Author Topic: Primjedbe, predlozi...  (Read 38274 times)

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Primjedbe, predlozi...
« on: October 01, 2010, 18:47:29 »
Molim Vas da na ovom mjestu iskažete svoj stav prema svemu vezano za takmičenje, zatražite objašnjenje. Nadam se pomoći od iskusnih takmičara.

Madjo

  • Guest
Re: Primjedbe, predlozi...
« Reply #1 on: October 03, 2010, 11:57:59 »
Bilo bi dobro kada bi Admin pojasnio jedan od parametara koji će se prognozirat a to je zbirna brzina vjetra.Misli li se to na prosječnu brzinu vjetra za jednu stanicu pa se saberu podaci sa ostale dvije stanice ? Ako je tako, kako doći do prosječne vrijednosti ?

Offline Miloš

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 5688
Re: Primjedbe, predlozi...
« Reply #2 on: October 03, 2010, 12:25:18 »
Evo Mađo, ovdje je sasvim jasno napisano:

Quote
C. Treći parametar koji se prognozira je zbirna brzina vjetra* u zadatom terminu.
* Zbirna brzina vjetra se dobija sabiranjem brzina vjetra u tri zadata grada. Na primjer, zadatak je prognozirati zbirnu brzinu vjetra u Ulcinju, Baru i H.Novom u 12 UTC. Ako u Ulcinju bude izmjereno 6m/s, Baru 9m/s, a H.Novom 2m/s ukupna brzina bice 17. Vi, dakle, treba da prognozirate ukupnu brzinu nezavisno od smjera i vrijednosti po gradovima pojedinačno.

Znači, to je ona brzina vjetra koja se mjeri na stanicama (odnosno prosječna brzina za prethodnih 10 minuta). Pogledamo na sajtu HMZ-a osmotrene podatke iz tri grada i ne treba nam prosjek tih brzina, već zbir. Ne uzimaju se u obzir ni udari vjetra, niti brzina vjetra u prethodnom terminu. Evo ti primjer:
Prema podacima u 12h, U Baru vjetar duva brzinom od 3m/s, u Podgorici 2m/s, u Pljevljima 2m/s. Znači, ukupna brzina je 7m/s. S tim što će se na takmičenju prognozirati za termin od 12UTC odnosno 13h po zimskom računanju vremena.

Madjo

  • Guest
Re: Primjedbe, predlozi...
« Reply #3 on: October 03, 2010, 12:32:19 »
Aha, sad je jasno. Fala   :48:

Offline Gabesz20

  • Jr. Member
  • ***
  • Posts: 344
Re: Primjedbe, predlozi...
« Reply #4 on: October 03, 2010, 13:13:22 »
Jedno pitanje! Na kojim se tacno nadmorskim visinama nalaze stanice u gradovima koji ce se takmiciti?

