:16 »
Ec oslabio situaciju za nedjelju ujutro za vise krajeve na jug,ali ipak mislim da ce osnijezit jer dolazi stud sa zapada,a tu su Njegusi dobro postavljeni.Ako se krak od fronta uvali u Boku,to bi bilo odlicno.

cetinje

  • Guest
Re: Januar 2010.
« Reply #121 on: January 08, 2010, 09:19:43 »
Madjo, znaci nista od snijega na ct u nedjelju? Kakva je situacija od pon?

Madjo

  • Guest
Re: Januar 2010.
« Reply #122 on: January 08, 2010, 09:52:55 »
Ponedjeljak suvo najvjerovatnije.
Ipak mislim da ce osnijezit u nedjelju,makar malo.

cetinje

  • Guest
Re: Januar 2010.
« Reply #123 on: January 08, 2010, 09:58:06 »
A ima li kakvih naznaka za snijeg tokom naredne sedmice?

Madjo

  • Guest
Re: Januar 2010.
« Reply #124 on: January 08, 2010, 10:02:44 »
Ima.Bice ladnije ove sedmice svakako,vise suvog vremena,a nesto se crta ozbiljno tamo oko petka,subote.
To je sve sto ti mogu reci.