Offline Miloš

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 5688
Re: Primjedbe, predlozi...
« Reply #5 on: October 03, 2010, 13:49:19 »
Pozdrav Gabesz!  :112:
Evo par informacija koje bi trebalo da znaju svi takmičari o gradovima za koje se prognozira vrijeme:
Bar se nalazi na primorju, u zaleđu visokih planina sa istočne i sjeverne strane. Stanica se nalazi na samoj obali mora, na otvorenom sa svih strana. Zbog visokih planina, čest je fenski efekat E i NE vjetra.
Herceg Novi je takođe primorski grad, u Boko-kotorskom zalivu. Kao i Bar, opkoljen je visokim planinama, naročito sa sjeverne strane, a nešto je ovorenije ka istoku. Stanica se nalazi na obali mora.
Ulcinj je najjužniji primorski grad. Meteorološka stanica se nalazi podalje od grada, u polju, na visini od 30m, ali nekih par km udaljena od obale. Za razliku od Bara i Herceg Novog, potpuno je otvoreno ka istoku, što vrlo često uslovljava prilične razlike u temperaturi od ostalih primorskih gradova.
Podgorica se nalazi na sjevernom obodu Zetske ravnice, na nadomorskoj visini od oko 50m. Udaljena je svega 50km od mora, međutim samo postojanje visokih planina na tom putu uslovljava da postoje prilične razlike u temperaturama i padavinama u poređenju sa primorskim gradovima. Meteorološka stanica se nalazi u gradu.
Nikšić se nalazi u centralnoj Crnoj Gori, u polju, na nadmorskoj visini od 650m. Udaljen je 55km od Podgorice. Klima Nikšića je na prelazu između mediteranske i planinske. Stanica se nalazi u polju, na otvorenom.
Kolašin se nalazi na sjeveru zemlje, u kotlini, na nadmorskoj visini od oko 950m. Sam grad je prilično zaklonjen sa svih strana, sa takav geografski položaj uslovljava da jutarnje temperature budu jako niske pri vedrim noćima. Stanica se nalazi u zapadnom dijelu kotline. Veoma blizu, zapadno od stanice nalaze se obronci Maganika, a nešto je otvorenije ka jugu i sjeveru.
Žabljak se nalazi u jezerskoj visoravni, u podnožju Durmitora i Sinjajevine na nadmorskoj visini od 1450m. Takva nadmorska visina uslovljava tipičnu planinsku klimu. Meteorološka stanica se nalazi blizu mjesta, na otvorenom.
Pljevlja se nalaze na krajnjem sjeveru Crne Gore, u dolini rijeke Ćehotine, na nadmorskoj visini od 780m. Za razliku od Kolašina, planine koje okružuju grad nisu tako strme i visoke, što za razliku od Kolašina uslovljava češću pojavu jakog južnog vjetra. Klima koja karakteriše doline rijeka Ćehotine i Lima je umjereno-kontinentalna sa primjesama planinske. Stanica se nalazi blizu grada, na otvorenom.

To je to, ako treba bilo kakva dodatna informacija, slobodno pitajte.  :03:

Offline Gabesz20

  • Jr. Member
  • ***
  • Posts: 344
Re: Primjedbe, predlozi...
« Reply #6 on: October 03, 2010, 14:20:49 »
Pozdrav Gabesz!  :112:
Evo par informacija koje bi trebalo da znaju svi takmičari o gradovima za koje se prognozira vrijeme:
Bar se nalazi na primorju, u zaleđu visokih planina sa istočne i sjeverne strane. Stanica se nalazi na samoj obali mora, na otvorenom sa svih strana. Zbog visokih planina, čest je fenski efekat E i NE vjetra.
Herceg Novi je takođe primorski grad, u Boko-kotorskom zalivu. Kao i Bar, opkoljen je visokim planinama, naročito sa sjeverne strane, a nešto je ovorenije ka istoku. Stanica se nalazi na obali mora.
Ulcinj je najjužniji primorski grad. Meteorološka stanica se nalazi podalje od grada, u polju, na visini od 30m, ali nekih par km udaljena od obale. Za razliku od Bara i Herceg Novog, potpuno je otvoreno ka istoku, što vrlo često uslovljava prilične razlike u temperaturi od ostalih primorskih gradova.
Podgorica se nalazi na sjevernom obodu Zetske ravnice, na nadomorskoj visini od oko 50m. Udaljena je svega 50km od mora, međutim samo postojanje visokih planina na tom putu uslovljava da postoje prilične razlike u temperaturama i padavinama u poređenju sa primorskim gradovima. Meteorološka stanica se nalazi u gradu.
Nikšić se nalazi u centralnoj Crnoj Gori, u polju, na nadmorskoj visini od 650m. Udaljen je 55km od Podgorice. Klima Nikšića je na prelazu između mediteranske i planinske. Stanica se nalazi u polju, na otvorenom.
Kolašin se nalazi na sjeveru zemlje, u kotlini, na nadmorskoj visini od oko 950m. Sam grad je prilično zaklonjen sa svih strana, sa takav geografski položaj uslovljava da jutarnje temperature budu jako niske pri vedrim noćima. Stanica se nalazi u zapadnom dijelu kotline. Veoma blizu, zapadno od stanice nalaze se obronci Maganika, a nešto je otvorenije ka jugu i sjeveru.
Žabljak se nalazi u jezerskoj visoravni, u podnožju Durmitora i Sinjajevine na nadmorskoj visini od 1450m. Takva nadmorska visina uslovljava tipičnu planinsku klimu. Meteorološka stanica se nalazi blizu mjesta, na otvorenom.
Pljevlja se nalaze na krajnjem sjeveru Crne Gore, u dolini rijeke Ćehotine, na nadmorskoj visini od 780m. Za razliku od Kolašina, planine koje okružuju grad nisu tako strme i visoke, što za razliku od Kolašina uslovljava češću pojavu jakog južnog vjetra. Klima koja karakteriše doline rijeka Ćehotine i Lima je umjereno-kontinentalna sa primjesama planinske. Stanica se nalazi blizu grada, na otvorenom.

To je to, ako treba bilo kakva dodatna informacija, slobodno pitajte.  :03:
E fala kolega, primorska mesta jeli nisu bila problem toliko, nego gradovi na severu su me interesovali ponajvise!Pozdrav!

Offline Fraka

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 8078
Re: Primjedbe, predlozi...
« Reply #7 on: October 03, 2010, 14:23:50 »
Bogami ce ti bit problem Ulcinj, vjeruj mi  :102:

Offline Gabesz20

  • Jr. Member
  • ***
  • Posts: 344
Re: Primjedbe, predlozi...
« Reply #8 on: October 03, 2010, 14:39:47 »
Bogami ce ti bit problem Ulcinj, vjeruj mi  :102:
Verujem ti ja , samo pozitivno i cekamo pocetak igre :)

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Primjedbe, predlozi...
« Reply #9 on: October 03, 2010, 14:49:06 »
Malo da ispravim...
Stanica u H.Novom s nalazi na nadmorskoj visini od 60 metara i udaljena je nekih 200 metara od mora.
Stanica u Ulcinju se nalazi na nadmorskoj visini oko 10 metara (možda i manje), a od mora je udaljena manje od 500 metara (vazdušnom linijom). Nalazi se u okviru Ulcinjske solane i nema bitnijih uzvišenja u okolini.

Offline Miloš

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 5688
Re: Primjedbe, predlozi...
« Reply #10 on: October 03, 2010, 15:21:21 »
Hvala na korekcijama Admine. Čini mi se da je meteorološka stanica u HN nekada bila u Igalu, na samoj obali, pa je nedavno premještena, jel' tako ?

Svaki grad u Crnoj Gori ima svoju mikroklimu, ali većina ljudi koji su se već takmičili će se složiti sa mnom da su Pljevlja ipak najkarakterističnija.  :34:

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Primjedbe, predlozi...
« Reply #11 on: October 03, 2010, 15:57:22 »
Do 1982 stanica je bila u Igalu, u blizini Instituta, na visini od 100-ak metara. Potom je preseljena u Herceg Novi na samu obalu mora (vjetra na toj lokaciji skoro da nije bilo), a od 2007 je vraćena u Igalo (Šišteta) nedaleko od prve lokacije.

Offline Transmat

  • NVO - member
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 2171
Re: Primjedbe, predlozi...
« Reply #12 on: October 03, 2010, 19:28:34 »
Hvala na korekcijama Admine. Čini mi se da je meteorološka stanica u HN nekada bila u Igalu, na samoj obali, pa je nedavno premještena, jel' tako ?

Svaki grad u Crnoj Gori ima svoju mikroklimu, ali većina ljudi koji su se već takmičili će se složiti sa mnom da su Pljevlja ipak najkarakterističnija.  :34:

Jeste, jeste, pogotovo zbog naglih skokova  t-max posle 13 h   :11:
Dje si Miloše, nema te nigdje? Jesi li u Cg?
sorry zbog off topic.

Offline Xenia

  • Full Member
  • **
  • Posts: 85
Re: Primjedbe, predlozi...
« Reply #13 on: October 03, 2010, 20:52:57 »
Admin je bio nemilosrdan. Praticu i navijati, ali imam zabranu ucestvovanja. Tek za tri i po godine cu moci da ucestvujem.  :16:

Offline ptprince

  • Full Member
  • **
  • Posts: 51
  • Ova planeta je sva šiljata, sva suva i sva slana
Re: Primjedbe, predlozi...
« Reply #14 on: October 04, 2010, 09:51:27 »
Admine, da li ćemo moći da pratimo meteorološke podatke sami iz sata u sat, kako bi navijali jedni za drugi, družili se i ovo takmičenje učinili sjajnim druženjem, kao i do sada?
Vrlo je retko da neka planina promeni mesto. Vrlo je retko da neki okean presuši.

Madjo

  • Guest
Re: Primjedbe, predlozi...
« Reply #15 on: October 04, 2010, 11:18:00 »
Mene će bit najveći problem što radim stalno drugu smjenu, nekad do 23h,nekad do ponoći i kasnije tako da ću morat izjutra slat prognozu.Pretpostavljam da će bit do srijede do ponoći da se pošalje prognoza za četvrtak, znači moraću radit prognozu po jutarnjim izlazima, neću da rizikujem ako ne stignem... :80: U start sam hendikepiran, aaaa  :107: :107: :107: :106: :07:

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Primjedbe, predlozi...
« Reply #16 on: October 04, 2010, 12:00:30 »
Naravno, Pedja.
Na naslovnoj stranici Zavodove web prezenatcije se automatski ažuriraju podaci svakog sata, a za one koji preferiraju sirovi sinop biće omogućen i pristup takvim podacima.

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Primjedbe, predlozi...
« Reply #17 on: October 04, 2010, 22:59:58 »
Ne, Mađo, prognoze će se slati do utorka u ponoć za četvrtak. Tako je bilo i tokom prethodnih takmičenja.
Nakon prikupljanja svih prognoza ja na forumu, pola sata poslije ponoći objavljujem vaše prognoze. Vi u srijedu pratite razvoj situacije, kajete se ili radujete što ste prognozirali ovako ili onaku. U četvrtak od ranih časova pratite dešavanja, navijatete, jadikujete (to najbolje radi Miloš, iako je prava rijetkost da ozbiljno omaši), tješite ili ohrabrujete jedni druge, sabirate bodove za sebe, ali za duge takmičare, oštrite se za sledeće kolo...

Offline Miloš

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 5688
Re: Primjedbe, predlozi...
« Reply #18 on: October 04, 2010, 23:03:55 »
...jadikujete (to najbolje radi Miloš...)

Haha, u tome mi nema ravna.  :120:

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • Posts: 3712
Re: Primjedbe, predlozi...
« Reply #19 on: October 04, 2010, 23:41:09 »
Mislim da bi svim takmičarima bilo od koristi da malo prelistaju podatke u rubrici ciklon po ciklon. Možda kasnije prepoznaju sličnu situaciju. Šteta što se opisujući ciklone iz 2010 nije dovoljno računa vodilo o temperaturama, padovima i porastu iste, neočekivanim vrijednostima.
No evo Ćiro samo što nije stigao.
Obratite pažnju kako će se sjutra temperatura kretati (pri južnom strujanju), koji će grad imati manju, a koji višu od one koju bi bilo za očekivati. U četvrtak će biti sjevernog vjetra. Obratite pažnju šta će u toj situaciji biti sa temperaturama na krajnjem sjeveru, šta u južnim predjelima.
Neki mogu naredne dvije nedjelje iskoristiti da se malo podsjete nekih specifičnosti vezanih za vremenska dešavanja u Crnoj Gori, a drugo naredne dane mogu upotrijebiti da i sami ponešto saznaju, pitaju...

Madjo

  • Guest
Re: Primjedbe, predlozi...
« Reply #20 on: October 05, 2010, 03:10:12 »
Ostaje mi da poželim sreću svim članovima na takmičenju  i da svi pobijede   :111: , ali to je nemoguće. :75: Ja i cirus ćemo ponijet 2/3 od ovija para  :11: :119: :119: :114:  :77:

Madjo

  • Guest
Re: Primjedbe, predlozi...
« Reply #21 on: October 05, 2010, 03:14:40 »
Ne, Mađo, prognoze će se slati do utorka u ponoć za četvrtak.


Pa isto, ne no još gore mi je, oslanjaću se na 0z izlaze iz poneđeljka. :23: Pa-pa Mladene  :38: :80:

Offline ptprince

  • Full Member
  • **
  • Posts: 51
  • Ova planeta je sva šiljata, sva suva i sva slana
Re: Primjedbe, predlozi...
« Reply #22 on: October 05, 2010, 09:59:21 »
Naravno, Pedja.
Na naslovnoj stranici Zavodove web prezenatcije se automatski ažuriraju podaci svakog sata, a za one koji preferiraju sirovi sinop biće omogućen i pristup takvim podacima.

Hvala, Admine. Volem sirovi SYNOP. U tome se mnogo bolje snalazim, jer pruža kompletnu informaciju o stanju vremena. Dakle, nije sve u temperaturi, već se mnogo toga nalazi u pravcu i brzini vetra, tipu oblačnosti i iznad svega u meteorološkom poznavanju mikrolokacije. Godinu i po dana pauze će da čini svoje, ali kako mi je voo treće takmičenje, ne pretendujem na prvo mesto, već na dobro druženje. Ali, ako se baš desi da budem najbolji, neću se braniti.

Nije kladionica, ali moj tip favorita za prvo mesto su model-majstor MKD-Š, Delibal i Bumbar. Ništa bez saradnje, je li? :62: Sa druge strane, Stormbringer koji puca od obaveza, Boce koji je takođe u moru novih obaveza deluju delimično oslabljeni, ali oni, kao i prof. Transmat mogu lako da upadnu u igru za prvo mesto, makar u ciklusu.

Što se mene tiče, mislim da ću, kao i proteklih godina, da se laktam za poziciju sa Tomom, MAGICIANom, Cervantesom, IvanZD-om i CROMETEOm.

Jedino ne znam kakav će igrač biti Mađo, jer za debitanta u takmičenju deluje kao ozbiljan takmičar. Opet, prilično samouveren nastup može da ga izbaci iz koloseka.

U svakom slučaju, svim takmičarima od srca želim puno uspeha, sreće (trebaće im sa ćudljivim mikroklimatima Crne Gore) i najviše od svega dobru zabavu i druženje. To se ne može platiti nikakvim paricama.
Vrlo je retko da neka planina promeni mesto. Vrlo je retko da neki okean presuši.

Madjo

  • Guest
Re: Primjedbe, predlozi...
« Reply #23 on: October 05, 2010, 11:20:29 »
Jedino ne znam kakav će igrač biti Mađo, jer za debitanta u takmičenju deluje kao ozbiljan takmičar. Opet, prilično samouveren nastup može da ga izbaci iz koloseka.


 :11: Ma ja sam se šalio.Šanse su mi 0.1 %. Najbitnije da se družimo, kakve pare. :121: Uvjerićemo se koliko je Crna Gora zenuta za prognozu.Mali prostor, a toliko velike razlike u izmjerenim parametrima...

Offline Miloš

  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 5688
Re: Primjedbe, predlozi...
« Reply #24 on: October 05, 2010, 13:03:39 »
Pa isto, ne no još gore mi je, oslanjaću se na 0z izlaze iz poneđeljka. :23: Pa-pa Mladene  :38: :80:

Nisi Mađo ništa oslabljen, vjeruj mi. Ja sam često sastavljao orijentacionu prognozu u utorak ujutru, za svaki slučaj, ako ne stignem da uveče pogledam izlaze. Mnogo puta se dešavalo da ta jutarnja prognoza bude bolja od večernje, pa sam se samo nervirao bez potrebe.

Ptprince je pomenuo nekoliko favorita, ali ja se ne bih složio sa njim. Moje mišljenje je da je nemoguće pred početak takmičenja reći ko je najveći favorit da osvoji. Ipak, nije ovo npr. Wimbledon na kome se tačno zna prije početka da će Federer da osvoji.  :03: Ja ovdje vidim makar 10-ak ljudi koji u startu imaju podjednake šanse da pobijede. Ima ovdje i debitanata, za koje sam siguran da odlično poznaju vremense prilike u Crnoj Gori, koji bi mogli da iznenade neke iskusnije takmičare. Uostalom, nije ni bitno ko će pobijediti. Važno je da će nam takmičenje donijeti zabavu i druženje, a sigurno ćemo saznati i ponešto novo o "ćudljivoj mikroklimi Crne Gore", kako reče Ptprince.

Nadam se da će se prijaviti još ljudi.   :109: